Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyka - Sterowanie nagrzewnicy

jjg83 12 Wrz 2017 12:52 417 7
  • #1 12 Wrz 2017 12:52
    jjg83
    Poziom 8  

Witam, kolegów
    jestem elektrykiem, nie automatykiem - jeśli już to samoukiem.
    Mam do wykonania instalację (zas+ster) nagrzewnicy.
    Co sądzicie o takim sterowaniu?
    Proszę o konstruktywną krytykę ;)

• Megger
  • #2 12 Wrz 2017 19:30
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Styk od RT2 nie powinien mieć znacznika "dźwigni ręcznej"; to samo dotyczy styku TERM (pewnie to przełącznik, że po osiągnięciu temperatury przełącza?);
    Reszta jakoś tam działa (pewnie zgodnie z zamysłem)

• #3 12 Wrz 2017 20:12
    jjg83
    Poziom 8  

pafciowaw napisał:
    Styk od RT2 nie powinien mieć znacznika "dźwigni ręcznej"; to samo dotyczy styku TERM (pewnie to przełącznik, że po osiągnięciu temperatury przełącza?);
    Reszta jakoś tam działa (pewnie zgodnie z zamysłem)

Dzięki. Nie dysponuję CADem żadnym, więc robiłem w prostym programie.
    Oczywiście, że obydwa te styki powinny być nie ręczne, ale zrobiłem tak dla uproszczenia sprawdzania w stanie symulacji.

Chodziło mi o generalnie zasadę działania. Pozdrawiam;)

• Megger
  • #4 12 Wrz 2017 20:25
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Wiele błędów w oznaczeniach aparatury.
    Cewki styczników inaczej się oznacza .
    Styki czasowe inaczej się oznacza .
    Przełączniki też inaczej,to samo zabezpieczenie obwodu.
    Co do schematu trudno wyrazić zdanie skoro nie znamy zasady .

• #5 13 Wrz 2017 09:43
    jjg83
    Poziom 8  

Krzysztof Reszka napisał:
    Wiele błędów w oznaczeniach aparatury.
    1. Cewki styczników inaczej się oznacza .
    2. Styki czasowe inaczej się oznacza .
    3. Przełączniki też inaczej,to samo zabezpieczenie obwodu.
    4. Co do schematu trudno wyrazić zdanie skoro nie znamy zasady .

Krzysztofie,
    dziękuję za poświęcony czas i uwagę. Podkreślam, że nie dysponuję profesjonalnym programem do tworzenia schematów automatyki. Załączam poprawiony schemat.

Ad 1. Oznaczałem zgodnie z tym, co oferował program
    Ad 2. Wiem. Dziękuję.
    Ad 3. Przełączniki - wiem że inaczej. Jak oznacza się zabezpieczenie obwodu?
    Ad 4. Zasada działania miała być następująca:

Możliwość 1:
    załączenie przyciskiem ON. Jednoczesna praca nawiewu i grzałek. Po naciśnięciu przycisku OFF - wyłączenie grzałek przy działającym jeszcze przez określony czas nawiewie. Po odmierzonym czasie wyłączenie wszystkich aparatów i pozostawienie ich w stanie gotowości do ponownego uruchomienia przyciskiem ON.

Możliwość 2:
    załączenie przyciskiem OFF/NAWIEW-->PRACA nawiewu na określony czas. Po upływie tego czasu następuje załączenie grzałek i normalna praca. Wyłączenie tym samym przyciskiem OFF i proces wyłączenia dalej jak w przypadku wyłączenia w możliwości 1.

Możliwość 3:
    załączenie przez ON lub OFF/NAWIEW-->PRACA. W przypadku zbyt dużej temperatury powietrza przy grzałkach następuje odłączenie grzałek i czasowe pozostawienie samego nawiewu. Po upływie zadanego czasu następuje ponowne załączenie grzałek aż to ręcznego wyłączenia całego urządzenia.

• Megger
  • #6 14 Wrz 2017 20:56
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Schemat teoretycznie dobry mam obawy co do zjawiska " szargania" , dzieje się tak wtedy gdy w obwodzie występuje zbyt dużo styków mogących na wzajem na siebie wpływać . Pamiętaj że w jednym styczniku styk zwierny i rozwierny nigdy na siebie nie zachodzą zawsze jest mikro przerwa pomiędzy ich pracą.

• #7 14 Wrz 2017 21:25
    mychaj
    Poziom 26  

Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa - termostat STB ( bezpieczeństwa, który spowoduje wyłączenie w przypadku przegrzania lub awarii sterowania) i w zależności od rodzaju nagrzewnicy blokada załączenia grzania gdy wentylator nie pracuje.

• #8 15 Wrz 2017 07:34
    jjg83
    Poziom 8  

Krzysztof Reszka napisał:
    [...] mam obawy co do zjawiska " szargania" , dzieje się tak wtedy gdy w obwodzie występuje zbyt dużo styków mogących na wzajem na siebie wpływać . Pamiętaj że w jednym styczniku styk zwierny i rozwierny nigdy na siebie nie zachodzą zawsze jest mikro przerwa pomiędzy ich pracą.

Dziękuję. Także biorę pod uwagę zjawisko szargania. Złożę to na krótko zanim zainstaluję docelowo.

mychaj napisał:
    Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa - termostat STB ( bezpieczeństwa, który spowoduje wyłączenie w przypadku przegrzania lub awarii sterowania) i w zależności od rodzaju nagrzewnicy blokada załączenia grzania gdy wentylator nie pracuje.

Dzięki. Właśnie dlatego przerabiam sterowanie nagrzewnicy, bo do tej pory było sterowanie zał/wył i 4 bezpieczniki (3 na went + ster).

A tak a propos: to jak najsensowniej mierzyć temperaturę w nagrzewnicy, od której uzależnić jej bezpieczne wyłączenie (przed przegrzaniem grzałek).
    Mam grzałki 230V 1200W x 12. Sonda termostatu ma rozmiar ok 10 cm. Mało reprezentatywne do dokładnego pomiaru.

Jak się bezpośrednio mierzy takie rzeczy jak grzałki?
    Mierzę temperaturę powietrza nagrzanego przez grzałki a nie same grzałki

Udanego weekendu;)

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson