Witam,
Chciałbym się podzielić moją wiedzą z poszukującymi rozwiązania problemu związanego z brakiem dźwiękięku w kolumnie aktywnej Behringer EUROLIVE B115MP3.
Kolumna aktywna Behringer EUROLIVE B115MP3 umożliwia podłączenie dwóch źródeł sygnałów i może to być mikrofon (źródło sygnału o niskim poziomie) – wejście Cannon (MIC) lub inne źródło np. telefon komórkowy, odtwarzacz CD, mp3, mp4 (źródła sygnału o wysokim poziomie) – wejście duży Jack 6,3 mm (LINE) umieszczone w tym samym gnieździe co Cannon oraz daje możliwość odtwarzania plików dźwiękowych mp3 z podłączonego do wejścia USB Pendrive’a a także jest możliwość podłączenia poprzez odbiornik bezprzewodowy 2 mikrofonów bezprzewodowych. Panel odtwarzacza mp3 jest sterowany mikrokontrolerem STM8S10.
Elektronika tej kolumny składa się z dwóch płytek PCB.
Jedna płytka znajduje się zaraz za panelem tylnim, gdzie jest możliwość podłączenia sygnałów pochodzących ze wspomnianych wyżej źródeł i odpowiada ona za ich wzmocnienie napięciowe. Na niej znajduje się też część cyfrowa dekodera audio (układ BU9460) plików mp3 odczytanych z nośnika podłączonego do wejścia USB oraz wspomniany układ mikrokontrolera STM8S10 sterującego panelem odtwarzania. Na tej płytce znajdują się również układy przedwzmacniacza napięciowego wzmacniającego sygnały z odpowiednich źródeł sygnału regulowane potencjometrami LEVEL oraz crossover (zwrotnica), który rozdziela sygnał audio na dwa tory wysokich częstotliwości i niskich częstotliwości. Poziom tych sygnałów jest regulowany w equalizerze pokrętłami HIGH i LOW. Płytka ta jest podłączona zespołem przewodów z drugą płytką drukowaną PCB.
Druga płytka znajduje się niżej pierwszej, do której poprzez przełącznik jest doprowadzone napięcie zasilania 230V do tej kolumny aktywnej. Znajduje się na niej zasilacz impulsowy, który sterowany jest regulatorem NCP1271. Zasilacz ten dostarcza napięć około +37V, -37V do zasilania 2 końcówek mocy. Tymi napięciami są zasilane również stabilizatory 7815 i 7915, które zasilają napięciami +15V i -15V min. przedwzmacniacze napięciowe oparte na wzmacniaczach operacyjnych znajdujące się na pierwszej płytce i wzmacniacze operacyjne (TL074) na drugiej płytce odpowiedzialne najprawdopodobniej za wychwytywanie za dużego sygnału akustycznego (przesterowania) i generowanie odpowiednich napięć do sterowania układem (elementy: rezystor 10kOhm, dioda Zenera około 5V, tranzystor najprawdopodobniej polowy JFET z kanałem typu n ), który to następnie obsługuje on wejścia mute, standby wzmacniaczy mocy w celu wyłączenia przenoszenia wzmacnianego sygnału przez te wzmacniacze do głośników - patrz zdjęcie i schemat na końcu postu. Z wyjścia zasilacza impulsowego jest tworzony osobny tor zasilania części cyfrowej dla pierwszej płytki PCB, który oparty jest o scalony stabilizator napięcia 7805. Całość drugiej płytki jest umieszczona i zamknięta w aluminiowej obudowie, która spełnia również funkcję radiatora. Na drugiej płytce PCB znajdują się również wspomniane dwa układy wzmacniaczy mocy. Jeden (TDA7293 – montaż przewlekany, jednokanałowy 100W/8 Ohm klasy AB) przyjmuje sygnał wysoko-średnich częstotliwości z crossover’a, drugi (TDA8954TH – montaż powierzchniowy SMD, dwukanałowy pracujący tutaj w układzie mostkowym 1x420W/8 Ohm klasy D) przyjmuje sygnał niskich częstotliwości z crossover’a. W obu układach wzmacniaczy mocy ich wejścia mute i standby (TDA7293 – nózki 9, 10; TDA8954TH – nóżka 6) są sterowane z tego samego układu opartego o rezystor 10kOhm, diodę Zenera około 5V, tranzystor najprawdopodobniej polowy JFET z kanałem typu n, o którym wspominałem wcześniej.
W związku z tym, że nie miałem dostępu do schematu elektronicznego tej kolumny aktywnej, musiałem dokonać analizy budowy części elektronicznej w oparciu o jej płytki PCB, co zajęło mi sporo czasu. Opis mojej analizy umieściłem właśnie powyżej.
Kolumna aktywna Behringer EUROLIVE B115MP3 po włączeniu zasilania sieciowego okazywała oznaki zasilania, ponieważ świeciła się dioda Power (PWR) oraz na wyświetlaczu LCD wyświetlały się informacje, lecz nie przekazywała dźwięku z żadnego źródła sygnału.
Przyczyną braku dźwięku w kolumnie Behringer EUROLIVE B115MP3, w założonym przeze mnie temacie, mogły być:
1) układ (elementy: rezystor 10kOhm, dioda Zenera około 5V, tranzystor najprawdopodobniej polowy JFET z kanałem typu n) odpowiedzialny za sterowanie wejść mute, standby obu wzmacniaczy mocy.
lub
2) wzmacniacz mocy TDA8954TH obsługujący głośnik niskotonowy.
W przypadku normalnej pracy kolumny aktywnej na wyjściu układu odpowiedzialnego za sterowanie wejść mute, standby obu wzmacniaczy mocy powinno być +5V. Wtedy oba wzmacniacze mocy są wyprowadzone ze stanu mute, standby i wzmacniają sygnał akustyczny dostarczając go do głośników. Wartość napięcia +5V uzyskuje się przez odcięcie tranzystora polowego, który jest drenem i źródłem podpięty równolegle do diody Zenera (oba te elementy są z jednej strony przez rezystor 10kOhm podpięte do napięcia +37V z drugiej do masy), poprzez podanie z układu przesterowania opartego na wzmacniaczach operacyjnych (TL074) na bramkę tego tranzystora napięcia -10V. Dioda Zenera wówczas pracuje w zakresie stabilizacji i zapewnia +5V na wejściach mute, standby wzmacniaczy mocy. Gdy napięcie na bramce spadnie poniżej napięcia odcięcia kanału tranzystora JFET, wtedy tranzystor nie jest odcięty (przewodzi) i bocznikuje diodę Zenera zapewniając napięcie około 0V na wejściach mute, standby wzmacniaczy mocy, co zapewnia ich blokowanie a wtedy nie wzmacniają sygnału akustycznego i nie dostarczają go do głośników.
Pomiary drugiej płytki w układzie zasilania wskazywały, że występowały w nim wszystkie, prawidłowe napięcia zasilania wspomniane wyżej.
Podczas pomiarów na wejściach mute, standby wzmacniaczy mocy, gdy nie chciały dostarczać sygnału do głośników, panowało napięcie od +1,2V do +2V (pomimo napięcia -10V na wejściu bramki tranzystora JFET) co powodowało, że kolumna aktywna nie przekazywała dźwięku. Przy tych napięciach wzmacniacze mocy po prostu pracowały w stanie mute, standby.
Przyczyną występowania napięcia od +1,2V do +2V na wejściach mute, standby wzmacniaczy mocy były albo zimne luty elementów układu odpowiedzialnego za sterowanie tymi funkcjami (elementy: rezystor 10kOhm, dioda Zenera około 5V, tranzystor najprawdopodobniej polowy JFET z kanałem typu n) albo sam wzmacniacz mocy TDA8954TH, w którym odpięcie nóżki nr 6 (MODE) zapewniło odpowiednią wartość napięcia +5V na wyjściu tego pierwszego układu.
Eliminacja zimnych lutów elementów układu odpowiedzialnego za sterowanie wejść mute, standby obu wzmacniaczy mocy (elementy: rezystor 10kOhm, dioda Zenera około 5V, tranzystor najprawdopodobniej polowy JFET z kanałem typu n) poprzez przelutowanie ich lutownicą oraz wymiana wzmacniacza mocy TDA8954TH zapewniły dopiero prawidłową pracę kolumny aktywnej Behringer EUROLIVE B115MP3. Przypuszczam, że sam wzmacniacz mocy TDA8954TH, mógł być przyczyną "ściągana" napięcia na jego nóżce numer 6 do napięcia od +1,2V do +2V blokując jednocześnie oba wzmacniacze mocy, co mogło być wynikiem jego nadmiernego przeciążania podczas niewłaściwej eksploatacji kolumny aktywnej Behringer EUROLIVE B115MP3.
Przy wymianie wzmacniacza mocy TDA8954TH odciąłem najpierw jego nóżki multiszlifierką z tarczą diamentową od obudowy a następnie musiałem go podgrzewać gorącym powietrzem i podważać śrubokrętem, ponieważ był mocno przyklejony do płytki PCB. Odcięte nóżki tego układu zgarnąłem potem grotem lutownicy z ich pól lutowniczych. Uważam, że ten sposób demontażu tego układu był najlepszy.
Oprócz tego wyeliminowałem jeszcze zimne luty w kilku miejscach drugiej płytki, które powstały podczas eksploatacji tej kolumny aktywnej w wyniku ich przegrzania. Jeden zimny lut usunąłem przy układzie JUC31F (60 stopni Celcjusza), który jest dwukońcówkowym bimetalicznym termostatem w obudowie TO-220 a jego zadaniem jest odcięcie masy zasilania od napięć +37V i -37V po przekroczeniu temperatury 60 stopni Celcjusza na radiatorze. Kolejny zimny lut usunąłem na jednym z dławików.
