Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Integra 32 - Naruszenie wej. z czuj. zmierzchu podczas uzbrajania - Opal Plus

djezierski 17 Wrz 2017 23:38 681 7
  • #1 17 Wrz 2017 23:38
    djezierski
    Poziom 9  

Witam,

W instalacji alarmowej Integra 32 zastosowałem czujkę zewnętrzną Opal Plus z czujnikiem zmierzchu. Czujnik zmierzchu podłączyłem jako wejście do centrali bez akcji alarmowej w dalszej kolejności jako parametr dla kilku funkcji logicznych AND.
    Podczas każdorazowego wpisywania hasła (gdy zapadnie zmrok) w klawiaturze pojawia się dodatkowy komunikat "Naruszono wej. ... ". Chodzi oczywiście o wejście z czujnika zmierzchu. Wówczas do wyboru jest "Załącz" lub "Sprawdź. Czy można pozbyć się tego dodatkowego komunikatu podczas wpisywania hasła. Jest to trochę upierdliwe. Szukałem w dokumentacji, ale nie znalazłem.

Pozdr,
    Darek

0 7
  • #3 18 Wrz 2017 06:37
    marek216

Poziom 43  

Wyłącz dla tego wejścia kontrolę przy załączeniu czuwania.
    Wyłączania tego komunikatu globalnie jest troszeczkę niemądre - on pozwala na ustalenie ew. problemu z zazbrojeniem zanim wyjdziemy za drzwi.

0
  • Pomocny post
    #4 18 Wrz 2017 08:25
    dariusz.bembenek
    Specjalista - Alarmy Stacjonarne

marek216 napisał:
    Wyłącz dla tego wejścia kontrolę przy załączeniu czuwania.

Ta opcja to inaczej "Priorytet" (tak się nazywała w CA). Ma nieco inne zastosowanie.
    Możliwości są dwie:
    1. globalne wyłączenie komunikatu dla wszystkich czujek, co jest niemądre jak już wspomniał kolega @marek216
    2. zrobienie pewnego mechanizmu, który już był kiedyś poruszany na forum. Wygląda to tak:

Załączenie czuwania bez informowania o naruszeniu konkretnego wejścia:

1. Ustawić dowolne wyjście o numerze X jako:
    a. TYP: wskaźnik czuwania (21) strefy podstawowej (głównej)
    2. Stworzyć dodatkową strefę o nazwie np. „Wejście”
    3. Do tej strefy („Wejście”) wrzucić czujkę „wejścia/wyjścia”
    4. Do tej strefy („Wejście”) wrzucić kolejne wejście (wirtualne) o parametrach:
    a. TYP REAKCJI: Załącz/wyłącz czuwanie (82) strefy głównej
    b. TYP LINII: wg wyjścia o numerze X

Opis działania:
    Użytkownik załącza swoją strefę główną (podstawową). W tej strefie nie ma czujki „wejścia/wyjścia”, ponieważ została ona przypisana do strefy „roboczej” o nazwie „Wejście”. Nie ma więc powodu, aby podczas załączenia strefy podstawowej centrala wyrzucała komunikat o naruszeniu wejścia.
    Kiedy strefa podstawowa się załączy (uaktywni się wskaźnik czuwania), to wtedy wejście o typie „załącz/wyłącz czuwanie” zostanie naruszone (bo jest „wg wyjścia – czyli wg. Wskaźnika czuwania). Finalnie strefa dodatkowa „Wejście” zostanie załączona a wraz z nią czujka typu „wejścia/wyjścia”.

Wiem, że kolega autor pyta nie o czujkę ruchu a o część zmierzchową tej czujki, dlatego powyższe należy już dostosować wg własnych potrzeb.

0
  • #5 18 Wrz 2017 09:55
    djezierski
    Poziom 9  

Bardzo dziękuję za odpowiedzi!
    Będę miał okazję sprawdzić w następny weekend.
    Przy okazji pozdrawiam Pana Dariusza, którego miałem okazję poznać na szkoleniach jako wykładowcę. Świetny fachowiec.

0
  • Pomocny post
    #6 19 Wrz 2017 15:14
    bartek0808
    Poziom 17  

Witam
    Oczywiście że, wyłącznie globalne nie jest za mądrym posunięciem, ale można.
    Rozwiązanie pana Darka jest skuteczne, można oczywiście zrobić to jeszcze w inny sposób, zamiast wejść i wyjść wirtualnych można skorzystać z stref zależnych.
    Przykład
    Strefa 1 Dom -> zał.hasłem
    Strefa 2 Wiatrołap -> AND zależna od strefy 1
    Lub w opcjach załączania wyłączyć informacje o naruszonych wejściach , ale w wejściach które mają mieć kontrole zaznaczyć opcje kontrola przy załączeniu ( w szczegółach wejścia )

Pozdrawiam

0
  • #7 19 Wrz 2017 20:19
    djezierski
    Poziom 9  

OK. Rozważę dwa rozwiązania i dam znać. Jeszcze raz dziękuję.

0
  • #8 13 Sty 2019 00:07
    djezierski
    Poziom 9  

Zgodnie z instrukcją podaną przez Dariusza Bembenka.

1