Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Współpraca UPS bez sinusoidy zasilaczami komp z pasywnym PFC

norbi_syndicate 04 Sie 2005 21:56 2928 8
  • #1 04 Sie 2005 21:56
    norbi_syndicate
    Poziom 10  

Witam!
    Mam następujący problem:
    dostałem od znajomego UPS-a (POWERCOM BNT-500A). Ten UPS nie ma na wyjściu podczas pracy bateryjnej "czystej" sinusoidy. Czy mogę podłączyć tego UPS-a do zasilacza komputerowego z pasywnym PFC? (Modecom FEEL 350W). Słyszałem na ten temat wiele sprzecznych informacji. Pracuję na serwisie komputerowym Czasami słyszę pytania zdezorientowanych klientów, którzy również nie znajdują jednoznacznej odpowiedzi.
    Chciałbym się dowiedzieć jaka jest prawda... Interesuje mnie także co ew może się uszkodzić po podłączeniu komputera do tego UPS-a.
    W czym przeszkadza to pasywne PFC jeżeli UPS nie ma sinusoidy na wyjściu? Jak można temu zaradzić? Czy istnieją jakieś urządzenia elektryczne, których nie można podłączać do UPS-ów bez sinusoidy na wyjściu? Na serwisie mieliśmy następujący przypadek: mamy w komputerze serwisowym UPS APC 650 (to jest jakiś starszy zasilacz, na pewno NIE MA czystej sinusoidy na wyjściu). Podłączyliśmy do tego UPS-a natleniacz akwaryjny (takie urządzonko pompujące powietrze dla ryb w akwarium :-)). UPS zaczął strasznie się grzać, buczeć i śmierdzieć, więc nie chcąc uszkodzić sprzętu i z braku doświadczenia w tych sprawach odłączyliśmy ten napowietrzacz i do sprawy nie powracaliśmy... Skąd to się bierze? Napowietrzacz jest urządzeniem banalnym w budowie i działaniu (w środku tylko elektromagnes). Prosiłbym o dokładne wyjaśnienie problemu.
    Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź!
    norbi_syndicate(malpa)op.pl

0 8
  • #2 07 Sie 2005 11:17
    emil
    Poziom 15  

UPS-y nie są w zasadzie przewidziane do pracy ciągłej, a tylko na jakiś czas. Sam fakt iż nie posiadają na wyjściu czystej sinusoidy nie powinien powodować problemów z zasilaniem innych urządzeń mających wbudowaną przetwornicę, czyli z zasilaczem komputerowym jak najbardziej. Jednakże powtarzam UPS-y służą jako zasilanie podtrzymujące na krótki czas, w przypadku zaniku napięcia sieciowego, aby można było bezpiecznie wyłączyć np. komputer bez utraty danych.

0
  • #3 07 Sie 2005 14:28
    syrzk
    Poziom 13  

Witam mam pytanie do emil skoro ups-y nie są przewidziane do pracy ciągłej to po co je stosować mój pracuje 4 rok non stop bo niby jak mam się dowiedzieć kiedy zabraknie napięcia? jeżeli bym miał taką informację wcześniej to bym nie inwestował w ups-a . Następna żecz to alarmy mają podtrzymanie na ups-ach one równiż pracują non stop faktem jest że nowsze mają obcję by-pas która to powoduje że ups pobiera napięcie z sieci ale w chwili zaniku przełancza na baterie ale jednak musi być cały czas załączony.Co do pytania norbi-syndicate to wydaje mi się że jest on uszkodzony . Ale wykonaj próbę i podłącz do niego zwykłą lampkę na 220 v i zobacz co się dzieje . Piszesz że się grzeje a może wentylator nie pracuje i dlatego wzrasta temperatura ? Nie znam tego modelu więc trudno coś doradzić może inni się wypowiedzą.Pozdrawiam.

0
  • #4 07 Sie 2005 14:56
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

emil napisał:
    UPS-y nie są w zasadzie przewidziane do pracy ciągłej, a tylko na jakiś czas

Nie masz racji. Powiedz, kiedy wyłączasz UPS typu On-Line? Mylisz pracę ciągłą z długością pracy na bateriach w przypadku zaniku zasilania sieciowego.

0
  • #5 07 Sie 2005 15:05
    norbi_syndicate
    Poziom 10  

Witam!
    Jeżeli chodzi o pracę ciągłą UPS-a...
    Mój też działa non-stop. A niby kiedy mam wiedzieć, że wyłączą zasilanie. Poza tym do zasilacza mam jeszcze podłączone inne urządzenia: wieża hi-fi, budzik, lampa.
    W sprawie UPS-a na naszym serwisie...
    Nie jest uszkodzony. Pracujemy na nim i ostatnio (w piątek) dokładnie go przetestowałem - odłączyłem mu zasilanie sieciowe i trzymał zasilanie komputera bez najmniejszych problemów.
    Pisząc poprzednią wiadomość miałem na myśli, czy istnieją może urządzenia, które wręcz nie mogą być podłączone do zasilacza awaryjnego. Przykładem może być opisywany przeze mnie napowietrzacz akwaryjny. Moje pytanie wzięło się po przeczytaniu instrukcji do innego zasilacza (jakiegoś Fideltronika). Natrafiłem tam na adnotację: "UPS jest przeznaczony TYLKO do pracy z komputerem!" Chciałbym się dowiedzieć czy cytowany przeze mnie zapis z instrukcji ma jakąś podstawę, czy jest to tylko wymysł producenta?
    Pozdrawiam!
    norbi_syndicate(malpa)op.pl

0
  • #6 07 Sie 2005 19:34
    syrzk
    Poziom 13  

Witam generalnie ups powinien być zabezpieczeniem przed zanikiem napięcia i utratą danych . Jeżeli ty podłączysz lampę, budzik, radio to nic się nie stanie. Są jednak ludzie co podłączą żelazko które ma 2000w lub pralkę więc firma nie będzie opisywała co można podłączyć i nic się nie stanie a co nie wolno . Jeżeli masz ups 400w a podłączysz urządzenia w sumie mające 1000w to albo poleci zabezpieczenie albo ups.Pozdrawiam.

0
  • #7 07 Sie 2005 20:14
    poqraka
    Poziom 17  

Hej,

emil napisał:
    UPS-y nie są w zasadzie przewidziane do pracy ciągłej, a tylko na jakiś czas. Sam fakt iż nie posiadają na wyjściu czystej sinusoidy nie powinien powodować problemów z zasilaniem innych urządzeń mających wbudowaną przetwornicę, czyli z zasilaczem komputerowym jak najbardziej. Jednakże powtarzam UPS-y służą jako zasilanie podtrzymujące na krótki czas, w przypadku zaniku napięcia sieciowego, aby można było bezpiecznie wyłączyć np. komputer bez utraty danych.

no właśnie, urządzenia te mają na wejściu prostownik (Graetza), wiec kształt napięcia nie ma znaczenia, co innego urządzenia wykorzystujące w swojej konstrukcji kształt sinus - transformatory sieciowe, silniki, pompki elektromagnetyczne i podobne.
    pozdro

0
  • Pomocny post
    #8 07 Sie 2005 21:39
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe

Jak już Koledzy wyżej pisali nie powinno być problemów przy współpracy UPS-a z zasilaczem.

Zarówno w konstrukcjach starszych jak i z pasywnym filtrem PFC na wejściu zasilacza (oprócz filtru stanowiącego zaporę dla zakłóceń w.cz.) znajduje się prostownik Graetza z filtrem wygładzającym przebieg napięcia wyprostowanego.

Nie ważny jest kształt napięcia na wyjściu UPS-a skoro ma być za chwilę wyprostowane i podne na obwody zasilacza. Problem jest tylko z jego pomiarem.
    Skoro to nie sinusoida, to można je tylko wiarygodnie pomierzyć oscyloskopem odczytując amplitudę. Nie przejmowałbym się jednak zbytnio.
    Kondensatory w zasilaczu są na 200V połączone szeregowo. Zatem wartość maksymalna napiecia doprowadzonego do zasilacza nie powinna być większa od 400V. Myślę (pomiar wyrocznią), że nie powinno tu być problemu.

Co do pasywnego PFC to jest to tylko szeregowa indukcyjność po stronie napięcia wyprostowanego (pomiędzy wyjściem mostka a kondensatorem filtrującym). Jej zadaniem jest (przynajmniej) częściowa eliminacja wyższych harmonicznych prądu - spłaszczenie i poszerzenie w czasie impulsu prądu ładującego kondensator filtrujący (i zarazem pobieranego z sieci). To prawdziwy "miód na serca" energetyków.

Bez dokładnej znajomości kształtu napięcia z opisywanego UPS-a nie potrafię wypowiedzieć się co do możliwości jego współpracy z zasilaczem z aktywnym PFC. Intuicja podpowiada mi ostrożne podejście do tego problemu.

0
  • #9 07 Sie 2005 22:33
    norbi_syndicate
    Poziom 10  

W.P. napisał:

Zarówno w konstrukcjach starszych jak i z pasywnym filtrem PFC na wejściu zasilacza (oprócz filtru stanowiącego zaporę dla zakłóceń w.cz.) znajduje się prostownik Graetza z filtrem wygładzającym przebieg napięcia wyprostowanego.
    Nie ważny jest kształt napięcia na wyjściu UPS-a skoro ma być za chwilę wyprostowane i podne na obwody zasilacza. Problem jest tylko z jego pomiarem.
    [...]
    Bez dokładnej znajomości kształtu napięcia z opisywanego UPS-a nie potrafię wypowiedzieć się co do możliwości jego współpracy z zasilaczem z aktywnym PFC. Intuicja podpowiada mi ostrożne podejście do tego problemu.

Bardzo dziękuję panu W.P. za szczegółowy opis problemu. Zdaję sobie sprawę co to jest pasywne i aktywne PFC, czym się różni oraz do czego służy... (jestem elektronikiem :-)). Po cichu myślałem sobie, że współpraca z aktywnym PFC nie będzie możliwa. Jednak (na szczęście) mój zasilacz dysponuje pasywnym filtrem. Po przeprowadzonych testach na naszym serwisie, mających na celu wykluczenie uszkodzenia sprzętu podłączyłem wczoraj UPS-a do komputera i wszystko działa OK!!! Przy pracy bateryjnej również nie ma problemów.
    Moderowany przez TONI_2003:

Wszystko wyjaśnione temat zamykam !
    Jeśli zaistnieje taka potrzeba by post został otwarty proszę dać wiadomość na PW i podać link do postu .!

0