Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o analizę symulacji zwrotnicy i wykresu impedancji

karoles75 15 Wrz 2017 23:26 669 2
  • #1 15 Wrz 2017 23:26
    karoles75
    Poziom 12  

Witam. "Popełniłem" kolumnę trzydrożną, dokonałem pomiarów za pomocą programu Speaker workshop i wykonałem symulację zwrotnicy. Charakterystyka wyszła w miarę, tylko wykres impedancji nie jest taki, jaki powinien być. Dodawanie korektora impedancji dla głośnika niskotonowego nie wnosiło praktycznie żadnej zmiany na wykresie, a dodanie do głośnika średniotonowego zmianę bardzo minimalną zauważalną w zakresie środka pasma. Dodam tylko, że głośnik basowy i średni mają po 8 ohm a wysokotonowy ma 6 ohm. Czy taki przebieg impedancji moża zaakceptować i czy w zwrotnicy nie popełniłem jakiegoś błędu?

Prośba o analizę symulacji zwrotnicy i wykresu impedancjiProśba o analizę symulacji zwrotnicy i wykresu impedancjiProśba o analizę symulacji zwrotnicy i wykresu impedancji

0 2
  • #2 16 Wrz 2017 02:51
    januszx3
    Poziom 30  

karoles75 napisał:
    Dodam tylko, że głośnik basowy i średni mają po 8 ohm a wysokotonowy ma 6 ohm. Czy taki przebieg impedancji moża zaakceptować i czy w zwrotnicy nie popełniłem jakiegoś błędu?

W całej takiej zabawie, w taką symulację z głośnikami, zapomniano, że głośnik jako przetwornik elektromechaniczny, nie może być traktowany jako obiekt (impedancja) typu "RL", lecz jest "RLE".
    Tak , jakby zapomniano, że istnieje siła elektromotoryczna "e" indukowana w cewce, poruszającej się w polu magnetycznym pochodzącym od magnesów trwałych. W bilansie energetycznym takich przetworników magnetoelektrycznych, ta siła elektromotroryczna "e", wraz z prądem cewki "i" , określają moc wyjściową p=(e×i), …membrana tłoczy powietrze, ... i od konstrukcji głośnika zależy jaka część tej mocy "p" jest faktycznie mocą akustyczną.
    Głośnik jest miejscem elektromechanicznego przetwarzania energii,... i jako przetwornik elektromechaniczny, nie może być traktowany w symulacjach komputerowych inaczej,... niż wszystkie elektromechaniczne przetworniki energii.
    A w przedstawionej symulacji komputerowej, brak jakiejkolwiek informacji, …jakim obiektem jest głośnik na schemacie, …patrząc pod kątem w/w mojego opisu.

0
  • #3 16 Wrz 2017 07:09
    karoles75
    Poziom 12  

Czytając w/w opis wywnioskowałem, że jest brak informacji o efektywności głośników, która to wynosi dla gdn-90db, średni-90db i wysoki-91.5db. Zdaję sobie sprawę z tego, że głośniki, poza kopułką, nie są najwyższych lotów i producent, żeby otrzymać podaną efektywność zawyżył podawaną przez siebie impedancję. A wracając do wykresów i schematu zwrotnicy, to czy nie ma tam nic niepokojącego?

0