Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ST i MediaTek rozpoczynają współpracę nad technologiami NFC

ghost666 14 Wrz 2017 19:48 900 1
 • ST i MediaTek rozpoczynają współpracę nad technologiami NFC
  Firma STMicroelectronics ogłosiła, że zamierza zintegrować swoje układy scalone do komunikacji bezdotykowej NFC z układami produkowanymi przez MediaTeka. Dzięki temu porozumieniu projektanci smartfonów będą mieli prostszy dostęp do korzystania z tego rodzaju komunikacji, niezwykle popularnej w aplikacjach takich jak płatności itp.

  Dzięki integracji chipsetu do NFC od ST w układach SoC MediaTeka ogromna rzesza producentów, która korzysta z tych układów, może zastosować NFC w swoich telefonach. MediaTek jest drugim po Qualcommie producentem układów typu System on Chip dla telefonów komórkowych. Współpraca z tym producentem może być dla STMa bardzo opłacalna i pomóc w konkurowaniu z NXP, które obecnie posiada dominującą pozycję w sektorze układów NFC. Współpraca ta dodatkowo dzieli krajobraz w sektorze urządzeń mobilnych, gdyż Qualcomm ogłosił, że zamierza zakupić firmę NXP.

  Dzięki wykorzystaniu interfejsu NFC w telefonie komórkowym realizować można w prosty sposób płatności czy wypłaty z bankomatu - zupełnie jak z wykorzystaniem karty bankomatowej. Jak mówią przedstawiciele firmy ST, jej najnowsze układy, które integrowane będą z procesorami MediaTeka, zapewniają interfejs do bezpiecznej, bezprzewodowej komunikacji, dzięki czemu oprzeć można o nie niezawodny i łatwy w implementacji system wykorzystywany np. do płatności bezgotówkowych, który jest jednocześnie bardzo bezpieczny i uniemożliwia wykradnięcie danych rozmaitymi metodami stosowanymi przez przestępców.

  "ST dostarczać będzie technologii NFC dla MediaTeka, aby dostarczyć najlepszych rozwiązań dla systemów OEMowych, którzy teraz skupiają się najbardziej na optymalizacji kosztów i integracji projektowanych urządzeń" mówi Marie-France Florentin, wicedyrektor działu STMicro, odpowiedzialna za tą gałąź produktów firmy. ST cały czas rozwija swoje systemy dedykowane do NFC. Oprócz własnych rozwiązań zakupiło także dużą ilość licencji i patentów na te technologie.

  Najnowsze systemy ST dla NFC - ST43F i ST54H składają się z kontrolera ST21NFCD z aktywną modulacją obciążenia, która pozwala na zwiększenie zasięgu komunikacji oraz z układów SR33G1M2 i ST33J2M0 - systemu bezpieczeństwa i systemu operacyjnego urządzenia.

  Jak wierzy ST, rynek NFC będzie się intensywnie rozwijał w najbliższym czasie. Przyczynia się do tego m.in. decyzja Apple, o rozpoczęciu opracowywania aplikacji dla iOS 11, które wykorzystują komunikację NFC. Telefony z Androidem wykorzystują te systemy już od dawna, jednakże nie udało im się spopularyzować systemów NFC. Implementacja tego interfejsu w iPhonach pozwoli na zwiększenie popularności rozwiązania i ST, jak i inne firmy z tego segmentu rynku, wyczekują tego, jak decyzja tej firmy wpłynie na rynek. Szczególnie interesujące w tym kontekście są możliwości NFC poza płatnościami - Apple zamierza umożliwić wykorzystanie tego interfejsu nie tylko do realizacji płatności zbliżeniowych.

  Jak sugerują analitycy, w najbliższych latach, spodziewać się można trzycyfrowego wzrostu ilości płatności telefonem komórkowym i pokrewnych technologii, takich jak na przykład coraz popularniejsze w Azji, szczególnie w największych miastach w Chinach, kodowanie biletów komunikacji miejskiej na telefonach komórkowych, jak wskazuje raport Business Insidera.

  Dotychczasowo NFC słabo adaptuje się na rynku systemów mobilnych, mimo swoich przewag. Głównymi przyczynami takiego stanu rzeczy jest małe zainteresowanie konsumentów jak i problemy z implementacją infrastruktury do realizacji tego rodzaju komunikacji. Jednakże sytuacja już się zmienia. Wraz z rozpowszechnianiem się NFC wzrasta też zainteresowanie klientów. Dodatkowo, rozwijanie kolejnych zastosowań takich jak płatności P2P, wymiana danych itp. sprawiają, że zainteresowanie komunikacją NFC wzrasta.

  Strategia implementacji NFC w szerokim zakresie zastosowań, takich jak bilety komunikacji miejskiej czy karty programów lojalnościowych okazała się bardzo udana np. w Chinach. Dodatkowo, firmy takie jak WeChay czy Alipay zintegrowały systemy NFC ze swoimi aplikacjami do płatności mobilnych, dzięki czemu jeszcze bardziej przyspieszyły popularyzację NFC.

  Źródło: http://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1332253&


  Fajne! Ranking DIY
 • #2 15 Wrz 2017 11:02
  Szyszkownik Kilkujadek
  Poziom 33