Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór czujnika pola magnetycznego

piotrlan 16 Wrz 2017 23:05 282 2
  • #1 16 Wrz 2017 23:05
    piotrlan
    Poziom 3  

Problem następujący:

Ile Gs i jaka rozdzielczość /parametry lub jaki w miare tani czujnik do montażu w dziorkach, halla lub magnetorezystywny aby:

1 - wykryc i odruznic jak daleko znajduje sie czujnik od malego magnesu ferytowego(0.5cm kostka) oddalonego o min 0cm do max 2cm w jedym kierunki i 2cm w drugim
    2 - wykryc szybkosc magnesu na obracajacym sie walku(magnes 2mm neodymowy) max oddaenie od czujnik max 8mm - min 2mm
    3 - wykryc magnes neodymowy 1cmx0.5cm z odleglosci od 5 cm do 2cm z jak najweksza dokladnoscia (chcial bym znac maxymalna sile magnesu kiedy bedzie on 2cm od czujnika)

czujnik 1 i 2, benda w odleglosci 3-4cm od siebie, wiec nie powinny wykrywac dalej niz na 3cm

Dla czujnika 2 - liczacego obroty, uzylem 3osiowgo kompasu HMC5883L i malego magnesu ferytowego, wszystko bylo ok, program zliczal obroty ale kiedy tarcza krecila sie
    bardzo szybko - byla podpieta do malego silnika wygladalo na to ze czujnik sie gubil i pokazywal losowe wartosci. Wydaje mi sie ze
    w tym urzadzeniu byl uzyty czujnik magnetorezystywny.

Wiem ze sa rozne jednostki miary pola magnetycznego, rozumiem ze im mniej Gs tym wieksza dokladnosc(poprawcie mnie jesli sie myle)
    ale przewaznie oznaczenia sa w innych jednostkach wiec nie wiem jak to sie ma do odleglosci detekcji.

0 2
  • #2 17 Wrz 2017 13:16
    RitterX
    Poziom 36  

Wybierz czujnik magnetorezystancyjny np. z rodziny KMZ... od NXP. Infineon robi dobre czujniki położenia dla sektora samochodowego czyli pomiary prędkości, prędkości kątowej, położenia , poszkaj ich "Sensor Solutions" w *.pdf.

0
  • #3 17 Wrz 2017 20:37
    _jta_
    Specjalista elektronik

Orientacyjnie, pole magnesu neodymowego = 3-4 kGs * objętość magnesu / objętość kuli o promieniu równym odległości. Jednostki: 1 kGs = 1000 Gs = 0.1 T; 10 Gs = 1 mT; 1 kA/m odpowiada około 1.256 mT; jeśli dla KMZ10A podaje się czułość 16 (mV/V)/(kA/m), to znaczy, że np. przy zasilaniu napięciem 5V i polu 5mT otrzyma się napięcie prawie 320mV (5mT to prawie 4kA/m).

Czujniki pola magnetycznego mogą być albo takie, które dają wynik 0/1 (i tu jest parę rodzajów - np. unipolarne to takie, które rozróżniają obecność odpowiednio silnego i odpowiednio skierowanego pola od braku pola, a bipolarne to takie, które po podaniu pola w jedną stronę potrzebują pola w drugą stronę, żeby się przełączyć - coś jak wyłączniki, pierwszy to jak przycisk od dzwonka, który łączy, dopóki go naciskasz, drugi jak włącznik światła, który łączy, aż go wyłączysz; dla wyłącznika można podać, jaką siłą trzeba go nacisnąć, żeby połączył, a jaką, żeby rozłączył, i podobnie dla czujników pola z wyjściem 0/1 podaje się progi przełączania), albo liniowe - takie, które dają sygnał analogowy zależny od wartości pola. Do kompasu raczej pasuje ten drugi typ, do zliczania 0/1 unipolarny.

0