Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa kolumn domowych na głośniku 30 cm 8 ohm

14 Wrz 2017 17:24 891 6
  • Poziom 13  
    Dzień dobry wszystkim forumowiczom
    Posiadam głośniki A30GU30-54F 8 ohm, prawdopodobnie jest to PIONEER, tak znalazłem po tych numerach w google, ale pewien nie jestem, czy moge liczyć na Waszą pomoc w zrobieniu skrzyń do tego głosnika? Z góry dziękuje
  • Poziom 13  
    Dziękuje za odpowiedz, a czy ma znaczenie w którym miejscu robi się BR?, to znaczy bliżej głośnika, czy dalej, z boku, czy na środku?

Dodano po 5 [godziny] 54 [minuty]:

Znalazłem jeszcze takie dane

A30GU30-54F firmy Pioneer.
    Dia = 12 "
    Vas = 8,83 ft3
    Xmax = 0.019 ", ale sądzę, że jest to błąd,
    Xmax powinien b = 0,19 "
    Z = 8 omów
    Qts = 0,26
    Fs = 27 hz
    Pe = 80 W RMS
    Qms = 1,67
    Qes = 0,31
  • Poziom 38  
    bobikxxl napisał:
    a czy ma znaczenie w którym miejscu robi się BR?, to znaczy bliżej głośnika, czy dalej, z boku, czy na środku?

Jeśli obudowa jest kompaktowa, np. sześcian o tych samych wymiarach boków, to DLA GŁOŚNIKA nie ma znaczenia gdzie BR będzie umieszczony.

Natomiast jeśli byś zrobił obudowę typu kolumna wolnostojąca i umieścił byś głośnik na górze a BR na samym dole, to wtedy może dojść do sytuacji że z obudowy BR zrobisz MLTL.

bobikxxl napisał:
    Znalazłem jeszcze takie dane

Z tego można by zasymulować obudowę w programie Win Isd.
  • Poziom 13  
    marian133 napisał:
    Z tego można by zasymulować obudowę w programie Win Isd.

A mogę Cię prosić o wyliczenia?
  • Poziom 38  
    A z tego ma być sub czy kolumna frontowa?

Dodano po 5 [minuty]:

EDIT:
    Niestety parametry są do kitu, nie da rady zasymulować.
    Trzeba przyjąć litraż obudowy do głośnika 12" (około 50L) i stroić go na np. 35Hz.
    50L to wystarczająca objętość aby głośnik 12" już zagrał i nie za duża aby go uszkodzić.
    Strojenie 35Hz to taki standard, ten głośnik raczej wyższego Fs mieć nie będzie, a lepiej stroić trochę wyżej niż za nisko.
    Jeśli głośnik w takiej obudowie będzie buczał, no to trzeba będzie go zamknąć (zatkać BR).

W przypadku obudowy 50L i strojenia na 35Hz, bas reflex powinien mieć średnicę 10cm i długość 31cm.
  • Poziom 13  
    Myślę, że płyta MDF grubość 20mm-25mm i dziekuje za porady