Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

NEC NP400 NP500 - Przebarwienia, zielona poświata na obrazie, diagnoza

RomSzas 18 Sep 2017 21:44 2526 5
    RomSzas
    Level 10  
    Witam
    proszę o pomoc w diagnozie problemu z dwoma prawie bliźniaczymi (tak mi się wydaje) projektorami 3LCD NEC NP400 i NEC NP500. Oba kupione niedawno za przysłowiową stówkę do projektu łączenia obrazu z dwóch-trzech projektorów.

Pierwszy, który miał być jedynie pozbawiony lampy (którą zresztą już dokupiłem), a poza tym miał być całkowicie sprawny ma nieciekawą zieloną poświatę z lewej strony ekranu (załączam zdjęcia) i kilka plam. Przy jasnych obrazach problem nie występuje lub raczej jest niewidoczny. Były właściciel twierdzi, że wymaga jedynie przeczyszczenia.
    Zanim rozbiorę go (są dokładne poradniki jak to zrobić) chciałbym zasięgnąć opinii czy warto go rozbierać by "diagnozować" , być może któryś w Was na podstawie zdjęć jest w stanie wydać rozstrzygający WYROK.
    Po dogłębnej kilkugodzinnej lekturze zakładam, że problem leży jednak w jednym lub dwóch POLARYZATORACH, ale czy na pewno i tylko w tym?

Drugi projektor NEC NP500 kupiony jako faktycznie uszkodzony, ale z działającą lampą i pilotem.
    Ten egzemplarz z kolei ma obraz znacznie czystszy, bez zielonkawego zabarwienia, bez plam za to z dużymi pionowymi prześwietleniami (załączam zdjęcia). Co temu pacjentowi dolega? Może KTOŚ na podstawie zdjęć jest w stanie ocenić delikwenta?
    ======================================================================
    EDYCJA
    Projektor został rozebrany, tor optyczny przedmuchany sprężonym powietrzem w sprayu, optyka częściowo przetarta (oprócz tych polaryzatorów przy LCD - te jedynie przedmuchane) delikatną ściereczką do okularów. Najbardziej zabrudzone było pierwsze szkło (polaryzator) w torze świetlnym - wydaje mi się, że to stanowiło źródło pionowych "prześwietleń" ujętych na zdjęciach.
    Problem obrazu NEC NP500 ROZWIĄZANY
    ========================================================================

Być może w ostateczności z dwóch projektorów (przekładając część toru świetlnego) udałoby się sklecić jeden całkiem dobry?

Załączam paczkę zdjęć z NP400 i NP500
  • Helpful post
    cyryl85
    Level 16  
    Pionowe prześwietlenie, to raczej nie brud, tylko odklejony integrator, włącz projektor i pomachaj nim w prawo i lewo zobacz czy przypadkiem nie wróci ten efekt do stanu przed czyszczeniem.
    NP400 jest ewidentnie brudny, jednak możliwe, że dodatkowo ma problem z polaryzatorami, zdalnie nie do zdiagnozowania.
    RomSzas
    Level 10  
    Dzięki za odpowiedź.
    Wygląda na to, że cyryl85 masz rację - trochę poruszałem projektorem NP500 i prześwietlenie jest już po lewej stronie.
    Czym przymocować ten INTEGRATOR do metalowej blaszki (poniżej będzie zdjęcie uszkodzonego integratora z drugiego projektora, który został przyklejony). Jaki klej zastosować, czy raczej punktowo czerwony silikon na wysokie temperatury? Po weekendzie będę go rozbierał i kleił/mocował dam znać czy się poprawiło.

Drugi projektor tzn. NP400 (ten który miał być sprawny) wczoraj trafił na "warsztat".
    Niestety jest on (wydaje się być) w znacznie gorszym stanie niż wcześniej rozbierany i czyszczony NP500 .

Problem leży jak sądzę w kilku miejscach:

1. To się chyba nazywa INTEGRATOR lub jest to pierwszy POLARYZATOR za INTEGRAGOREM w torze świetlnym. Jest doklejony (nie fabrycznie, widocznie był już z nim problem) do aluminiowej blaszki. Pierwsze zdjęcie jest na tle kartki papieru, drugie natomiast na tle monitora LCD aby uchwycić polaryzację.
    podświetlony latarką LED

2. uszkodzony/wypalony POLARYZATOR, który odpowiada za zielony "tor" a jest koloru czerwonego/pomarańczowego (zdjęcie robione na tle monitora LCD). Widać na nim wyraźnie kształt który odpowiada za zazielenienie czerni. Zdjęcia nie są pomylone.

