Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

STABO XM5012 - Totalny trup, nie odbiera, spalony wyświetlacz LED i skala

Novile 15 Sep 2017 22:09 1512 13
    Novile
    Level 34  
    Witam wszystkich zaciekawionych moimi eksperymentami.
    Dziś mam do "zabawy" radio, ponoć wspaniałe(nie wiem, bo na razie nie mogę go ocenić ;) ) w odbiorze i użytkowaniu. Radio bardzo podobne do takich hitów Presidenta jak Herbert czy Wilson. Jest to radio STABO model XM5012.

Radio dostałem okazyjnie, jednak nie była to taka okazja, jakiej się spodziewałem.
    Na początku zmartwiłem się widząc pęknięte gałki na nim( nie ma to jak kupowanie w ciemno na podstawi jednego foto i to niewyraźnego). Jednak szybko się przekonałem, że te gałki to żadne problem... Po włączeniu radio mnie"przywitało" prawie "ślepym" wyświetlaczem kanałów, bo świeciły 3 segmenty i "szczerbatą" skalą nadawczą, w której świeciły raptem 3 pomarańczowe diody LED i jedna zielona.
    Jak by tego było mało, radio cichutko szumi, nie odbiera ale nadaje. Nie wiem co nadaje, bo na razie nie mam do niego mikrofonu(mam tylko pojemnościowy, ale nie wiem czy podejdzie). Zacząłem od rozebrania panelu. Jako pierwszą wstawiłem diody od FM, MOD,TX.
    I znowu szok bo dziwnie się zachowuje dioda FM. MOD oraz TX działa prawidłowo.
    Radio nie przełącza FM na AM, albo odwrotnie. Na razie nie wiem nic. Nie wiem nawet na jakim kanale jestem, bo jeszcze nie zrobiłem wyświetlacza a nie mam LED-ów. Dopiero je zamówiłem. Ale teraz mam problem z dioda FM.
    Może ktoś coś podpowie. Oto schemat w załączniku
    Nie zgadza mi się układ ze schematem. Nie ma rezystora R552, jest tylko jego miejsce. Jest tylko puste jego miejsce.Zatem Q551 mi nie podaje masy na diodę FM. Wstawiłem tam rezystor 27k,to dioda świeci wtedy, ale cały czas. Brak jest połączenia kolektora Q555 z R552 nawet jak go wstawiam, bo brakuje zwory. Jak to zrobiłem to i tak nie działa przełącznik AM/FM. Dioda FM błyska przy przełączaniu kanałów i świeci podczas nadawania na kanałach gdzie zablokowany jest AM. Na tych 12-tu gdzie AM powinien działać dioda FM nie świeci podczas nadawania.
    No totalnie nie wiem jak to połatać, jak ta dioda ma działać?
    Jeszcze na dodatek nie wiem co za funkcje ma to radio, bo co to jest MIX czy do czego jest FMQ?
    Radio jest kompletne, ale ktoś w nim grzebał ,bo poprawiane są luty na PCB na filtrach odbiornika.Ktoś to próbował robić, ale sobie nie dał rady.
    Radio cichutko szumi, ale nie słychać pracy Squelcha, prawdopodobnie nie działa. Na pierwszy rzut oka poleciał scalak IC3 IR3N06. Ale jakim cudem ktoś tak popalił ten wyświetlacz LED? Układ m.cz. na TDA1905 jest sprawny, bo jest brum mocny. Radio nie reaguje na dotykanie filtrów I i II p.cz.
    Nie wiem od czego poza wyświetlaczem by tu zacząć? Przynajmniej jest nadawanie nośnej... Napięcie na stabilizatorze 8V jest dobre, tranzystor Q22 też jest OK. Na razie daruję sobie takie zabawy jak przestrajanie w zera czy odblokowanie 40-tki AM.To można zrobić jak radio wstanie. Na razie trzeba je ożywić.
    Dorzucam kawałek schematu dla "leniwych" może to coś pomoże.

Oczywiście tranzystory Q554 i Q555 są dobre, to samo diody w ich otoczeniu.
    Z tego co mi się zdaje Q554 i Q555 powinny działać naprzemiennie przy AM/FM?
    Obawiam się czy ten poprzedni szpec czegoś nie zwarł kroplą cyny i wtedy trudno będzie to znaleźć. :(
  • Helpful post
    Hektar Zahler
    Level 34  
    To może ja powiem co wiem, a co nie wiem przez zacytowanie (czego prawie nigdy nie robię ), bo po prostu nie chce mi się pisać.

No to jedziem.
    Novile wrote:
    Nie wiem od czego poza wyświetlaczem by tu zacząć?
    Od syntezy, potem VCO i dalej.
    Cofnąć się do swego ostatniego tematu ciężkiego uszkodzenia VCO z U PRO 520XL i wykorzystać doświadczenie z unidenem na dwóch cewkach.
    Novile wrote:
    Ale jakim cudem ktoś tak popalił ten wyświetlacz LED?
    Wada fabryczna, patrz: President Herbert.
    Novile wrote:
    Nie wiem nawet na jakim kanale jestem
    Jak to nie wiesz jak wiesz, a zobacz:
    Novile wrote:
    Jak by tego było mało radio cichutko szumi, nie odbiera, ale nadaje.

I dalej.
    Novile wrote:
    Z tego co mi się zdaje Q554 i Q555 powinny działać naprzemiennie przy AM/FM?
    No pewnie, że tak.
    Na schemacie są naniesione wszelkie możliwe pomiary (w tym również AM/FM) i wszystko ładnie widać.
    Novile wrote:
    I znowu szok, bo dziwnie się zachowuje dioda FM.
    Aby być tego pewien, to wpierw musisz wiedzieć, że.
    Novile wrote:
    Jeszcze na dodatek nie wiem co za funkcje ma to radio, bo co to jest MIX czy do czego jest FMQ?
    FMQ sztywny squelch, czyli takie sobie pseudo auto
    MIX - przełącznik standardu niemieckiego, tzn. pomiędzy 12AM/40FM, a 40AM/FM
    Novile wrote:
    Jak to zrobiłem to i tak nie działa przełącznik AM/FM.
    Wszystkie napięcia są na schemacie.
    Novile wrote:
    Radio cichutko szumi, ale nie słychać pracy Squelcha, prawdopodobnie nie działa.
    Nie wiem, jest późno.
    Novile wrote:
    Brak jest połączenia kolektora Q555 z R552 nawet jak go wstawiam, bo brakuje zwory.
    Nie wiem, jest późno.
    Novile wrote:
    Radio nie reaguje na dotykanie filtrów I i II p.cz.
    Wiem, ale i tak nie mnie nie posłuchasz.
    Novile wrote:
    Na pierwszy rzut oka poleciał scalak IC3 IR3N06.
    Dać sobie z tym spokój, bo i tak go nigdzie nie dostaniesz, bo FM jest zbędny w mobilkach.
    Novile wrote:
    Oczywiście tranzystory Q554 i Q555 są dobre, to samo diody w ich otoczeniu.
    A jakie to ma znaczenie.
    Istotne czy poszczególne układy działają czy też nie i dlaczego - tak jak cała reszta.
    Novile wrote:
    Obawiam się czy ten poprzedni szpec czegoś nie zwarł kroplą cyny i wtedy trudno będzie to znaleźć.
    Od tego są znormalizowane punkty pomiarowe TP coby takich rzeczy nie bać się -> również takie punkty TP, których na schemacie nie ma.
    Odnaleźć i pomierzyć co potrzeba.

Pozdro :D
    Novile
    Level 34  
    Hektar Zahler wrote:
    MIX - przełącznik standardu niemieckiego, tzn. pomiędzy 12AM/40FM, a 40AM/FM
    Czy to jest pewne? No to po co rozblokowywać to radio do pełnej 40-tki w AM skoro ma ono taki przełącznik? Marcin jesteś pewien tego co podałeś?
    Hektar Zahler wrote:
    Wszystkie napięcia są na schemacie
    No są ale trochę są one czasem niewyraźne.
    Hektar Zahler wrote:
    Nie wiem, jest późno.
    Tu przeginasz Marcin (jak zwykle :( ) bo wiem że Ty zawsze spania nie masz i po nocach piszesz. :)
    Hektar Zahler wrote:
    Wiem, ale i tak nie mnie nie posłuchasz.
    Skąd taki wniosek? Czasem posłucham, nie jest tak źle! Dobrze że choć Ty się tu odezwałeś bo widocznie temat jaki stawiam jest zbyt trudny dla niektórych... Nie każdy pyta jak nastroić antenę czy podłączyć mikrofon 4-PIN. :(
    Co to TP to nie wiem jeki powinny tam być wartości bo nie mam SM(Service Manual) do tego radia.
    Hektar Zahler wrote:
    Novile napisał:
    Nie wiem nawet na jakim kanale jestem
    Jak to nie wiesz jak wiesz, a zobacz
    Oczywiście to bez problemu zrobić mogę, tak tylko podałem bo na razie nic nie świeci na "cyfromierzu". :)
    Hektar Zahler wrote:
    FMQ sztywny squelch, czyli takie sobie pseudo auto
    A ja myślałem że to jakiś korektor do FM-u? W każdym razie dzięki
    Hektar Zahler wrote:
    Novile napisał:
    I znowu szok, bo dziwnie się zachowuje dioda FM.
    Aby być tego pewien, to wpierw musisz wiedzieć, że.
    Tego nie kumam! Co mam wiedzieć, jak nie wiem kiedy ta dioda ma świecić! Czy ona świeci podczas wciśniętego FM-u zawsze, czy musi mieć jakikolwiek sygnał na FM, i wtedy błyska czy świeci? Na dobrą sprawę to wg.mnie ona nie ma prawa nawet świecić, bo nie ma GND z tranzystora Q551 bo on nie działa zwyczajnie chyba, że dostaje jeszcze z innego miejsca?
    Ja tego modelu nigdy nie miałem w ręku jeszcze i zwyczajnie szukam co gdzie jest.
    Hektar Zahler
    Level 34  
    Czy pewne to sobie sam sprawdź czy faktycznie 35 daje plusa między 4-12 kanał z przełącznika kanałów.

Co do FMQ to Q553 robi zwarcie potencjometrowi blokady szumu tylko na FM.
    Obok jest potencjometr do regulacji.

Jakbyś totalnie leżał z tym odbiorem, to wystarczy generator i oscyloskop do 20MHz.
    Pomiary wyglądają następująco: postawić z boku drugie radio i się przyglądać co tu nie pasuje, ot po prostu.
    Kiedy Ty mnie posłuchałeś żeby tego użyć.

Dodano po 13 [minuty]:

VCO zakładasz, że ktoś nie zna procedury:

Cewkę L702 ustawić po środku.
    Puścić PTT mając pewność, że Q703 nie zwiera do masy.
    Stroić cewką odbiorczą L701.
    Nacisnąć PTT mając pewność, że Q703 zwiera do masy.
    Stroić cewką nadawczą L702.
    Pomiar w punkcie pomiarowym TP1 tak, aby zrównać obie wartości.

Tylko i wyłącznie w tej kolejności, bo inaczej nie możliwości, aby to poprawnie zrobić.
    Jak nie idzie coś jest nie tak.

Co tam dalej nie wiesz pytaj w sposób przemyślany.

Pozdro.
    gumisie
    Level 43  
    Novile wrote:
    Ja tego modelu nigdy nie miałem w ręku jeszcze i zwyczajnie szukam co gdzie jest.
    Witam.
    Ja kiedyś walczyłem z tym TRX_em, problem polegał na tym że Niemiec wyrzucając to CB na "szrot" odłączył "selektywne wywołanie" z gniazda SELCALL i nie podłączył tej oryginalnej, nie wiem jak to nazwać "wtyczki z odpowiednio połączonymi mostkami". O ile sprawdziłeś tą hybrydę VCO i częstotliwości TX/RX są prawidłowe dla danego kanału to może przyczyną takiego zachowania jest brak tej "wtyczko_łączki".
    Pozdrawiam.
    Novile
    Level 34  
    gumisie wrote:
    O ile sprawdziłeś tą hybrydę VCO i częstotliwości TX/RX są prawidłowe dla danego kanału to może przyczyną takiego zachowania jest brak tej "wtyczko_łączki".
    Witaj Roch. No właśnie się zastanawiałem nad tym gniazdem.Nie ma w nim żadnego mostka ani nic , gniazdo jest i jest podłączone do PCB. Zauważyłem, że w innych radiach jest mostek np.w Lincolnach a tu nie ma. Na razie to radio odłożyłem aż do momentu naprawy wyświetlacza. Jest zatem czas na pomysły, dyskusje i Wasze rady. Potem je zastosuję przy naprawie. Na razie czekam na LED-y i będę się męczył z lutowaniem.
    Ale co do tego gniazda SEL CALL to nie wiem czy ma tu być mostek? W modelu np.STABO XF4012 ma być ale tam jest na schemacie i zamyka on połączenie między końcówką m.cz. a głośnikiem.Tu nie ma takije potrzeby z tego co widzę.Jak ma być tu mostek to na które piny?

Co do strojenia VCO w tym modelu akurat nie ma problemu Marcin. Niedawno to przećwiczyłem od nowa. Akurat miałem Unidena Filipińczyka z uszkodzonym VCO takim samym modułem z tymi dwoma cewkami.Elegancko go zreanimowałem i wystroiłem wartości napięć strojących.Ale dziękuję za opis procedury bo niejeden skorzysta z tego opisu jeszcze. :)
    gumisie
    Level 43  
    Novile wrote:
    gniazdo jest i jest podłączone do PCB
    Tak, lecz nie wiem czy masz tą wtyczkę z tymi odpowiednio połączonymi mostkami.
    Novile wrote:
    Jest zatem czas na pomysły
    Spójrz np. na tranzystora Q10 (jego połączenie z pin.4 tego gniazda) .
    Hektar Zahler
    Level 34  
    Też się kiedyś w to bawiłem, bo jak na tamte czasy takie radia były potrzebne. Gościo mi dobrze zapłacił i chodzi. Czasem ktoś opyla na allegro gotowe już zregenerowane.

Naprawa wyświetlacza President Herbert Link

Dodano po 5 [minuty]:

O już znalzałem to on Link
    Novile
    Level 34  
    Hektar Zahler wrote:
    Też się kiedyś w to bawiłem
    No jak dla mnie to nie jest zabawa tylko mordęga, ale nie dam za to komuś 80zł. Mam taką zasadę- "nie płacę komuś za to co mogę zrobić sam". Ja ten wyświetlacz już rozebrałem i zrobiłem to na radiu i nie zamierzam go wyciągać do tej naprawy, robię to na radiu. Tylko tak mogę to wygodnie sprawdzać co robię i kiedy chcę.Nie jest to proste, ale wykonalne.
    Marcin Ty co sądzisz o tym gnieździe Sel-Call trzeba tu mostek jakiś dawać?

kolega wrote:
    Spójrz np. na tranzystora Q10 (jego połączenie z pin.4 tego gniazda)
    No widzę, ale nie wiem do czego ten Q10 tutaj jest?
    Hektar Zahler
    Level 34  
    Pinout SELLCAL - Funkcja

1 - PTT (minus)
    2 - GND
    3 - blokada mikrofonu (plus)
    4 - odbiornik DTMF (wyjście m.cz.)
    5 - nadajnik DTMF (wejście m.cz.)
    6 - zasilanie (13.8V po wyłączniku)

Wychodzi na to, że nie.
    Nie spotkałem się z czymś takim w żadnym CB, aby potrzebny był mostek.
    gumisie
    Level 43  
    Hektar Zahler wrote:
    Gościo mi dobrze zapłacił i chodzi do dzisiaj. Teraz na pewno by tyle nie dał.

@Hektar Zahler, chyba nie o to chodzi ?. Ja jestem również emerytowanym "naprawiaczem" (nie powiem że naprawa była zabawą czy może tylko i wyłącznie zarabianiem "kasy". Hobby. Satysfakcja). A to co radzisz kol. Novile:
    Hektar Zahler wrote:
    Naprawa wyświetlacza President Herbert Link
    To chyba coś nie na temat.
    Pozdrawiam.
    Hektar Zahler
    Level 34  
    Widać ile to pracy kosztuje, a przede wszystkim jak powinno wyglądać takie rzemiosło. Napisane o katodach, anodach.
    gumisie
    Level 43  
    Hektar Zahler wrote:
    Widać ile to pracy kosztuje
    Michał, to fakt. Tak Ty, Adam może i ja "ogarniam temat". Masz może bardziej czytelny schemat tego CB?.
    Novile
    Level 34  
    Radio poszło na części, nie warto go reanimować przy obecnych cenach sprzętu CB jeden tranzystor z niego jest więcej wart niźli to radio jaki całość. Poza tym nie mam już oczu aby to lutować w SMD. Dlatego -DEMOBIL.