Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Whirlpool WBE3323 NFX - bardzo mocno chłodzi.

17 Wrz 2017 20:51 4785 42
 • Poziom 12  
  Witam, od pewnego czasu lodówka dziwnie chłodziła, aż zaczęła mocno mrozić. Podejrzewałem czujnik, ale jest dobry, ale z gniazda 4 pinowego białego gdzie są 4 kable, z których dwa to wspomniany czujnik, a następne dwa nie pokazują nic i nie wiem, do czego są podpięte. Może ktoś ma wiedzę co to jest, chyba że to drugi czujnik, ale gdzie on jest? Może ktoś ma schemat albo jakąś strone gdzie byłby
  takowy .Proszę o pomoc.
 • HelukabelHelukabel
 • Poziom 11  
  Lodówka jak mrozi winny jest termostat on ma utrzymywać odpowiednią temperaturę. Co do kabli jest jeszcze żarówka i włącznik.
 • Poziom 24  
  W tej lodówce chyba nie ma termostatu. Jest elektroniczny moduł sterujący.

  Dodano po 4 [minuty]:

  Cena ok 500zł.
 • HelukabelHelukabel
 • Poziom 12  
  Tak, źle to nazwałem. Narazie nie chce wymieniać modułu bo najpierw sprawdzałem czujnik w komorze zamrażarki, ale jest dobry, a na drugiej parze przewodów, które są podpięte do gniazda modułu sterownika obok kabli wychodzących do czujnika. Chyba jest przerwa bo miernik nic nie pokazuje i nie wiem co to jest, a może to jest przyczyna?
 • Poziom 19  
  W komorze chłodziarki powinien być czujnik temperatury po prawej albo po lewej stronie pod taką osłoną.
 • Poziom 19  
  Podaj z tabliczki znamionowej dwunastocyfrowy kod serwisowy zaczynający się od 85... wtedy można precyzyjnie określić gdzie on jest.
 • Poziom 19  
  Szukaj w komorze chłodziarki tego. Pod tą osłoną powinien znajdować się czujnik ntc.
  Lodówka Whirlpool WBE3323 NFX - bardzo mocno chłodzi.
 • Poziom 19  
  Powinien być ten czujnik. Jesteś pewien że do sterownika dochodzą 2 komplety przewodów?
  W dokumentacji nie widzę nawet czujnika który miałby być zapianowany na parowniku, aczkolwiek czasem w dokumentacji ich nie ma ponieważ producent z góry zakłada że jest on niewymienialny.
 • Poziom 19  
  Widząc zdjęcie można wywnioskować że jest tylko jeden czujnik temperatury znajdujący się w komorze zamrażarki.
  Trzeba by zmierzyć temperaturę w komorze chłodziarki i zamrażarki.
  Kolejne pytanie jest takie czy sprężarka pracuje cały czas czy się wyłącza?
  Kiedy ostatnio urządzenie było rozmrażane?
  Być może problem tkwi w układzie chłodniczym a nie w sterowaniu.
 • Poziom 12  
  Myślę, że z układem chłodniczym jest w porządku komora zamrażarki jest bez lodu, a temperatura -30°C rozmrażanie funkcjonuje, a komora chłodzenia 9°C, na ścianie raz szron raz woda, ustawienia sterownika minimum sprężarka się wyłącza.
 • Poziom 19  
  W zamrażarce za niska temperatura, a w chłodziarce za wysoka. Jak często sprężarka się wyłącza, a jak długo pracuje i z jakimi przerwami? Tylna ściana jest równomiernie zaszroniona, a w zamrażarce nie jest parownik zalodzony? Woda w zbiorniku na sprężarce się zbiera?
 • Poziom 42  
  bolek11 napisał:
  Myślę, że z układem chłodniczym jest w porządku

  A jakie masz podstawy aby tak myśleć?
  Poza tym zamiast myśleć i wyciągać nieuprawnione wnioski powinieneś, we własnym interesie, spełnić prośby i odpowiedzieć na pytania kolegi @młody2066, który pięknie Cię prowadzi w tym temacie.
  Poza tym, ku potomności i nie tylko, powinieneś zamieścić kilka zdjęć:
  1. "braku czujnika" czyli wnętrza komory chłodziarki
  2. Obecności czujnika w komorze zamrażarki.
  3. Drugiej strony płyty "sterownika".

  bolek11 napisał:
  Ten przewód w białej izolacji to czujnik w zamrażalniku , a te dwa obok niewiadome.

  Nie wiem, o który przewód Ci chodzi (biała izolacja) bo ja widzę: dwa czerwone brązowy i niebieski. Podejrzewam, że czerwone to czujnik temperatury, a reszta to zasilanie wentylatora.
  bolek11 napisał:
  sprawdzałem czujnik w komorze zamrażarki, ale jest dobry,

  Mógłbyś napisać co więcej na ten temat. Jaka rezystancja w jakiej temperaturze?
  bolek11 napisał:
  komora zamrażarki jest bez lodu, a temperatura -30°C rozmrażanie funkcjonuje, a komora chłodzenia 9°C, na ścianie raz szron raz woda, ustawienia sterownika minimum sprężarka się wyłącza.

  młody2066 napisał:
  W zamrażarce za niska temperatura, a w chłodziarce za wysoka.

