Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo G50-30 - Instalacja windows 8,1 z kluczem pobieranym z uefi

Mecenas_Sun 15 Wrz 2017 12:00 3144 22
  • #1 15 Wrz 2017 12:00
    Mecenas_Sun
    Poziom 8  

Mam wersję windows 8,1 którą obsługuje mój laptop. Jak mam ustawić parametry w biosie aby instalowany windows pobrał klucz z biosu?

0 22
  • #2 15 Wrz 2017 13:06
    anmedia
    Poziom 39  

Mecenas_Sun napisał:
    instalowany windows pobrał klucz z biosu?

W biosie nie ma zainstalowanego zadnego klucza, a jedynie numer seryjny sprzetu i informacja o systemie operacyjnym.

Laptopy maja to do siebie, ze posiadaja jeden klucz i z nim sa sprzedawane setki lub tysiace egzemplarzy. Po to masz kopie bezpieczenstwa na swoim laptopie abys robil reinstalacje bez koniecznosci aktywacji i konfiguracji komputera. A w razie kiedy usunales, lub jakis specjalista usunal kopie bezpieczenstwa, powinienes miec na spodzie laptopa naklejke z numerem seryjnym do windowsa. I w tym przypadku nalezy juz aktywowac system.

0
  • #3 15 Wrz 2017 13:26
    jurek84
    Poziom 21  

Jeżeli nie instalowałeś W10 (aktualizacja) to powinieneś odpalić na komputerze instalkę w dokładnie takiej samej wersji systemu, jaki był zainstalowany (Core/Pro 32/64bit). Klucz zostanie automatycznie pobrany z BIOS i przy połączeniu z internetem aktywowany. Czasami potrzebna jest aktywacja przez telefon.

0
  • #4 15 Wrz 2017 14:03
    Mecenas_Sun
    Poziom 8  

anmedia napisał:
    . A w razie kiedy usunales, lub jakis specjalista usunal kopie bezpieczenstwa, powinienes miec na spodzie laptopa naklejke z numerem seryjnym do windowsa. I w tym przypadku nalezy juz aktywowac system.

jurek84 napisał:
    Klucz zostanie automatycznie pobrany z BIOS i przy połączeniu z internetem aktywowany.

Próbowałem już instalować Windowsa 8,1 core ale nie chce mi pobrać klucza z uefi. Dlatego pytałem o ustawienia biosu jakie mają być podczas instalacji systemu.

Dodano po 1 [minuty]:

anmedia napisał:
    powinienes miec na spodzie laptopa naklejke z numerem seryjnym do windowsa.

Posiadam naklejkę, ale bez kodu.

0
  • #5 15 Wrz 2017 17:24
    anmedia
    Poziom 39  

Mecenas_Sun napisał:
    Próbowałem już instalować Windowsa 8,1 core ale nie chce mi pobrać klucza z uefi

Nie powinno pobierac klucza, a windows powinien zainstalowac sie juz jako "aktywowana" wersja. Nawet podczas instalacji nie powinien prosic o klucz tylko przejsc do konfiguracji i aktualizacji sterownikow.

Mecenas_Sun napisał:
    Posiadam naklejkę, ale bez kodu.

Prawda. To mnie sie kompletnie zapomnialo, ze od wersji 8 nie podawano klucza na etykiecie. Nie wiem jak jest teraz z wersja 10.

Nie wiem co ci doradzic teraz, przed reinstalacja mozna bylo sprawdzic numer seryjny zainstalowany na komputerze (tutaj dodalem program ktory na to pozwalal) Jesli wszystko zawiedzie, pozostaje aktywowanie kluczem uniwersalnym (hakowanie), bo nie sadze aby servis chcial podac klucz - owszem zrobia to ale odplatnie.

Przegladalem foro lenovo ale zdania sa rozne, co do odzyskania klucza. W jednym z watkow znalazlem nawet taka informacje, ze klucz zostanie pobrany automatycznie podczas instalacji jesli build i numer seryjny laptopa beda zgodne. A wiec, jesli bedziesz chcial zainstalowac wersje 8.1 ale build bedzie juz nowszy nie bedzie takiej mozliwosci, system bedzie pytal podczas instalacji o klucz.

Dodano po 14 [minuty]:

jurek84 napisał:
    Klucz zostanie automatycznie pobrany z BIOS i przy połączeniu z internetem aktywowany

Klucz nie zostanie pobrany z BIOSU. Kolego podczas aktywacji windows10, aktywator sprawdza numer seryjny plyty glownej i jesli jest on zgodny z poprzednia aktywacja, aktywacja nastepuje automatycznie.

