Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wyłącznik nadprądowy 4x 400W 4,5A

mateo61324 17 Sep 2017 21:47 1482 36
    mateo61324
    Level 6  
    Witam czy ktoś może mi poradzić jaki wyłącznik nadprądowy dać przed gniazdkiem/kontaktem do którego będą podłączone 4 zasilacze każdy o mocy 400W 4,5A ? Jaki wyłącznik polecacie ? jestem początkujący dlatego proszę o wyrozumiałość z waszej strony z góry dziękuje za fachową pomoc.
    mateo61324
    Level 6  
    Będzie to instalacja pociągnięta od głównego zasilania, więc przewód dam taki jaki zostanie mi polecony. IPZ to jakieś 2,8om jeśli dobrze obliczyłem. Dodam że nie jestem elektrykiem.
    mateo61324
    Level 6  
    w kontakcie mamy napiecie 230 bezpiecznik w skrzynce do kontaktow to 16 czyli charakterystyka dla bezpiecznika 16 to 5
    16x5=80
    230/80= w przyblizeniu 2,8
  • Helpful post
    rtvserwisant
    Level 21  
    Źle to policzyłeś. Żeby dowiedzieć się jaka jest wartość IPZ, to należy ją zmierzyć przyrządem pomiarowym.
    mateo61324
    Level 6  
    ja takiego nie posiadam... jak wybrnąć wiec z tej sytuacji?
    Topolski Mirosław
    Moderator of Electrical engineering
    mateo61324 wrote:
    ja takiego nie posiadam... jak wybrnąć wiec z tej sytuacji?

Zaprosić elektryka do siebie aby wykonał pomiary.
    mateo61324
    Level 6  
    Mieszkam w Anglii niestety nie mam możliwości zaproszenia fachowca ponieważ gdy fachowiec podłączał mi kuchenkę elektryczna nie potrafił wyprowadzić kabla do niej wiec o fachowca tutaj ciężko ja żadnego nie znalazłem. Ponownie nie zaryzykuje zapraszając ala fachowca ... Dlatego z tym zgłosiłem się o pomoc do was.
    Zbigniew 400
    Level 38  
    Co to za zasilacze i jak będą załączane ?
    CYRUS2
    Level 42  
    mateo61324 wrote:
    Witam czy ktoś może mi poradzić jaki wyłącznik nadprądowy dać przed gniazdkiem/kontaktem do którego będą podłączone 4 zasilacze każdy o mocy 400W 4,5A ? Jaki wyłącznik polecacie ? jestem początkujący dlatego proszę o wyrozumiałość z waszej strony z góry dziękuje za fachową pomoc.
    Po pierwsze bezpiecznik zabezpiecza źródło zasilania - nie te twoje zasilacze.
    Po drugie - IPZ może nie być problemem.
    Problemem może być załączenie napięcia na zasilacze.
    Inaczej prąd rozruchowy zasilaczy.
    mateo61324 wrote:
    230/80= w przybliżeniu 2,8
    Tą wartość IPZ zapewnisz nawet przy przewodzie 1,5mm2.
    kkas12
    Level 43  
    Kolego, nie buduj nieistniejących problemów.
    Jeśli obwód wykonasz przekrojem 2,5mm2 to zabezpieczenie takiego obwodu 16A.
    Jeśli chcesz zastosować większe zabezpieczenie to musisz użyć większego przekroju przewodu.
    Nie zapomnij o RCD, bo ten aparat każdy obwód gniazdowy chronić musi.
    Zbigniew 400
    Level 38  
    Ale pleciesz.
    Nie moźe być 10A ?
    Zawsze mogę zastosować przewód o większym przekroju.
    Pytanie o zasilacze bez odpowiedzi.
    Mają soft starty ?
    Jak są załączane ?
    Jakie obciąźenie ?
    Wtedy moźna podyskutować.

Dodano po 2 [minuty]:

Pozatym we wtyczkach są najczęściej bezpieczniki.
    kkas12
    Level 43  
    Zbigniew 400 wrote:
    Nie moźe być 10A ?
    Nie, nie może być 10A, gdyż największy bezpiecznik umieszczony we wtyczce ma wartość 13A, a poza tym takie zabezpieczenie dyskwalifikuje obwód gniazdowy gdyby w przyszłości autor miał zamiar używać tego gniazda jako gniazda ogólnego.
    Jeśli chcesz zaproponować 10A to niech to będzie obwód dedykowany nie zakończony gniazdem.

I każda wtyczka nie "najczęściej" lecz zawsze bezpiecznik posiada.
    Zbigniew 400
    Level 38  
    Nie kaźda wtyczka posiada bezpiecznik.
    A skąd wiemy jaki jest bezpiecznik we wtyczce ?
    User removed account
    User removed account  
    kkas12
    Level 43  
    WojcikW wrote:
    4×4,5A=18A
    Będzie "drutowanie" bezpiecznika? Swoją drogą bezpiecznik topikowy we wtyczce to średniowiecze.

To już kwestia konstruktora/autora wątku jak to rozwiąże.

A Ty kolego zawsze możesz zostać współczesnym "misjonarzem" i zawsze możesz spakować worek paciorków oraz błyskotek i lecieć na wyspy pogan nawracać na nadwiślańską wiarę :)
    Zbigniew 400
    Level 38  
    Przecieź kaźdy zasilacz ma własną wtyczkę, więc drutowani nie będzie.

Dodano po 1 [minuty]:

A bezpiecznik we wtyczce ma niezaprzeczalne pozytywy.
    User removed account
    User removed account  
    Łukasz-O
    Admin of electroenergetics
    WojcikW wrote:
    Jakie pozytywy? Że można go zadrutować jak trzeba podłączyć spawarkę 16A, piekarnik 16A czy inne urządzenie AGD 16A? W Polsce nie można stosować bezpieczników topikowych w obwodach obsługiwanych przez laików. I słusznie, bo tak jest bezpiecznie.

Mylisz pojęcia. Co ma zabezpieczanie instalacji odbiorczej wyłącznikami samoczynnymi z odbiornikiem przyłączanym do gniazda?
    Zbigniew 400
    Level 38  
    Fachowcy wszystko mogą zadrutować, więc po co te wynurzenia. Bezpiecznik we wtyczce jest dobrany do normalnego obciąźenia zasilanego urządzenia.
    User removed account
    User removed account  
    kkas12
    Level 43  
    WojcikW wrote:
    Że można go zadrutować jak trzeba podłączyć spawarkę 16A, piekarnik 16A czy inne urządzenie AGD 16A?
    Gdybyś rozumiał ideę tego rozwiązania i gdybyś znał tamtejsze odbiorniki z wtyczką to byś takich bzdur nie pisał. A tak silisz się na ocenianie rozwiązań stosowanych tam z powodzeniem praktycznie od zawsze a o których pojęcia nie masz.
    Nadwiślański pryzmat bywa zwodniczy kolego :)

Ale zawsze możesz polskim sposobem zaskarżyć tamtejsze rozwiązania do Brukseli.
    User removed account
    User removed account  
    kkas12
    Level 43  
    Jakoś gdy w Polsce włączasz do gniazda zabezpieczonego B, C lub D16 lampę z przewodem 0,75 czy 1mm to żadnych rozterek nie masz :)
    Nie masz, bo to jest jak najbardziej dopuszczalne rozwiązanie, bo nasze.
    A co z zagranicy to zdyskredytować trzeba.
    Tym łatwiej to przychodzi im mniej się zna tamtejsze realia za takim właśnie rozwiązaniem stojące.
    User removed account
    User removed account