Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odkurzacz Electrolux ZSC69FD2 - Regulator obrotów 2193995-10

11 Wrz 2017 20:12 2694 23
  • Poziom 14  
    Witam,

Potrzebuję wymienić potencjometr w regulatorze obrotów 2193995-10 (zaznaczony na zdjęciu) w odkurzaczu Electrolux ZSC69FD2.
    Nigdzie nie znalazłem jego oznaczenia dlatego poszukuję informacji jaki to potencjometr i czy gdzieś można taki dostać.

Z góry dziękuję za pomoc,
    Pozdrawiam
  • Spec od komputerów
    Pod spodem też brak oznaczeń?
  • Poziom 17  
    Witam,
    Wylutuj i zmierz omomierzem wartość rezystancji między dwiema górnymi nóżkami.
  • Poziom 41  
    szycha82 napisał:
    Potrzebuję wymienić potencjometr w regulatorze obrotów
    Witam.
    Może by tak więcej informacji, coś w rodzaju: dlaczego twierdzisz że ten potencjometr jest uszkodzony i należy go wymienić? (opis usterki).
    szycha82 napisał:
    Nigdzie nie znalazłem jego oznaczenia
    Zdjęcie jest niezbyt wyraźne, może w tej niebieskiej ramce jest to czego szukasz.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    gumisie napisał:
    Może by tak więcej informacji, coś w rodzaju: dlaczego twierdzisz że ten potencjometr jest uszkodzony i należy go wymienić? (opis usterki).

Przy regulacji obrotów nawet nie załączał się silnik - po potraktowaniu potencjometru kontakt sprayem momentami łapie i daje różne obroty silnika - dlatego wydaje mi się że wina leży po stronie potencjometru.

gumisie napisał:

Zdjęcie jest niezbyt wyraźne, może w tej niebieskiej ramce jest to czego szukasz.
    Pozdrawiam.

W ramce, o której piszesz jest tylko malutkie logo i napis SPAIN.
  • Poziom 41  
    szycha82 napisał:
    Przy regulacji obrotów nawet nie załączał się silnik - po potraktowaniu potencjometru kontakt sprayem momentami łapie i daje różne obroty silnika - dlatego wydaje mi się że wina leży po stronie potencjometru.
    Dzięki za odpowiedź. W tej sytuacji wykonaj to co koledzy zaproponowali:
    1.
    miecho18 napisał:
    Pod spodem też brak oznaczeń?
    2.
    maly_maly napisał:
    Wylutuj i zmierz omomierzem wartość rezystancji między dwiema górnymi nóżkami.

Pozdrawiam.
  • Specjalista AGD
    Zapewne 2,2MΩ lub 4,7MΩ. Jaki znajdziesz pasujący mechanicznie, taki dobry :)
  • Poziom 14  
    Dziękuję za wszystkie wskazówki. Na razie jestem na wyjeździe także zrobię to po powrocie i napiszę jaki to był dokładnie potencjometr.
    Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Pod spodem brak oznaczeń.
    Zmierzyłem 2 górne nóżki po wylutowaniu i jest 21,52kΩ.
    Jakieś pomysły gdzie taki potencjometr dostane lub jeżeli jest to niemożliwe to może to jakaś alternatywa?
    Z góry dziękuję
  • Spec od komputerów
    Kup potencjometr 22kΩ.
  • Poziom 14  
    Pytanie gdzie taki dostać - przeszukałem i nie mogę znaleźć takiego.
    Pomierzyłem go suwmiarką i ma 14mmx14mm więc jest to ACP seria CA14 i takiego nie mogę znaleźć.
  • Poziom 41  
    szycha82 napisał:
    Zmierzyłem 2 górne nóżki po wylutowaniu i jest 21,52kΩ.
    To teraz ustaw "ślizgacz"(3) potencjometru w środkowe położenie i zmierz jego rezystancję: 1(górny lewy) - 3 (dolny), 3(dolny) - 2(górny prawy). Aby wstępnie określić sprawność potencjometru, podłączamy miernik na tej zasadzie [(3 - 1), (3 - 2)] obracając pokrętłem obserwujemy wskazania omomierza.
  • Poziom 14  
    3-2 idzie od 0,6k do 22,5k (ale po drodze ma co jakiś czas dziwne skoki do 30k 40k lub OL)
    3-1 idzie od 21,59k do 0,7k (analogicznie jak wyżej są przerwy")
    Potraktowałem go kilkakrotnie contact sprayem bo wcześniej było dużo gorzej.

Dodano po 17 [godziny] 58 [minuty]:

Pomęczyłem ten potencjometr kontakt sprayem i kręciłem nim długo - jest duża poprawa.
    Jedyna rzecz jest taka że teraz regulacja pokrętłem od odkurzacza pracuje od maxa w dół ale nie dochodzi do wyłączenia odkurzacza - trudno, ważne że działa.
    Wszystkim dziękuję za pomoc.
  • Poziom 2  
    Proponuję zajrzeć na czeskie forum Link jest tam schemat i kilka pożytecznych informacji na przedstawiany temat. Układ sterowany jest przez mikrokontroler serii MC9S08QD4 /zamiennik MQD4C, który jest stosowany w tych odkurzaczach.
  • Poziom 10  
    Witam.
    Mam podobny problem i jestem ciekaw czy Twój rozwiązałeś.
    Chciałem oddać odkurzacz znajomej do biura i postanowiłem go nieco odświeżyć. Rozebrałem do gołych plastików, które umyłem i wysuszyłem. Po złożeniu odkurzacz działa z pełną mocą już po włożeniu wtyczki do gniazda 230 V. Regulator mocy nie działa w żadnej pozycji, tzn. w każdej pozycji silnik pracuje na max obrotach. Kręcenie nim nic nie daje. Jakaś rada? Odkurzacz ZAM6250 Electrolux. Przed rozebraniem wszystko hulało jak trzeba. No, nie do końca.

Zatem regulator działał, włączał silnik, zwiększał/zmniejszał jego obroty, ale podczas pracy w pozycji MAX, bez widocznej przyczyny potrafił obroty zredukować do rozmaitych wartości, jakby ktoś się bawił delikatnie pokrętłem i dopiero ponowna fizyczna nim (pokrętłem) interwencja i ustawienie w poz. MAX skutkowało pracą na pełnych obrotach, ale sytuacja lubiła się powtórzyć. W każdym razie włączał i wyłączał silnik, a teraz jakby go (regulatora) wcale nie było.
  • Poziom 23  
    Witam.
    W moim odkurzaczu ten potencjometr też kwalifikuje się do wymiany i też szukam takiego. Podzielcie się proszę informacjami jeśli uda się go Wam znaleźć.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Wylutowałem i oczyściłem ścieżki potencjometra sprayem do styków elektrycznych. Po wmontowaniu silnik pracuje ale tylko w położeniu MAX i na pełnych obrotach. W każdym innym regulator wyłącza silnik. Przypomnę, że przed wylutowaniem silnik pracował od razu na maxa a kręcenie potkiem nic nie dawało. Teraz przynajmniej włącza / wyłącza... Po wylutowaniu widziałem na obudowie 20K. Miernik pokazuje na stykach 1-3 od zera do 20 K, na stykach 2-3 od 20 K do zera (lub na odwrót). I wygląda to w miarę płynnie. A jak powinno być? Czy dalsze czyszczenie ścieżek ślizgacza (tak, po odgięciu blaszek i dostaniu się do wnętrza potka) może przywrócić właściwe funkcjonowanie regulatora?
  • Poziom 41  
    cocobongo napisał:
    Wylutowałem i oczyściłem ścieżki potencjometra sprayem do styków elektrycznych.
    I co jeszcze, może WD-40?. :cry:
    Jak już to: Kontakt PR a i tak nie wiadomo czy w tym przypadku się sprawdzi.
  • Poziom 10  
    MA Contact Cleaner. Odkurzacz Electrolux ZSC69FD2 - Regulator obrotów 2193995-10

Dodano po 7 [minuty]:

Inna sprawa to forma odpowiedzi. "A może jeszcze WD40?" Trochę to lekceważąco brzmi, nawet gdybym użył WD40. A mamy tu sobie pomagać, a nie wytykać słabostki. Gdzie jest powiedziane, że na forum wypowiadają się jedynie absolwenci studiów elektronicznych? A może zamiast wycieczek nt WD40 czy innych chemikaliów, jakaś konkretna wskazówka, link, adres np gdzie taki potek można kupić nowy, albo czy są gdzieś dostępne całe PCB do tego modelu. Szczęśliwego Nowego Roku!
  • Poziom 41  
    cocobongo napisał:
    A może zamiast wycieczek nt WD40 czy innych chemikaliów, jakaś konkretna wskazówka, link, adres np
    Np: Link
  • Poziom 10  
    Zadzwoniłem na wygooglowany tel Electrolux Polska wewnętrzny 2 (części). Podałem nr PNC z naklejki znamionowej i zapytałem o PCB do tego modelu. Odesłano mnie z nr katalogowym 2193995533 na stronę klinikaagd.pl. Szukajka znalazła tę płytkę (nr. handlowy KL691AA89) ale nie ma jej na stanie i próba dodania jej do koszyka zakupów spotkała się z odmową. Cena 100,90 PLN. Zostawiłem adres z prośbą o info gdy będzie dostępna. Ale póki co... nie ma. Będę wdzięczny za wskazanie czy można i gdzie nabyć sam potencjometr (niebieska kostka na fotce) 20K, bo stówa za taki kawałek plastiku (co prawda na płytce), to trochę przesada. Przez forum lub na coco(malpa)boy.pl
    A może ktoś ma inny pomysł, żeby włącznik z regulatorem uruchomić i żeby działał jak przewidział producent...? Kontakt jak wyżej.

Dodano po 5 [minuty]:

Aha. Po złożeniu regulator (ponownie) nie włącza /wyłącza silnika, nie mówiąc o regulacji obrotów... Silnik wiruje na maksa, kręcenie pokrętłem nic nie daje. Można to wyłączyć tylko przez odłączenie kabla od sieci 230 V. Ale za to odkurzacz! Bajka! Jak nówka sztuka nie śmigana!

Dodano po 14 [minuty]:

Dzięki za link. Powinienem to mieć jeszcze gdzieś w piwnicy. Póki co użyłem, to co pierwsze się nawinęło czyli wspomniany wcześniej Contact Cleaner. Ale poszukam, i spróbuję tym, bo widzę że jest dedykowany do potencjometrów.

Dodano po 4 [godziny] 53 [minuty]:

Jako ekspert, ale na pewno nie w dziedzinie elektroniki, pozwolę zadać kolegom bardziej zorientowanym pytanie. Co spowoduje wstawienie w miejsce potka 20K potencjometra o mniejszej rezystancji np 1 K lub w drugą stronę - większego 100 K? Znalazłem takie potencjometry montażowe, jednoobrotowe, leżące, lecz niestety brak 20 K. Stąd moje pytanie. O ile za płytkę z tym potkiem ceny startują od 100 PLN w górę, o tyle kupując minimalną wymaganą ilość (5 szt) zapłacę z dostawą ok 15 PLN. I jeszcze cztery zostaną na zaś bądź do odstąpienia w prezencie ew kolegom zainteresowanym tu z forum elektroda.pl. Jedynie za zwrot kosztu przesyłki, chyba że odbiór osobisty w Warszawie.
  • Poziom 23  
    Będziesz kupował u Chińczyków? Wydaje mi się, że może pasować PT15 i w tym modelu są o wartości 20k.
  • Poziom 2  
    Ja w załączniku pdf postarałem sie przedstawić moj przypadek. Czyli naprawa potencjometru, a dokladnie umycie i regulacja. Stan przed naprawą był taki, że początkowo odkurzacz "zrywał" obroty i następnie "zamilkł" na amen. Przepis jest wzięty z cytowanej czeskiej strony - uC to MC9S08QD4 /8-bitowy datasheet w necie/...