Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośne kaloryfery i pompa. Kocioł Ekocondens gold plus

19 Wrz 2017 12:22 1014 4
  • Poziom 7  
    Witam,
    mam świeżo uruchomiony piec dwufunkcyjny, kondensacyjny ecocondens gold 2.
    Instalator nie zainstalował jeszcze pokojowego czujnika, co ma zrobić jutro...
    Sytuacja wygląda jednak nieciekawie.
    Pompa w piecu chodzi na okrągło i jest dość głośna? Czy czujnik to zmieni? Czy powodem może być zapowietrzenie pieca? (grzejniki odpowietrzałem). Czy może jest tak głośna bo chodzi na pełnych obrotach a z czujnikiem nie będzie tal szybko się kręcić? Czy po prostu jest taka głośna. Acha po uruchomieniu pieca ze stanu zimowego w aktywny czasem coś w piecu strzela, tzn. woda ewidentnie takie efekty daje.
    Druga sprawa to kaloryfery. w dwóch najbliższych pieca woda szumi jak Niagarze. Rozumiem, że to tan pompa tak wodę popędza i jak się będzie wyłączać to będą dłuższe okresy ciszy, ale jedna wciąż szumiące kaloryfery od czasu do czasu w nocy to nie jest dobra rzecz. W moim mieszkaniu z grzaniem miejskim szumią tak z 2 dni po uruchomieniu, ale potem przestają.
    Dodatkowo od czasu do czasu, zwłaszcza w pierwszym od pieca kaloryferze zaczyna strzelać chyba zawór. Czasem piszczy częściej strzela jak traktor trzęsąc całą instalacją. Co może być tego powodem? Mam dość dobre kaloryfery z purmo, instalację zrobioną w peksie z dolnymi podprowadzeniami do grzejników.
    Będę wdzięczny za podpowiedzi, żebym wiedział jak i o czym rozmawiać z instalatorem.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Może być kwestia zapowietrzenia np. pompy ale w nowych kotłach to nie wiem, czy przypadkiem nie są już pompy, które automatycznie odpowietrzają się w ciągu kilkunastu minut pracy.
    Hałasy w grzejnikach mogą wynikać ze zbyt dużych przepływów wody w instalacji, czyli zbyt duża moc pompy względem Twoich realnych potrzeb.
    Odkręć głowice termostatyczne na maska i zobacz, czy szum zmaleje. Jeśli masz regulacje wstępne na zaworach to po odkręceniu głowic termostatycznych sprawdź jakie masz ustawienia - być może masz ustawione zbyt niskie przepływy.
    Ewentualnie możesz próbować zmniejszyć moc pompy.
    Jak dla mnie regulator pokojowy nie rozwiąże Twojego problemu, bo wygląda, że instalacja nie została zrównoważona hydraulicznie.
    Co to za instalator skoro nie zostawia Tobie instalacji sprawnej i sprawdzonej. Chyba, że mówił, że jak przyjdzie ze sterownikiem to dokończy i nie masz grzebać ;)
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Prawdopodobnie pompa działa na maksymalnych ustawieniach i przez to jest zbyt duży przepływ wody w instalacji. W piecu powinna być możliwość regulacji mocy pompy, należy ją odpowiednio ustawić. Druga sprawa, grzejniki zwłaszcza te położone najbliżej pieca muszą mieć odpowiednio wyregulowane przepływy (nastawa wstępna na zaworze termostatycznym). Nie wyregulowane nastawy wstępne powodują że zbyt duża ilość wody płynie przez grzejniki położone blisko pieca. Te dwie rzeczy muszą być zrobione aby instalacja działała prawidłowo i cicho. Zamontowanie regulatora pokojowego nie zmieni sytuacji.
  • Poziom 7  
    Dzięki za podpowiedzi. Instalator to oficjalny serwisant Termetu, choć nie jest autoryzowanym instalatorem, ale o ile wiem to serwisant powinien wiedziećjak ustawić piec.
    Czujnik zaproponował jako zabezpieczenie przed zimą, bo nas często w tym mieszkaniu nie będzie, więc wg niego ma to utrzymywać temperaturę minimalną. Wg mnie piec Termetu ma opcję zabezpieczenia przed zamarzaniem więc czujnik nie jest potrzebny. Ale może się mylę.
    Wiem też już, że bez czujnika pompa kręci się dużo zamiast wyłączać (ale czy bez przerwy?). Więc generalnie jak rozumiem, piec bez czujnika pokojowego w ogóle nie działa. Gdzieś też na forum czytałem, że pompa działa na maksa jeśli nie ma czujnika, ale to wiedza od forumowicza nie od eksperta.
    Pytanie moje po przeczytaniu waszym wpisów dotyczy tego, czy prędkość pompy należy ustawić w piecu, czy będzie nią regulował czujnik. Tak mi się wydaję, że jest to możliwe, że szybkość tłoczenia wody zależy od tego jak szybko spada temperatura, ale to tylko możliwa teoria. Rozumiem, że wedle waszej wiedzy w Ecocondensie pompę ustawia się w piecu. Ale w stosunku do czego? Ilości litrów w całym obiegu? Długości rur?
    Bez grzebania i dowiadywania się nie byłbym w stanie zapanować nad instalacją. Wersji od instalatorów i z samego Termetu znam już conajmniej kilka różnych.
    Żałuję, że nie wolno mi "pogrzebać" w piecu z powodu możliwości straty gwarancji. Zazwyczaj samemu człowiek najlepiej sobie wszystko instaluje i ustawia.

