Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Hamulec najazdowy, a dowód rejestracyjny.

11 Wrz 2017 17:13 1800 4
 • Poziom 7  
  Czy hamulec najazdowy powinien być wpisany do dowodu rejestracyjnego? Mam przyczepkę z hamulcem, ale w dowodzie rej. nie ma nic na ten temat.
 • Poziom 31  
  Nie. Nie ma to znaczenia. W przyczepach powyżej 750 kg też nie wpisuje się hamulca [chociaż musi go posiadać].
 • Poziom 27  
  Wszystko zależy od DMC(dopuszczalnej masy całkowitej)Jak napisał kolega wyżej to powyżej 750kg DMC musi być hamulec.Poz artur

  Dodano po 56 [sekundy]:

  Ale nie musi być w dowodzie
 • Poziom 7  
  Ok dzieki chłopaki :)
 • Poziom 27  
  arturdip napisał:
  Wszystko zależy od DMC(dopuszczalnej masy całkowitej)Jak napisał kolega wyżej to powyżej 750kg DMC musi być hamulec.Poz artur
  Precyzyjąc: przepisy mówią, że przyczepa ciężka (DMC powyżej 750kg) musi mieć hamulec. Ale hamulec najazdowy tylko dopuszcza. Podstawowym rozwiązaniem w przepisach jest hamulec przyczepy uruchamiany z pojazdu holującego. Stąd też przy stosowaniu hamulca najazdowego występuje ograniczenie, że DMC pojazdu holującego stanowi 1,33 DMC przyczepy. Natomiast jeżeli przyczepa ma hamulec sterowany z pojazdu holującego, DMC holownika może być równe DMC przyczepy.

  Cały ten problem staje się o tyle istotny, że na zachodzie Europy i w USA powstały jakiś czas temu przyczepy holowane przez samochody osobowe, ale wyposażone w hamulce elektryczne, uruchamiane z holownika (najczęściej duże przyczepy kempingowe). Są wyposażone we własny akumulator, który nawet przy awaryjnym rozłączeniu zasila układ hamulcowy przyczepy (wymagania techniczne pojazdów). Te hamulce traktowane są tam jako równorzędne z układami pneumatycznymi.
  Jak zwykle u nas, ustawodawca dopiero po kilku lub kilkunastu latach się ocknie i wprowadzi odpowiednie przepisy precyzujące stosowanie takich hamulców.