Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica 12 / 220 SINUS - Jak to zrobić??

Grzeszczak85 04 Sie 2005 23:46 3226 9
  • #1 04 Sie 2005 23:46
    Grzeszczak85
    Poziom 10  

Pytanie jest takie:
    Jak mam zrobić przetwornicę która miała by 50 Hz sinusoidę?

Ja myślałem o rozwiązaniu takim: 1. Użyć generatora 50 Hz sinus (np. AT90S2313 + D/A [z filtrem] żeby łatwo regulować napięcie). 2. Potem to wzmocnić za pomocą tranzystorów IRF540(bo mam pod ręką kilka).

Problem pojawił się przy ptk.2 Próbowałem różnych konfiguracji w symulatorze z jednym i dwoma uzwojeniami transformatora niestety na wyjściu albo mam prostokąt albo odwrócone "S-ki" do siebie, albo nic nie mam...
    Prośbę mam taką: czy mógł by ktoś zaprojektować coś co by pomogło i nie było zbyt skomplikowane (nie specjalnie znam się na elektronice, zwłaszcza analogowej).

Przetwornica miała być minimum 300W, jeśli chodzi o generator to jest gotowy, ale można go przestawić w każdej chwili.
    A może ktoś zna jakiś podobny projekt i jego namiary?
    Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

0 9
  • #2 05 Sie 2005 00:34
    lechoo
    Poziom 39  

W takiej przetwornicy należy najpierw podnieść napięcie stałe do wartości około 320V (amplituda napięcia sieci), a następnie korzystając z modulacji PWM (tu może przydać się mikrokontroler) i filtru LC wytworzyć przebieg sinusoidalny. Napewno nie jest to projekt dla początkującego elektronika...

0
  • #3 05 Sie 2005 00:48
    -RoMan-
    Poziom 42  

Niekoniecznie trzeba bawić się podnoszeniem stałego... Równie dobrze można modulować PWM 12V i poprzez filtr dolnoprzepustowy na trafo.

0
  • #4 05 Sie 2005 10:48
    lechoo
    Poziom 39  

Tak, ale przetwornica o mocy kilkuset W wykorzystująca trafo impulsowe będzie mniejsza, lżejsza, bardziej finezyjna :-)

0
  • #5 05 Sie 2005 11:02
    -RoMan-
    Poziom 42  

Ale potencjały na jej wyściu będą latać względem ziemii i będzie siało nieprzyzwoicie...

0
  • #6 05 Sie 2005 20:06
    Grzeszczak85
    Poziom 10  

A może więcej konkretów?
    Nie wiem czy wszystko jest do końca jasne w moim pytaniu - ja myślałem o czymś w rodzaju wzmacniacza audio 12V i do niego podłączyć transformator.[/img]

0
  • #7 05 Sie 2005 20:25
    lopr_pol
    Poziom 22  

Owszem, mozesz i tak ale bedzie grzalo sie na potege.

0
  • #8 06 Sie 2005 15:18
    marek_Łódź
    Poziom 36  

lopr_pol napisał:
    Owszem, mozesz i tak ale bedzie grzalo się na potege.

Chyba, że dasz PWM na tranzystory mocy a dopiero na wejściu trafka odfiltrujesz (tak zrozumiałem propozycję kol -RoMan-'a ??).
    Masz wtedy swój wzmacniacz audio, tyle że w klasie D.

ps. 12/230

0
  • #9 06 Sie 2005 16:18
    -RoMan-
    Poziom 42  

Dobrze zrozumiałeś Marku, niemal - filtr musi być przed trafem. Za trafem też się przyda ale podstawą jest zmiana PWM na AC jeszcze przed trafem.

0
  • #10 06 Sie 2005 17:01
    marek_Łódź
    Poziom 36  

-RoMan- napisał:
    Dobrze zrozumiałeś Marku, niemal - filtr musi być przed trafem. Za trafem też się przyda ale podstawą jest zmiana PWM na AC jeszcze przed trafem.

Tak napisałem "na wejściu". To jeszcze jedno czy dwa pytanka. Czy sama indukcyjność transformatora nie wystarczy do odfiltrowania tej wyższej częstotliwości, czy też typowy transformator się od tego zagotuje?
    A co do filtracji to rozumiem, że trzeba by jakiś filtr LC?

ps Zamiast 2313 lepiej chyba wziąść jakiś procesor z wyjściem PWM (np. ATTiny26 czy ATMega8)

Reasumując (bo po drodze gdzieś zginęło pierwsze pytanie) trzeba dać ten generator PWM, dalej przeciwsobny lub quasiprzeciwsobny układ sterowania IRFami najlepiej w układzie mostkowym, filtr i wychodzimy na trafko. Tyle że pierwotne uzwojenie musi być na jakieś 8V (przy 12V zasilania). No i gdyby zabrakło paru woltów (220..230) to można by jeszcze zastosować sztuczkę z autotransformatorem łącząc w szereg uzwojenie pierwotne z wtórnym, tyle że to zwiększy poziom zakłóceń na wyjściu.

Do układów sterowania (pół)mostkami mosfetów masz gotowe drivery scalone, więc być może wystarczy popatrzeć w schematy aplikacyjne.

0