Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Hotpoint Ariston LTF11H132EU - błąd 15 w zmywarce

CceresisS 16 Sep 2017 16:30 48999 10
 • #1
  CceresisS
  Level 1  
  Witam
  Kiedy w marcu kupiłam zmywarkę: Hotpoint Ariston LTF11H132EU z początku działała bez problemów. Jednak od dwóch miesięcy zaczyna pojawiać się błąd 15 (po włączeniu zmywarki urządzenie pompuje wodę, chwilę myję naczynia). Jednak po parunastu minutach pojawia się cyfra 15 i w tym momencie przestaję działać. Jeżeli ktoś się zna na tym i wie o co chodzi, proszę o pomoc.
 • Helpful post
  #2
  Piotr2608

  Level 40  
  F15 - Virtual sensor error fault

  Nie pozostaje Ci nic innego jak wezwać serwis. Zmywarkę masz na gwarancji.
 • #3
  TomSlaski
  Level 8  
  A co oznacza ten błąd, bo mam ten sam problem ale gwarancji już nie mam
 • Helpful post
  #4
  widaw
  Level 17  
  Programator nie otrzymuje właściwych informacji od czujników, w określonym czasie. Maszyna nie wykonuje właściwie zaprogramowanych czynności.
 • #5
  TomSlaski
  Level 8  
  widaw wrote:
  Programator nie otrzymuje właściwych informacji od czujników, w określonym czasie. Maszyna nie wykonuje właściwie zaprogramowanych czynności.
  Dzięki za informację, a to oznacza konieczność sprawdzenia styków/wymiany części? Czy jest jakaś serwisówka opisująca taki przypadek?
 • #6
  widaw
  Level 17  
  To może być np. przekroczenie zaprogramowanego czasu napełniania lub wypuszczania wody.
 • #7
  rapidBUNNY
  Level 1  
  Witam.

  Miałem ten sam problem błąd 15. Objawy: po włączeniu programu zmywarka wypompowywała wodę, troche pobuczała i po kilku minutach wyskakiwał błąd. Na początku robiła tak w środku zmywani po ok 1h. Potem od samego początku nie pobierając nawet wody. Szlak mnie trafił bo stało się to 30 dni po 2 letniej gwarancji. Znalazłem instrukcje serwisowa w której było napisane:

  Błąd 15 - virtual sensor error - odczyt z pompy myjącej niezgodny z odczytem z pompy odpływowej - cokolwiek to oznacza :P
  Zalecenie: wymiana pompy myjącej.

  Szkoda mi było od razu wydawać 300 zł na nowa pompę. Zdemontowałem starą,(nie było to łatwe dla mnie bo nigdy tego nie robiłem) w środku było dużo "mułu", kilka włosów i mala pestka od winogrona. Wyczyściłem zamontowałem i problem nie ma. Zmywarka normalnie działa :)

  Wydaje mi się, że przez te brudy, wirniki pompy napotykały na opór tak jakby była woda w środku. Skoro każdy program zaczyna sie od wypompowania zalegającej wody zmywarka próbowała to robić 3 krotnie, jak opór nie znikał to zwracała błąd 15.(w pompie myjącej jest woda, a w pompie odpływowej nie - tak to rozumiem).

  Przy okazji przeczyściłem pompę odpływowa, nic tam nie było, ale chyba zawsze warto to na początku sprawdzić bo z nią jest dużo mniej roboty bo jest tylko odkręcana i nie trzeba sie bawić z zaciskami. Mam nadzieje ze komuś pomoże...
 • #8
  TomSlaski
  Level 8  
  Witam, wykonałem to co napisał rapidBUNNY - rzeczywiście w pompie było mnóstwo szlamu i resztek, wyczyściłem pompę, lecz ten zabieg nie pomógł. Pompę myjącą wymieniłem na nową i wszystkie dolegliwości minęły.

  Przyglądając się jej uważnie można było zauważyć, że oś wirnika miała bardzo duży luz, co było prawdopodobną przyczyną niesprawności. Demontaż pompy i jej rozkręcenie nie jest jakoś strasznie kłopotliwe, ale można wykonać samodzielnie. Można stwierdzić, że na ten rodzaj błędu najpierw należy przeczyścić pompę, a jak nie pomoże to wymiana.
 • #9
  A-Mail
  Level 22  
  U mnie konieczna była po 3 latach pracy wymiana pompy mającej. Ona ma grafitowe panewki do tego proszek z tabletek myjących i wymiana pompy. Rozebrałam pompę z myślą ze będzie można dorobić panewki, ale .....
 • #10
  ltms
  Level 2  
  Dwa lata i siedem miesięcy...pompa myjąca do wymiany.
 • #11
  A-Mail
  Level 22  
  Sprytnie zrobione, tez tak myślałem, ze sobie z mosiądzu dorobię a teraz 2 tygodnie temu padła definitywnie