Dodano po 3 [minuty]:

kolys napisał:
    Prawdopodobnie pompa działa na maksymalnych ustawieniach i przez to jest zbyt duży przepływ wody w instalacji. W piecu powinna być możliwość regulacji mocy pompy, należy ją odpowiednio ustawić. Druga sprawa, grzejniki zwłaszcza te położone najbliżej pieca muszą mieć odpowiednio wyregulowane przepływy (nastawa wstępna na zaworze termostatycznym). Nie wyregulowane nastawy wstępne powodują że zbyt duża ilość wody płynie przez grzejniki położone blisko pieca. Te dwie rzeczy muszą być zrobione aby instalacja działała prawidłowo i cicho. Zamontowanie regulatora pokojowego nie zmieni sytuacji.

Możesz mi powiedzieć na czym polega regulacja nastawy wstępnej? Mam zwykłe zawory, nie wiem czy to termostaty. Nakręciłem na kaloryfery i tyle. Rozumiem, że wstępne nastawienie to coś więcej niż kręcenie pokrętłem? Czy jednak tak?
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    bobo6969 napisał:
    Możesz mi powiedzieć na czym polega regulacja nastawy wstępnej?

Głowica termostatyczna to pokrętło z cyframi, zwykle od 1 do 5, gdzie każda cyfra to odpowiednik określonej temperatury powietrza w pokoju, w pobliżu tej głowicy.
    W zależności od temperatury to głowica otwiera lub zamyka zawór termostatyczny.
    Z kolei zawory termostatyczne z nastawą wstępną mają regulację i widoczne cyfry np. 1-6 albo 1-9 itp. po uprzednim odkręceniu głowicy termostatycznej. Nastawą wstępną ustawiasz maksymalny przepływ wody dla danego grzejnika. Pozwala to na hydrauliczne zrównoważenie instalacji, aby każdy grzejnik otrzymywał tyle wody ile realne potrzebuje. Nastawą wstępną ustawiasz maksymalną ilość wody jaka może płynąć przez dany grzejnik.

Nie wiem jak ustawia się moc pompy w Twoim kotle ale w instrukcji powinno być na ten temat.
    Ja mam starą pompę i na samej pompie mam mechaniczny przełącznik i do wyboru biegi II i III. U Ciebie zakładam, że regulacja będzie elektroniczna przez menu kotła. Nowe pompy mają różne tryby pracy ze stałą prędkością albo autoadaptacyjny gdzie pompa dobiera wydajność w zależności od oporów hydraulicznych jakie generuje instalacja.
    Instalator i serwisant powinien wiedzieć co u Ciebie powinno działać optymalnie i ewentualni powinien Ci wytłumaczyć co i jak zmienić, abyś w razie potrzeby mógł sam sobie dopasować, czy skorygować ustawienia.