Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hotpoint Ariston LTF11H132EU -Błąd 15 w zmywarce

CceresisS 16 Wrz 2017 16:30 8463 10
  • #1 16 Wrz 2017 16:30
    CceresisS
    Poziom 1  

Witam.
    Kiedy w marcu kupiłam zmywarkę: Hotpoint Ariston LTF11H132EU z początku działała bez problemów. Jednak od dwóch miesiecy zaczyna pojawiać się błąd 15 (po włączeniu zmywarki urzadzenie pompuje wodę, chwilę myję naczynia). Jednak po parunastu minutach pojawia sie cyfra 15 i w tym momencie przestaję działać. Jeżeli ktoś się zna na tym i wie o co chodzi proszę o pomoc.

0 10
  • Pomocny post
    #2 16 Wrz 2017 19:34
    Piotr2608

Poziom 38  

F15 - Virtual sensor error fault

Nie pozostaje Ci nic innego jak wezwać serwis. Zmywarkę masz na gwarancji.

3
  • #3 27 Wrz 2017 20:31
    TomSlaski
    Poziom 5  

A co oznacza ten błąd, bo mam ten sam problem ale gwarancji już nie mam

3
  • Pomocny post
    #4 27 Wrz 2017 22:14
    widaw
    Poziom 17  

Programator nie otrzymuje właściwych informacji od czujników, w określonym czasie. Maszyna nie wykonuje właściwie zaprogramowanych czynności.

3
  • #5 29 Wrz 2017 19:21
    TomSlaski
    Poziom 5  

widaw napisał:
    Programator nie otrzymuje właściwych informacji od czujników, w określonym czasie. Maszyna nie wykonuje właściwie zaprogramowanych czynności.
    Dzięki za informację, a to oznacza konieczność sprawdzenia styków/wymiany części? Czy jest jakaś serwisówka opisująca taki przypadek?

0
  • #6 30 Wrz 2017 07:41
    widaw
    Poziom 17  

To może być np. przekroczenie zaprogramowanego czasu napełniania lub wypuszczania wody.

1
  • #7 01 Paź 2017 22:04
    rapidBUNNY
    Poziom 1  

Witam.

Miałem ten sam problem błąd 15. Objawy: po włączeniu programu zmywarka wypompowywała wodę, troche pobuczała i po kilku minutach wyskakiwał błąd. Na początku robiła tak w środku zmywani po ok 1h. Potem od samego początku nie pobierając nawet wody. Szlak mnie trafił bo stało się to 30 dni po 2 letniej gwarancji. Znalazłem instrukcje serwisowa w której było napisane:

Błąd 15 - virtual sensor error - odczyt z pompy myjącej niezgodny z odczytem z pompy odpływowej - cokolwiek to oznacza :P
    Zalecenie: wymiana pompy myjącej.

Szkoda mi było od razu wydawać 300 zł na nowa pompę. Zdemontowałem starą,(nie było to łatwe dla mnie bo nigdy tego nie robiłem) w środku było dużo "mułu", kilka włosów i mala pestka od winogrona. Wyczyściłem zamontowałem i problem nie ma. Zmywarka normalnie działa :)

Wydaje mi się, że przez te brudy, wirniki pompy napotykały na opór tak jakby była woda w środku. Skoro każdy program zaczyna sie od wypompowania zalegającej wody zmywarka próbowała to robić 3 krotnie, jak opór nie znikał to zwracała błąd 15.(w pompie myjącej jest woda, a w pompie odpływowej nie - tak to rozumiem).

Przy okazji przeczyściłem pompę odpływowa, nic tam nie było, ale chyba zawsze warto to na początku sprawdzić bo z nią jest dużo mniej roboty bo jest tylko odkręcana i nie trzeba sie bawić z zaciskami. Mam nadzieje ze komuś pomoże...

4
  • #8 18 Lis 2017 18:01
    TomSlaski
    Poziom 5  

Witam, wykonałem to co napisał rapidBUNNY - rzeczywiście w pompie było mnóstwo szlamu i resztek, wyczyściłem pompę, lecz ten zabieg nie pomógł. Pompę myjącą wymieniłem na nową i wszystkie dolegliwości minęły.

Przyglądając się jej uważnie można było zauważyć, że oś wirnika miała bardzo duży luz, co było prawdopodobną przyczyną niesprawności. Demontaż pompy i jej rozkręcenie nie jest jakoś strasznie kłopotliwe, ale można wykonać samodzielnie. Można stwierdzić, że na ten rodzaj błędu najpierw należy przeczyścić pompę, a jak nie pomoże to wymiana.

3
  • #9 13 Mar 2018 20:16
    A-Mail
    Poziom 22  

U mnie konieczna była po 3 latach pracy wymiana pompy mającej. Ona ma grafitowe panewki do tego proszek z tabletek myjących i wymiana pompy. Rozebrałam pompę z myślą ze będzie można dorobić panewki, ale .....

11
  • #10 16 Mar 2019 21:57
    ltms
    Poziom 2  

Dwa lata i siedem miesięcy...pompa myjąca do wymiany.

0
  • #11 16 Mar 2019 22:01
    A-Mail
    Poziom 22  

Sprytnie zrobione, tez tak myślałem, ze sobie z mosiądzu dorobię a teraz 2 tygodnie temu padła definitywnie

0