Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Magnum 205L a instalacja elektryczna

petermar 16 Wrz 2017 22:52 1572 27
  • #1 16 Wrz 2017 22:52
    petermar
    Poziom 10  

witam uprzejmie,
    na wstępie przepraszam i proszę o przeniesienie jeśli temat niezgodny, nie wiem gdzie to wrzucić.

Nie mam wykształcenia technicznego, i na prądzie nie znam się zbytnio.

Zamierzam kupić spawarkę Magnum 205L Mig,MMA, ona jest na 230V i napisane jest, że wymaga zabezpieczenia prądowego 20A.
    Na skrzynce bezpieczników jak to w zwykłym domu gniazdka są na B16.

Zabezpieczenie domu jest standardowe czyli chyba 25A,
    myślę, że można by zrobić sobie przy skrzynce nowe podłączenie specjalnie pod spawarkę, wiadomo, w tym czasie lepiej jak nie będzie włączona zmywarka, pralka, żelazko itp. ale mniejsza o to,
    ciągniemy przewody o odpowiedniej średnicy powiedzmy do garażu, od tablicy bezpieczników, dajemy tam odpowiedni bezpiecznik B20, tak? dobrze rozumiem? i mogę działać?

Jeśli tak to powstaje inne pytanie, zabezpieczenie wymagane to 20A, a np. jakbym potrzebował spawarkę podłączyć przez przedłużacz... przecież chyba wszystko na 230V jest na 16A, nawet gdybym chciał zrobić przedłużacz z przewodów o większej średnicy: dla 20A, to co z wtyczką, które są na 16A, czy są przedłużacze 230V na 20A?
    Czy może ta spawarka nie będzie przekraczać 16A, a to zabezpieczenie jest takie dla jakiegoś chwilowego maks. poboru? bo chwilowo to i chyba porządny solidny przedłużacz 16A też wytrzyma? dobrze ja to myślę czy nie? poprawcie mnie, kto się zna?

pytanie raczej z dziedziny podstaw elektryki...

0 27
  • Sklep HeluKabel
  • #2 17 Wrz 2017 00:20
    tomiok
    Poziom 33  

petermar napisał:

Zabezpieczenie domu jest standardowe czyli chyba 25A..

Nie ma chyba.
    Jaki jest tam bezpiecznik?
    Co jest w papierach z PGE?

0
  • #3 17 Wrz 2017 10:48
    petermar
    Poziom 10  

Przed licznikiem są 3 C25, w domu jest siła tzn. 3 fazy, przed licznikiem są 3 zabezpieczenia C25

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 17 Wrz 2017 12:52
    Akrzy74
    Poziom 39  

petermar napisał:
    Zamierzam kupić spawarkę Magnum 205L Mig,MMA, ona jest na 230V i napisane jest, że wymaga zabezpieczenia prądowego 20A.
    Na skrzynce bezpieczników jak to w zwykłym domu gniazdka są na B16.

Proszę więc zastosować takie przewody i takie gniazda (wykonać stosowny obwód), które są w stanie wytrzymać takie długotrwałe obciążenie. Z łatwością kolega znajdzie w ofercie odpowiednie gniazda w hurtowni elektrycznej. Najlepiej gdy wykona to elektryk.
    Mam przeczucie graniczące z pewnością, że nie korzystał kolega z wyszukiwarki.
    Wstręt do wyszukiwarki? :|

0
  • #6 17 Wrz 2017 18:29
    stasiekb100
    Poziom 23  

Żeby jeszcze tak spawarka była wykonana, tak jak ty chcesz do niej wtyczkę, a tam pewnie mostek prostowniczy podłączony bezpośrednio do sieci, i nikt się nie martwi zakłóceniami.