3. "lekko" uszkodzony POLARYZATOR toru czerwonego - widać przejaśnienie od światła (sądzę naturalne zużycie). Uszkodzenie jak sądzę powoduje widoczne obramowanie - widać to na obrazach m.in na niebieskim tle

4. Są zabrudzenia w samej optyce, sądzę że na soczewkach za matrycami LCD, ciężko tam się dostać nawet ze sprężonym powietrzem. Siedział tam sobie komar, po czyszczeniu został jego noga i trochę paprochów.
    Czy element można rozkręcać w celu przeczyszczenia?

Ostatni polaryzator toru niebieskiego wydaje się być OK.

Proszę o sugestie czy można/ jak można wymienione usterki 1,2,3 naprawić bez wchodzenia w dodatkowe koszty.
    cyryl85
    Level 16  
    zwykły klej wysokotemperaturowy wystarczy, złap punktowo, tylko pamiętaj integrator musi być w miarę dokładnie pozycjonowany, najlepiej zidentyfikować stare punkty klejenia i przykleić w ich położeniu, wcześniej przed klejeniem możesz zdrapać przypalenia na integratorze.

Z polaryzatorami nic nie wywalczysz.

Rozkręcenie matryc nie może się zakończyć pozytywnym ich złożeniem, konwergencja na 100% się rozjedzie a jej ustawienie to jest dramat, pamiętaj że masz tam 3 matryce i wszystkie muszą "celować" w jeden obraz, przesunięcie jednej nawet o włos może na obrazie przenieść się o kilka pikseli.
    RomSzas
    Level 10  
    Otrzymałem info od byłego właściciela, że podeśle mi polaryzatory i koncentrator (INTEGRATOR mam nadzieję, że chodzi o to samo).
    Oryginalny koncentrator NP400 był pęknięty i sklejony, ale niestety byle jak, zapaskudzony klejem i chyba już się nawet odkleił, gdyż po ruszeniu projektorem pojawiła się skaza podobna do tego NP500.
    Spróbuje go leciutko przeszlifować papierem ściernym zaczynając od ziarnistości 1000 kończąc na 2000 i przykleić ponownie - czy to w miarę dobry pomysł?
    Jeśli zaś chodzi o same polaryzatory przy matrycach to nasuwa mi się pytanie:
    Czy te polaryzatory są plastikową naklejką na szkiełko, czy też szkiełko jest z polaryzatorem a naklejka stanowi filtr koloru?
    Całość składa się jakby z dwóch szkiełek oddalonych o ok. 1mm. (na każdy z trzech kanałów koloru)

Nie wiem czy dobrze mnie zrozumiałeś w kwestii czyszczenie optyki. Chodziło mi o rozkręcenie 4 śrub ze zdjęcia (dwie są zakreślone, a dwie pod spodem, niewidoczne)
    Wydaję mi się, że te cztery śruby łączą moduł optyki z modułem matryc.
    Nie chcę ruszać samych matryc bo faktycznie nie ustawiłbym konwergencji (dzięki za zwrócenie na to uwagi) - chodzi mi o oddzielenie optyki od matryc w celu przeczyszczenia soczewki od wewnątrz - tej od strony matryc - bo niestety jest tłusta i zawiera resztki komara.
    Czy odkręcenie tych 4 śrub jest ryzykowne z punktu widzenia problemów z konwergacją?

Z góry dzięki za odpowiedź.
  • Helpful post
    cyryl85
    Level 16  
    Zazwyczaj na integratorze przypalona jest folia i da się ją zdrapać, możliwe, że też coś jest przypalone pod spodem, ja tam drapałem zawsze płaskim śrubokrętem.
    Akurat te polaryzatory mają szkło na przedniej części, jak dla mnie to element ochronny, ale możliwe, że ma inne znaczenie, normalnie bez tego szkła filtry są tragiczne do czyszczenia.

Mówisz o odkręceniu obiektywu od matryc LCD, tu nie ma problemu, zwróć tylko uwagę czy przypadkiem nie ma tam jakiś podkładek pomiędzy obiektywem a matrycami.