Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MOOG D631 - Sterowanie hydraulicznego serwa - retrofit

filroman 18 Wrz 2017 22:51 1221 0
    filroman
    Poziom 8  
    Drodzy Forumowicze!
    W swojej pracy spotkałem się z tematem retrofitu sterowania do prasy krawędziowej HACO.
    Do zaprogramowania właściciel prasy zakupił sterownik firmy Delta Electronics DVP-SX2. Urządzenie ma bardzo ciekawe możliwości, przypomina mi mocno Siemensa, jednak ma pewne drobne bolączki - niedoróbki w dokumentacji itp. co sprawia, że typowe zagadnienia, z którymi radziłem sobie w Siemensie wymagają trochę główkowania (dla właściciela prasy liczyła się przede wszystkim cena).

Podczas podłączania i "zgrywania" podzespołów zastanych na maszynie m.in. zastosowałem proste shiftery poziomu sygnałów z enkoderów osi Y1, Y2 oraz X oparte na transoptorach LTV847 oraz obniżyłem pobór prądu poprzez usunięcie styczników silnikowych i zastąpienie ich mniej prądożernymi serii Schrack i tutaj napotkałem problem, z którym za pomocą google nie potrafię sobie poradzić.

Otóż poza standardowymi zaworami hydraulicznymi sterowanymi 24VDC maszyna jest wyposażona w serwozawory firmy MOOG, typ D631.
    Są to zawory sterowane prądowo w zakresie +-170mA, których nie jestem w stanie zasilić zwykłym wyjściem analogowym ze sterownika.
    Przekopując się przez pudełko ze zdemontowanymi przez mojego poprzednika podzespołami odnalazłem wzmacniacz, na którym ten układ pracował wcześniej - zdjęcie nr 1.

Wzmacniacz poza źródłem zasilania wyposażony jest w dwa układy LM675 (na zdjęciu z prawej strony na radiatorach) zasilone przez regulatory liniowe MC7915 (+15VDC) oraz MC7815 (-15VDC) - radiator na środku.
    edit: schemat płytki poniżej:

Dokumentacji do tego modułu nie znalazłem nigdzie, jedyne co zapewnił mi właściciel prasy to zdjęcie szafy przed tym jak poprzednik zaczynał retrofit (zdj. 2).

W środkowej części zdjęcia widać niewyraźnie ten wzmacniacz podłączony do wiązek kablowych, z których pierwsze cztery od lewej (szare) wychodzą na cewki serwozaworów MOOG, pozostałe natomiast przewody wychodziły ze sterownika Esa Kvara2.

Pytanie teraz nasuwa mi się takie: czy da radę/ opłaca się próbować wykorzystać ten wzmacniacz do sterowania serwozaworami, czy lepiej zaprojektować go samemu (bądź kupić)? Sterownik DVP-SX2 jest wyposażony w wyjścia standardowe symetryczne (-20..+20mA oraz -10..+10V).
    Na co zwrócić uwagę analizując płytkę wzmacniacza? Próbowałem doszukiwać się analogii z zawartymi w datasheecie LM675 przykładami zastosowań, ale sterować serwozaworami mi się nie udało.
    Ponadto w datasheecie LM675 znajduje się taki oto przykład zastosowania:

jednak jest to zbyt duże wzmocnienie na moje potrzeby. Może da się to jakoś zmniejszyć do poziomu potrzebnego do sterowania tymi MOOGami?

Pozdrawiam,
    filroman.
  • SterControlSterControl