Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nikon D5000 - ostrość portretów

18 Wrz 2017 13:42 2304 15
  • Poziom 15  
    Witam, jak najlepiej ustawić ostrość, tak żeby wychodziły ostre zdjęcia twarzy a tło rozmazane, chociaż wiem, że z tym tłem to będzie trudniej bo obiektyw standardowy.
    AF mam ustawiony na automatyczny. Często właśnie nie łapie mi ostrości na główny motyw.
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Nie koniecznie bedzie ciezko. Jest to tylko kwestia odpowiedniego ustawienia i odleglosci od postaci fotografowanej. W zadnym wypadku nie ustawiaj automatu. Jesli chcesz robic automatem wybierz w aparacie opcje "Portret". Ustawienie ostrosci na pierwszym planie, tlo bedzie rozmazane. Przyklad zalaczam. Obiektyw standard, ustawienia reczne F-5,6, ISO-200, odleglosc 42mm, czas 1/1250s

Zdjecie usunieto - autor.
  • Poziom 15  
    anmedia dzięki, poleciał punkt a jeśli nie tryb portret to ustawianie ostrości (focus) ręczny czy automatyczny?
  • Poziom 40  
    pytlowany1 napisał:
    a jeśli nie tryb portret to ustawianie ostrości (focus) ręczny czy automatyczny?

:) widac ze masz pierwszy raz "lustro" w rece. W takim razie napisze ci jak ja robie zdjecia. Kazdy ma swoj wypracowany sposob no i nalezy pamietac tez ze kazda marka (producent) wymaga innego podejscia.

Jesli chodzi o ostrosc w warunkach domowych jest to jedyna opcja ktora powinna byc automatyczna. Ale kazdy aparat ma kilka ustawien ostrosci (obrazki ponizej). Wiec na pczatek ustaw ostrosc na srodek obiektywu. Cala reszte proponowalbym robic recznie (rob zdjecia byle czego, z roznym oswietleniem, pozniej porownuj, sprawdzaj). I nigdy nie schodz z ISO powyzej 400.
    Jesli chodzi o ustawienia automatyczne, to mozna na nie pozwolic sobie w okreslonych warunkach. Znajdujesz sie w miejscu gdzie nie masz czasu na przygotowania (zalecany dobry obiektyw), posiadasz dobry obiektyw (najczesciej taki obiektyw kosztuje 2x tyle co aparat) i to on posiada cala automatyke i w studio fotograficznym dobrze oswietlonym. Ale oczywiscie to zalozenia a kazdy fotograf bedzie mial tam swoje "sztuczki".
    Temat rzeka.

Dolacze kilka przykladow z roznych aparatow, aby bylo jasne ze kazdy producent ma swoje rozwiazanie (o czym juz pisalem wczesniej)

Nikon D5000 - ostrość portretówNikon D5000 - ostrość portretówNikon D5000 - ostrość portretówNikon D5000 - ostrość portretówNikon D5000 - ostrość portretów

korrus666 napisał:
    A jaki efekt można uzyskać za pomocą taniego obiektywu z mocowaniem m42.

Tak, ale zdjecie wykonane jest zle, chyba ze ktos chcial wyostrzyc sam patyk. Ostrosc zlapana jest na samej gorze, a reszta pozostaje zamazana. Tutaj dobrym rozwiazaniem byloby ustawienie makro z ostroscia na calym obiektywie.
  • Poziom 25  
    Ja troszkę uproszczę żeby nie mieszać człowiekowi w głowie :)

Instrukcje trzeba przeczytać żeby poznać aparat i jego możliwości, D5000 szału nie robi ale jest to nadal aparat dający ładne obrazki.
    Z obiektywem z zestawu czyli zapewne 18-55 portret można zrobić ale trzeba się troszkę nagimnastykować :)

Od początku, ustawić w menu AF-S, tryb A ( nie auto tylko A ), ogniskowa 55mm, przysłona f/5.6 i zbliżamy się do postaci maksymalnie blisko, tło czym dalej tym lepiej się odseparuje, ostrzymy na oko lub policzek bo przy tak dużym GO nie będzie to tak ważne.

Jak chcesz robić portret z pięknie odseparowanym rozmytym tłem, a ostrość tam gdzie chcemy bardzo dobra musisz kupić jasną stałkę, do twojego aparatu pasuje Nikkor 1.8/50mm G lub 1.8/35mm G, ewentualnie tanie Yongnuo 50mm i 35mm, które też dają radę.
  • Poziom 40  
    marcode napisał:
    Jak chcesz robić portret z pięknie odseparowanym rozmytym tłem, a ostrość tam gdzie chcemy bardzo dobra musisz kupić jasną stałkę,

Kolego marcode nie zgodze sie z toba. Zdjecie portretowe z rozmazanym tlem udalo mi sie zrobic w kilku idotcamaras bez zadnych specjalnych ustawien. I nie bede tutaj dyskutowac o kwestii jakosci zdjecia, ale zdjecie portretowe wyszlo, bez problemu - tylko trzeba znac jedna sztuczke!. Owszem, bez watpienia zakup lepszego szkla jest zalecany, ale pytam sie po co? Do zastosowan amatorskich? Napisze tutaj, aby niedowiarkom dac duzo do myslenia ze i do zastosowan profesjonalnych szklo (obiektyw) dostarczany w komplecie w zupelnosci wystarcza. Poprostu posiadajac odpowiednia wiedze, przy zwyklym standardowym szkle, trzeba troszke "podrasowac zdjecie" ale to nie oznacza ze majac szklo za kilka tysiecy zlotych nie musisz tego robic (retusz). Tak czy siak, bez umiejetnosci obslugi wlasnego aparatu nic nie zdzialasz.

Wiele osob uwaza ze Olympus nie robi dobrych zdjec (na tym forum sie to powtarza) wiec dodam 2 fotki zrobione w warunkach domowych na potrzeby sklepy www, wykonane w domowym studio (namiot "bezcieniowy ;) " + 3 lampy blyskowe) efekt ...

Nikon D5000 - ostrość portretów Nikon D5000 - ostrość portretów

Zaznaczam ze wszystko wykonane ze standardowym obiektywem dolaczonym do aparatu.
  • Poziom 25  
    Do takich fotek nie potrzeba nic wyszukanego, akurat olympus/panas z matrycą m4/3 nadają się lepiej niż np pełna klatka ale fotografia produktowa nie ogranicza się tylko do torebek na białym tle i często trzeba sięgać po maszyny pozwalające na druk bilbordowy itp, ale to inna bajka.

Co do portretu, pytający określił wymagania dość konkretnie, a dobra separacja tła i ładnie rozmyte tło z ciekawym bokeh to jasny obiektyw i czym wiesza powierzchnia matrycy tym lepiej, dlatego m4/3 sprawia tak spore problemy w tym temacie.
    To że wspomniałem o jasnej stałce to oczywiste ale napisałem też jak poradzić sobie bez niej.

To że można dłubać w photoshopie to chyba każdy wie ale czy o to chodzi ?

Co do tych zdjęć co wkleiłeś, jak na potrzeby karty produktu to i tak super ale poprawności w tym nie ma żadnej zwłaszcza szary blister, a torba bez faktury materiału, bez światła, nie ma się czym chwalić, tu nie potrzeba lepszego aparatu i obiektywu tylko wiedzy o świetle i wyczucia estetycznego.
  • Poziom 40  
    Zgadza sie, wszystko co napisles jest prawda, napisalem juz wczesniej ze temat "rzeka" i mieszanie w glowie koledze ktory dopiero co sie uczy jego obslugi niczego nie wniesie. co do druku bilordowego tos sie troche zaglopowal :) ale jak najbardziej zwrocenie uwagi na ten temat jest wazne - ale chyba nie w tym temacie ;).

Nie chce odchodzic od tematu ale koledze @pytlowany1 chce pokazac inny przyklad zdjecia portretowego wykonane obiektywem standardowym dolaczonym do aparatu 50-170. I ustawienia sa F=5,6, czas 1/160s ISO=100 (straszne ziarno wychodzi przy tym obiektywie) odleglosc 142mm. Oczywiscie wszystko ustawiane recznie, zadnego doswietlenia, zadnych dodatkow, tylko aparat+obiektyw!

Nikon D5000 - ostrość portretów

Tzn, co chce przez to pokazac? A mianowicie posiadanie sprzetu troche lepszego niz podstawowy "telefon" pozwala na naprawde duzo, tylko trzeba poznac sprzet.
  • Poziom 25  
    Ale tu robotę wykonuje ogniskowa, mam wiele fajnych zdjęć Nikkorem 24-120 f/4 gdzie 120mm daje piękne rozmycie, nie na marne profesjonalni fotografowie lubią używać do portretu obiektywy 70-200mm f/2.8 i nie koniecznie trzeba używać klasyka 1.4/85mm, oczywiście wspomniany ostatni obiektyw ma niesamowitą separacje tła, które jest blisko fotografowanej postaci.
  • Poziom 40  
    Ok, ale nie wymagajmy by kazdy amator od razu zucal sie na "glebaka wode", tutaj jest kwestia wylacznie poznania mozliwosci wlasnego sprzetu. A najczesciej jest tak (nie pisze tutaj o autorze tego watku), ze kupujac sprzet nawet przyzwoitej jakosci oczekuje sie jakosci sprzetu przynajmniej 10x drozszego.
    Z wlasnego "podworka" napisze tak (podajac przyklady powyzej) ze nie jeden "profesjonalny" fotograf zada pytanie, "jak to zdjecie zrobiles" i "jakim aparatem". Bo nie kwestia jest posiadac sprzet z dobrej "polki" ale umiec go urzywac .....
  • Poziom 25  
    Obecnie jest takie zatrzęsienie dobrego sprzętu że nie ma problemu, przecież można kupić np Nikon D90 + Nikkor 1.8/50 D + Nikkor 18-55 i mamy zestaw uniwersalny za 1200zł, który jeśli tylko będziemy potrafili wykorzystać to odwdzięczy się rewelacyjnym obrazkiem także portretowym.
  • Poziom 40  
    marcode napisał:
    Obecnie jest takie zatrzęsienie dobrego sprzętu że nie ma problemu, przecież można kupić np Nikon D90 + Nikkor 1.8/50 D + Nikkor 18-55 i mamy zestaw uniwersalny

Wiesz co, nie kazdy ma taka mozliwosc bycia profesionalista, ba znawca w danym temacie, Wiec skoro ma co ma, dobrze by umial "wyciagnac" z tego co ma najlepsze. A i tak uwazam, ze posiadanie D5000 jest o niebo lepsze niz samsunga S8 (z malej litery bo to jak najbardziej brak szacunku dla tej firmy i tych co go uzywaja). A co do rewelacyjnosci, coz .... mozemy podyskutowac, bo drukujac go w wersji "fotograficzniej" max A4 i tak malo kto dostrzeze jakies tam niedociagniecia. To zupelnie co innego co klisza fotograficzna. I sam widzialem co z tym mozna zrobic, ale ....
  • Poziom 25  
    Oczywiście zgodzę sie i napisze jeszcze raz, D5000 to dobry nadal aparat, to jest wykastrowana wersja D90, obrazek daje ładny, jedyny minus w tym przypadku to niemożność używania taniutkiego nikkora 1.8/50 D lub np świetnego nikkora 28-105, które można kupić tanio ale wymagają śrubokręta w body.

Nadal bez kosztowy sposób na portret podałem w pierwszym swoim poście, czyli odpowiednia technika i umiejętności dobrania odległości.
  • Poziom 40  
    anmedia napisał:

korrus666 napisał:
    A jaki efekt można uzyskać za pomocą taniego obiektywu z mocowaniem m42.

Tak, ale zdjecie wykonane jest zle, chyba ze ktos chcial wyostrzyc sam patyk. Ostrosc zlapana jest na samej gorze, a reszta pozostaje zamazana. Tutaj dobrym rozwiazaniem byloby ustawienie makro z ostroscia na calym obiektywie.

Chodziło o pokazanie rozmycia tła. Przymknięcie przysłony pewnie by trochę pomogło, ale zdjęcie było robione na szybko.