Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przewód średniego napięcia w Ziemi

12 Wrz 2017 20:01 1824 9
  • Poziom 10  
    Witam
    Po mojej działce Tauron (a tak naprawdę za tym chodzi właściciel) chce puścić przewód średniego napięcia który ma zasilić powstające po sąsiedzku przedsiębiorstwo.
    Chciałbym puścić ten przewód i nie robić problemów właścicielowi gdyż on również nie robił mi problemów. Czy istniej możliwość zastrzeżenia że to zasilanie będzie tylko do jego działki ? Odległość to około 150 metrów mojej działki, nie chciał bym aby później tauron na tym zarabiał (ja za przepuszczanie tego przewodu nie otrzymuje zbitego grosza).

Druga sprawa szukam ale nie mogę nigdzie znaleźć jakie są odległości co do posadowienia budynków, garaży, wiat od przewodu średniego napięcia zakopanego w ziemi. Czy taki przewód może negatywnie oddziaływać ?

Z góry dziękuje
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    zip20 napisał:
    Czy istniej możliwość zastrzeżenia że to zasilanie będzie tylko do jego działki ? Odległość to około 150 metrów mojej działki, nie chciał bym aby później tauron na tym zarabiał (ja za przepuszczanie tego przewodu nie otrzymuje zbitego grosza).
    Nie masz żadnej możliwości - albo dajesz zgodę albo i nie. To tak jakbyś dał pozwolenie na wybudowanie drogi i wybierał sobie ludzi, którzy będą mogli po niej jeździć. Inna sprawa to czyja będzie stacja - sąsiada/Tauronu?

zip20 napisał:
    Druga sprawa szukam ale nie mogę nigdzie znaleźć jakie są odległości co do posadowienia budynków, garaży, wiat od przewodu średniego napięcia zakopanego w ziemi. Czy taki przewód może negatywnie oddziaływać ?
    To zależy co chcesz stawiać i w jakim miejscu ulokowany będzie ten kabel. Dodatkowo możesz zażądać w notatce przy uzgodnieniu że kabel ma iść w ziemi i być dodatkowo zabezpieczony rurami ochronnymi. Ja bym sobie zaśpiewał za możliwość ułożenia kabla parę groszy.
  • Poziom 43  
    A ja bym dał zgodę na poprowadzenie tylko po sensownym torze. A nie w poprzek działki dzieląc ją na pół.
  • Poziom 43  
    zip20 napisał:
    Po mojej działce Tauron (a tak naprawdę za tym chodzi właściciel)

To zdecyduj kto projektuje trasę. I komu wydajesz zgodę na wejście na posesje i na co pozwalasz.
  • Poziom 10  
    O tym gdzie kabel ma być poprowadzony decyduje ja, może być poprowadzony wzdłuż Lini działki z jednej albo z drugiej strony. W przyszłości z jednej strony myślę o drodze do dalszej części działki (znajduje się już tam woda). Działka ma wymiar 150m / 32m. Na działce posadowiony mam dom z jednej strony do granicy jest 10 metrów a garaż jest posadowiony przed domem i do granicy jest 3 metry. z drugiej strony do granicy jest 6-7 metrów.

Może puścić to za garażem i kolo domu (10 metrów) ale tam w przyszłości planuje grila z zadaszeniem i miał być przy samej granicy.

Za prądem chodzi sam właściciel (on się ze mną kontaktuje ) chce żebym jutro podpisał papiery bo ma zgody innych właścicieli wcześniej przyjechał jakiś gość rozglądał się w terenie - pytał kto jest właścicielem ( z tego co się orientuje to wykonawca)

Jeszcze nic nie widziałem i nie wiem co mam podpisać ale przewód prowadzony jest od transformatora oddalonego z około 1500 metrów albo dalej większość w ziemi częściowo slupami. Wykonawca pokazywał mi papiery na których są dwa transformatory i szukali z którego poprowadzić będzie im łatwiej.

planowana trasa brązowa albo zielona pytanie jakie odległości żebym w przyszłości nie okazało się ze spierniczyłem działkę i nic nie wybuduje

Droga to moja wewnętrzna której jestem właścicielem Dojazd 150m obok której ma iść przewód i później albo w prawo za garaż albo w lewo w drodze do dalszej części działki
  • Specjalista elektryk
    Jako projektant chodzący za zgodami namawiam do wyrażenia zgody ;) Obecnie w Tauronie obowiązują nowe druki tzw. porozumienia. Na trzech stronach jest wszystko dokładnie zapisane z prawnego punktu widzenia. Jako właściciel masz prawo do postawienia warunków które projektant musi zrealizować.
    Co do odległości. Rozsądnym jest 1m od granicy pod warunkiem, że nie zamierzasz nasadzić tam jakiegoś żywopłotu. Podobnie ma się sprawa z budynkami. Musisz przewidzieć dalszą przyszłość w zagospodarowaniu działki.
    Istnieje również możliwość awarii i energetyka musi wykryte miejsce rozkopać w celu usunięcia usterki.
    Co do rekompensaty. Kasy od Tauronu raczej nie dostaniesz chyba, że od podmiotu przyłączanego. W grę wchodzi jeszcze ustanowienie służebności.
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    I w tym porozumieniu fajnie było by jak by była mapka z naniesioną trasą oraz odległościami od granicy i sposobie ułożenia kabli, żeby później na etapie wykonawstwa nie było problemów i rozbieżności + zapis o przywróceniu terenu do stanu pierwotnego.
    Z tego co piszesz aurorze to inwestor jest zleceniodawcą - z 3 tauzeny możesz wydębić za zgodę. Jeżeli zleceniodawcą jest Tauron to też można wydębić kasę - są na to procedury w Tauronie - jak nie chcą to jest coś takiego jak umieszczenie urządzeń w pasie drogowym nie związanych z infrastrukturą drogową i Tauron co roku buli parę groszy do odpowiedniego organu - nie wiem jak jest teraz to rozliczane bo z tego co słyszałem coś się pozmieniało i płacą na zasadzie abonamentu - muszę na flaszkę z kolegą się spotkać i porozmawiać.
  • Specjalista elektryk
    JohnySpZOO napisał:
    I w tym porozumieniu fajnie było by jak by była mapka z naniesioną trasą

Integralną częścią porozumienia jest załącznik graficzny na którym strony muszą się podpisać, że akceptują wkreśloną trasę.
  • Poziom 1