Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oscyloskop Hameg 512 uszkodzony kanał

11 Wrz 2017 16:56 1656 53
  • Poziom 5  
    Posiadam oscyloskop Hameg 512 w którym uszkodzony jest jeden kanał. Poprzedni właściciel stwierdził że uszkodzony jest wzmacniacz przez co jeden kanał jest martwy.

Moje pytanie brzmi czy da się ten wzmacniacz jakoś naprawić??
    Czy dostanę jakieś schematy do tego oscyloskopu?
  • Poziom 19  
    Są, ale musisz wiedzieć którą masz wersję oscyloskopu, bo jest ich kilka. Pokaż zdjęcie frontu.
  • Poziom 19  
    Wewnętrzną budową i w niewielkim stopniu pasmem przenoszenia. Jak będę w domu przy komputerze to wkleję wszystkie schematy jakie mam. Mam identyczny z zewnątrz. Ciekawe czy wewnątrz to samo. To bodajże wersja 6.
  • Poziom 5  
    Ile on ma w ogóle Mhz?? Która wersja Twoim zdaniem jest najlepsza?? Od czego mógł uszkodzić się ten kanał że nie pokazuje drugiej linii wcale??
    Czy układy scalone znajdujące się w nim są dostępne??
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    To są proste oscyloskopy. Tranzystory powinny być w podstawkach i scalaki.

Zobacz czy kanały wejściowe są oddzielnymi modułami ( dzielnik wzmacniacz ) jako jeden układ. W takim rozwiązaniu jest kilka kabelków miedzy wzmacniaczem a płytą. Trzeba by odlutować i zobaczyć czy będzie linia.
    Jeśli jest uszkodzony wzmacniacz to jest linia poza ekranem.
    Jeśli odłączysz wzmacniacz i będzie linia ( da się ustawiać ) to trzeba szukać uszkodzenia na wzmacniaczu. Albo scalak lub tranzystor. Tranzystory mogą okazać się parowane spięte blaszką by się kompensowały termicznie.

Nie wiem jak ten jest zbudowany ale pewnie wszystkie podobnie. To oscyloskopy amatorskie serwisowe. Proste i podzespoły są standardowe. Jak nie padnie lampa trafo to reszta do kupienia.

Wygląda na HM512-4 20MHz
    manual
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Bardzo prawdopodobne, że to HM512-4. Załączam wszystkie dokumentacje jakie mam. Trzeba pokombinować, bo są różne wersje płytek. Ja mam ten oscyloskop i sobie chwalę. Do zastosowań amatorskich starczy (zasilacze itp.).
  • Poziom 5  
    Jeśli to amatorski oscyloskop proszę powiedzieć mi w czym lepszy jest oscyloskop os360 oprócz tego że ma wyższą częstotliwość
  • Poziom 37  
    No to rób tego HMa i tyle. Podstawowy do domu jak znalazł.
    Lezy u mnie gdzieś HM312.Oscyloskop Hameg 512 uszkodzony kanał prosty podstawowy. Kiedy muszę go skalibrować tylko porządnie.
  • Poziom 5  
    U mnie przód wygląda trochę na nowszy. Ciekawe czy była jeszcze wersja młodsza wyglądem. Od razu się za niego zabiorę jak przyjdzie:)

Dodano po 3 [godziny] 30 [minuty]:

Proszę was teraz byście mi wyjaśnili do czego służą pokrętła przyciski oraz gniazda zaznaczone na zdjęciu. Oraz jak działają gdy się nimi przekręca. Z którego kanału jest wyzwolenie, taką szybką instrukcje.

Jak się w nim zatrzymuje wykres bo w analogowym przesuwa się linie na środek wykresu.

Oscyloskop Hameg 512 uszkodzony kanał
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    No jaja se robisz :)
    Łopatologicznie.

10 i 11 to jedno będzie włączenie pracy dwukanałowej a drugi wyzwalanie z 1 czy 2 kanału.
    23 to sprzężenie sygnału czy sygnał ze składową stałą DC czy bez pozycja AC a GND to uziemienie wejścia
    9 to ustawienie oscylogramu w pionie
    17 to płynna zmiana wzmocnienia. Jak ustawisz sobie powiedzmy 5Vna działkę to możesz tym pokrętłem zmniejszyć wzmocnienie. Ważne by o tym pamiętać bo wskazania nie pokryją się z nastawa V na działkę.
    13 14 15 16 to tryby wyzwalania.
    20 to podstawa czasu
    21 22 to poziom wyzwalania.
    1 to przesuwanie linii w poziomie
    3 to włącznik a 4 to pewnie LED sygnalizujące
    5 to prostokąt do kalibracji sondy
    6 to piła wyjście z podstawy czasu
    2 6 8 to regulacja obrazu jasność ostrość linii
    27 28 29 to gniazda bananowe jedno pewnie masa drugie na sygnał wyzwalania

Pobawisz się to opanujesz to proste są w obsłudze.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Mały błąd się wkradł koledze.
    2 to jak gdyby rozciągnięcie podstawy czasu. Można rozciągnąć do 5x
    12 to dostrajanie podstawy czasu
  • Poziom 5  
    23 - przełączanie między DC a AC zrozumiałem że minus sondy na trybie ac jest połączony z gnd? To czym w końcu różni się to ac od dc, bo ja myślałem że to tylko sygnał odwrócony względem środka 0. Po co należy to przełączać z dc na ac?

13 14 15 16 - tryb wyzwalania jake tu są i jaka jest różnica między nimi.

20- podstawa czasu - rozumiem że tyle ile wybieram na pokretle odpowiada czasowi jednej kratki?

21 22 jak działają te pokrętła od poziomu wyzwalania. Co robić by wykres się przesuwa.

2 - rozumiem że na minimum pokrywa się z ustawieniem podstawy czasu dla kratki

6 jak wyjście z podstawy czasu

12 dostrajanie podstawy czasu w jakim sensie? Nie pokrywa się z timerem kratka czy jak?
  • Poziom 19  
    Błąd nie 12 ale 22. 12 to ustawianie oscylogramu w pionie (kanał 2). Co do 2 to tak. Co do 22 to jak odpalisz to pokręć i zobaczysz. Działa podobnie do 2 ;)
  • Poziom 5  
    Czy po przełączeniu z DC na AC Mamy zawsze wykres względem środka automatycznie? I nie przemieszcza się Góra dół po dodaniu napięcia stałego np z bateri?

Dodano po 34 [minuty]:

Już wszystko rozkminiłem tylko interesują mnie dwa pokrętła. 21 22 jaka jest różnica w ich działaniu. Dlaczego level zatrzymuje wykres?
  • Poziom 37  
    Jak podasz sinus to zobacz sobie jak kręcąc pokrętłem lekko przesuwa się. Ustawiasz poziom wyzwolenia. Jak jest idealnie to masz nie ruchomo a jak się przesuwa to nie ma właściwego poziomu wyzwolenia. Jakoś tak nigdy nie wnikałem w to.

AC idzie przez kondensator i odcina składową stałą.

Poszukaj sobie ćwiczeń w internecie z oscyloskopem dla studentów tam jest opisane trochę o oscyloskopie.

Dodam tylko tak przezornie. Jeśli podasz sygnał prostokątny na wejście ze sprzężeniem DC i masz prostokąt a po przełączeniu na AC masz zdeformowany to oznacza że kondensator ( ten załączany AC ) do wymiany. Przebity stracona pojemność.
  • Poziom 5  
    Oscyloskop przyszedł i według mnie jest dużo zgrabniejszy i lepszy w obsłudze niż os360.

Jednak działa tylko drugi kanał aczkolwiek nie wiem czy do końca dobrze bo drugi nachodzi na pierwszy... Zerknikcie na film i obserwujcie jak dziwnie reaguje jakby dwa kanały na raz się nakladały

Link
  • Poziom 5  
    ryba884 napisał:
    Przecież działa Ci kanał 1.

To dlaczego błędnie wskazuje? potencjometr nr1 od przesuwania wykresu w pionie rozciąga wykres a nr2 ten wykres przesuwa.. co lepsze dziala jakby na raz..

Dodano po 1 [minuty]:

ryba884 napisał:
    Przecież działa Ci kanał 1.