Do testowania kolumny aktywnej Behringer użyłem oprócz multimetru również oscyloskopu oraz generatora akustycznego za pomocą, których sprawdzałem występowanie sygnału w torze akustycznym przede wszystkim wzmacniaczy mocy. Po wyciągnięciu drugiej płytki z obudowy aluminiowej należy pamiętać o tym, aby przed rozpoczęciem jej pomiarów zewrzeć punkty, w których płytka jest przykręcona do aluminiowego radiatora , bo ta obudowa w tych miejscach zapewnia ich zwarcie do masy. Ja zwarcie tych punktów wykonałem jednym przewodem lutując go między nimi i masą. W prawie wszystkich pracach używałem lupy zegarmistrzowskiej.
Po mojej naprawie kolumna aktywna Behringer EUROLIVE B115MP3 działa prawidłowo. Naprawa tej kolumny aktywnej zajęła mi sporo czasu, ponieważ musiałem dokonać wiele jeszcze poprawek po osobie, która wcześniej próbowała ją uruchomić. Osoba ta wymieniła wzmacniacz mocy TDA7293. Przy okazji tej wymiany uszkodziła wiele ścieżek, nie dolutowała dwóch nóżek wymienianego wzmacniacza mocy, jak i przerwała ścieżkę od jego wejść mute, standby nóżki 9, 10 oraz zgubiła 2 śrubki od obudowy.
Na koniec jeszcze jedna bardzo ważna uwaga. Zalecam szczególną ostrożność przy pomiarach drugiej płytki, na której jest min. zasilacz impulsowy. Jak wiadomo doprowadzone jest do niego napięcie sieciowe 230V i przez nawet drobną nieuwagę można zostać nim porażonym. Najlepiej, jeżeli coś grzebiemy (analizujemy układ, wymieniamy elementy), wyciągnąć z badanego urządzenia przewód sieciowy. Nie wystarczy wyłączyć zasilania tylko wyłącznikiem sieciowym! Chyba, że wcześniej sprawdziliście, iż przełącznik odcina zasilanie na przewodzie fazowym a nie neutralnym. Mnie przez nieuwagę "walnęło" ze 3 razy.
A jak komuś nie uda się naprawić tej kolumny aktywnej lub obawia się, że może go "walnąć" napięcie sieciowe tak jak mnie, to może sobie taki moduł z drugą płytka PCB, na której znajdują się zasilacz impulsowy oraz 2 końcówki mocy (TDA7293, TDA8954TH), kupić w sklepie internetowym. Oto link:
http://www.fullcompass.com/prod/281534-Behringer-Q04-AEA00-77000 .
Jeżeli moim tematem komuś pomogłem, to proszę o naciśnięcie w tym poście przycisku: "Pomocny post?" u samej góry tekstu z lewej strony, ewentualnie o podarowanie punkta. Naciśnięcie "Pomocny post?" kosztuje Cię tylko 0,2 punkta.
Pozdrawiam
jbek
PS
BARDZO WAŻNE!
Kolumna po niedługim czasie ponownie wróciła do mnie z objawami braku dźwięku w głośnikach – totalna cisza przy włączonej muzyce z odtwarzacza mp3.
Ponownie rozebrałem kolumnę i swoją uwagę od razu skupiłem na układzie odpowiedzialnym za sterowanie wejść mute, standby obu wzmacniaczy mocy (elementy: rezystor 10kOhm, dioda Zenera 5,1V, tranzystor najprawdopodobniej polowy JFET z kanałem typu n) – zaznaczenie nr 2 na zdjęciu płytki. Wymieniłem tam diodę Zenera 5,1V (moc rozpraszania nowej diody to 500mW). Dlatego, że minimalny prąd stabilizacji nowej diody wynosi 9,8mA (maksymalny prąd stabilizacji tej diody to 500mW/5,1V = 98mA a minimalny prąd stabilizacji to około 0,1 prądu maksymalnego stabilizacji, czyli 9,8mA) w miejsce rezystora SMD 10kOhm wstawiłem dwa rezystory SMD 1,5kOhm (moc rozpraszania każdego to 250mW, długość 3,2mm, szerokość 1,6mm) połączone szeregowo, aby zmieścić się w ich mocy rozpraszanej. Dało to w układzie prąd stabilizacji diody Zenera na poziomie (37V-5,1V)/3kOhm=10,6mA a moc rozpraszania w każdym rezystorze 1,5kOhm to około 10,6mA*10,6mA*1,5kOhm=170mW. Prąd stabilizacji diody Zenera jest praktycznie prądem płynącym przez dwa szeregowo połączone rezystory 1,5kOhm (razem 3kOhm), ponieważ prąd wejść mute, standby obu wzmacniaczy mocy jest pomijalnie mały, rzędu mikroamperów. Zamiast połączonych szeregowo dwóch rezystorów SMD 1,5kOhm, można połączyć równolegle dwa rezystory SMD 6kOhm o tej samej mocy rozpraszania co rezystory 1,5kOhm lub jeden warstwowy do montażu przewlekanego 3kOhm i mocy rozpraszanej 0,5W montując go oczywiście powierzchniowo (rezystor warstwowy musi mieć takie rozmiary, aby mógł się zmieścić między płytką PCB a aluminiową obudową), czy jeden SMD 3kOhm o parametrach długość 3,2mm, szerokość 2,5mm, moc 0,5W albo długość 4mm, szerokość 1,6mm, moc 0,5W.
Po wymianie tych elementów kolumna dopiero zaczęła grać, jak należy. Zrobiłem 24 godzinny test jej pracy i działała prawidłowo bez nieoczekiwanego wyłączania dźwięku w głośnikach.
Wniosek z naprawy kolumny Behringer EUROLIVE B115MP3 jest taki, że w przypadku totalnej ciszy w jej głośnikach podczas odtwarzania np. muzyki, przy oczywiście właściwych napięciach zasilania, wymienić należy diodę Zenenra 5,1V w układzie odpowiedzialnym za sterowanie wejść mute, standby obu wzmacniaczy mocy (zaznaczenie nr 2 na zdjęciu płytki) oraz dobrać dla niej właściwy rezystor.
Aby dioda Zenera właściwie stabilizowała swoje napięcie, należy zapewnić jej właściwy przepływ prądu stabilizacji w zakresie od minimalnego do maksymalnego. Maksymalny prąd stabilizacji wynika z maksymalnej mocy rozpraszania diody. Dla określenia minimalnego prądu stabilizacji bezpiecznie jest przyjąć zasadę, że wynosi on około 0,1 prądu maksymalnego stabilizacji. Oryginalnie zainstalowana dioda Zenera 5,1V (zaznaczenie nr 2 na zdjęciu płytki) w obudowie, w jakiej widać ją na zdjęciu występuje z reguły z mocą rozpraszania 500mW, gdzie minimalny prąd stabilizacji, według powyższej zasady, jest na poziomie 9,8mA, jak wcześniej policzyłem. Przy oryginalnie zainstalowanym rezystorze SMD 10kOhm dla diody Zenera, zapewnia on jej prąd stabilizacji równy około (37V-5,1V)/10kOhm=3,2mA, co w przypadku maksymalnej mocy rozpraszania 500mW diody jest prądem trochę za małym (za mało bezpiecznym). Dlatego być może to było od samego początku główną przyczyną niestabilnej pracy kolumny i jej wyłączanie się, gdy napięcie na wejściach mute, standby obu wzmacniaczy mocy spadało do napięcia od +1,2V do +2V, bo wspomniana dioda Zenera nie pracowała bezpiecznie w zakresie stabilizacji. Dlatego też właściwa kolejność moich prac przy naprawie kolumny była następująca: najpierw zamontowałem wspomniane dwa rezystory SMD 1,5kOhm chcąc zapewnić właściwy prąd stabilizacji diodzie oryginalnej i zmontowałem kolumnę. Kolumna popracowała tylko chwilę. Następnie znów ją rozebrałem i wymieniłem następnie wspomnianą diodę Zenera 5,1V. Po sprawdzeniu zdemontowanej oryginalnej diody okazało się, że była uszkodzona.
jbek
Fragment drugiej płytki PCB kolumny aktywnej Behringer EUROLIVE B115MP3. Na zdjęciu zaznaczone:
1. Zaciski do podłączenia głośnika niskotonowego napędzanego wzmacniaczem mocy TDA8954TH.
2. Układu odpowiedzialny za sterowanie wejść mute, standby obu wzmacniaczy mocy (elementy: rezystor 10kOhm oryginalny - na zdjęciu już wymieniony na połączone szeregowo dwa rezystory 1,5kOhm, dioda Zenera 5,1 V - jeszcze oryginalna, tranzystor najprawdopodobniej polowy JFET z kanałem typu n).
3. Luty nóżek wzmacniacza mocy TDA7293 napędzającego głośnik wysokotonowy.
4. Układ TL074 (poczwórny wzmacniacz operacyjny) odpowiedzialny najprawdopodobniej za wychwytywanie za dużego sygnału akustycznego (przesterowania) i generowanie odpowiednich napięć do sterowania układem mute, standby (elementy: rezystor 3kOhm - oryginalny 10kOhm, dioda Zenera około 5,1V, tranzystor najprawdopodobniej polowy JFET z kanałem typu n).
5. Wzmacniacz mocy TDA8954TH odpowiedzialny za napędzanie głośnika niskotonowego, wymieniony przeze mnie.
6. Zaciski do podłączenia głośnika wysoko-średnich tonów napędzanego wzmacniaczem mocy TDA7293 .
Uproszczony schemat blokowy części wzmacniającej sygnał kolumny aktywnej Behringer EUROLIVE B115MP3 z układem odpowiedzialnym za sterowanie wejść mute, standby obu wzmacniaczy mocy TDA7293 oraz TDA8954TH (elementy: rezystor 3kOhm o właściwej rezystancji - oryginalny 10kOhm, dioda Zenera 5,1V, tranzystor najprawdopodobniej polowy JFET z kanałem typu n).

Chciałbym się podzielić moją wiedzą z poszukującymi rozwiązania problemu związanego z brakiem dźwiękięku w kolumnie aktywnej Behringer EUROLIVE B115MP3.
Kolumna aktywna Behringer EUROLIVE B115MP3 umożliwia podłączenie dwóch źródeł sygnałów i może to być mikrofon (źródło sygnału o niskim poziomie) – wejście Cannon (MIC) lub inne źródło np. telefon komórkowy, odtwarzacz CD, mp3, mp4 (źródła sygnału o wysokim poziomie) – wejście duży Jack 6,3 mm (LINE) umieszczone w tym samym gnieździe co Cannon oraz daje możliwość odtwarzania plików dźwiękowych mp3 z podłączonego do wejścia USB Pendrive’a a także jest możliwość podłączenia poprzez odbiornik bezprzewodowy 2 mikrofonów bezprzewodowych. Panel odtwarzacza mp3 jest sterowany mikrokontrolerem STM8S10.
Elektronika tej kolumny składa się z dwóch płytek PCB.
Jedna płytka znajduje się zaraz za panelem tylnim, gdzie jest możliwość podłączenia sygnałów pochodzących ze wspomnianych wyżej źródeł i odpowiada ona za ich wzmocnienie napięciowe. Na niej znajduje się też część cyfrowa dekodera audio (układ BU9460) plików mp3 odczytanych z nośnika podłączonego do wejścia USB oraz wspomniany układ mikrokontrolera STM8S10 sterującego panelem odtwarzania. Na tej płytce znajdują się również układy przedwzmacniacza napięciowego wzmacniającego sygnały z odpowiednich źródeł sygnału regulowane potencjometrami LEVEL oraz crossover (zwrotnica), który rozdziela sygnał audio na dwa tory wysokich częstotliwości i niskich częstotliwości. Poziom tych sygnałów jest regulowany w equalizerze pokrętłami HIGH i LOW. Płytka ta jest podłączona zespołem przewodów z drugą płytką drukowaną PCB.
Druga płytka znajduje się niżej pierwszej, do której poprzez przełącznik jest doprowadzone napięcie zasilania 230V do tej kolumny aktywnej. Znajduje się na niej zasilacz impulsowy, który sterowany jest regulatorem NCP1271. Zasilacz ten dostarcza napięć około +37V, -37V do zasilania 2 końcówek mocy. Tymi napięciami są zasilane również stabilizatory 7815 i 7915, które zasilają napięciami +15V i -15V min. przedwzmacniacze napięciowe oparte na wzmacniaczach operacyjnych znajdujące się na pierwszej płytce i wzmacniacze operacyjne (TL074) na drugiej płytce odpowiedzialne najprawdopodobniej za wychwytywanie za dużego sygnału akustycznego (przesterowania) i generowanie odpowiednich napięć do sterowania układem (elementy: rezystor 10kOhm, dioda Zenera około 5V, tranzystor najprawdopodobniej polowy JFET z kanałem typu n ), który to następnie obsługuje on wejścia mute, standby wzmacniaczy mocy w celu wyłączenia przenoszenia wzmacnianego sygnału przez te wzmacniacze do głośników - patrz zdjęcie i schemat na końcu postu. Z wyjścia zasilacza impulsowego jest tworzony osobny tor zasilania części cyfrowej dla pierwszej płytki PCB, który oparty jest o scalony stabilizator napięcia 7805. Całość drugiej płytki jest umieszczona i zamknięta w aluminiowej obudowie, która spełnia również funkcję radiatora. Na drugiej płytce PCB znajdują się również wspomniane dwa układy wzmacniaczy mocy. Jeden (TDA7293 – montaż przewlekany, jednokanałowy 100W/8 Ohm klasy AB) przyjmuje sygnał wysoko-średnich częstotliwości z crossover’a, drugi (TDA8954TH – montaż powierzchniowy SMD, dwukanałowy pracujący tutaj w układzie mostkowym 1x420W/8 Ohm klasy D) przyjmuje sygnał niskich częstotliwości z crossover’a. W obu układach wzmacniaczy mocy ich wejścia mute i standby (TDA7293 – nózki 9, 10; TDA8954TH – nóżka 6) są sterowane z tego samego układu opartego o rezystor 10kOhm, diodę Zenera około 5V, tranzystor najprawdopodobniej polowy JFET z kanałem typu n, o którym wspominałem wcześniej.
W związku z tym, że nie miałem dostępu do schematu elektronicznego tej kolumny aktywnej, musiałem dokonać analizy budowy części elektronicznej w oparciu o jej płytki PCB, co zajęło mi sporo czasu. Opis mojej analizy umieściłem właśnie powyżej.
Kolumna aktywna Behringer EUROLIVE B115MP3 po włączeniu zasilania sieciowego okazywała oznaki zasilania, ponieważ świeciła się dioda Power (PWR) oraz na wyświetlaczu LCD wyświetlały się informacje, lecz nie przekazywała dźwięku z żadnego źródła sygnału.
