Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo G580 - Nie włącza się, biały ekran, wentylator kręci się kilka sekund.

14 Wrz 2017 20:55 843 20
  • Poziom 9  
    Witam, już od dłuższego czasu walczę z naprawą Lenovo G580. Laptop trafił do mnie z problemami z grafiką i jeszcze podczas gdy znajomy pokazywał mi problemy z obrazem, ten znikną na dobre. Żeby nie bawić się w wygrzewania i inne rzeczy od razu stwierdziłem, że zamówię płytę główną (na laptopach znam się średnio, na co dzień pracuje w serwisie GSM). I tu zaczęły się schody, przyszła płyta główna, zamontowałem, wiatrak wentylator kręcił się przez kilka sekund i dalej zero znaku życia. Kombinowałem różne konfiguracje podłączonych rzeczy: bez ramu RAM'u, bez dysku, bez klawiatury, bez niczego pod monitorem, ciągle to samo. Płytę odesłałem i zamówiłem teoretycznie sprawny laptop G580 tyle że całkiem bez klapy, ramu RAM'u i dysku. Niestety nie sprawdziłem zestawu przed przekładką płyty głównej ale po tej operacji komputer odpala się identycznie jak poprzednia płyta główna z tą różnicą, żę wyświetla ciągle biały ekran na, zewnętrzny monitor go nie widzi. Jakiś pomysły?
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Uszkodzona taśma matrycy.
  • Poziom 9  
    Z tego co wiem to w takim przypadku wiatrak wentylator by się nie zatrzymywał a obraz pojawił by się na zewnętrznym monitorze.
  • Spec od komputerów
    Nie rozumiesz. Zwarcia w taśmie matrycy załatwiły wszystkie 3 płyty. Gdybyś podłączył monitor zewnętrzny przed podłączeniem matrycy, to ujrzałbyś obraz. Teraz to już "po ptokach". :)
  • Poziom 9  
    Pięknie... Pomoże wymiana taśmy czy lepiej od razu spróbować też na nowej matrycy?
  • Spec od komputerów
    Bez podłączonej matrycy, z włożonymi pamięciami RAM, dyskiem z systemem, głośnikami, słychać jak system się uruchamia?
  • Poziom 9  
    Nie słychać ale może mieć wyłączony dźwięki, tak czy inaczej w takiej konfiguracji wiatrak wentylator nie przestaje się kręcić i słychać pracę dysku. Zdobędę hasło, spróbuje je wpisać na ślepo i pogłośnić klawiszami funkcyjnymi. Jest szansa, że mogło to uszkodzić procesor lub ram RAM?
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Cytat:
    tak czy inaczej w takiej konfiguracji wiatrak nie przestaje się kręcić i słychać pracę dysku.

To dobry znak. Może skończy się tylko na wymianie taśmy matrycy.
    Cytat:
    Jest szansa, że mogło to uszkodzić procesor lub ram?

Procesor czy RAM na pewno nie. W najlepszym przypadku skończy się tylko wymianą taśmy matrycy. Wersja mniej optymistyczna to uszkodzenie tranzystorów / układów załączających napięcia na zasilanie matrycy, ewentualnie uszkodzenie KBC. W najgorszym wypadku doszło do uszkodzenia grafiki, ale to są już skrajne przypadki.
    Tak czy inaczej szukaj nowej taśmy matrycy.

• Spec od komputerów
    GothPony napisał:
    Z tego co wiem to w takim przypadku wiatrak by się nie zatrzymywał a obraz pojawił by się na zewnętrznym monitorze.

W tym modelu obraz pojawia się na monitorze dopiero na ekranie logowania Windowsa.
    Kup nową tasiemkę matrycy i sprawdź.
    Jeśli uruchamiałeś kilka razy system bez powodzenia - być może przechodzi do automatycznej naprawy i nie zobaczysz obrazu.
  • Poziom 9  
    Wymieniłem dziś taśmę matrycy, objaw taki sam, biały ekran.

• Spec od komputerów
    Masz sprzęt i potrafisz wykonać pomiary na złączu tasiemki matrycy?
  • Poziom 9  
    Multimetr mam ale co do pomiarów musiał bym dostać jakieś instrukcje.
  • Poziom 31  
    Pomiar względem masy z każdego pinu na złączu matrycy na włączonym sprzęcie.
    Bardzo łatwo zrobić zwarcie i spowodować kolejne uszkodzenia.
  • Spec od komputerów
    Oznaczenie płyty podaj.
  • Poziom 9  
    Płyta główna to LA-7988P
  • Spec od komputerów
    Napięcia z Q80 podaj.
  • Poziom 9  
    To już dla mnie chyba zbyt zaawansowane, nigdy tego nie mierzyłem, nie wiem gdzie to :( chyba zostaje mi przekazać tego kompa w jakieś inne ręce.

• Poziom 35  
    Albo nie widzę albo dotychczas nie podmieniłeś matrycy - dlaczego?
  • Poziom 9  
    Nie mam takiej a koszta już dawno przerosły oczekiwania. Nie wiem czy opłaca się narażać na kolejne wydatki i poświęcać czas.

• Poziom 35  
    Ale można podłożyć choćby zbitą matryce, nie mówie aby kupować, niestey tak to już jest, że najlepiej i najszybciej jest zacząć od podłożenia matrycy, myśle, że jak masz problem z wyświetlaniem w gsm też zaczynasz od ekranu.
  • Poziom 9  
    To akurat dobry pomysł. Możliwe nawet, że będę miał skąd taką załatwić. Dzięki za radę!