Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obudowy subwooferów estradowych 18"

TwardyResor 12 Wrz 2017 22:14 3666 6
  • Obudowy subwooferów estradowych 18"Obudowy subwooferów estradowych 18"
    Cześć!
    Chciałbym przedstawić wam obudowy mojego projektu, do subwooferów, pod głośniki 18".
    Obudowy mają 150L wewnątrz a ich zewnętrzne wymiary to: (wys x gł x szer) : 53,6 x 73,6 x 63,6, strojenie zaś 43Hz.
    Front wpuszczony 5cm.
    Wydaje mi się, że obudowy są dość zgrabne i w miarę elastyczne co do głośników w które w nie włożymy. Rączki są zamontowane w pozycji poziomej, z tego względu iż moim zdaniem jest wygodniej nosić, oraz docelowo z tyłu mają być zamontowane kółka. Więc podczas przenoszenia (np z busa, lub po schodach), stawiamy je bezpośrednio na koła i jedziemy w docelowe miejsce.
    Wewnątrz są wzmocnienia które trzymają ściany boczne z górną podstawą, boki i tylną ścianę, oraz sam port bass-reflex jest wzmocnieniem, ponieważ jest po całej szerokości wewnętrznej obudowy.
    Obudowy subwooferów estradowych 18"Obudowy subwooferów estradowych 18"
    Na froncie są zamontowane listewki do mocowania kraty (10cm długości, 4cm wysokości 1,8cm szerokości)
    Z tyłu rzecz jasna 2 gniazda speakon, abysmy mogli sobie zestaw doposażać w kolejne sztuki.
    Najpierw zrobiłem dla siebie 2 sztuki, obsadziłem w nie głośnik Eminence Omega PRO 18" i zrobiłem odsłuch na kilku utworach.
    Wrażenia? Hmm. Raczej pozytywne, gra bardzo miękko i dość dynamicznie. Fajnie sobie radzą z utworami np. Metalliki, Scorpionsów czy innych Black Sabbathów. Disco Polo i inne pompy również pompują jak trzeba, bez ociągania.
    Otwory wykonuję za pomocą frezarki i wcześniej przygotowanych szablonów.

Obudowy subwooferów estradowych 18"Obudowy subwooferów estradowych 18"

Co do wykończenia, na chwilę obecną koc. Ale może kiedyś ujrzą lakier (tyle że to już nie będzie wiór, a sklejka)
    Liczę na konstruktywną krytykę, oraz podpowiedź co mogłoby wam ewentualnie przeszkadzać, jako powiedzmy... Potencjalnym użytkownikom.

A tu reszta zaplecza i "wieża frontowa" :)

Obudowy subwooferów estradowych 18"Obudowy subwooferów estradowych 18"Obudowy subwooferów estradowych 18"Obudowy subwooferów estradowych 18"Obudowy subwooferów estradowych 18"

Fajne!
  • #2 13 Wrz 2017 14:22
    Granat :)
    Poziom 34  

Licząc po wymiarach, paczka ma 195L łącznie z miejscem które zajmuje głośnik, wzmocnienia i br. Głośnik to jakieś 10L, wzmocnienia około 1L, to br by zajmował aż 34L? Nie wygląda na to.

• #3 14 Wrz 2017 01:00
    dominator8
    Poziom 20  

Granat :) napisał:
    Licząc po wymiarach, paczka ma 195L łącznie z miejscem które zajmuje głośnik, wzmocnienia i br. Głośnik to jakieś 10L, wzmocnienia około 1L, to br by zajmował aż 34L? Nie wygląda na to.
    Witam. Sugerujesz, że objętość, którą podaje autor (150l dla BR-ki) dla Omegi PRO to za dużo/mało, czy może oszukuje (tylko po co)? Nie bardzo rozumiem intencje jakimi się kierujesz.

Co do samej konstrukcji wygląda mi to na produkt przemyślany i przetestowany. Widać to po precyzji wykonania jak i samej ilości takich samych paczek - widać, że prace poprzedzony były prototypami. Mam zastrzeżenie co do materiału. Płyta wiórowa to delikatny materiał nie wybaczający błedów przy transporcie :(

• #4 14 Wrz 2017 08:05
    marian133
    Poziom 37  

dominator8 napisał:
    Nie bardzo rozumiem intencje jakimi się kierujesz.

W celu poprawności przedstawienia konstrukcji.

Aczkolwiek wzmocnienia (z moich obliczeń) zajmują około 3L.

Niech autor policzy jeszcze raz dokładnie.

Dodano po 5 [minuty]:

dominator8 napisał:
    Mam zastrzeżenie co do materiału. Płyta wiórowa to delikatny materiał nie wybaczający błedów przy transporcie

Gdyby dał ramkę na kratę na całej długości frontu (aby wzmocnić tą wystającą płytę), to po dokładnym oklejeniu porządnym kocem oraz wymalowaniu środka obudowy izolatorem, obudowy były by wręcz niezniszczalne.

• #5 14 Wrz 2017 16:26
    TwardyResor
    Poziom 4  

Co do materiału. Wiór poszedł na pierwszy ogień, ze względu na to że prototypy. 4 kolejne sztuki są dla osoby która je u mnie zamówiła.
    Front wpuszczony 5cm, ale odległość między frotem a tylną ścianą wynosi 63,2cm. (5cm od przedniej krawędzi płyty. Zatem wewnątrz jest 63,2)
    Więc 63,2*60*50 = 189,6L
    Wzmocnienia zajmują łącznie 4,6L
    BR zajmuje 19,5L
    I tu co prawda, pomyłka co do głośnika, bo przyjąłem że zajmuje te 5L więcej.
    Zatem obudowa ma 155L.
    Dzięki wielkie @Granat :) za uświadomienie na przyszłość :)

• #6 23 Wrz 2017 17:26
    Tremolo
    Poziom 43  

Jak wyglądają złącza do tych kolumn? Myślałeś o montowaniu w nich układów aktywnych?

• #7 24 Wrz 2017 12:29
    TwardyResor
    Poziom 4  

Tremolo napisał:
    Jak wyglądają złącza do tych kolumn? Myślałeś o montowaniu w nich układów aktywnych?

Zrobiłem wersję na 15" z panelem aktywnym, na zamówienie klienta - więc jeżeli ktoś sobie życzy, nie ma absolutnie żadnych problemów.
    A tak to, montowałem metalowy terminal i w nim 2x speakon. Ale chcę zrezygnować z metalowego terminalu i zrobić "zintegrowany" - czyli wyfrezować obszar wielkości terminalu, na głębokość ok 3-5mm i w środku utworzyć dwie dziury na gniazda. Pomyślimy zobaczymy :)

A to zdjęcie tej 15"
    Obudowy subwooferów estradowych 18"Obudowy subwooferów estradowych 18"Obudowy subwooferów estradowych 18"Obudowy subwooferów estradowych 18"Obudowy subwooferów estradowych 18"Obudowy subwooferów estradowych 18"Obudowy subwooferów estradowych 18"

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME