Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwne napięcie w obwodzie oświetlenia

necrofallus 13 Wrz 2017 11:25 999 13
  • #1 13 Wrz 2017 11:25
    necrofallus
    Poziom 2  

Witam,
    Szukałem podobnego tematu, lecz nie mogę nic znaleźć. Zmierzyłem napięcie na kablu wychodzącym z puszki ( nowa instalacja ):
    L - N = 166V AC
    L - PE = 236 V AC
    N - PE = 59 V AC

Dodam, że napięcie faza - neutralny / neutralny - ochronny spada do zera po podłączeniu żarówki - żarówka się nie świeci.

Zidentyfikowałem przewód od obwodu oświetlenia i rozłączyłem go kompletnie jednak napięcie na przewodzie cały czas pozostaje.

Po podłączeniu żarówki pod L-PE wybija różnicówka.

Podejrzewam , że w jakiś sposób przewody te łącza się w miejscu którego nie zlokalizowałem/ przewiercone i stykają się.

Proszę serdecznie o pomoc.
    Marcin.

0 13
  • #2 13 Wrz 2017 11:33
    kkas12
    Poziom 41  

necrofallus napisał:
    Tak ma być.
    Poza tym, że RCD w obwodzie oświetlenia jest niewymagany, jeśli nie jest to oświetlenie łazienki.

A skoro żarówka nie świeci pomiędzy L-N to na pewno jest brak ciągłości przewodu neutralnego.

0
  • #3 13 Wrz 2017 12:28
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

kkas12 napisał:

Poza tym, że RCD w obwodzie oświetlenia jest niewymagany, jeśli nie jest to oświetlenie łazienki.

Krzysztof, w dużej większości polskich instalacji mieszkaniowych obwód oświetleniowy jest jeden ogólny.
    Czyli RCD musi być.

0
  • #4 13 Wrz 2017 13:12
    2P
    Poziom 18  

Co to znaczy, że odłączyłeś całkowicie kabel od oświetlenia? Nie ma takiej opcji, aby odłączony całkowicie kabel, po prostu leżący sobie luzem w ścianie, powodował wybicie różnicówki w przypadku jakiegokolwiek zwierania żył tego kabla. Coś chyba źle rozłączyłeś albo niejasno opisałeś.

Pojawianie się "dziwnych" napięć na kablach dochodzących do żarówki przy wyłączonym włączniku jest zwykle spowodowane istnieniem neonówki podświetlającej wyłącznik.
    Dla jej zadziałania prąd płynie właśnie przez żarówkę - ale jest to prąd znikomy i po podłączeniu żarówki napięcie spada właśnie bardzo blisko zera. Taki prąd nie wystarczy do wywołania jakiekolwiek widocznego efektu w przypadku zwyczajnej żarówki (chociaż potrafi już czasem spowodować widoczny w ciemności efekt w przypadku niektórych żarówek LED).

0
  • #5 13 Wrz 2017 16:23
    kkas12
    Poziom 41  

Kolego 2P przeczytaj jeszcze raz proszę tytułowy post.
    Autor wyraźnie w nim pisze o jakimś napięciu pojawiającym się pomiędzy L-N, które natychmiast znika gdy do tych przewodów przyłączy się żarówkę.
    Czyli napięcia tam faktycznie nie ma, bo przewód neutralny ma przerwę.

Łukasz-O napisał:
    ...w dużej większości polskich instalacji mieszkaniowych obwód oświetleniowy jest jeden ogólny.
    Czyli RCD musi być.
    W dużej części polskich instalacji znajduje się jeden czterotorowy wyłącznik RCD chroniący obwody jednofazowe zasilane z różnych faz.
    Czy tak musi być?
    Ja w przeciwieństwie do Ciebie Łukasz nie wiem jak zostało to rozwiązane w instalacji autora.
    Piszę tylko jak być powinno.

0
  • #6 13 Wrz 2017 16:32
    necrofallus
    Poziom 2  

Coś tam nabazgrałem, żeby przedstawić sytuację jaką tu mam.

Jakby gdzieś były żyły zamienione.

Edit : przez wypadek kliknąłem

Dziwne napięcie w obwodzie oświetleniaschemac...png Download (760.35 kB)

0
  • #8 13 Wrz 2017 21:10
    CYRUS2
    Poziom 35  

necrofallus napisał:
    Coś tam nabazgrałem, żeby przedstawić sytuację jaką tu mam.
    Więc diagnoza będzie "coś tam".
    Oczekując poprawnej diagnozy, informacje muszą być bardzo precyzyjne.
    Powinieneś zmierzyć IPZ na zaciskach gdzie znika napięcie po podłączeniu żarówki.
    Moja rada jest taka - zawołaj tego kto wykonał instalację - zna instalacje. Najlepiej będzie wiedział co tam powinno być.

0
  • #9 13 Wrz 2017 21:30
    zbich70
    Specjalista elektryk

mawerix123 napisał:
    Jak dla mnie to ten rysunek jest niezrozumiały,

I w dodatku zwarte L z N...

0
  • #10 13 Wrz 2017 21:33
    CYRUS2
    Poziom 35  

kkas12 napisał:
    Czy tak musi być ?
    Może być. Jest zgodne z przepisami i...bezpieczne.
    W eksploatacji jeden RCD na całość nic nie zmienia - żarówki tak samo świecą ,żelazko gorzej nie grzeje.
    Na dodatek klient nie da złotówki, żeby było lepiej.
    Klient nie snuje katastroficznych że będzie awaria.

Krzysztofie -to co piszesz nazywa się "dmuchanie na zimne."

Tych awarii jest mała ilość.
    Gdyby było więcej to słyszałby od znajomych.
    Co wcale nie oznacza,że dałby złotówki na RCD 1F.

RCD 3F na całość - oby tylko takie problemy.
    To nic w stosunku do tego co dziś widziałem u klienta - segment.
    3 fazy wyłącznik główny - B25 3p
    Płyta indukcyjna B32 3p
    Połowa bezpieczników B20
    Nawet na obwód niskoprądowy B20.

0
  • #11 13 Wrz 2017 22:43
    plum1978
    Poziom 17  

Jeśli masz możliwość zmierz żyły induktorem, poza tym może być gdzieś może być kiepsko dokręcone N , a dużo lepiej dokręcony PE ( rozdzielnia , puszka - w zasadzie każde miejsce łączenia ) , dlatego masz napięcie fazowe między L-PE , a nie L-N . Prąd jest jak woda, zawsze znajdzie najkrótszą drogę przejścia ( to tak bardzo pragmatycznie , pewnie zaraz pojawią się posty banujące moją wypowiedz, ale mam to serdecznie w d...pie :) ).

Pozdrawiam Serdecznie.

0
  • #12 14 Wrz 2017 12:44
    kkas12
    Poziom 41  

CYRUS2 napisał:
    W eksploatacji jeden RCD na całość nic nie zmienia - żarówki tak samo świecą ,żelazko gorzej nie grzeje.
    Gdybym był laikiem to pewnie dałbym Ci plusika pod Twym postem.
    Ale jestem elektrykiem (świadomym) i to co dla Ciebie jest ok ja traktuję jako błąd w sztuce.
    Bo jedna błaha usterka nie wprowadzająca zagrożenia dla użytkownika skutecznie pozbawia napięcia wszystkie obwody.
    A nawet jeśli jeden obwód zostanie uszkodzony to żadna zasada odpowiedzialności zbiorowej nie powinna mieć prawa by napięcie wyłączać w sprawnych obwodach.

0
  • #13 14 Wrz 2017 20:13
    2P
    Poziom 18  

kkas12 napisał:
    Kolego 2P przeczytaj jeszcze raz proszę tytułowy post.

necrofallus napisał:
    Zidentyfikowałem przewód od obwodu oświetlenia i rozłączyłem go kompletnie jednak napięcie na przewodzie cały czas pozostaje.

Możliwe... w bardzo specyficznych warunkach. Jednak będzie to napięcie mierzalne jednak tylko miernikiem o wysokiej rezystancji wejściowej.
    necrofallus napisał:

Jeśli mówimy o tym rozłączonym kompletnie przewodzie - to bzdura. Nie został kompletnie rozłączony.

A jeśli chodzi o pojawianie się dziwnych napięć na żarówce gdy jest wyłączony włącznik z podświetlaniem - wystarczy przeanalizować schemat instalacji z włącznikiem podświetlanym:

Stąd zwróciłem na to uwagę, ponieważ czasem osoby odkrywające "dziwne" napięcia w instalacji przy wyłączonym świetle zapominają o tym elemencie, który mają w środku przełącznika.

0
  • #14 16 Wrz 2017 13:26
    necrofallus
    Poziom 2  

Pod przewód podłączyłem normalnie włącznik - gdzieś w miejscu o którym nie mam świadomości jest zwarty niebieski z brązowym.

0