Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Canon LBP5000 - Nierówne krycie jednego z tonerów

Maciej2018 12 Sep 2017 20:41 1002 13
 • #1
  Maciej2018
  Level 5  
  Dzień dobry. Chciałbym uprzejmie poprosić o pomoc - czy taką usterkę da się naprawić samodzielnie i przede wszystkim - czy jest sens ekonomiczny (i ile ew. może kosztować w serwisie).
  Problem - drukarka laserowe Canon LBP5000 - jeden z tonerów, w tym wypadku magenta nierównomiernie kryje wydruk. Środek bębna jest OK, boki - jakby wytarte Daje to efekt jak na zdjęciu:
  Canon LBP5000 - Nierówne krycie jednego z tonerów

  Co zrobiłem:
  - sprawdzałem na różnych tonerach - wymiana tonera nic nie daje, więc to nie wina bębna,
  - inne kolory są OK, pas transmisyjny w stanie dobrym, drukarka ma niewiele wydruków na koncie - ok. 1000 cz/b i 1400 kolorowych.
  - przejrzałem w te i we wte manual serwisowy - nie znalazłem nic sensownego, nic w troubleshotingu, co by opisywało podobny błąd.
  - używam tonerów od HP, nigdy nie miałem problemów, włożyłem nówki prosto z kartonu - problem występuje nadal.
  Jakieś pomysły?
 • Helpful post
  #2
  ERESJOT
  Level 22  
  To nie jest wina tonerów. Masz zabrudzone lustra i zwierciadło w zespole lasera. Są tam cztery zespoły laserów. Laser od czerwonego toneru najczęściej się brudzi bo jest na samym dole i cały pył na niego spada. Musisz wyjąć zespół lasera i wyczyścić lustra oraz zwierciadła w kazdej sekcji. I po problemie.
 • #3
  Maciej2018
  Level 5  
  Serdecznie dziękuję. Cholercia, tego się obawiałem, że bez rozkręcania solidnego całości się nie obejdzie. No nic, wracam do serwisówki.
  Jeszcze raz ukłony!
 • #4
  ERESJOT
  Level 22  
  Nie trzeba rozkręcać całości. Tylko: boczne obudowy, tylną klapę, płytę główną i sygnałową z całą blachą do której sa przymocowane i za nią jest zespół laserów. Uwaga na taśmy po prawej stronie zespołu lasera, aby ich nie zerwać.
 • #5
  Maciej2018
  Level 5  
  Właśnie znalazłem film na YT, co prawda rozkręcany jest HP2600 ale widzę, że to identyczna konstrukcja. Nie wygląda jakoś hardcorowo. Na filmie do czyszczenia używany jest pędzelek z pompką, jak do aparatów foto.
  Czy może izopropyl lepszy?
 • #6
  ERESJOT
  Level 22  
  Ja do czyszczenia optyki używam naturalną watę, nie sztuczną! Nie używam żadnych płynów. Przedmuchuję sprężonym powietrzem, a resztę czyszczę wacikiem nawiniętym na zapałkę. I tyle.
 • #7
  Maciej2018
  Level 5  
  Rozkręciłem, wyczyściłem i - na dzień dobry wyszedł wydruk czerwony - jak na prawej stronie obrazka. Coś nie stykało. Rozkręciłem jeszcze raz, podociskałem wszystko - tym razem wydruk testowy wyszedł powiedzmy normalny, ale jak widać magenta dalej się urywa. I na obudowie ciąglę mi miga diodka z błyskawicą, że któryś toner niby nie styka. Jutro jeszcze raz rozkręcę i zobaczę, czy jeszcze gdzieś jakiś syf nie został. Na razie - porażka :(
  Canon LBP5000 - Nierówne krycie jednego z tonerów
 • #8
  Maciej2018
  Level 5  
  Chyba jednak nic nie zrobię. :(
  Teraz drukarka twierdzi, że nie ma włożonych tonerów. Wkładam tonery - wszystko OK, drukarka się inicjalizuje, pokazuje, że ma tonery. Jak skończy - tonery magicznie znikają. Pokazuje, że nie ma tonerów w środku.
  W trybie serwisowy chwile widziało i nawet podało ilość stron na każdym tonerze.
  Chyba jednak skończy się na serwisie.
 • Helpful post
  #9
  ERESJOT
  Level 22  
  Posprawdzaj wszystkie złączki na płycie głównej, czy nie zamieniłeś miejscami złączek o tej samej ilości pinów. Czy cztery listwy łączące z prawej strony są wpięte w swoje miejsca, a nie w inne gniazda.
 • #10
  Maciej2018
  Level 5  
  Sprawdzałem, nie ma fizycznie takiej możliwości. Każdy wtyk jest innej szerokości. Nie można też włożyć go odwrotnie. Może naruszyłem jakiś kabel, ale nie widzę żadnego uszkodzenia. Nigdzie indziej nie wypinałem kabli, tylko z głównej płytki i z boku modułu lasera....
 • Helpful post
  #11
  ERESJOT
  Level 22  
  A zespół lasera dobrze złożyłeś? Założyłeś sprężynkę przysłony? Czy na którejś z dwóch listw wpinanych do zespołu lasera nie podwinęła się ścieżka na taśmie? Na płycie głównej jest jedna para złączek o tej samej szerokości i czasami są błędnie wpinane. Trzeba sprawdzić wszystko bez pośpiechu.
 • #12
  Maciej2018
  Level 5  
  No więc tak. Walczyłem do nocy, porażka. Z drukarki wychodziła magentowa kartka, pas wyglądał mniej więcej tak:
  Canon LBP5000 - Nierówne krycie jednego z tonerów

  Progres jakiś był, bo po kolejnym czyszczeniu (przedmuchałem wszystko co można przedmuchać, wyczyściłem soczewki, lustra i co ino) tonery nie cieniowały.
  Drukarka pokazywała, że są tonery, potem że ich nie ma, potem, że nie ma magenty.
  Rozebrałem jeszcze raz. Wszystko sprawdziłem, każdy kabelek, liczyłem przewody, sprawdzałem, czy przy module lasera tasiemki dobrze siedzą, czy coś nie odkleiło i nie podwinęło. Składam ponownie. Dupa, cały czas pokazuje, że coś nie styka w tonerach.
  W końcu poskładałem, ostawiłem, mówię, eee... zobaczę może coś mnie natchnie i... Znalazłem przyczynę.
  Była mechaniczna. Poprzedni, uszkodzony toner dosyć uświnił drukarkę i przy okazji czyszczenia lasera zgodnie z zaleceniami odkręciłem listwę, która tuż pod magentą przykrywa rolki. Okazało się, że coś tam nierówno się ułożyłem jak przykręcałem i toner nierówno się układał. Był to niewielki błąd, nie jestem w stanie go nawet odtworzyć, być może nie wskoczyło na jakiś bolec, ale na tyle istotny, że roz***ł system. Przedtem widziałem, że inne tonery "wpadają" w swoje miejsce lekutko, a ten "miękko" ale myślałem, że ten typ tak ma. Okazało się, że nie, przyczyna tkwiła między krzesłem a drukarką :)
  Poprawiłem i - tadam!!! :)
  Canon LBP5000 - Nierówne krycie jednego z tonerów

  W tym momencie chciałem Ci jeszcze raz serdecznie podziękować za wszystkie podpowiedzi i przede wszystkim za cierpliwość. Wielkie ukłony.
 • #13
  ERESJOT
  Level 22  
  No to super. Takie czyszczonko w tych drukarkach powinno być robione co pół roku. Oczywiście jeśli jest dużo drukowane. Po kilku czyszczonkach dojdziesz do wprawy. Cieszę się, że mogłem pomóc.
 • #14
  Maciej2018
  Level 5  
  Kurcze, dalej mam mały problem z tą drukarką. Drukuje OK, ale ewidentnie się nie lubi z papierem termotrasferowym, z którym wcześniej nie miałem problemów (wszystko przylepia się do wałka). Tak, jakby temperatura była za wysoka. Podejrzewam, że obniżyć bez dłubania w elektronice się nie da.
  Nie będę już jednak męczył w tym wątku, dziękuję jeszcze raz wszystkim za pomoc.