Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AVT5392 czy mogę użyć innych lamp?

18 Wrz 2017 10:45 765 3
  • Poziom 3  
    Chciałem zrobić swój pierwszy wzmacniacz lampowy, ale lampy w tym projekcie to cena około 1000zł za 4 czy była by możliwość użycia jakichś innych lamp?
  • Poziom 37  
    Witam,
    Skoro to pierwszy wzmacniacz lampowy to czemu bierzesz sie za cos z wysokiej polki i raczej nie polecanej jako pierwszy wzmacniacz, no i koszty.
    Przemysl konstrukcje na ECL86(PCL86) bardzo polularne i dostarczajace podobnych mocy, tylko ze lampa wyjsciowa to pentoda ale mozna ja "spiac" w tryb triody, inne popularne to EL84.
    Co do uzycia innych lamp w tym konkretnym ukladzie to bedzie ciezko bo zostal on obliczony/dostosowany to tych lamp, mozesz szukac zammiennikow ale z kosztami ne zejdzesz bardzo, a przerobke na inne lampy sobie daruj na etapie poczatkujacego.
    Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Często bywa tak że zaczyna się od trudnych w budowie na drogich lampach konstrukcji, bo chce się mieć najlepszy, bezkompromisowy wzmacniacz.
    Jest wiele lamp niedrogich na których można świetny wzmacniacz zrobić.
    Tak jak koledzy piszą EL84, 6p14p, ECL86/PCL86 ewentualnie 6P3S-E to bardzo dobre i niedrogie rozwiązanie.
    300B nie koniecznie będzie lepsza od wyżej wymienionych, ta lampa wymaga trochę wiedzy i doświadczenia od konstruktora.
    Proponuję ECL86 lub PCL86 połączenie pentodowe w SE, na dobrych transformatorach np. od Ogonowskiego będą grały znakomicie.