Witam mam pytanie odnośnie kondensatora próżniowego.Jak wiadomo w zwykłym kondensatorze powietrznym dielektrykykiem jest powietrze natomiast jak to ma sie to kondensatora próżniowego??Czy jest tam jakiś specjalny gaz??Jeśli tak to jaki i dlaczego ten??I jak sie oblicza kondensatory próżniowe??tak samo jak zwykłe powietrzne??dziękuje
Chciałbym sie jeszcze zapytać coś na temat stałej dielektrycznej czy ktoś z was ma spis materiałów z wartościami stałej dielektrycznej dla każdego metalu??Np jaka jest stała dla miedzi,jaka dla aluminium i jaka dla stali??
Wiadomo że pojemność kondensatora zależy od:
-powierzchni okładzin(im większa tym większa pojemność)
-odległości okładzin(im większa odległość tym mniejsza pojemność)
-stałej dielektrycznej E(im większa tym większa pojemność)
I teraz pytanie czy im większa odległość między okładzinamy tym kondensator wytrzyma większe napięcie??I czy ktoś z was ma wzory??Dziękuje za pomoc
Chciałbym sie jeszcze zapytać coś na temat stałej dielektrycznej czy ktoś z was ma spis materiałów z wartościami stałej dielektrycznej dla każdego metalu??Np jaka jest stała dla miedzi,jaka dla aluminium i jaka dla stali??
Wiadomo że pojemność kondensatora zależy od:
-powierzchni okładzin(im większa tym większa pojemność)
-odległości okładzin(im większa odległość tym mniejsza pojemność)
-stałej dielektrycznej E(im większa tym większa pojemność)
I teraz pytanie czy im większa odległość między okładzinamy tym kondensator wytrzyma większe napięcie??I czy ktoś z was ma wzory??Dziękuje za pomoc