Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Codesys- Translator temperatury

Brandon84 13 Wrz 2017 11:41 381 7
  • #1 13 Wrz 2017 11:41
    Brandon84
    Poziom 2  

Witam

Uczę się programowania w codesys i otrzymałem "zadanie domowe" nad którym mam popracować sam. Niestety nie bardzo wiem jak się do tego zabrać dlatego postanowiłem zapytać na forum. Poniżej treść zadania:

"1. Przygotuj translator temperatury z fahrenheita na celsjusza, z kelwina na celsjusza, z celsjusza na kelwina i z celsjusza na fahrenheita.

2. Na wizualizacji powinny pojawić się następujące elementy:

a. wybór jednej z czterech konwersji z pkt.1

b. okienko białe do wpisania temperatury którą chcemy zmienić

c. okienko szare, dla wartości temperatury obliczonej w drugiej jednostce

d. jednostka przy każdym okienku (jako tekst, odnosząca się do wartości wyrażonej w danym okienku).

e. temperatura wpisywana oraz obliczona ma być z zakresu od -100 do 100

f. jeśli wartość wpisana przez użytkownika w białe okienko będzie z poza zakresu to okienko zmienia tło na czerwone a pod nim wyświetla się tekst informacyjny np. "Błędna wartość. Wpisz temperaturę z zakresu od -100 do 100"

g. temperatura wpisana i wyświetlana ma być pokazywana z jednym miejscem po przecinku."

Będę bardzo wdzięczny za jakąkolwiek podpowiedź lub wskazanie ew. miejsc gdzie mógłbym znaleźć jakieś pomocne informacje dla powyższego zadania. Z góry Dziękuję

• Pomocny post
    #2 13 Wrz 2017 11:49
    rollinstone
    Poziom 16  

A co udało Ci się w ogóle zrobić? Jeżeli mówimy o programie na PLC w CodeSys to są to przeciez praktycznie tylko i wyłącznie przekształcenia matematyczne + wybór wartości, która ma być aktualnie wyświetlana.
    Generalnie to zadanie na 15-20 min

Wrzuć to co udało Ci się zrobić a pomożemy ;)

Swoją drogą obostrzenia w zadaniu są lekko absurdalne

Brandon84 napisał:

e. temperatura wpisywana oraz obliczona ma być z zakresu od -100 do 100

Biorąc pod uwagę fakt, że 0C = 273K, więc jakakolwiek konwersja jest tutaj niemożliwa bo -100C = 173K

• #3 13 Wrz 2017 12:26
    Brandon84
    Poziom 2  

Szczerze to jeszcze nic nie stworzyłem, otworzyłem nowy projekt w codesys i nie mam pojęcia jak się za to zabrać, od czego zacząć itd. Próbuję coś wyczytać w Podręczniku Użytkownika, który udało mi się pobrać z netu, ale póki co marnie mi to wychodzi. Z doświadczenia jakie posiadam z codesys to tworzyłem kiedyś program kalkulatora przy bardzo dużym "wsparciu" ze strony kolegi, a teraz chciałbym chociaż zrobić coś samodzielnie.

rollinstone napisał:
    Biorąc pod uwagę fakt, że 0C = 273K, więc jakakolwiek konwersja jest tutaj niemożliwa bo -100C = 173K

Czyli mogę rozumieć że wykonanie tego zadania wg. wskazanych mi wytycznych (od -100 do 100) nie jest możliwe?

Oraz czy dałoby się wypisać w "punktach" kolejność rzeczy jakie mam wykonać? tzn. dla przykładu " 1. Stwórz blok funkcyjny "IF" itd w ten sposób?

Jeszcze raz Dziękuję i Pozdrawiam

• #4 13 Wrz 2017 13:16
    rollinstone
    Poziom 16  

Brandon84 napisał:

Czyli mogę rozumieć że wykonanie tego zadania wg. wskazanych mi wytycznych (od -100 do 100) nie jest możliwe?

Oraz czy dałoby się wypisać w "punktach" kolejność rzeczy jakie mam wykonać? tzn. dla przykładu " 1. Stwórz blok funkcyjny "IF" itd w ten sposób?

Przy założeniu, że wartości przeliczone mają się mieścić w zakresie -100 do 100 to jest to zadanie bez sensu :)

Zacznijmy od podstawowego pytania - temat stworzyłeś w Programowaniu PLC, więc jak mniemam decydujesz się na język LAD/FBD ?

• #5 13 Wrz 2017 13:25
    Brandon84
    Poziom 2  

rollinstone napisał:
    Zacznijmy od podstawowego pytania - temat stworzyłeś w Programowaniu PLC, więc jak mniemam decydujesz się na język LAD/FBD ?

Tak jest, język graficzny "drabinkowy" :-)

• Pomocny post
    #6 13 Wrz 2017 13:42
    rollinstone
    Poziom 16  

Zasada powinna być raczej prosta.
    W zależności od wybranej konwersji setujesz odpowiedni bit / wpisujesz odpowiednią wartość integer w markera/db czy co tam sobie wybierzesz.
    Kiedy masz wybraną konwersję dokonujesz odpowiednich przekształcen [możesz dokonywać wszystkich na raz a wyświetlać jedynie wybraną opcję] matematycznych (wzory na wszystkie znajdziesz w google) - sprawdzasz, czy wartość wejściowa/wyjściowa mieszczą się w normach (jak juz wczesniej ustaliliśmy jest to bez sensu)
    Spróbuj zrobić cokolwiek sam na PLC i podziel się screenami bo w tym wypadku napisać krok po kroku co robić to praktycznie napisać za Ciebie gotowy program ;P

• #7 13 Wrz 2017 13:49
    Brandon84
    Poziom 2  

rollinstone napisał:
    Spróbuj zrobić cokolwiek sam na PLC i podziel się screenami bo w tym wypadku napisać krok po kroku co robić to praktycznie napisać za Ciebie gotowy program ;P

Ok, dzięki za wskazówki, postaram się jakoś do tego dość :-)

• #8 14 Wrz 2017 07:42
    rollinstone
    Poziom 16  

Nikt nie wymaga, żebyś od raz zrobił to dobrze, ale lepiej się uczy (moim zdaniem) robiąc coś samemu - wrzuć co zrobiłeś i będziemy kombinować dalej ;)

Dodano po 17 [godziny] 43 [minuty]:

Jak program? Jakiś podstęp? ;)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME