Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pompa ciepła powietrze woda w domu 150 m2

13 Sep 2017 13:49 2604 5
 • Level 1  
  O co mi chodzi

  Kupiłem Dom parterowy 126m 2 + garaż 26m2 (w domu) - razem 152m2 w tym domu zrobiona już jest instalacja c.o. w korytarzu, łazience, salonie i w sieni położona jest podłogówka ok (70m2) kaloryfery są we wszystkich pomieszczeniach nawet tam gdzie podłogówka.

  Tutaj link z audytu zrobionego na stronie
  cieplowlasciwie pl/wynik/2ofl

  Nie mam jeszcze źródła ciepła czyli żadnego kotła.

  Zastanawiam się na zakupem pompy ciepła powietrze-woda Mitsubishi Zubadan 9kw

  Pompa ta musiałaby ogrzać dom i CWU (bojler myślę że ok 200l) w lato chciałbym aby wodę CWU pomógł zagrzać panel solarny.

  Zdaję sobie sprawę, że przy bardzo niskich temperaturach pompa ta nie będzie wydajna, więc myślałem o jakimś niedużym piecu kominkowym z płaszczem wodnym, tak aby w duże mrozy w te kilkanaście dni w roku pomóc tej pompie. Drugi pomysł na pomoc pompie to dwufunkcyjny używany piec gazowy na butle LPG. Zanaczam że nie chcę grzać cały czas - tylko tym piecem kominkowym, czy piecem na LPG- a tylko pomóc pompie w duże mrozy - wtedy kiedy jej praca nie będzie wydajna. Proszę o rady i sugestie.
 • Level 30  
  Pompa ciepła, a w szczególności powietrzna z kaloryferami to głupota. Podłogówka pewnie rzadka i zrobiona pod kocioł. Trzeba o takich rzeczach myśleć wcześniej. Znajdziesz dziesiątki firm które sprzedadzą Ci wszystko jak im zapłacisz, pompę ciepła też i będą Cię przekonywać że będzie działać.
 • Level 34  
  Tak jak kolega wcześniej pisał - w już wykończonym domu (szczególnie z bliżej nie określoną podłogówką) ciężko zainstalować pompę ciepła i być zadowolonym.
  Wiadomo - wszystko da się zrobić, ale pod pompę ciepła i to powietrze-woda cała instalacja powinna być idealnie zaprojektowana.
  Dla ciebie najlepszym rozwiązaniem było by zastosowanie kotła kondensacyjnego (tylko do CO) na propan + butla ale własna, a do CWU pompa ciepła powietrze-woda ~300 l.
  Panel solarny - to moim zdaniem ewentualnie fotowoltaiczny - nie "zwykły solar".

  Ewentualnie zamiast kotła kondensacyjnego to kocioł lub kominek na pellet, ale wtedy trzeba by było dodać jakiś bufor ciepła.
 • Level 13  
  Do ustalenia co mozna u Pana zrobić potrzebne są zdjęcia lub schemat z opisem instalacji gdzie bedzie powiedziane jakie są średnice rur i jakim miejscem dysponujemy do przewymiarowania grzejników. Instalacja grzejnikowa też się nadaje do grzania budynku tylko trzeba je przewymiarować co ciągnie za sobą duże koszty inwestycyjne i jest mało estetyczne
 • Level 1  
  Na wiosnę rozpoczynamy budowę domu powiedzcie mi czy warto zainwestować w pompę ciepła czy lepiej w zwykły piec? Niestety gazówka nie wchodzi w grę.