Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bezpieczeństwo oświetlenia ogrodowego

MB_68 16 Sep 2017 20:00 1062 18
    MB_68
    Level 6  
    Dzień dobry!
    Chcę zlikwidować lampy oświetleniowe w ogrodzie. Przewody zostawię w ziemi. Zaizolowałem obydwa końce przewodu, który znajdował się we włączniku lamp ogrodowych (jeden włącznik uruchamiał wszystkie lampy). Czy mogę mieć pewność, że w przewodach pozostawionych w ziemi nie ma napięcia?
    MB_68
    Level 6  
    Niestety puszkę z przewodami mam w niedostępnym miejscu, mam dostęp tylko do włącznika.
    marqqv
    Level 32  
    Jeżeli wyłącznik odcina fazę to go rozkręć odepnij przewód fazowy .
  • Helpful post
    zbich70
    Level 43  
    MB_68 wrote:
    Niestety puszkę z przewodami mam w niedostępnym miejscu, mam dostęp tylko do włącznika.

W instalacjach nie ma miejsc niedostępnych. Są jedynie trudno dostępne, wymagające więcej sił i kosztów.
    Chcesz instalację/obwód odłączyć w stu procentach bezpiecznie, to musisz dostać się do miejsca zasilania i tam odłączyć przewód odpływowy i go skutecznie zabezpieczyć.
    Zostawienie luźnego (choć zaizolowanego) przewodu pod napięciem nigdy nie jest bezpieczne.
    marqqv wrote:
    Jeżeli wyłącznik odcina fazę to go rozkręć odepnij przewód fazowy .

I co dalej? Zaizolować, zagipsować? Może tabliczkę powiesić "Uwaga pod napięciem!" ?
    MB_68
    Level 6  
    Czyli jeśli odepnę przewód fazowy, który znalazłem w wyłączniku to będzie bezpiecznie?
  • Helpful post
    jann111
    Level 32  
    Należy rozłączyć wszystkie żyły.
    MB_68
    Level 6  
    W wyłączniku był jeden "przecięty w celu włączania/wyłączania" przewód i zaślepiony od uziemienia. Wszystkie wypiąłem i zaizolowałem. Czy to oznacza, że "rozłączyłem wszystkie żyły"?
    jann111
    Level 32  
    Można to potwierdzić dodatkowo pomiarem.
    MB_68
    Level 6  
    To znaczy, że przy każdej lampie powinienem sprawdzić próbówką, że nie ma napięcia?
  • Helpful post
    jann111
    Level 32  
    Nie. Należy się dodatkowo upewnić czy na tym kablu nie ma jakiegoś odgałęzienia zanim wchodzi w ziemię. Jeśli nie ma, jest bezpiecznie.
    MB_68
    Level 6  
    No dobra, chyba sprawdzę dla pewności, na każdej lampie.......
  • Helpful post
    YOGGI_KRK
    Level 10  
    Zacznij od tego , żeby sprawdzić czy wyłacznik był na fazie czy na przewodzie neutralnym . Weż neonowy wskaźnik napięcia i przyłóż do przewodów , które dochodziły do styków wyłącznika . Prawidłowo na jednym z nich powinno sie zaświecić . Wtedy masz spore prawdopodobieństo , ze do lamp nie dochodzi faza , a przewód neutralny jest bezpieczny . Ale do momentu , kiedy nie dostaniesz się to tej puszki w trudnyo dostepnym miejscu to pewności mieć nie będziesz . Najlepiej bedzie sprawdzić jednak przy każdej z lamp .
    kokapetyl
    Level 43  
    YOGGI_KRK wrote:
    Wtedy masz spore prawdopodobieństo

Autorowi chodzi o pewność, a nie o prawdopodobieństwo. :cry:
  • Helpful post
    jann111
    Level 32  
    YOGGI_KRK wrote:
    przewód neutralny jest bezpieczny

Absolutnie nie!
    W przypadku niektórych awarii w sieci bądź instalacji odbiorczej na tym przewodzie może pojawić się niebezpieczny potencjał.
  • Helpful post
    andrzej lukaszewicz
    Level 40  
    Jeśli zostwisz przewód w ziemi z odłączonym L pozostają jeszcze N i PE, a w wypadku zamoczenia takiej końcówki przewodu masz trudne do znalezienia wyłączenia róznicówki.
  • Helpful post
    mawerix123
    Level 39  
    andrzej lukaszewicz wrote:
    Jeśli zostwisz przewód w ziemi z odłączonym L pozostają jeszcze N i PE

Nawet nie wiemy czy przewód jest 3 żyłowy nie wspominając o RCD w obwodzie ale generalnie słuszna uwaga i motywacja dla autora aby jednak dostał się do tej puszki w ograniczonym miejscu.
    Akrzy74
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    kkas12 wrote:
    Jeśli odłączysz przewód z miejsca zasilania to tak.

Temat wyczerpany. Pozostałe posty to nabijanie licznika i powielanie powyższej informacji. Jeśli autor tego nie rozumie, nie powinien się za to zabierać. To nie przedszkole, że należy prowadzić za rączkę.

Zamykam.