0
  • #7 18 Wrz 2017 00:51
    petermar
    Poziom 10  

Dzięki za odpowiedź Akrzy74. Korzystałem z wyszukiwarki, ale google, jednak nie znalazłem czegoś dokładnie tego co ja. Zanim odezwę się do elektryka to chciałbym w ogóle wiedzieć czy mogę sobie na taką spawarkę w domu pozwolić, oczywiście wolałbym gdyby była na 400V gdyż mam 3 fazy w domu i jest siła, ale nie znajdę lutospawarki w podobnej cenie, chcę zacząć od tego magnuma, bo nie mam finansów póki co na Gysa, interesuje mnie po prostu możliwość podłączenia,
    czyli rozumiem, że mam zabezpieczenie domu na 25A tak? Bo tam przed licznikiem są 3 C25. Czyli jak podłączę (tzn. elektryk) dodatkową linię z zabezpieczeniem B20 to będzie to grać? Da radę? Pewnie nie będę korzystał z pełni mocy bo raczej do blach samochodowych.

0
  • Pomocny post
    #8 18 Wrz 2017 12:37
    Akrzy74
    Poziom 39  

Zacznijmy od tego, że wg producenta* podłączenie i wymiana przewodu zasilania oraz wtyczki powinien dokonać wykwalifikowany elektryk, czyli wg mojej oceny, bez utraty gwarancji można wymienić przewód elektryczny oraz przewód zasilający. Jeśli nie, należy dopytać w jaki sposób zrealizować przyłączenie jeśli zabezpieczenie obwodu powinno wynosić 20A, a standardowy osprzęt jest na 16A i takie zabezpieczenie (nie większe) należy stosować.
    Uważam, że należy wykonać nowy, dedykowany obwód mając na uwadze ten: Kilka słów nt. zabezpieczeń instalacji, silników, oraz RCD temat. Teoretycznie, uzyskamy selektywność przeciążeniową, ale mimo to, po wykonaniu obwodu elektryk powinien wykonać pomiar spełnienia warunku samoczynnego wyłączenia na końcu obwodu, oczywiście zabezpieczając go odpowiednio, z zastosowaniem osprzętu (gniazdo- wtyczka) na prąd znamionowy urządzenia.
    Zanim jednak kolega zaprosi elektryka, przetestowałbym urządzenie na "zwykłym" gniazdku, gdyż to, że na zabezpieczeniu widnieje 16A wcale nie oznacza, że przy takim właśnie prądzie aparat zabezpieczający odłączy zasilanie. Więcej informacji we wcześniejszym linku. "Czy będzie to grać i da radę" zależy od współczynnika jednoczesności, czyli od tego, co w danym momencie załączane lub uruchomione jest na danym obwodzie, danej "fazie", czyli obciążenie danego toru prądowego zabezpieczenia przedlicznikowego 25A.

*Instrukcja obsługi.

0
  • #9 18 Wrz 2017 23:47
    petermar
    Poziom 10  

Ok, dzięki za poradę,
    widać nie obędzie się bez fachowca, generalnie jednak, zanim bym to kupił, to chciałbym wiedzieć, czy pójdzie, żeby nie było niespodzianek, że mam spawarkę, której nie mogę używać..., z drugiej strony ludzie to kupują i jak to u nich działa? Albo wtyczka powinna być siłowa, taka przemysłowa okrągła, albo faktycznie nie ma takiej potrzeby to te maksymalne prądy to raczej z chmur wzięte i tak naprawdę przewody, wtyczka 16 Amper wystarczają... A jedynie zabezpieczenie 20A potrzebne, aj z tą chińszczyzną... już lepiej jakby to było na 400V...

0
  • #10 19 Wrz 2017 16:20
    stasiekb100
    Poziom 23  

Na 400 V będzie 250. Kup Esab mig c 200i. Wymagane zabezpieczenie 16 A. Posiada funkcje spawania automatycznego ustawienia prądu i drutu.

0
  • #11 20 Wrz 2017 23:18
    petermar
    Poziom 10  

Chętnie bym kupił coś innego, np. tego Esaba, ale kwota 1750zł za tego Magnuma to jak dla mnie i tak oznacza zakup na pożyczkę, przy moich zarobkach, także musimy się do tego dostosować, to nie wiem, chyba to kupię i zobaczymy co będzie, może to głupie.
    Na prawdę dziwne, przewody, wtyczka 16A, wymagane zabezpieczenie 20A (na niektórych stronach dystrybutorów widzę nawet 25A), a na tabliczce znamionowej .....................................................widać, że max pobór może wynosić aż 5,2KW czyli 22A, nieprawdaż? chyba, że w cyklu 60% przewody i wtyczka wytrzyma i najwyżej będzie się nieco grzać?

3.1.18. Publikowania informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).
    Moderator Krzysztof Reszka

0
  • #12 21 Wrz 2017 00:34
    stasiekb100
    Poziom 23  

Tak samo ma esab. Przez 2,5 minuty można jechać na 5 kW. Esab deklaruje 23V przy 180 A i sprawności urządzenia 82% , cykl 25%.
    23*180/0.82=5049 W. Kabel zasilający 3*1.5. Trzeba pamiętać o jednym: esab ma aktywny pfc, więc wymagania co do instalacji ciut mniejsze . Ostatnio obciażyłem taki sam układ pfc 4 kW przez 2.5 min, to temperatura kabla zasilającego podniosła się o 20 *C od temperatury początkowej. A po drugie: producent oficjalnie sprzedaje urządzenie, więc kabel zasilający jest zgodny z normami. Przy blacharce i prądach około 100A ten migomat powinien działać na zabezpieczeniu 16 A bez problemu.

0
  • #13 21 Wrz 2017 08:33
    petermar
    Poziom 10  

Dzięki stasiekb100, zgadzam się z Tobą, dochodzimy do problemu mojego głównego, bo jeśli nie ten magnum to właściwie nic, bo przy zarobkach 300zł tygodniowo to myślałem też o używanym zwykłym migu firmowym, ale to lutospawanie by się przydało, tylko czy ten magnum będzie normalnie lutospawać? Żeby chociaż pozwolił na początek coś zacząć po pracy, jak zarobi na siebie to już będzie sukces, a docelowo kupi się coś porządnego... ale to inna sprawa, przechodząc do sedna:
    zakładając, że spawarka jest już pewna, wiadomo, że są wtyczki 16A i wtyczki 16A, jedne wytrzymują 13A a tylko chwilowo 16A, inne minimum 16A ciągłej a nawet 18 i max np. 20A, i moje pytanie czy wiecie właśnie które to są te lepsze, jeśli będę chciał zrobić sobie gniazdo przy bezpiecznikach i przedłużacz to czego szukać, żeby to nie miało strat i wytrzymywało.

0
  • #14 21 Wrz 2017 10:08
    bearq
    Poziom 36  

Przecież ten Magnum nie ma żadnych opcji do lutospawania. Lutospawanie można wykonywać każdym półautomatem spawalniczym czyli popularnie mówiąc migomatem. Wystarczy odpowiedni drut i gaz.

0
  • Pomocny post
    #15 22 Wrz 2017 16:57
    wada

VIP Zasłużony dla elektroda

Akrzy74 napisał:

Zanim jednak kolega zaprosi elektryka, przetestowałbym urządzenie na "zwykłym" gniazdku, gdyż to, że na zabezpieczeniu widnieje 16A wcale nie oznacza, że przy takim właśnie prądzie aparat zabezpieczający odłączy zasilanie. Więcej informacji we wcześniejszym linku. "Czy będzie to grać i da radę" zależy od współczynnika jednoczesności, czyli od tego, co w danym momencie załączane lub uruchomione jest na danym obwodzie, danej "fazie", czyli obciążenie danego toru prądowego zabezpieczenia przedlicznikowego 25A.

*Instrukcja obsługi.

Jak tu napisał to tyż prowda :D
    Do cienkich blach nie przekroczysz tych 16A, ale z przedłużaczem do warto sobie sprawić grubszy, i gniazda z klapką na 25A też są i to z izolatorem ceramicznym, robi je Ospel i parę innych polskich firm.
    Przedłużacz z cienkimi przewodami ma spory spadek napięcia, nie dość że może być niebezpieczny bo z przegrzania się zapali albo dostanie zwarcia, to jest to przyczyna najczęściej uszkodzeń inwertera w spawarce z powodu dużego spadku napięcia zasilania..
    Do tych 10 - 15 m to przedłużacz z żyłą min 2,5mm², a powyżej ciut grubszy.
    Ostatnio do firmy kupiliśmy przedłużacze 15m z żyłą 3x 3,15mm² i z wtyczką i gniazdem na 25A, kupione w firmie ze sprzętem spawalniczym.

0
  • #16 24 Wrz 2017 01:18
    petermar
    Poziom 10  

bearq napisał:
    Przecież ten Magnum nie ma żadnych opcji do lutospawania. Lutospawanie można wykonywać każdym półautomatem spawalniczym czyli popularnie mówiąc migomatem. Wystarczy odpowiedni drut i gaz.

Nie rozumiem bearq, mówisz, że to tylko chwyt marketingowy, że niby ma funkcję lutospawania, a faktycznie to nie działa? Czy co masz na myśli? Bo niby tak sami to zachwalają, że lutospawa... np. http://www.eltrex.net.pl/polautomat-spawalniczy-magnum-mig-205-l,id1647.html

0
  • #17 24 Wrz 2017 12:28
    bearq
    Poziom 36  

petermar napisał:
    bearq napisał:

nie rozumiem bearq, mówisz, że to tylko chwyt marketingowy, ze niby ma funkcję lutospawania a faktycznie to nie działa? czy co masz na myśli? bo niby tak sami to zachwalają, że lutospawa... np. http://www.eltrex.net.pl/polautomat-spawalniczy-magnum-mig-205-l,id1647.html

Nie, chodzi mi o to że każdym półautomatem można lutospawać zakładając odpowiedni drut i odpowiedni gaz. To taki chwyt marketingowy który sugeruje nam że to urządzenie ma coś czego nie mają inne.

0
  • #18 24 Wrz 2017 12:49
    petermar
    Poziom 10  

bearq napisał:
    petermar napisał:
    bearq napisał:

nie rozumiem bearq, mówisz, że to tylko chwyt marketingowy, ze niby ma funkcję lutospawania a faktycznie to nie działa? czy co masz na myśli? bo niby tak sami to zachwalają, że lutospawa... np. http://www.eltrex.net.pl/polautomat-spawalniczy-magnum-mig-205-l,id1647.html

Nie, chodzi mi o to że każdym półautomatem można lutospawać zakładając odpowiedni drut i odpowiedni gaz. To taki chwyt marketingowy który sugeruje nam że to urządzenie ma coś czego nie mają inne.

Niestety nie znam się zbytnio na tym, tylko tyle co przeczytam w internecie, a jak szukałem coś to niby trzeba dokonywać przeróbek żeby zwykły mig lutospawał, no chyba, że chodziło o transformatorowe, a może inwertorowe działają inaczej. To może inaczej, może można coś kupić np. na 400V czym dałoby się ładnie lutospawać i do 2000zł, może znalazłoby się coś używanego markowego albo jakiś telwin nowy?

A słuchajcie, jest jeszcze inna chyba szansa na zrobienie przyłącza, bo w garażu tak się składa, że jest gniazdo 380V, 3 fazy w domu są i po 25A, podobno są jakieś przejściówki z siły na 230V, ale jest jeszcze inna sprawa, że to jest gniazdo starego typu, nie ma 5 bolców ale na 4, i tak elektryk musiałby tu grzebnąć, ale czy to da się przerobić takie stare gniazdo na nowe 5bolców? jeśli tak to bym sobie kupił przejściówkę z siły na 230 i byłoby po sprawie i chyba lepiej niż robić dodatkowe przyłącze z zabezp. 20A i ciągnąć przedłużacz gruby, nieprawda? tylko co z tym gniazdem 380V?

0
  • #19 24 Wrz 2017 13:10
    bearq
    Poziom 36  

petermar napisał:
    niestety nie znam się zbytnio na tym, tylko tyle co przeczytam w internecie, a jak szukałem coś to niby trzba dokonywać przeróbek żeby zwykły mig lutospawał, no chyba, że chodziło o transformatorowe, a może inwertorowe działają inaczej, to może inaczej, może można coś kupić np. na 400V czym dałoby się ładnie lutospawać i do 2000zł, może znalazłoby się coś używanego markowego albo jakiś telwin nowy?

