Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Błędne wskazania miernika częstotliwości na lc7265

19 Wrz 2017 21:58 1605 4
  • Poziom 7  
    Witam, udało mi się zdobyć resztki radia samochodowego które wyposażone było w miernik częstotliwości FM oraz AM. Miernik ten chciałem wykorzystać do ułatwienia sobie pracy podczas przestrajania radioodbiorników.
    Udało mi się go uruchomić "poza ustrojowo", zasilany obecnie w fazie testów z zasilacza komputerowego ATX napięciem 12V, cewka odbiorcza częstotliwości wykonana w postaci 5 zwojów fi10 drutu miedzianego 1,5mm2(bo akurat taki miałem i był na tyle sztywny aby z niego skorzystać).

Niestety o ile po załączeniu zasilania na wyświetlaczu mam wynik "189MHz", to nakładając cewkę miernika na heterodynę w badanym odbiorniku uzyskiwane wyniki są zawyżone o 20,3MHz(zarówno na dole(mam 109MHz) jak i na górze pasma(mam 129MHz)).
    Czym może być to spowodowane, coś jest nie tak z lb3500? czy po prostu "tak ma być"?
    Poniżej umieszczam fotki miernika:

B) Dziwnym zbiegiem okoliczności wszedłem w posiadanie kolejnych resztek z innego radia samochodowego (model "Satelite") gdzie również zastosowano podobny miernik lecz na innym układzie(jak na foto), o ile w radiu pokazywał wskazania prawidłowo, o tyle po wymontowaniu i zasileniu (tak jak tego pierwszego miernika, oprócz zrobienia zwory(bo nie wiem gdzie powinna przypaść)) nie uzyskuję żadnego wskazania na wyświetlaczu (wcale nie świeci), dodam że dioda zenera jest sprawna, dodatkowo po wymontowaniu dosłownie w rękach został mi zegar kwarcowy 7.2MHz bo jego nóżki skorodowały - zamieniłem na inny 7.2MHz.
    Czy ktoś spotkał się z takim miernikiem, co może stać za tym że nie działa?
    Fotki miernika:
    Błędne wskazania miernika częstotliwości na lc7265Błędne wskazania miernika częstotliwości na lc7265Błędne wskazania miernika częstotliwości na lc7265

Z góry dziękuje za udzieloną pomoc, i pozdrawiam.
    Jeśli zły dział, to proszę o przeniesienie.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Jest to kwestia konfiguracji układu LC7265. Może on zarówno dodawać jak i odejmować od wyniku pomiaru 10,700 ; 10,725 ; 10,750 ; 10,675 MHz. Jest to zależne od częstotliwości pośredniej odbiornika i od tego, czy heterodyna pracuje na wyższej, czy może niższej częstotliwości od stacji odbieranej. Odbiornik dla zakresu 88 - 108 MHz może mieć zatem heterodynę przestrajaną w zakresie 98,7 - 118,7 MHz, albo 77,3 - 97,3 MHz dla częstotliwości pośredniej 10,7 MHz. W Twoim przypadku miernik dodaje pewną wartość stąd to wskazanie. Sprawdź jak podłączone są piny 11, 12 i 13. W przypadku, gdy potrzeba odejmować 10,7 MHz, to pin 11 należy dołączyć do +Ucc, zaś resztę do masy.

Ponadto cewka, przez jaką sprzęgasz miernik jest trochę wielka. Zwykle stosowałem cewki o średnicy ok. 7-8 mm, mające 3-4 zwoje.
  • Poziom 7  
    Hmm, sprawdziłem połączenia pinów lc7265:
    11 - podłączony do zasilania
    12,13 - połączone do masy
    Zmieniłem cewkę zbierającą na taką o średnicy fi8 4 zwojową z drutu 1,5mm2, jednak bez większych rezultatów, dodatkowo ekran przewodu do cewki mam połączony krokodylkiem z ekranem głowicy w radioodbiorniku(żeby uzyskać bardziej stały pomiar).
    Czyli jesteśmy w punkcie wyjścia ....

Znalazłem połączenia tych pinów według noty katalogowej:
  • Poziom 34  
    Możesz mieć za słaby sygnał, stąd dochodzi do zawyżenia. Wskazanie jest stabilne ? Zmienia się przy oddalaniu cewki pomiarowej ? Inna możliwość to zakłócenia z zasilacza ATX. Spróbuj zastosować jakiś liniowy zasilacz. Jeśli Ci się chce, to możesz przełożyć LB3500 z drugiego modułu. Znaczenie ma też sposób ułożenia cewki pomiarowej, poeksperymentuj z tym. Spróbowałbym też zmierzyć częstotliwość heterodyny w jakimś innym odbiorniku. Będzie to łatwiejsze w odbiornikach, które nie mają mieszacza samodrgającego jak np. Zodiak.
  • Poziom 7  
    Co do zasilacza, to obecnie zasilam miernik zasilaczem typu wtyczkowego o napięciu wyjściowym 12V wew. którego jest tylko: transformator, mostek prostowniczy i równolegle do wyjścia podłączony kondensator 470uF(bez różnicy w działaniu w stosunku do zasilacza ATX).
    Wskazanie w miarę zbliżania cewki zbierającej w okolice heterodyny ulega zmniejszeniu aż do określonego stałego poziomu np: 123MHz, wynik bardzo zbliżony uzyskuję nakładając cewkę zbierającą na cewkę heterodyny jak i kładąc cewkę zbierającą w bliskim jej sąsiedztwie(heterodyny).
    Testowane na dwóch radioodbiornikach: ZRK AT9100 oraz AS952 (oba dają identyczne wskazanie miernika np. przy częstotliwości 103,6MHz czy na każdej innej, różnica jest zawsze na +20,3MHz).
    Także złe przestrojenie raczej mogę wykluczyć.
    Co do LB3500, mogę jutro spróbować go podmienić na taki sam (z wcześniejszego odzysku) albo na tego z miernika który opisałem w pkt. B(tyle że tam on nazywa się JT3500 ale to pewnie ten sam układ).

Dodam że mocno nagrzewa się rezystor mocy obok LC7265, ale to raczej wynik zaprojektowania układu.
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------
    Aktualizacja(21.09.2017)
    Dziś podmieniłem układ LB3500 na inny(który wiem że kiedyś na pewno normalnie pracował), ale wyniki pomiarowe są takie same jak przed zamianą.
    Dodatkowo sprawdziłem też jak miernik reaguje na inny tuner (Sanyo JT300L) z fabrycznym "zachodnim" zakresem pracy, ale wyniki są dokładnie takie same jak poprzednio.
    Więc znów jesteśmy w punkcie wyjścia...

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
    Aktualizacja(23.09.2017)
    Z ciekawości przeciąłem ścieżkę do 11 nóżki LC7265, i to ,był strzał w dziesiątkę, miernik pokazuje już poprawne dla mnie wyniki czyli 87,5-108MHz.

Teraz czas na uruchomienie miernika nr 2.. Jakieś sugestie?