Przyczyną braku dźwięku w kolumnie Behringer EUROLIVE B115MP3, w założonym przeze mnie temacie, mogły być:
1) układ (elementy: rezystor 10kOhm, dioda Zenera około 5V, tranzystor najprawdopodobniej polowy JFET z kanałem typu n) odpowiedzialny za sterowanie wejść mute, standby obu wzmacniaczy mocy.
lub
2) wzmacniacz mocy TDA8954TH obsługujący głośnik niskotonowy.
W przypadku normalnej pracy kolumny aktywnej na wyjściu układu odpowiedzialnego za sterowanie wejść mute, standby obu wzmacniaczy mocy powinno być +5V. Wtedy oba wzmacniacze mocy są wyprowadzone ze stanu mute, standby i wzmacniają sygnał akustyczny dostarczając go do głośników. Wartość napięcia +5V uzyskuje się przez odcięcie tranzystora polowego, który jest drenem i źródłem podpięty równolegle do diody Zenera (oba te elementy są z jednej strony przez rezystor 10kOhm podpięte do napięcia +37V z drugiej do masy), poprzez podanie z układu przesterowania opartego na wzmacniaczach operacyjnych (TL074) na bramkę tego tranzystora napięcia -10V. Dioda Zenera wówczas pracuje w zakresie stabilizacji i zapewnia +5V na wejściach mute, standby wzmacniaczy mocy. Gdy napięcie na bramce spadnie poniżej napięcia odcięcia kanału tranzystora JFET, wtedy tranzystor nie jest odcięty (przewodzi) i bocznikuje diodę Zenera zapewniając napięcie około 0V na wejściach mute, standby wzmacniaczy mocy, co zapewnia ich blokowanie a wtedy nie wzmacniają sygnału akustycznego i nie dostarczają go do głośników.
Pomiary drugiej płytki w układzie zasilania wskazywały, że występowały w nim wszystkie, prawidłowe napięcia zasilania wspomniane wyżej.
Podczas pomiarów na wejściach mute, standby wzmacniaczy mocy, gdy nie chciały dostarczać sygnału do głośników, panowało napięcie od +1,2V do +2V (pomimo napięcia -10V na wejściu bramki tranzystora JFET) co powodowało, że kolumna aktywna nie przekazywała dźwięku. Przy tych napięciach wzmacniacze mocy po prostu pracowały w stanie mute, standby.
Przyczyną występowania napięcia od +1,2V do +2V na wejściach mute, standby wzmacniaczy mocy były albo zimne luty elementów układu odpowiedzialnego za sterowanie tymi funkcjami (elementy: rezystor 10kOhm, dioda Zenera około 5V, tranzystor najprawdopodobniej polowy JFET z kanałem typu n) albo sam wzmacniacz mocy TDA8954TH, w którym odpięcie nóżki nr 6 (MODE) zapewniło odpowiednią wartość napięcia +5V na wyjściu tego pierwszego układu.
Eliminacja zimnych lutów elementów układu odpowiedzialnego za sterowanie wejść mute, standby obu wzmacniaczy mocy (elementy: rezystor 10kOhm, dioda Zenera około 5V, tranzystor najprawdopodobniej polowy JFET z kanałem typu n) poprzez przelutowanie ich lutownicą oraz wymiana wzmacniacza mocy TDA8954TH zapewniły dopiero prawidłową pracę kolumny aktywnej Behringer EUROLIVE B115MP3. Przypuszczam, że sam wzmacniacz mocy TDA8954TH, mógł być przyczyną "ściągana" napięcia na jego nóżce numer 6 do napięcia od +1,2V do +2V blokując jednocześnie oba wzmacniacze mocy, co mogło być wynikiem jego nadmiernego przeciążania podczas niewłaściwej eksploatacji kolumny aktywnej Behringer EUROLIVE B115MP3.
Przy wymianie wzmacniacza mocy TDA8954TH odciąłem najpierw jego nóżki multiszlifierką z tarczą diamentową od obudowy a następnie musiałem go podgrzewać gorącym powietrzem i podważać śrubokrętem, ponieważ był mocno przyklejony do płytki PCB. Odcięte nóżki tego układu zgarnąłem potem grotem lutownicy z ich pól lutowniczych. Uważam, że ten sposób demontażu tego układu był najlepszy.
Oprócz tego wyeliminowałem jeszcze zimne luty w kilku miejscach drugiej płytki, które powstały podczas eksploatacji tej kolumny aktywnej w wyniku ich przegrzania. Jeden zimny lut usunąłem przy układzie JUC31F (60 stopni Celcjusza), który jest dwukońcówkowym bimetalicznym termostatem w obudowie TO-220 a jego zadaniem jest odcięcie masy zasilania od napięć +37V i -37V po przekroczeniu temperatury 60 stopni Celcjusza na radiatorze. Kolejny zimny lut usunąłem na jednym z dławików.
Do testowania kolumny aktywnej Behringer użyłem oprócz multimetru również oscyloskopu oraz generatora akustycznego za pomocą, których sprawdzałem występowanie sygnału w torze akustycznym przede wszystkim wzmacniaczy mocy. Po wyciągnięciu drugiej płytki z obudowy aluminiowej należy pamiętać o tym, aby przed rozpoczęciem jej pomiarów zewrzeć punkty, w których płytka jest przykręcona do aluminiowego radiatora , bo ta obudowa w tych miejscach zapewnia ich zwarcie do masy. Ja zwarcie tych punktów wykonałem jednym przewodem lutując go między nimi i masą. W prawie wszystkich pracach używałem lupy zegarmistrzowskiej.
Po mojej naprawie kolumna aktywna Behringer EUROLIVE B115MP3 działa prawidłowo. Naprawa tej kolumny aktywnej zajęła mi sporo czasu, ponieważ musiałem dokonać wiele jeszcze poprawek po osobie, która wcześniej próbowała ją uruchomić. Osoba ta wymieniła wzmacniacz mocy TDA7293. Przy okazji tej wymiany uszkodziła wiele ścieżek, nie dolutowała dwóch nóżek wymienianego wzmacniacza mocy, jak i przerwała ścieżkę od jego wejść mute, standby nóżki 9, 10 oraz zgubiła 2 śrubki od obudowy.
Na koniec jeszcze jedna bardzo ważna uwaga. Zalecam szczególną ostrożność przy pomiarach drugiej płytki, na której jest min. zasilacz impulsowy. Jak wiadomo doprowadzone jest do niego napięcie sieciowe 230V i przez nawet drobną nieuwagę można zostać nim porażonym. Najlepiej, jeżeli coś grzebiemy (analizujemy układ, wymieniamy elementy), wyciągnąć z badanego urządzenia przewód sieciowy. Nie wystarczy wyłączyć zasilania tylko wyłącznikiem sieciowym! Chyba, że wcześniej sprawdziliście, iż przełącznik odcina zasilanie na przewodzie fazowym a nie neutralnym. Mnie przez nieuwagę "walnęło" ze 3 razy.
A jak komuś nie uda się naprawić tej kolumny aktywnej lub obawia się, że może go "walnąć" napięcie sieciowe tak jak mnie, to może sobie taki moduł z drugą płytka PCB, na której znajdują się zasilacz impulsowy oraz 2 końcówki mocy (TDA7293, TDA8954TH), kupić w sklepie internetowym. Oto link:
http://www.fullcompass.com/prod/281534-Behringer-Q04-AEA00-77000 .
Jeżeli moim tematem komuś pomogłem, to proszę o naciśnięcie w tym poście przycisku: "Pomocny post?" u samej góry tekstu z lewej strony, ewentualnie o podarowanie punkta. Naciśnięcie "Pomocny post?" kosztuje Cię tylko 0,2 punkta.
Pozdrawiam
jbek

PS
BARDZO WAŻNE!
Kolumna po niedługim czasie ponownie wróciła do mnie z objawami braku dźwięku w głośnikach – totalna cisza przy włączonej muzyce z odtwarzacza mp3.
Ponownie rozebrałem kolumnę i swoją uwagę od razu skupiłem na układzie odpowiedzialnym za sterowanie wejść mute, standby obu wzmacniaczy mocy (elementy: rezystor 10kOhm, dioda Zenera 5,1V, tranzystor najprawdopodobniej polowy JFET z kanałem typu n) – zaznaczenie nr 2 na zdjęciu płytki. Wymieniłem tam diodę Zenera 5,1V (moc rozpraszania nowej diody to 500mW). Dlatego, że minimalny prąd stabilizacji nowej diody wynosi 9,8mA (maksymalny prąd stabilizacji tej diody to 500mW/5,1V = 98mA a minimalny prąd stabilizacji to około 0,1 prądu maksymalnego stabilizacji, czyli 9,8mA) w miejsce rezystora SMD 10kOhm wstawiłem dwa rezystory SMD 1,5kOhm (moc rozpraszania każdego to 250mW, długość 3,2mm, szerokość 1,6mm) połączone szeregowo, aby zmieścić się w ich mocy rozpraszanej. Dało to w układzie prąd stabilizacji diody Zenera na poziomie (37V-5,1V)/3kOhm=10,6mA a moc rozpraszania w każdym rezystorze 1,5kOhm to około 10,6mA*10,6mA*1,5kOhm=170mW. Prąd stabilizacji diody Zenera jest praktycznie prądem płynącym przez dwa szeregowo połączone rezystory 1,5kOhm (razem 3kOhm), ponieważ prąd wejść mute, standby obu wzmacniaczy mocy jest pomijalnie mały, rzędu mikroamperów. Zamiast połączonych szeregowo dwóch rezystorów SMD 1,5kOhm, można połączyć równolegle dwa rezystory SMD 6kOhm o tej samej mocy rozpraszania co rezystory 1,5kOhm lub jeden warstwowy do montażu przewlekanego 3kOhm i mocy rozpraszanej 0,5W montując go oczywiście powierzchniowo (rezystor warstwowy musi mieć takie rozmiary, aby mógł się zmieścić między płytką PCB a aluminiową obudową), czy jeden SMD 3kOhm o parametrach długość 3,2mm, szerokość 2,5mm, moc 0,5W albo długość 4mm, szerokość 1,6mm, moc 0,5W.
