Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wielkość naczynia wzbiorczego ? Szybkie gotowanie się wody.

15 Wrz 2017 16:03 3327 41
  • Poziom 11  
    Witam, ostanio robiłem całkowity remont w domu dotknęło to również instalacji centralnego ogrzewania. Poprzedni układ był oparty na grawitacji. Obecnie mam dwa źródła zasilania. Pierwsze piec kondensacyjny jednofunkcyjny + zasobnik do C.W.U i drugie źródło to zwykły stary piec węglowy (bez żadnej elektroniki). Czyli mam tak jakby dwa obiegi jeden obieg ZAMKNIĘTY (kaloryfery + piec kondensacyjny). Drugi obieg OTWARTY piec węglowy z naczyniem wzbiorczym. Jeden układ z drugiem "połączony jest" przez płytowy wymiennik ciepła (wiadomo nie są one fizycznie połączone tylko woda ogrzana w piecu węglowym ogrzewa wodę w uk. zamkniętym poprzez ten wymiennik). W mieszkaniu mam 4 grzejniki stalowe + jedna drabinka w łazience. Cała instalacja wykonana jest z rur miedzianych.

Mój problem jest następujący gdy rozpalę w piecu węglowym bardzo szybko jestem w stanie zagotować wodę w układzie i po zagotowaniu piec bardzo długo "powraca do normalnej pracy" (chodzi tak jakby na sucho, nawet po bardzo powolnym i ostrożnym dolewaniu wody do układu - wiem że tak nie powinno się robić bo różnica temperatur robi swoje) potrzebuje tak około 30min. dopiero pompa obiegowa tak jakby "zassa" woda i wróci do normalnej pracy.
    Naczynie wzbiorcze mam o pojemności 10l jest umieszczone w najwyższym punkcie jakim się tylko dało. ( wedle mojej wiedzy musi być ponad wymiennikiem ciepła) niestety mam bardzo niską piwnicę i teraz jest ponad najwyższym punktem instalacji około 25cm.

Poniżej wklejam schemat instalacji i proszę o pomoc co może być nie tak. Obecnie już widzę że rura wzbiorcza jest za mała średnica ale to już kupiłem i jak tylko dojdzie zmienię na 3/4" . Oraz kupiłem większy zbiornik. Proszę o sprawdzenie czy naczynie mam prawidłowo wpięte ?

Pozdrawiam

Wielkość naczynia wzbiorczego ? Szybkie gotowanie się wody.Wielkość naczynia wzbiorczego ? Szybkie gotowanie się wody.
  • Specjalista Automatyk
    Nie wiem kto tą instalację robił, ale powinien zmienic zawód.
    Jeżeli już upierasz się przy wymienniku to powinno to dzialać odwrotnie czyli grzejniki z pieca a kondensat przez wymiennik.
  • Poziom 11  
    Pewien instalator to robił. Tylko że tak jak pisałem kondensacyjny ogrzewa mi wodę użytkową, jest to tak zrobione abym nie musiał latem palić w piecu węglowym żeby mieć ciepłą wodę użytkową. W domu obok mam praktycznie identyczny układ tylko że tam instalacja jest o wiele większa ponieważ tam jest 20 kaloryferów a instalacja jest zrobiona tak samo jak tutaj tylko są drobne różnice naczynie wzbiorcze jest wyżej około 1,5m i pompa obiegowa jest na powrocie a nie na zasilaniu jak u mnie. I tam nawet jak wodę zagotujemy to po chwili (5min) układ wraca do normy i obieg jest normalnie dalej.

Czy w ogólę zwiększenie średnicy rury wzbiorczej oraz naczynia wzbiorczego pomoże coś w mojej sytuacji ?
  • Poziom 11  
    daro31ie napisał:
    Prawie nic.

Czyli rozumiem że nie ma już dla mnie ratunku czy trzeba przebudować cały układ ?

• Poziom 21  
    Sprawdź czy nie masz zatkanych filtrów, być może masz też zatkany lub przykamieniony wymiennik . Tak w ogóle nie wiem czemu instalatorzy z uporem maniaka dają ocynk na CO ,musi być tylko czarna stal ,a ocynk dodatkowo z miedzią i z mosiądzem to tragedia, bo rury zarastają w zastraszającym tempie nie mówiąc już o miedzianych wymiennikach.
  • Poziom 23  
    mp005 napisał:
    są drobne różnice naczynie wzbiorcze jest wyżej około 1,5m i pompa obiegowa jest na powrocie a nie na zasilaniu jak u mnie

Nie drobne a zasadnicze różnice. :D
  • Poziom 11  
    @dobroslaw , ta instalacja ma jakieś 3 tygodniem a palone w niej było moze z 4 razy więc zakamienienie odpada filtry również sprawdzone.

@kz61
    No wiem wiem ale nie mam warunków żeby jeszcze wyżej zamontować naczynie.

A powiedz czy oplaca mi się montować pompę na powrocie? Z tego co czytałem jeśli pompa jest na zasilaniu to wysokość zbiornika wystarczy 0,3m jeśli na powrocie to 0,7m to już w ogóle u mnie nie realne.

I jeszcze jedno, czy rura wzbiorcza może iść od rury od powrotu ?
  • Poziom 28  
    " Ja się na tym nie znam, ale....." :D
    Jak wynika z pierwszego postu, Twój problem wynika z tego że wymiennik nie jest w stanie odebrać ciepła z kotła. W tej sytuacji są dwa wyjścia: ograniczyć ciepło emitowane przez kocioł, lub podnieść zdolność wymiennika do odbioru ciepła, albo obydwie metody równocześnie.
    Wygląda, że masz za mocny kocioł do tej instalacji.
  • Poziom 11  
    @MACIEK_M, Wymiennik mam 30 płytowy firmy PROMAG. Wydaje mi się to aż za dość, jak na 5 grzejników ;). Może coś w tym jest zbyt duża moc kotła węglowego a zbyt mały odbiór ciepła (za mala ilość grzejników) i woda nie ma się jak schłodzić. Dodam że pompy obiegowe ta przy kotle i ta co rozprowadza wodę na grzejniki chodzą na 3 biegu.
  • Poziom 32  
    1. Naczynie źle podpięte. Nie chodzi tylko o średnice ale o całość montażu naczynia. ( średnica 3/4 jest za mała do naczynia, jak jest w n miedzi to rura do naczynia 28)
    2. Jaka moc kotła
    3. Jaka moc wymiennika
  • Poziom 11  
    @gersik - Brak możliwości powieszania naczynia wyżej, jest jak najwyżej się da.
    - Mocy kotła nie znam. Jest to kocioł z lata około 1970 i był robiony "na zamówienie" nie ma żadnej tabliczki znamionowej (no ale wchodziły do niego rury stalowe około 2" na powrocie i zasilaniu. W środku też widać że rury idą konkretne. Podczas zalewania go wodą to parędziesiąt litrów weszło nie wiem ile dokładnie.
    - Wymiennik 30 płytowy o mocy 30kW.
  • Poziom 34  
    Naczynie wzbiorcze nie może być podłączone za zaworem i pompą. Zamiast tego daj trójnik i od niego rurę do naczynia. Na odprowadzeniu bocznym od trojaka zawór i do wymiennika, a pompa na powrocie, nie będzie zapowietrzała i nie stracisz obiegu. W obecnym układzie wystarczy bąbel powietrza w pompie i tracisz obieg, a wtedy gotuje, a pary pompa nie będzie pompowała.
    mp005 napisał:
    Wymiennik mam 30 płytowy firmy PROMAG. Wydaje mi się to aż za dość, jak na 5 grzejników
    I źle ci się wydaje. W takim układzie wymiennik musi mieć możliwość przenieść całą moc kotła, więc musi mieć moc nie mniejszą niż niż kocioł.
  • Poziom 11  
    Czyli rozumiem że te obejście z zaworem różnicowym i ten zawór kulowy na zasilaniu wywalić. Pompa na powrót a do naczynia ma iść rurka tak jak teraz ?

A co z tymi wysokościami naczynia ? że jak pompa jest na powrocie to naczynie musi być 0,7m a na zasilaniu 0,3 ?
  • Poziom 34  
    Mała przeróbka. Jak wywalisz obejście z zaworem różnicowym to tam możesz dać trojak. Obniżenie wymiennika do poziomu trojaka to też nie problem. Wyjście z kotła daj miedzią Φ28, taki trojak na przelocie i rura do naczynia wzbiorczego. Wyprowadzenie boczne trojaka takie jak rurka do wymiennika.
  • Poziom 32  
    "mp005" Czy ty czytasz ze zrozumieniem? Gdzie napisałem że naczynie ma być wyżej.
    Napisałem że jest źle podpięte . Zawór różnicowy usunąć.Pompa ma być na zasileniu a nie na powrocie . PRAWIDŁOWO PODPIĄĆ NACZYNIE !!!
  • Poziom 34  
    A właśnie, po co ci zawór różnicowy? Przecież obiegu grawitacyjnego i tak nie będziesz miał.
  • Poziom 11  
    @gersik, spokojnie. Poprostu w jakiejś normie to wyczytałem ze od lokalizacji pompy zależy wysokość naczynia.

To jak w końcu z tą pompą na powrót czy zostawić na zasilaniu ?
    Wawrzyniec, mowisz że powrót, Ty że zostawić . . .

No zawór różnicowy nie jest potrzebny. Poprostu mój instalator nie był zbytnio douczony co widać...
  • Poziom 32  
    Jeśli masz pompę na zasilaniu to naczynie powinno być 0,3 m nad najwyższym odbiornikiem. Jeśli zaś jest na powrocie to wysokość tłoczenia pompy x 0,7m. Jak jest pompa 40 to naczynie musi być minimum 2,8 metra nad pompą. Jesteś w stanie tak wysoko podnieść naczynie? Mówimy o prawidłowym podłączeniu naczynia.
  • Poziom 11  
    Pisałem już że nie jestem w stanie tyle podnieść naczynia. 30 cm to będzie nielada wyczyn. Czyli wyrzucam cale te obejście razem z tym zaworem różnicowym i pompę zostawiam na zasilaniu ? A co może się dziać jak pompa będzie na powrocie a naczynie załóżmy 30cm wyżej od wymiennika ?
  • Poziom 32  
    Wywalić obejście, na kocioł trojak, z trojaka do góry do naczynia a z boku do pompy. Pompa w poziomie i wymiennik niżej. Już będziesz miał naczynie wyżej niż 30cm.. Trojak w kotle taki jak wyjście z kotła i rurki CU 28. Tyle masz roboty. Niecałą dniówkę.
  • Poziom 11  
    A powiedz mi tylko z ciekawości co by się stało jak pompa byłaby na powrocie ? Jakie objawy mogły by wystąpić ?
  • Poziom 32  
    Wylewanie wody przez naczynie.
    Jeśli bym to przerabiał dla siebie to zamontowałbym naczynie samonapełniające i oprócz rury bezpieczeństwa dołożyłbym rurę opadową.
  • Poziom 11  
    A "musi być" te 2.4m ponad najwyższym punkcie ? Czy jest to trochę przesadzona wysokość ? Bo jeśli pompa nadal będzie na zasilaniu to po ewentualnym zagotowaniu wody para pójdzie do zbiornika zbiornik wyrzuci cała wodę i nawet po powolnym dopuszczaniu zimnej wody pompa będzie chodziła tak długo az kocioł nie ostygnie do takiej temperatury az woda przestanie parować. A jeśli pompa byla by na powrocie to wtedy para po zagotowaniu nie będzie na nią działać i nie powinna sie tak szybko zapowietrzyc a nawet jak się zapowietrzy to po dopuszczeniu wody już będzie pchać i wymuszać obieg.

A z tą rurą opadową chodzi Ci o takie podłączenie jak na 1 rysunku ??

https://www.info-ogrzewanie.pl/p/o/Zbiornik%20wyr_wnawczy%20podlaczenie%20dia.jpeg

I wtedy tą "opadową" dołączamy do powrotu przy kotle ? A bezpieczeństwa normalnie z zasilania? A przelew i odpowietrzenie z jednej? Tak jak na rysunku?
  • Poziom 32  
    Jeszcze raz. pompa na zasilanie. Jeśli będzie prawidłowo to para nie pójdzie na pompę tylko do naczynia. Dlatego napisałem że dałbym naczynie samo napełniające aby woda się nie wygotowała całkowicie. Takie właśnie połączenie jak pokazałeś na rysunku.
  • Poziom 11  
    Ok.w takim wypadku spróbuję zamontować naczynie bezpośrednio nad kotłem. Wymiennik sie trochę obniży więc będzie więcej miejsca nad samym kotłem. Pompa na zasilaniu ( ale poziomo czyli z prawej strony trójnika w moim wypadku) i dwie rury doprowadzę do zbiornika jedna z zasilania "Bezpieczeństwa" ona będzie wchodzić od góry do zbiornika druga wzbiorcza od dołu zbiornika do powrotu kotła. 3 rura przelew wraz z odpowietrzeniem i to normalnie swobodnie na ziemię (do wiadra lub zlew).

Proszę jeszcze raz sprawdzić czy dobrze napisałem jak tylko dojdzie zbiornik i rury to będę brać się za przeróbkę ;)
  • Poziom 32  
    Tak.
    Tylko średnice tak jak wyżej napisałem .
    Jeśli wymiennik płytowy będzie na wysokości kotła lub wyżej to musisz na rurze zasilającej z kotła do wymiennika dać odpowietrznik( przy samym wymienniku).
    Jak znajdę czas to jutro narysuję Ci schemat.
  • Poziom 34  
    gersik napisał:
    zamontowałbym naczynie samonapełniające i oprócz rury bezpieczeństwa dołożyłbym rurę opadową.
    Wielkość naczynia wzbiorczego ? Szybkie gotowanie się wody.
    Dokładnie tak mam. Miałem ułatwione zadanie bo na piecu mam 2 powroty, 2 zasilania i wyjście na miarkownik. Zaworu samonapełniającego nie podłączałem, chociaż przy zbiorniku jest, wolę ręcznie napełniać. W razie wycieków zejdzie woda tylko z układu, a z podłączonym zaworem tej wody będzie dużo więcej.
  • Poziom 11  
    Jeśli dasz radę przygotować schemat to byłbym bardzo wdzięczny, wszystko będzie wtedy jasne.

Niestety ale zbiornik kupiłem już zwykly 25l. Ale to nie problem będę poprostu ręcznie dopuszczał wodę.

A ten odpowietrznik rozumiem za pompą odrazu przed wymiennikiem ? Nie będzie przez ten odpowietrznik brać "fałszywego powietrza" do układu?