Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kondensator próżniowy i kilka wątpliwości

04 Sie 2005 23:52 8298 8
 • Poziom 23  
  Witam mam pytanie odnośnie kondensatora próżniowego.Jak wiadomo w zwykłym kondensatorze powietrznym dielektrykykiem jest powietrze natomiast jak to ma sie to kondensatora próżniowego??Czy jest tam jakiś specjalny gaz??Jeśli tak to jaki i dlaczego ten??I jak sie oblicza kondensatory próżniowe??tak samo jak zwykłe powietrzne??dziękuje
  Chciałbym sie jeszcze zapytać coś na temat stałej dielektrycznej czy ktoś z was ma spis materiałów z wartościami stałej dielektrycznej dla każdego metalu??Np jaka jest stała dla miedzi,jaka dla aluminium i jaka dla stali??
  Wiadomo że pojemność kondensatora zależy od:

  -powierzchni okładzin(im większa tym większa pojemność)
  -odległości okładzin(im większa odległość tym mniejsza pojemność)
  -stałej dielektrycznej E(im większa tym większa pojemność)
  I teraz pytanie czy im większa odległość między okładzinamy tym kondensator wytrzyma większe napięcie??I czy ktoś z was ma wzory??Dziękuje za pomoc
 • TermopastyTermopasty
 • Pomocny post
  Specjalista techniki cyfrowej
  Jak sama nazwa wskazuje - w kondensatorze próżniowym nie ma żadnego gazu - jest próżnia.

  Pojemność liczy się jak dla zwykłego kondensatora powietrznego (i z dielektrykiem stałym). Jako wartość względnej przenikalności elektrycznej (epsilon r) przyjmuje się wartość konkretnego dielektryka, dla próżni wynosi ona 1, dla powietrza chyba 1.0003, czyli jak widać różnica prawie żadna, często zresztą dla powietrza pomija się w ogóle względną przenikalność elektryczną i przyjmuje jak dla próżni.

  pojemność, nie pamiętam dokładnie, nawet mi się nie chce sprawdzać ;) ale chyba tak:
  C=S*E*Er/d
  S - powierzchnia okładzin, E - przenikalność elektryczna próżni (nie pamiętam, google Ci powie), Er - względna przenikalność elektryczna zastosowanego dielektryka, d - odległość między okładzinami, wszystko w jednostkach układu SI ofkoz :)

  Mam spis stałych dielektrycznych dla wszystkich matali :) najważniejsze:
  miedź: d***
  aluminium: *u**
  stal: **p*
  mosiądz: ***a
  Jednym słowem: ****! Od kiedy to metale są dielektrykami? ;)

  Im większa odległość między okładzinami, tym większe napięcie kondensator wytrzymuje.

  Wzory na pewno na to jakieś są, ale nie mam. W praktyce wykorzystuje się wzory przybliżone.
  Dokładne określenie wartości napięcia przebicia jest tylko odrobinę prostsze od przewidywania pogody na następny rok.
 • Pomocny post
  Poziom 1  
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 23  
  mam jeszcze pytanie czy nie ma różnicy czy wykonam okładziny z aluminium,miedzi czy innego metalu??I czy np wpompowanie do próżni oparów rtęci lub jakiegoś gazu szlachetnego zmienni właśniwości kondensatora??Np będzie wytrzymywał większe napięcie lub bedzie miał większą pojemność??
 • Specjalista techniki cyfrowej
  panmechanik napisał:
  mam jeszcze pytanie czy nie ma różnicy czy wykonam okładziny z aluminium,miedzi czy innego metalu??

  Jest, ale na tyle mała, że nie ma sensu się nią przejmować.

  panmechanik napisał:
  I czy np wpompowanie do próżni oparów rtęci lub jakiegoś gazu szlachetnego zmienni właśniwości kondensatora??Np będzie wytrzymywał większe napięcie lub bedzie miał większą pojemność??

  Zmieni i to bardzo. Nie wiem, co z napięciem się stanie., na pewno nie będziesz mógł używać takiego kondensatora z wysokimi napięciami. Gazy szlachetne mają bardzo mały potencjał jonizacji, co oznacza, że potrzeba niewielkiego napięcia, żeby zamienić zawartość kondensatora w świecący obłok plazmy :]. Podobnie z parami rtęci, ale te będą świecić w ultrafiolecie. Potencjał jonizacji maleje wraz ze spadkiem ciśnienia gazu. Nie ma się co martwić, przy 50V już dość trudno zjonizować gaz (ale też się da)
  Dużo lepiej zamiast gazu szlachetnego użyć powietrza - ma znacznie wyższy potencjał jonizacji, dzięki czemu jest lepszym dielektrykiem.
  Gaz (albo cokolwiek) zamiast próżni zwiększy pojemność, bo wszystkie dielektryki mają względną przenikalność elektryczną większą od próżni (najwięcej ceramika drugiego rodzaju - do 10000, gazy mało - wszystie nieco powyżej 1)
 • Poziom 16  
  Co w kondensatorze próżniowym gromadzi ładunek elektryczny. W zwykłym jak wiadomo cząsteczki dielektryka (tzw. dipole), a jakie w próżni?
 • Pomocny post
  Poziom 1  
 • Poziom 23  
  Cytat:
  Powietrze, dla kontrastu, ma napięcie przebicia rzędu 2kV/mm
  dzięki o to mi właśnie chodzi a wiesz może jakie napięcie przebicia ma próżnia??
 • Pomocny post
  Poziom 1