  Też tak uważam. Mało tego nie sądzę aby temperatura w chłodziarce była stała. Powinna się zmieniać w takt załączania sprężarki.

  Niby sporo symptomów wskazuje na ubytek czynnika, ale ten czujnik w zamrażarce, Czyżby rodzaj czujnika parownikowego ?, w powiązaniu z tak niską temperaturą w zamrażarce trochę wywraca obraz.
  Jak chcesz pomóc w diagnozie SWOJEJ lodówki to:
  1. Daj dokładne zdjęcia zamocowania tego czujnika.
  2. Odpowiedz na WSZYSTKIE pytania kolegi młody2066
  3. Sprawdź czy skraplacz, to czarne z tyłu ( o ile jest na wierzchu), jest poza samym początkiem, równomiernie rozgrzane podczas pracy sprężarki oczywiście.
 • Poziom 12  
  Witam po przerwie i wracam do tematu. Co do długości pracy sprężarki to na pewno pracuje dłużej ale też stoi długo.Woda jest w zbiorniku na sprężarce,parownik nie jest zalodzony.dalej mnie nurtuje do czego są te dwa kable czerwone bo sprawdzałem jeszcze raz i nie ma ich nigdzie na wierzchu. Załączam zdięcia Lodówka Whirlpool WBE3323 NFX - bardzo mocno chłodzi.Lodówka Whirlpool WBE3323 NFX - bardzo mocno chłodzi.Lodówka Whirlpool WBE3323 NFX - bardzo mocno chłodzi.Lodówka Whirlpool WBE3323 NFX - bardzo mocno chłodzi.
 • Poziom 19  
  Dziwne dla mnie, że nie ma czujnika w chłodziarce. Prawdopodobnie jeden czujnik z zamrażarki będzie za wszystko odpowiadał. Według mnie te czerwone kable są od wentylatora parownika w komorze zamrażarki. Sprawdź miernikiem. Zastanawiam się czy nie jest tak, że to termik wyłącza sprężarkę bo za długo pracuje.

  Ja zaryzykował bym i napełnił układ ponownie, wystarczy drobny ubytek czynnika chłodniczego i urządzenie przestaje działać poprawnie. Równie dobrze może się blokować układ chłodniczy. Myślę, że bardziej usterka od układu chłodniczego będzie pochodzić. Jeszcze odpowiedz na pytanie czy tylna ściana chłodziarki jest równomiernie zaszroniona podczas pracy sprężarki. Lutowałeś coś na tym sterowniku? Fabrycznie tak nie wygląda.
 • Poziom 12  
  Tak lutowałem diode czy jest cykl rozmrażania. Sprawdzałem jeszcze te cztery piny i wygląda to tak dwa
  Dodano po 5 [minuty]:
  Tak lutowałem diode czy jest cykl rozmrażania. Sprawdzałem jeszcze te cztery piny i wygląda to tak dwa środkowe za spięte razem, a 1 i 4 pin przechodzi przez opornik 101 do tego scalaka wygląda jak by miał dostawać dwa sygnały z czujników. To moje rozważania bo chyba nie podpieli kabli bez jakiegoś celu. Tylna ściana chłodziarki była równo zaszroniona.
 • Poziom 19  
  Czujnik jest na pewno jeden bo to widać na zdjęciu. Chyba, że on jest uszkodzony, nie pamiętam jakie on powinien mieć wartości. Może koledzy z forum coś podpowiedzą i wypowiedzą się w temacie. Ja już chyba powiedziałem wszystko co przyszło mi do głowy. Jak wspomniałem zaryzykował bym napełnienie układu. Znalazłem w swoich dokumentach, a byłem pewny, że przepadło. Sprawdź czujnik wg. tej listy i wyjaśni się czy jest sprawny.
  Lodówka Whirlpool WBE3323 NFX - bardzo mocno chłodzi.
 • Poziom 19  
  Sprawdź w inny sposób, jedna strona miernika do przewodu wentylatora, a druga przy sterowniku. To prosty pomiar, poradzisz sobie.
 • Poziom 19  
  Ustaw miernik na Ω, a nie KΩ i zmierz.
 • Poziom 12  
  Dobra sprawdzę tak jak jest zasilany ten wentylator w zamrażarce, bo ten w komorze chodzenia dostaje zasilanie po przekaźniku załączającym kompresor, ale to już jutro. Miernik mierzy automatycznie wielkość oporności.
 • Poziom 19  
  Czujnik jak mierzysz to wypnij go z płyty głównej. Ten pomiar co podałeś nie pasuje. Masz podaną tabelę więc się z niej doczytasz.
 • Poziom 12  
  Witam.
  Sprawdzałem ten wentylator w komorze mrożenia jak jest zasilany i wygląda to, że włącza się równo z sprężarką i tym sposobem dalej kable czerwone nie zostały identyfikowane. Podam jeszcze rezystancje czujnika względem temperatury pomieszczenia.
 • Poziom 19  
  To musi być pewna informacja (dotyczy włączania się wentylatora na parowniku w komorze zamrażarki, upewnij się czy aby na pewno ten wentylator uruchamia się razem ze sprężarką, a to że wentylator w komorze chłodziarki pracuje w duecie ze sprężarką jest normalne).