0
  • #6 15 Wrz 2017 21:46
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Mecenas_Sun napisał:
    Mam wersję windows 8,1 którą obsługuje mój laptop

Czy na pewno? Bo oprócz wersji Core i PRO była też wersja Core with Bing, ta występowała zwykle na tańszych modelach laptopów, a zwykła wersja Core pobrana przez narzędzie Microsoftu nie chciała się aktywować na licencji zapisanej w BIOS. Z tego co czytam w różnych miejscach w sieci, G50-30 właśnie w taką wersję Windowsa był wyposażony - co by zmuszało Cię do odtworzenia systemu z partycji recovery (bądź z ewentualnie nagranych płyt recovery).

anmedia napisał:
    W biosie nie ma zainstalowanego zadnego klucza, a jedynie numer seryjny sprzetu i informacja o systemie operacyjnym.

Klucz owszem jest w BIOS zapisany, jest on powtarzalny na maszynach tego samego producenta, ale jest.

1
  • #7 16 Wrz 2017 12:20
    jurek84
    Poziom 21  

anmedia napisał:
    Klucz nie zostanie pobrany z BIOSU. Kolego podczas aktywacji windows10, aktywator sprawdza numer seryjny plyty glownej i jesli jest on zgodny z poprzednia aktywacja, aktywacja nastepuje automatycznie.

Tak się stanie, tylko gdy mamy Win10 lub Win10 upgradeowany ze starszych wersji.

Klucz można wyciągnąć z BIOS poprzez uruchomienie systemu np. z Live i odpalenie programu, który go wyciąga np. Wolf.

Nie zmienia to faktu, że instalator powinien sam zaskoczyć i nie pytać się o nic. Nie miałeś czasem wersji Windows 8 Bing?

1
  • #8 16 Wrz 2017 15:25
    anmedia
    Poziom 39  

jurek84 napisał:
    Klucz można wyciągnąć z BIOS poprzez uruchomienie systemu np. z Live i odpalenie programu, który go wyciąga np. Wolf.

Zainteresowal mnie ten temat i poszukalem troche w sieci i znalazlem ciekawe informacje na ten temat - moze sie komus przyda.

A tak od siebie dodam, ze jeszcze kilka lat temu takie marki jak HP, Packar bell (wszystko co wchodzilo w "koncern" HP) mialy tak fatalnie skonstruowana partycje odzyskiwania, ze wystarczylo zapisac jakikolwiek plik na tej partycji by miec problem z zainstalowaniem legalnej kopii. Nawet w przypadku kiedy dokonales jakiejkolwiek zmiany w pojemnosci na partycji C, instalator przestawal reagowac.

0
  • #9 19 Wrz 2017 13:02
    kali999
    Poziom 10  

Nie wiem czy koledze udało się zainstalować system ale na wszelki wypadek napiszę procedurę która powinna Ci pomóc.

W Bios w przypadku komputera z Windows 8.1 ( taki był fabrycznie ) musisz mieś ustawione bootowanie UEFI, co do zaciągania klucza z BIOS, to każdy komputer z oryginalnie wgranym systemem Windows 8 lub wyżej posiada wgrany klucz. Aby klucz automatycznie się zaciągnął musisz zainstalować dokładnie taką samą wersję systemu Windows do wyboru masz 3 wersje w 2 architektórach ( 32 bit i 64 bit ) gdybyś podał ile masz pamięci RAM można by było określić jakia architektura była zainstalowana, co do wersji to są to HOME, PRO oraz With Bing. Wersję PRO od reszty poznasz po naklejce, bo jest napisane na niej PRO, w przypadku odróżnienia "With Bing" od "Home" to po stickerze tego nie zrobisz. Tak więc metodą prób i błędów musisz to sprawdzić. W przypadku gdyby żadna instalacja nie zadziałała, instalujesz Windows 8.1 Home, i dzwonisz do Microsoftu, oni łączą się do Ciebie zdalnie i sprawdzają czemu nie ma aktywacji ( przerabiałem to setki razy ).

0
  • #10 20 Wrz 2017 17:35
    Mecenas_Sun
    Poziom 8  

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Pod koniec tygodnia sprawdzę czy któraś z propozycji będzie działać. I dam znać.

Dodano po 4 [godziny] 42 [minuty]:

kali999 napisał:
    gdybyś podał ile masz pamięci RAM można by było określić jakia architektura była zainstalowana,

Mam zainstalowanie 4 GB pamięci wiec architektura 64 bit.

Dodano po 30 [minuty]:

dt1 napisał:
    Czy na pewno? Bo oprócz wersji Core i PRO była też wersja Core with Bing, ta występowała zwykle na tańszych modelach laptopów

Ja mam wersję Windows 8.1 core with bing. Taka informacje dostałem od Lenovo. Próbowałem tez ta wersje Windows w wersji 64bit instalować ale też nie chce automatycznie przypisać klucza z uefi.

0
  • #11 20 Wrz 2017 20:46
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Wersje Core pobrane narzędziem Media Creation Tool z Microsoftu nie aktywują się na takiej licencji. Powinieneś odtworzyć system z Recovery.

0
  • #12 21 Wrz 2017 08:19
    Mecenas_Sun
    Poziom 8  

Mam nowy dysk i z recovery nie uda się przywrócić.
    A można one key recovery zgrać z takiego samego laptopa jak mój np. Na pendrive i potem przywrócić system z kopii zapasowej która zrobiłem wcześniej na swoim laptopie.

0
  • #13 25 Wrz 2017 10:56
    Mecenas_Sun
    Poziom 8  

Czy ktoś zna odpowiedź na moje wyżej zadane pytanie. Czy jak mam nowy dysk jest możliwość wygrania Windows w wersji bing bez płacenia 150zl za recovery firmie Lenovo.

0
  • #14 26 Wrz 2017 19:00
    jurek84
    Poziom 21  

Jest taka możliwość, wielokrotnie to robiłem.

0
  • #15 27 Wrz 2017 12:53
    Mecenas_Sun
    Poziom 8  

Możesz mi napisać jak technicznie mam to zrobić.albo jakiś link do poradnika. Szukałem w internecie ale nie znalazłem informacji na ten temat.

0
  • #16 27 Wrz 2017 17:56
    jurek84
    Poziom 21  

Ja to robiłem zawsze w taki sposób:
    1. Ściągasz instalkę ISO wersji Bing z jakiegoś chomika itp.
    2. Instalujesz. Podczas instalacji nie pyta się o klucz aktywacyjny.
    3. Upgrade do wersji W10.

0
  • #17 28 Wrz 2017 13:05
    Mecenas_Sun
    Poziom 8  

Zrobiłem tak jak piszesz. Jest taka możliwość ze pobrałem jednak nie taka wersje tego Windows jak trzeba. A mógłbyś mi dać namiary na tego Windows bing którego ty instalowałem. Tylko nie przez forum bo to nielegalne podobno😊mimo iż mam naklejkę na laptopie Windows 8.

0
  • #18 28 Wrz 2017 20:22
    anmedia
    Poziom 39  

jurek84 napisał:
    Ściągasz instalkę ISO wersji Bing z jakiegoś chomika itp.

A czemu akurat z "chomika" Przeciez od dawna microsoft pozwala na pobrania wszystkich wersji legalnie z wlasnego serwera? Pobierasz pelna wersje dowolnego systemu.

jurek84 napisał:
    Upgrade do wersji W10.

O ile sie nie myle, aktualnie mozna "upgradowac" ale do wersji trial! Wersja pelna byla dostepna za darmo o ile sie nie myle do marca tego roku!

0
  • #19 28 Wrz 2017 21:24
    jurek84
    Poziom 21  

Bo wersji Bing tak nie ściągniesz. Do pełnej wersji W10 również możesz upgradeować spełniając pewne warunki.

0
  • #20 29 Wrz 2017 11:50
    anmedia
    Poziom 39  

jurek84 napisał:
    Do pełnej wersji W10 również możesz upgradeować spełniając pewne warunki.

Jakie? Chetnie sie dowiem.

0
  • #22 29 Wrz 2017 15:04
    anmedia
    Poziom 39  

Dzieki za te informacje (dalem +)! Przegladnolem zawartosc i nie znalazlem ani slowa do kiedy ta aktualizacja jest darmowa. Czyzby Microsoft wycofal sie z limitu czasu?

0
  • #23 29 Wrz 2017 16:09
    jurek84
    Poziom 21  

"Nie ogłosiliśmy daty zakończenia oferty uaktualnienia dla klientów korzystających z technologii pomocniczych. Podamy do wiadomości publicznej odpowiednią informację przed zakończeniem oferty."

0