Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czas rozruchu silnika-obliczanie

13 Wrz 2017 21:21 2100 5
  • Poziom 24  
    Jak obliczyć najprościej i w przybliżeniu czas rozruchu silnika.
    Znalazłem, że rozruch lekki to t≈√Pn. Skąd to wynika? Co z innymi typami rozruchu np. ciężki?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 31  
    elektronikq napisał:
    Jak obliczyć najprościej i w przybliżeniu czas rozruchu silnika.

Do obliczeń, wymagane są informacje :
    Charakterystyka mechaniczna silnika w określonych warunkach zasilania M=M(ω)
    Charakterystyka mechaniczna momentu obciążenia Mobc=Mobc(ω)
    Suma momentów bezwładności mas wirujących J
    Wtedy wystarczy rozwiązać proste równanie różniczkowe:
    M(ω)-Mobc(ω)=J(dω/dt), … stąd po scałkowaniu otrzymasz wykres prędkości w funkcji czasu: ω(t)=∫[M(ω)-Mobc(ω)]/J dt , prędkość ustalona jest granicą funkcji ω(t) i jest asymptotą.
    Jeśli masz wykres prędkości w funkcji czasu, to punkt który uznasz jako prędkość quasi-ustaloną, określi czas który upłynął od momentu startu, …i będzie to czas rozruchu.
    W/w rozwiązanie można dzisiaj przeprowadzić bardzo łatwo, w wielu dostępnych komputerowych programach symulacyjnych.
    Doskonale nadaje się do tego celu program "PSIM": Link , Link
    Dawno temu służyły do tego "Maszyny analogowe" ("Komputer analogowy").
    Prosiłeś o informacje dotyczące sposobu obliczenia czasu rozruchu, … z warunkiem, że ma być to sposób najprostszy. Każdy inny sposób określenia czasu rozruchu, nie będzie obliczeniem, … a jedynie szacowaniem,... itp.
    W praktyce, wygodnym i wiarygodnym sposobem, jest określenie czasu rozruchu w oparciu o zarejestrowany przebieg czasowy prądu rozruchu silnika, w określonych warunkach zasilania i obciążenia (oscylogram, …np. wystarczy sonda prądowa i oscyloskop z pamięcią).

--
    Wiadomość powiązana z
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16697900#16697900
  • Poziom 24  
    Gra nie warta świeczki. To może wiesz skąd w projektach są obliczenia takie co pisałem?

Dodano po 1 [minuty]:

A moment silnika - moment obciążenia = moment dynamiczny. Chyba bezwładność tutaj nie pasuje.
  • Poziom 42  
    elektronikq napisał:
    A moment silnika - moment obciążenia = moment dynamiczny. Chyba bezwładność tutaj nie pasuje.

Co Ci nie pasuje? Przecież mówimy o rozruchu, czyli stanie nieustalonym. Wtedy sprawy związane z magazynowaniem energii są jak najbardziej istotne.
    Przecież wiadomo, że próbując rozpędzać taką samą siłą rower i wagon zajmie nam to zupełnie inną ilość czasu.
    @januszx3 przedstawił Ci to jak najbardziej poprawnie. To typowe zagadnienie z dynamiki maszyn. Co prawda zdanie
    januszx3 napisał:
    Wtedy wystarczy rozwiązać proste równanie różniczkowe
    może "rozwalić", ale w rzeczywistości nie jest to tak bardzo skomplikowane jak brzmi. :D
  • Poziom 24  
    Z równaniem nie mam problemu. Natomiast skoro "rzucacie takimi hasłami" to może jesteście w stanie powiedzieć jak ma się ten wzór który podałem w 1 poście tego tematu do tych równań. W projektach taki wzór spotykam i nie mogę się doszukać gdzie jest jego źródło.
    Czy po prostu jest to wzór empiryczny?
  • Użytkownik usunął konto