Na transformatorze również można lutospawać, aczkolwiek na tym najprostszym bez żadnej elektroniki jest to dość trudne. Powtarzam jeszcze raz, każdym półautomatem inwerterowym można lutospwać.

0
  • #20 24 Wrz 2017 17:39
    petermar
    Poziom 10  

Ok bearq,
    Czyli jak? Jeśli mam w garażu stare gniazdo 380V 4 bolcowe to czy da się to jakoś przystosować, przerobić, najpierw na 5 bolcowe a z tego już bym sobie przejściówką dał z 400V na 230V? Czy to zależy od instalacji? Generalnie czy da się z tego coś zrobić, bo wydaje mi się, że to będzie lepsze niż robienie dodatkowego przyłącza przy skrzynce bezpieczników i jeszcze ciągnięcie przedłużacza z 15 albo nawet 20 metrów?

0
  • #21 24 Wrz 2017 17:52
    bearq
    Poziom 36  

Nie jestem elektrykiem aby Ci pomóc, ale dla mnie to sztuka dla sztuki. Dość że nie wykorzystasz maksymalnej mocy tego urządzenia przez długi czas ze względu na cykl pracy to jeszcze przy około 60% znamionowej mocy tej spawarki zagotujesz palnik i skończy się spawanie.

0
  • #22 25 Wrz 2017 18:51
    petermar
    Poziom 10  

No dobra bearq, to co radzisz? Co to znaczy, że zagotuję palnik? Jeśli będę spawał samochodowe blachy czyli nieduży prąd pewnie, to zrobić przejście z tej 380V to nie będzie to dobrze działać?

W zdaniu złożonym podrzędnie przecinkiem oddzielamy zdanie podrzędne od nadrzędnego - obojętnie, w jakiej pozycji ono występuje.
    Zdanie zaczynamy z dużej litery.
    KROPKĘ STAWIAMY NA KOŃCU ZDANIA, RÓWNOWAŻNIKA ZDANIA, CZYLI WYPOWIEDZENIA, STANOWIĄCEGO CAŁOŚĆ SEMANTYCZNO-SKŁADNIOWĄ.
    W tej funkcji kropka może zostać zastąpiona przez:
    pytajnik;
    wykrzyknik;
    wielokropek.
    Moderator Krzysztof Reszka

0
  • #23 25 Wrz 2017 20:34
    bearq
    Poziom 36  

Palnik tak się nagrzeje że uniemożliwi Ci spawanie, w przypadku blacharki nie będzie z tym problemu. Podłącz tą spawarkę normalnie do gniazda i nie kombinuj. Takie jest moje zdanie.

0
  • #24 11 Sty 2018 14:52
    petermar
    Poziom 10  

teraz jeszcze pojawia się pytanie, jaki do tego kupić przedłużacz? który? musi spełniać jakieś tam wymagania klasę it? czy patrzeć po przekroju? są np. 2,5mm przy 10m, taki będzie odpowiedni? czy wystarczy 2mm?

0
  • Pomocny post
    #25 11 Sty 2018 15:00
    bearq
    Poziom 36  

Nie ma przewodów 2mm2. są 2,5mm2. Do standardowych wtyczek przewód 2,5mm2, większego nie ma sensu bo wtyczki i tak mają obciążalność 16A.

0
  • #28 24 Maj 2018 13:01
    petermar
    Poziom 10  

hej, jeżeli ktoś jest zainteresowany tematem to powiem, że jestem umówiony z elektrykiem, który ma mi podłączyć gniazdo, które kupiłem, a jest to gniazdo kombi tzn. 400V posiadające jedno gniazdo 230V, dokładnie takie i tego producenta: http://www.elektromet.com/gniazdo-stale-kombi-gsc-16a-5
    także jeżeli będzie już zainstalowane i sprawdzone to dam znać.

0
  Szukaj w 5mln produktów