Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LG G4 - OTG + szybkie ładowanie

ZeeWolf 16 Wrz 2017 23:45 2265 1
 • #1 16 Wrz 2017 23:45
  ZeeWolf
  Poziom 27  

  Czy do LG G4 (H815) można podłączyć urządzenie OTG i jednocześnie ładować telefon? Można. Wystarczy mieć kabel OTG z doprowadzonym zewnętrznym zasilaniem na linii VBUS:
  LG G4 - OTG + szybkie ładowanie
  Problemem jednak jest to, że w takiej konfiguracji G4 przechodzi w tryb ładowania USB (maksymalny prąd ładowania 500 mA) - przy włączonym ekranie, WiFi, GPS i procesorożernych aplikacjach bilans prądowy wyjdzie ujemny i telefon będzie się rozładowywał (oczywiście wolniej niż bez ładowania w ogóle).
  Znalazłem jednak rozwiązanie. Według standardu USB po podpięciu wtyczki do smartfona i wykryciu napięcia na pinie VBUS następuje procedura identyfikacji ładowarki poprzez sprawdzenie pinów D- i D+. Jeżeli piny te są niepołączone, host wykrywa ładowanie w trybie USB z ograniczeniem do 500 mA, jeżeli natomiast są zwarte - ładowanie sieciowe (w przypadku G4 z ograniczeniem prądowym do 1800 mA). Co ważne - po kilku testach okazało się, że taka identyfikacja ładowarki jest przeprowadzana tylko raz, przy podłączeniu wtyczki - i tu otwiera się furtka. W momencie podłączenia wtyczki do smartfona potrzebujemy zwarcia pinów D- i D+:
  LG G4 - OTG + szybkie ładowanie
  G4 wykrywa zasilanie na linii VBUS i zwarcie na pinach D- i D+, więc przechodzi w tryb ładowania sieciowego. Teraz wystarczy rozłączyć linie D- i D+ (czyli wrócić do stanu z pierwszego rysunku) - G4 prawidłowo wykryje urządzenie OTG, jednocześnie pozostając w trybie ładowania sieciowego.
  Teraz kilka uwag odnośnie tego rozwiązania:
  - testowany egzemplarz to G4 H815 z Androidem 6.0 od LG - brak jakichkolwiek przeróbek softu czy nawet roota
  - należy zadbać o odpowiednią wydajność prądową zasilania linii VBUS - 1,8 A dla G4 + zasilanie urządzenia / urządzeń OTG
  - zawsze najpierw podłączałem kabel do urządzenia OTG, a dopiero później do smartfona, więc nie wiem, czy metoda zadziała w przypadku podłączenia najpierw smartfona a dopiero później urządzenia OTG
  - w przypadku LG G4 pin ID może być cały czas zwarty do masy, dla innych smartfonów być może trzeba go rozłączać na czas identyfikacji ładowarki
  - być może sztuczka zadziała też na innych modelach smartfonów (jednak na pewno nie działa dla Samsunga J5 z 2015 roku - sprawdziłem)

  Mam nadzieję, że komuś przyda się to rozwiązanie.

  0 1
 • #2 20 Wrz 2017 20:05
  1 PAWEL
  Poziom 41  

  Bardzo ciekawe rozwiązanie, pomocny opis pozdrawiam.

  0