W takim razie gdzie jest kreska od 2 kanału jak uzyam pierwszego gdzie 1 gdy uzywam drugiego??
  • Poziom 37  
    Linie przesuwasz w pionie tymi pokrętłami co masz pod ekranem zaś te pokrętła co kręcisz na przełaczniku V na Dz. to płynnie zmieniasz wzmocnienie.

Zrób test kanału 1 i test kanału 2 nie kręć podstawą bo film długi i monotonny.

Przy tych samych ustawieniach podstawy.
  • Poziom 37  
    Porównaj tą dokumentację co ci podałem w linku wychodzi ze to samo patrząc na szkice płytek a zdjęcia. Porównaj płytki.
  • Poziom 5  
    Zerknij na ten film oba kanały ustawione na te samo napięcie. Lewy środek od regulacji napięcia dokładnego przesuwa cały wykres zamiast rozszerzać go. Nie da się włączyć dwóch sygnałów jednocześnie jest tylko jedna kreska.. Pod koniec filmu daje w drugim kanale sygnał prostokątny. Jest on a w tym samym czasie na pierwszy kanał 0.2V powinna się pokazać druga kreska a tu po prostu cały prostokąt z drugiego kanału się podnosi..

Link

Dodano po 55 [minuty]:

Jedną usterkę już znalazłem złego działania lewego wzmacniacza potencjometru dokładnej kalibracji. Przez podmianę tranzystora wd224 Pytanie gdzie taki dostanę.

Problem w tym że nadal jest wspólna jedna linia..
  • Poziom 19  
    To wygląda jak byś miał podłączone oba wejścia do jednego wzmacniacza. Podejrzyj jak są podłączone złącza BNC do płytki.
  • Poziom 5  
    Problem że nie ma dwóch lin według mnie to coś na wyjściu jakby się to sumowło. Nie wiesz gdzie kupi ten podwójny Mosfet z powyższego postu.
  • Poziom 37  
    Musisz sobie wydrukować schematy i połączyć w całość.

Zainteresuj się układem przełączania kanałów dual/mono tam są tranzystory bipolarne i kilka diod sprawdź na przebicie.

Ogólnie to powinno być w mono jedna linia a w dual dwie ( nie ma wyboru kanał 1 kanał 2 ) przejrzyj układ na przebity półprzewodnik.
  • Poziom 5  
    Diody i przełącznik sprawdziłem są ok puszczają tylko w jednym kierunku ok 580mV. Bardzo dziwi mnie to że jest tylko jedna kreska.. Tak jakby wspólna gdy przepinam transystor wd224 z jednego kanału do drugiego regulacje działają prawidłowo w obu kanałach. Gdy wypne oba nadal jest tylko jedna kreska..

Dodano po 8 [minuty]:

Druga rzecz napięcie nie pokrywa się że wskazaniami oscyloskopu.

Dodano po 1 [godziny] 3 [minuty]:

zdzisiek1979 napisał:
    Musisz sobie wydrukować schematy i połączyć w całość.

Zainteresuj się układem przełączania kanałów dual/mono tam są tranzystory bipolarne i kilka diod sprawdź na przebicie.

Ogólnie to powinno być w mono jedna linia a w dual dwie ( nie ma wyboru kanał 1 kanał 2 ) przejrzyj układ na przebity półprzewodnik.

Nie mogę rozkminić jak to jest połączone gdyż są inaczej wyjścia opisywane inaczej wejścia..

Do czego służy przycisk Alt/Chop Pytam gdyż przycisk Mono/dual jak zostanie wciśnięty nie przekazuje nigdzie sygnału.
    W jaki sposób tam mają się pojawić dwie niezależne linie bo jakoś nie wiem który sygnał ją wyzwala jak to przecież później idzie w jeden sygnał EY1 EY2

Oscyloskop Hameg 512 uszkodzony kanałOscyloskop Hameg 512 uszkodzony kanał
  • Poziom 37  
    Linia jest jedna bo jest jedno działo. To działa na zasadzie że przełącza kanały raz 1 raz 2 lub działa tak że fragment 1 kanału wyświetla i fragment drugiego kanału.

To sprawdź tego WD pewnie oznaczenie jest OEM tu coś wspominają o nim Link