Po wymianie tych elementów kolumna dopiero zaczęła grać, jak należy. Zrobiłem 24 godzinny test jej pracy i działała prawidłowo bez nieoczekiwanego wyłączania dźwięku w głośnikach.
Wniosek z naprawy kolumny Behringer EUROLIVE B115MP3 jest taki, że w przypadku totalnej ciszy w jej głośnikach podczas odtwarzania np. muzyki, przy oczywiście właściwych napięciach zasilania, wymienić należy diodę Zenenra 5,1V w układzie odpowiedzialnym za sterowanie wejść mute, standby obu wzmacniaczy mocy (zaznaczenie nr 2 na zdjęciu płytki) oraz dobrać dla niej właściwy rezystor.
Aby dioda Zenera właściwie stabilizowała swoje napięcie, należy zapewnić jej właściwy przepływ prądu stabilizacji w zakresie od minimalnego do maksymalnego. Maksymalny prąd stabilizacji wynika z maksymalnej mocy rozpraszania diody. Dla określenia minimalnego prądu stabilizacji bezpiecznie jest przyjąć zasadę, że wynosi on około 0,1 prądu maksymalnego stabilizacji. Oryginalnie zainstalowana dioda Zenera 5,1V (zaznaczenie nr 2 na zdjęciu płytki) w obudowie, w jakiej widać ją na zdjęciu występuje z reguły z mocą rozpraszania 500mW, gdzie minimalny prąd stabilizacji, według powyższej zasady, jest na poziomie 9,8mA, jak wcześniej policzyłem. Przy oryginalnie zainstalowanym rezystorze SMD 10kOhm dla diody Zenera, zapewnia on jej prąd stabilizacji równy około (37V-5,1V)/10kOhm=3,2mA, co w przypadku maksymalnej mocy rozpraszania 500mW diody jest prądem trochę za małym (za mało bezpiecznym). Dlatego być może to było od samego początku główną przyczyną niestabilnej pracy kolumny i jej wyłączanie się, gdy napięcie na wejściach mute, standby obu wzmacniaczy mocy spadało do napięcia od +1,2V do +2V, bo wspomniana dioda Zenera nie pracowała bezpiecznie w zakresie stabilizacji. Dlatego też właściwa kolejność moich prac przy naprawie kolumny była następująca: najpierw zamontowałem wspomniane dwa rezystory SMD 1,5kOhm chcąc zapewnić właściwy prąd stabilizacji diodzie oryginalnej i zmontowałem kolumnę. Kolumna popracowała tylko chwilę. Następnie znów ją rozebrałem i wymieniłem następnie wspomnianą diodę Zenera 5,1V. Po sprawdzeniu zdemontowanej oryginalnej diody okazało się, że była uszkodzona.
jbek
Fragment drugiej płytki PCB kolumny aktywnej Behringer EUROLIVE B115MP3. Na zdjęciu zaznaczone:
1. Zaciski do podłączenia głośnika niskotonowego napędzanego wzmacniaczem mocy TDA8954TH.
2. Układu odpowiedzialny za sterowanie wejść mute, standby obu wzmacniaczy mocy (elementy: rezystor 10kOhm oryginalny - na zdjęciu już wymieniony na połączone szeregowo dwa rezystory 1,5kOhm, dioda Zenera 5,1 V - jeszcze oryginalna, tranzystor najprawdopodobniej polowy JFET z kanałem typu n).
3. Luty nóżek wzmacniacza mocy TDA7293 napędzającego głośnik wysokotonowy.
4. Układ TL074 (poczwórny wzmacniacz operacyjny) odpowiedzialny najprawdopodobniej za wychwytywanie za dużego sygnału akustycznego (przesterowania) i generowanie odpowiednich napięć do sterowania układem mute, standby (elementy: rezystor 3kOhm - oryginalny 10kOhm, dioda Zenera około 5,1V, tranzystor najprawdopodobniej polowy JFET z kanałem typu n).
5. Wzmacniacz mocy TDA8954TH odpowiedzialny za napędzanie głośnika niskotonowego, wymieniony przeze mnie.
6. Zaciski do podłączenia głośnika wysoko-średnich tonów napędzanego wzmacniaczem mocy TDA7293 .

Uproszczony schemat blokowy części wzmacniającej sygnał kolumny aktywnej Behringer EUROLIVE B115MP3 z układem odpowiedzialnym za sterowanie wejść mute, standby obu wzmacniaczy mocy TDA7293 oraz TDA8954TH (elementy: rezystor 3kOhm o właściwej rezystancji - oryginalny 10kOhm, dioda Zenera 5,1V, tranzystor najprawdopodobniej polowy JFET z kanałem typu n).
