Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie silnikami poprzez usb.

13 Sep 2017 19:43 309 3
 • Level 3  
  Witam
  Przychodzę tutaj z prośbą o poradę w sprawie napisania programu na usb.
  Chciałbym uzyskać sterowanie dwoma silnikami poprzez komputer. Chciałbym aby to działało tak że podłączam kabel do komputera do którego podłączone są też 2 silniki ( albo bezpośrednio albo przez jakiś mostek albo tranzystory) i wtedy wybieram w komputerze wybrany port usb i poprzez program włączam i wyłączam je. Najlepiej aby było to bez mikrokontrolera i w miarę najprostszy sposób.
  Z góry dziękuje za pomoc.
  Pozdrawiam
 • Level 3  
  Silniki raczej jak najmniejsze, może z wibracji telefonu, a nie chce bo chcę go jak najprościej zbudować.
 • Electronics specialist
  Zastosowanie mikrokontrolera byłoby chyba zbędną komplikacją - można użyć przejściówki np. USB->LPT, albo USB-Serial, tylko też trzeba wiedzieć, jak ją obsługiwać. Pierwsza daje na wyjściu napięcia TTL ('0' < 0.4V, '1' > 2.0V) i ma dużo (ze 12) linii wyjściowych; druga np. napięcia RS-232 ('0' > +3V, '1' < -3V, zwykle jest około +-12V), ma parę linii wyjściowych do sterowania modemem (RTS, DTR), i linię TxD (przez włączanie i wyłączanie "set break" można na niej ustawiać stan); to dla standardowego portu szeregowego z gniazdem 9-pinowym do modemu, bo są jeszcze przejściówki, także Serial, do podłączania telefonu komórkowego, np. Nokii.

  Tylko jest kwestia, jak "gadać" ze sterownikiem takiej przejściówki, próbowałem kiedyś z portem drukarki, nie działało, i nie wiem, czy był wadliwy port, czy sterownik, czy ja coś źle robiłem - może np. trzeba w systemie wyłączać buforowanie portu drukarki, czy resetowanie go do ustalonego stanu po zakończeniu wysyłania danych, bo inaczej dopóki się nie skończy podawania danych, to nic nie dochodzi do portu, a jak się skończy, to wszystko jest wysyłane, a potem na port jest podawany ustalony stan i nie widać żadnej zmiany? A może sterownik sprawdza status drukarki, i jak nie naśladowałem sygnału "drukarka gotowa do pracy", to nic nie wysyłał na port, bo uznawał, że drukarka nie ma papieru?