Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grundig AktivBox 20 - Trzeszenie na najniższych tonach.

Khysiek 12 Wrz 2017 12:18 387 10
  • #1 12 Wrz 2017 12:18
    Khysiek
    Poziom 8  

Z głośników wydobywa się przy najniższych tonach. Występuje to tylko gdy basy są naprawdę niskie, więc nie zauważyłem tego z poczatku aż trafiłem na 'odpowiedni' utwór. Puszczając pliki testowe im niższy dźwięk ( i głośniejszy) tym wyraźniejsze głośniejsze trzeszczenie, od 30, zaczyna zanikać tak ok. 100Hz.
    Załączam audio żeby przybliżyć problem.
    Głośnik był przetestowany przez fachowy serwis i jest sprawny, więc przyczyna leży w elektronice (a to są aktywne kolumny). Niestety na tyle się nie znam, a kolumna to nie tylko prosta zwrotnica. Czy ktoś może mi podpowiedzieć gdzie szukać przyczyny?

• #2 12 Wrz 2017 14:32
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Z tego co słychać wysnuwa się przypuszczenie, że to problem czysto mechaniczny: Albo jakiś przewód (może nawet linka z licy od cewki do zacisków głośnika) obija się o membranę, albo membrana odklejona, uszkodzony resor, kopułka przeciw-kurzowa czy coś w tym rodzaju.
    Sprawdź głośnik pod tym kątem.

• #3 12 Wrz 2017 14:47
    Khysiek
    Poziom 8  

To raczej mało prawdopodobne. Tak jak pisałem głośnik był sprawdzony w serwisie głośników.
    A głośniki niskotonowe w tych kolumnach mają zaklejone "dziury" w korpusie materiałem więc nic nie może dostać się do środka.

• #4 14 Wrz 2017 23:27
    000andrzej
    Poziom 37  

Nie chodzi o to, czy się coś dostało do środka, czy nie, ale czy coś nie ociera o membranę. Sam wzmacniacz to trzy wzmacniacze na poszczególne głośniki. Gdyby niskotonowy był uszkodzony inne były by objawy.

• #5 15 Wrz 2017 10:30
    Khysiek
    Poziom 8  

W sumie to nie rozumiem jakie mam wnioski wysnuć z Twojej wypowiedzi :)

• #6 15 Wrz 2017 14:57
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Khysiek napisał:
    W sumie to nie rozumiem jakie mam wnioski wysnuć z Twojej wypowiedzi
    Palcem mam pokazać? Sprawdź wszystko co drga wraz z membraną - pisałem o tym w poście 2. To, że głośnik był w serwisie nie oznacza, ze wszystko zostało sprawdzone - sam piszesz, że objaw występuje przy określonej mocy i częstotliwości.

• #7 15 Wrz 2017 15:43
    Khysiek
    Poziom 8  

Napisałeś "Gdyby niskotonowy był uszkodzony inne były by objawy."

Skoro fachowiec go sprawdzał (i to człowiek polecany to głośników Grundiga) i stwierdził że jest ok nie będę go rozbierał ani niczego rozpruwał.
    Dźwięk nie zmienia się jeśli przytrzymuję membranę głośnika, no i jest wybitnie elektryczny (podobny do trzeszczenia które miałem przy zimnych lutach przy gnieździe sygnałowym).
    Poza tym on występuje jakby z lekkim opóźnieniem a nie synchronicznie z uderzeniami basu.

Mogę go przenieść do drugiej kolumny i zobaczyć czy efekty się przenoszą.

• #8 15 Wrz 2017 15:51
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Khysiek napisał:
    nie będę go rozbierał ani niczego rozpruwał.
    A kto Ci każe rozpruwać głośnik? Pisałem chyba wyraźnie:
    398216 Usunięty napisał:
    Albo jakiś przewód (może nawet linka z licy od cewki do zacisków głośnika) obija się o membranę, albo membrana odklejona, uszkodzony resor, kopułka przeciw-kurzowa czy coś w tym rodzaju.
    Cudów nie oczekuj - bez samodzielnego wyeliminowania możliwych przyczyn nikt z nas telepatycznie tego nie sprawdzi.
    Skoro fachowiec sprawdzał (i to w dodatku polecany przez Grundiga) to czemu nie sprawdził wszystkiego? Bo co? Taki z niego fachowiec, czy mu się nie chciało, a może po prostu się nie zna?
    Daję głowę, że gdybyś zaniósł ten sprzęt do porządnego serwisu już dawno byłoby po kłopocie... A tak - nadal będziesz pisać; że sprawdzony, że dobry i zniekształca, trzeszczy... Zastanów się co Ci się bardziej opłaca: Płakać i upierać się że jest dobrze (bo tak "fachowiec" powiedział), czy zacząć działać.
    Podałem kilka możliwych i w dodatku łatwych do sprawdzenia potencjalnych przyczyn. Ty nie sprawdziłeś nic - NIC. Nie oczekuj więc dalszej pomocy z mojej strony.
    Pozdrawiam.

• #9 15 Wrz 2017 16:06
    Khysiek
    Poziom 8  

Ręce opadają.

Głośnik z zewnątrz nie ma żadnych wad ani nic co mogłoby odbiegać od normy. Pisałem już że głośnik jest całkowicie ZAKLEJONY i NIE MA MOŻLIWOŚCI żeby zajrzeć do środka, ani żeby coś tam wpadło. Żeby zajrzeć co może wpływać na membranę od środka trzeba oderwać materiał którym jest obklejony.

Do serwisu był wysłany GŁOŚNIK. Fachowiec sprawdzał sam GŁOŚNIK a nie całą kolumnę, bo nie zajmuje się kolumnami. GŁOŚNIK jest sprawny.

Chodziło mi tylko o pomoc co w elektronice może powodować takie efekty.

• #10 15 Wrz 2017 16:45
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Khysiek napisał:
    Do serwisu był wysłany GŁOŚNIK. Fachowiec sprawdzał sam GŁOŚNIK a nie całą kolumnę, bo nie zajmuje się kolumnami.
    Cały czas pisałem, że powodem może być obijający si9ę o membranę przewód wewnątrz kolumny.
    Khysiek napisał:
    głośnik jest całkowicie ZAKLEJONY i NIE MA MOŻLIWOŚCI żeby zajrzeć do środka
    Ja o kolumnie, Ty o głośniku... masz rację:
    Khysiek napisał:
    Ręce opadają.

Szukaj serwisu, który będzie przynajmniej wiedział co i jak ma sprawdzić.

• #11 15 Wrz 2017 20:32
    000andrzej
    Poziom 37  

Khysiek napisał:
    Napisałeś "Gdyby niskotonowy był uszkodzony inne były by objawy."

To ja pisałem, a chodziło mi o wzmacniacz do głośnika niskotonowego.
    Khysiek napisał:
    Mogę go przenieść do drugiej kolumny i zobaczyć czy efekty się przenoszą.

To przenieś i podłącz pod inny wzmacniacz. Rozumiem, że masz 2 jednakowe kolumny?
    Khysiek napisał:
    Chodziło mi tylko o pomoc co w elektronice może powodować takie efekty.

W elektronice raczej objaw dość nietypowy. Stąd podejrzenie o uszkodzenie mechaniczne.

Czy ten głośnik był przez kogoś regenerowany, czy jest cnotliwy? Czy wcześniej były takie objawy?

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson