Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Otwieranie bramy sterownikiem STR-4D przez zamek szyfrowy Roger SL2000e.

18 Wrz 2017 20:15 2061 7
  • Poziom 2  
    Dzień dobry.
    Posiadam bramę dwu skrzydłową pracującą z napięciem 12V i chciałbym nią sterować za pomocą zamka szyfrowego. (Roger SL2000e v 1.2)
    Aby móc to zrobić zakupiłem sterownik do rolet STR-4D.

Uruchamiając zamek szyfrowy wg schematu wszystko działa, tzn. przyznaje dostęp po wpisaniu kodu.
    Również łącząc sterownik w opcji jedno-przyciskowej wg schematu wszystko działa zgodnie z założeniami.

Mam jednak problem z połączeniem obu systemów. Czy powinienem użyć stycznika/przekaźnika?
    Dołączam schematy urządzeń.
    Z góry dziękuję za pomoc.

Otwieranie bramy sterownikiem STR-4D przez zamek szyfrowy Roger SL2000e.Otwieranie bramy sterownikiem STR-4D przez zamek szyfrowy Roger SL2000e.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 38  
    ToDe napisał:
    chciałbym nią sterować za pomocą zamka szyfrowego. (Roger SL2000e v 1.2)

Obawiam się że za pomocą Roger-a możesz wybrać tylko opcję otwierania albo tylko zamykania, to jest urządzenie tylko z jednym przekaźnikiem.

ToDe napisał:
    Mam jednak problem z połączeniem obu systemów. Czy powinienem użyć stycznika/przekaźnika?

Napisz coś więcej, jakiś czas temu robiłem sterowanie elektrozaczepami drzwi przy pomocy domofonu i kontroli dostępu.
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Roger ma wyjście Relay COM/NC/NO. W stanie normalnym COM jest zwarte z NC, a NO jest odłączone. Po przyznaniu dostępu COM rozłącza się z NC i zwiera z NO.
    Podłącz COM do zacisku 7, a NO podłącz do plusa.
  • Poziom 2  
    gkwiatkowski napisał:
    Roger ma wyjście Relay COM/NC/NO. W stanie normalnym COM jest zwarte z NC, a NO jest odłączone. Po przyznaniu dostępu COM rozłącza się z NC i zwiera z NO.
    Podłącz COM do zacisku 7, a NO podłącz do plusa.

Zadziałało, dziękuję bardzo. Czy muszę użyć diody dołączonej do zestawu, skoro zamek podłączony będzie do sterownika, a nie elektrozaczepu?

Ciągnąc temat, chciałbym do w/w zestawu podpiąć fotokomórki (mam cztery, na dwie linie do bramu skrzydłowej). Najprościej chyba byłoby podpiąć między sterownik, a siłowniki... ale może jest jakiś bardziej wytworny sposób, może pod wejścia sterowania centralnego?
    Dołączam schemat fotokomórki i bardziej rozbudowany czujników zewnętrznych.Otwieranie bramy sterownikiem STR-4D przez zamek szyfrowy Roger SL2000e.Otwieranie bramy sterownikiem STR-4D przez zamek szyfrowy Roger SL2000e.
  • Poziom 25  
    Czy ta brama ma swoją centralę sterującą?
    Czy zamiast niej jest ten sterownik do rolet?
  • Poziom 2  
    gkwiatkowski napisał:

Zamiast centrali jest sterownik do rolet. Fabryczna centrala była jedynie przystosowana do odbioru sygnału z pilota. Nie było możliwości podpięcia przycisku dzwonkowego, dlatego zdecydowałem się na jej usunięcie.
  • Poziom 25  
    ToDe napisał:
    gkwiatkowski napisał:

Zamiast centrali jest sterownik do rolet. Fabryczna centrala była jedynie przystosowana do odbioru sygnału z pilota. Nie było możliwości podpięcia przycisku dzwonkowego, dlatego zdecydowałem się na jej usunięcie.

To trochę niebezpieczne rozwiązanie. Sterownik rolet nie obsługuje fotokomórek i trzeba trochę pomyśleć nad ich podłączeniem, a potem przetestować układ na wiele sposobów, żeby to było bezpieczne. Nie chciałbyś chyba, aby brama zrobiła komuś krzywdę.
    Patrząc tak na szybko, to fotokomórki trzeba podłączyć do sterownika rolet przez dodatkowy przekaźnik do wejścia Centralna Góra, czyli pomiędzy plus i zacisk 4. Wtedy sterownik powinien otworzyć bramę. Ale teraz patrzę, że sterowanie centralne startuje z losowym opóźnieniem do 1 s. Czyli jak ktoś/coś utknie w bramie, to może być jeszcze przez sekundę zgniatane zanim brama zatrzyma się i zacznie się otwierać.
    Namawiam Cię gorąco do kupienia dedykowanego sterownika do bram. Brak problemów z podłączaniem fotokomórek, zaprogramowana odpowiednia rekacja na pojawienie się przeszkody, przetestowane, bezpieczne.

Jaka była oryginalnie centrala przy tej bramie?

Dodano po 2 [minuty]:

ToDe napisał:

Zadziałało, dziękuję bardzo. Czy muszę użyć diody dołączonej do zestawu, skoro zamek podłączony będzie do sterownika, a nie elektrozaczepu?

Dioda będzie wtedy niepotrzebna.
  • Poziom 2  
    Dziękuję za wskazówki, sprawdzę w praktyce jak zadziała i dam znać.
    Sprawdzę również jaka była centrala w zestawie, ale również nie było możliwości w niej możliwości podpięcia fotokomórek.