Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Serwer plików do domu - 40TB - sieciowy, USB?

12 Wrz 2017 15:03 495 12
  • Poziom 7  
    Dzien dobry,
    Chcemy zakupić serwer plików do domu.

Wymagania:
    - duża pojemność
    - ma się dać do niego dostać przez USB
    - ma się dać do niego dostać przez Ethernet, tzn. z sieci lokalnej (mamy router w mieszkaniu
    - duży transfer, zwłaszcza do przesyłania filmów HD z kamerki GoPro oraz z Drona
    - możliwość rozbudowy
    - na komputerzy głównym mają być jego dyski widoczne w "Mój komputer" tak by osoby które się mniej znają umiały tam nawigować i np. skopiować plik video

Co sami wybraliśmy:
    DYSKI (cztery sztuki):
    4 x Dysk Seagate BarraCuda Pro, 3.5'', 10TB, SATA/600, 7200RPM, 256MB cache - ST10000DM0004

Serwer plików (opcja PIERWSZA):
    Serwer plików Zyxel NAS542 4-Bay (NAS542-EU0101F)
    Interfejs sieciowy: 2 x 10/100/1000
    Maksymalna ilość dysków: 4
    Pamięć: 1 GB
    Tryby RAID: 1, 5, 6, 10, 5+
    Zainstalowane dyski: Brak

1GB RAM ten ma.

INNY serwer plików (opcja DRUGA):
    Serwer plików NETGEAR ReadyNAS 214 (RN21400-100NES)
    Interfejs sieciowy: 2 x 10/100/1000
    Maksymalna ilość dysków: 4
    Pamięć: 2 GB
    Tryby RAID: Brak danych
    Zainstalowane dyski: Brak

2GB ma, ale jest problem - jest napisane, że ma limit 24TB - jak to możliwe?

Doradzicie, czy to jest dobry wybór, i czy można coś innego wybrać?
    O co chodzi z tym, że drugi z tych serwerów ma napisane, że limit pojemności to tylko 24TB?
    Czy te dyski 3.5 cala 10TB będą pasować do tych serwerów?
    Czy będzie się do nich dąło dostać z lokalnej sieci w domu, i czy będzie dało się dostać zza NATa (z internetu)?
    Bardzo prosimy o pomoc!
  • Poziom 7  
    szymon122 napisał:
    wan65 napisał:
    netgear.com

ReadyNAS 214
    4 Bays with up to 40TB Storage

wan65 napisał:
    jest napisane, że ma limit 24TB

Gdzie bo nie widzę?

Napisane na tej stronie:
    https://www.morele.net/serwer-plikow-netgear-readynas-214-rn21400-100nes-797162/
    załączam zrzut ekranu z tej strony:
    A pytając ogólnie, to te serwery plików w końcu mają ten limit obsługiwanej pojemności dyskowej (tak jak płyty główne PC mają limit obsługiwanego RAMu), czy w końcu nie mają?
  • Poziom 38  
    wan65 napisał:
    Napisane na tej stronie:
    https://www.morele.net

Ta strona często sama nie wie co posiada ;)

Jeśli chcesz mieć pewność to skonsultuj się z producentem.

wan65 napisał:
    serwery plików w końcu mają ten limit obsługiwanej pojemności dyskowej

Tak, oczywiście. I tego limitu nie obejdziesz ;)
  • Poziom 7  
    szymon122 napisał:

wan65 napisał:
    serwery plików w końcu mają ten limit obsługiwanej pojemności dyskowej

Tak, oczywiście. I tego limitu nie obejdziesz ;)

Czyli ten pierwszy co w opisie na Morele nie ma podanego limitu też ma jakiś limit pojemności? Jaki?
  • Poziom 7  
    badboy84 napisał:
    Takie rzeczy można sprawdzić na stronie producenta
    https://www.zyxel.com/pl/pl/products_services/nas542.shtml?t=p#productDetailTab4
    max 24TB.

Musisz albo zwiększyć budżet albo zmniejszyć nieco wymagania. 40TB to naprawdę dużo.

Podsumowując - ten pierwszy z Morele, gdzie nie było napisane limitu, ma limit 24TB, a ten z Morele, przy którym było napisane, że ma limit 24TB, ma limit 40TB?

Czyli już naprawdę bardzo pomogliście, bo normalnie byśmy się sugerowali opisami ze strony WWW sklepu a one wprowadzają w błąd....

A co byście polecili by gdzie wsadzić te dyski 10TB? Można dodać w budżecie 1000 zł więcej na serwer....
  • Warunkowo odblokowany
    A ja z innej beczki. Bierzesz pod uwagę jakąś kopie bezpieczeństwa tych swoich 40TB? Padnie jeden dysk i wszystko pa, pa.
  • Poziom 7  
    maurycy123 napisał:
    A ja z innej beczki. Bierzesz pod uwagę jakąś kopie bezpieczeństwa tych swoich 40TB? Padnie jeden dysk i wszystko pa, pa.

Jak to? Byłem pewny, że 4 dyski = 4 partycje (co najmniej), czyli że mogę zrobić np. podział taki, że na jednym kopie zapasowe ważniejszych rzeczy, a na drugim nieprzetworzone dane. I jak padnie, to jedna z 4 partycji, nie wszystkie na raz...

A poza tym konfiguracja taka, że RAID prosty, że 20TB dane + 20TB backup też wchodzi w gre.
  • Warunkowo odblokowany
    wan65 napisał:
    A poza tym konfiguracja taka, że RAID prosty, że 20TB dane + 20TB backup też wchodzi w gre.
    A to co innego. Czyli RAID 0+1. Pisałeś o 40TB. Dlatego zapytałem się o bezpieczeństwo danych.
  • Poziom 7  
    Okej, czyli co radzicie? Ten drugi, drozszy, majacy limit 40TB?

A moze by cos z 5 slotow na dysk?
  • Poziom 15  
    A sprawdzałeś ofertę Synology? Pytam bo mam a z Netgear miałem bardzo nie miłe przygody. Tu jest fajna oferta (z ciekawym porównaniem do Zyxel) za to cena już mniej fajna...
  • Poziom 6  
    Witam!

Dyski Seagate - bardzo dobre, polecam też WD. Ale NASy wybrałeś słabe. Niestety muszą mieć procek typu AMD (przynajmniej dual core) lub Intel (co najmniej Celeron, Pentium czy i3), te na ARM-ach mają straszne problemy z wydajnością. Szkoda na nie czasu i pieniędzy. Zero komfortu. Poza tym przy tak dużych dyskach, pomyśl przynajmniej o 2-4 GB RAM. Chyba dla Ciebie optymalny będzie QNAP serii 451 z 4+ GB RAM.

P. O-O.