Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór czujnika pola magnetycznego

piotrlan 16 Sep 2017 23:05 510 2
 • #1
  piotrlan
  Level 3  
  Problem następujący:

  Ile Gs i jaka rozdzielczość /parametry lub jaki w miare tani czujnik do montażu w dziorkach, halla lub magnetorezystywny aby:  1 - wykryc i odruznic jak daleko znajduje sie czujnik od malego magnesu ferytowego(0.5cm kostka) oddalonego o min 0cm do max 2cm w jedym kierunki i 2cm w drugim
  2 - wykryc szybkosc magnesu na obracajacym sie walku(magnes 2mm neodymowy) max oddaenie od czujnik max 8mm - min 2mm
  3 - wykryc magnes neodymowy 1cmx0.5cm z odleglosci od 5 cm do 2cm z jak najweksza dokladnoscia (chcial bym znac maxymalna sile magnesu kiedy bedzie on 2cm od czujnika)

  czujnik 1 i 2, benda w odleglosci 3-4cm od siebie, wiec nie powinny wykrywac dalej niz na 3cm

  Dla czujnika 2 - liczacego obroty, uzylem 3osiowgo kompasu HMC5883L i malego magnesu ferytowego, wszystko bylo ok, program zliczal obroty ale kiedy tarcza krecila sie
  bardzo szybko - byla podpieta do malego silnika wygladalo na to ze czujnik sie gubil i pokazywal losowe wartosci. Wydaje mi sie ze
  w tym urzadzeniu byl uzyty czujnik magnetorezystywny.

  Wiem ze sa rozne jednostki miary pola magnetycznego, rozumiem ze im mniej Gs tym wieksza dokladnosc(poprawcie mnie jesli sie myle)
  ale przewaznie oznaczenia sa w innych jednostkach wiec nie wiem jak to sie ma do odleglosci detekcji.
 • #2
  RitterX
  Level 39  
  Wybierz czujnik magnetorezystancyjny np. z rodziny KMZ... od NXP. Infineon robi dobre czujniki położenia dla sektora samochodowego czyli pomiary prędkości, prędkości kątowej, położenia , poszkaj ich "Sensor Solutions" w *.pdf.
 • #3
  _jta_
  Electronics specialist
  Orientacyjnie, pole magnesu neodymowego = 3-4 kGs * objętość magnesu / objętość kuli o promieniu równym odległości. Jednostki: 1 kGs = 1000 Gs = 0.1 T; 10 Gs = 1 mT; 1 kA/m odpowiada około 1.256 mT; jeśli dla KMZ10A podaje się czułość 16 (mV/V)/(kA/m), to znaczy, że np. przy zasilaniu napięciem 5V i polu 5mT otrzyma się napięcie prawie 320mV (5mT to prawie 4kA/m).

  Czujniki pola magnetycznego mogą być albo takie, które dają wynik 0/1 (i tu jest parę rodzajów - np. unipolarne to takie, które rozróżniają obecność odpowiednio silnego i odpowiednio skierowanego pola od braku pola, a bipolarne to takie, które po podaniu pola w jedną stronę potrzebują pola w drugą stronę, żeby się przełączyć - coś jak wyłączniki, pierwszy to jak przycisk od dzwonka, który łączy, dopóki go naciskasz, drugi jak włącznik światła, który łączy, aż go wyłączysz; dla wyłącznika można podać, jaką siłą trzeba go nacisnąć, żeby połączył, a jaką, żeby rozłączył, i podobnie dla czujników pola z wyjściem 0/1 podaje się progi przełączania), albo liniowe - takie, które dają sygnał analogowy zależny od wartości pola. Do kompasu raczej pasuje ten drugi typ, do zliczania 0/1 unipolarny.