Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nie działają mi gniazda i oświetlenie

17 Wrz 2017 19:00 639 6
 • Poziom 2  
  Witam mam problem odnośnie prądu w moim domu. Mam stara instalacje Al, 2 zyłową układ sieci Tnc. Nie mam prądu w kuchni i 1 pokoju co może być przyczyną. Dodam że gdy wyłączyłem wszystkie odbiorniki wszędzie w gwiazdkach mam napięcie tak jak i w oświetleniu,robiłem pomiar miernikiem i wynosi 204 volt interesuje mnie fakt czemu jest tak mało tzn. Nie ma 230 V? natomiast zauważyłem że gdy włączam wentylator od kuchenki do gniazdka pojawia mi się napięcie w obu dziurkach w gniazdku sprawdzalem próbówką. Sprawdzałem również w puszkach laczeniowych czy nie jest przewód upalony lub poluzowany ale wszystko jest ok. Co myślicie że to gniazdko od wentylatora może być przyczyną i przewód zerowy jest upalony lub zero styka się z fazą ? Ważny jest fakt że nie zadziałało zabezpieczenie przedlicznikowe. Co może być powodem czekam na jakieś pomysły i sugestie dotyczące rozwiązania tego problemu
 • e-miernikie-mierniki
 • e-miernikie-mierniki
 • Poziom 1  
 • Moderator Elektrycy
  Możliwe przyczyny to np. słabo dokręcony przewód zasilający gdzieś na zacisku (uszkodzony przewód ochronno-neutralny (PEN) lub zerowy), bardzo utlenione lub skorodowane elementy przewodu na styku gdzieś w zacisku (zwykłe dokręcenie nic nie da, bo trzeba zdrapać warstwę tlenku), uszkodzenie przewodu z innych przyczyn (przepalenie, przewiercenie).
  Uszkodzenie może mieć miejsce nie tylko w puszkach, może to być w rozdzielnicy lub w złączu.

  Wypadałoby zrobić pomiar ciągłości przewodów lub/oraz pomiar pętli zwarcia celem lokalizacji miejsca uszkodzenia. Można też szukać metodą prób i błędów, co może skutkować uszkodzeniem przewodu aluminiowego.
  Najlepszym rozwiązaniem byłaby wymiana instalacji.
 • Poziom 2  
  No tak nie pomyślałem jeszcze o tym spróbuję dojść jeszcze po sprawdzeniu ciągłości przewodów może uda się dojść do usterki.
 • Poziom 1  
 • Poziom 39  
  killer9454 napisał:
  zauważyłem że gdy włączam wentylator od kuchenki do gniazdka pojawia mi się napięcie w obu dziurkach w gniazdku


  Uszkodzony przewód zerowy.

  Sytuacja jest dość niebezpieczna jeśli w opisywanych pomieszczeniach posiadasz gniazda z bolcem ochronnym, na obudowach urządzeń w I klasie ochronności może pojawić się niebezpieczne napięcie.

  Skasowałem zbędną część postu. [Łukasz]