Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak prawidłowo rozplanować sieć

kornik125p 20 Wrz 2017 12:48 615 14
  • #1 20 Wrz 2017 12:48
    kornik125p
    Poziom 9  

Witam serdecznie w przyszłym miesiącu będą zakładać u mnie przyłącze światłowodowe (nareszcie) firma oferuje prędkości od 50 do 600mb/s mnie najbardziej interesuje pakiet 300mb/s. I mam problem z rozplanowaniem sieci. Przyłącza robią napowietrzne więc gniazdo światłowodowe będę miał na poddaszu nawet dla mnie lepiej. Z dołu z każdego z 3 pokoi idę kable w ścianie na górę madex ultralink 5e każdy będzie miał z 5 metrów licząc z podłączoną jednostkę. Wychodzą one na to poddasze w centralnym punkcie domu. A to gniazdo światłowodowe będzie kilka metrów dalej w lewym rogu. I teraz czy spiąć switchem te 3 kable i jeden kabel doprowadzić do tego rogu czy może te kable przedłużyć i każdy z nich podciągnąć do tego rutera od światłowodu. W centralnym pokoju na dole będę chciał zrobić ruter wi-fi bo zawsze się przyda. A i jeszcze w miejscu przyłącza światłowodowego będę chciał zrobić małą skrzynkę z serwerem nas. Z góry dziękuję za wszystkie rady jak to najlepiej zrobić żeby to 300mb/s szło w domu. Dodaje taki plan jak to aktualnie wygląda. Sorki za jakość mistrzem rysunku nie jestem.

0 14
  • #2 20 Wrz 2017 13:13
    m.jastrzebski
    Poziom 35  

Po pierwsze, nei osiągniesz 300mbit po WiFi.
    Zakładając że switch bedzie 1gbit, to nie musisz przedłużać kabli. 3 kable włącz do switch'a, do tego samego switcha wepnij NAS i pusć pojedynczy kabel od switcha do modemu/routera światłowodowego też połączeniem 1gbit. I bedzie dobrze.

0
  • #4 22 Wrz 2017 11:30
    rwisniewski1
    Poziom 23  

m.jastrzebski napisał:
    Po pierwsze, nei osiągniesz 300mbit po WiFi.

Dlaczego? Oczywiście pytam, jeśli masz na myśli 300Mbit, bo milibit to wiadomo...

0
  • #5 13 Lis 2017 11:27
    kornik125p
    Poziom 9  

Jeszcze pytanie. Jakaś różnica będzie jak wepnę NAS do switch'a albo do routera? Bo tam gdzie mam router chciałbym zrobić taką skrzynkę i tam dać NAS. A switch spinał bym tylko te trzy kable. Switch mam zamiar kupić taki TP-Link TL-SG105E.

0
  • #6 13 Lis 2017 11:34
    m.jastrzebski
    Poziom 35  

kornik125p napisał:
    Jeszcze pytanie. Jakaś różnica będzie jak wepnę NAS do switch'a albo do routera? Bo tam gdzie mam router chciałbym zrobić taką skrzynkę i tam dać NAS. A switch spinał bym tylko te trzy kable. Switch mam zamiar kupić taki TP-Link TL-SG105E.

Praktycznie zadna róznica w domowych warunkach. Typowy domowy router to w jednej obudowie router+switch+Access point WiFi. Takie 3w1. Czasem jeszcze jakiś modem do tego.
    Wiec czy wpinasz urzadzenie bezpośrednio w switch wbudowany w router czy w switch podlaczony do switcha wbuydowanego w router, prędkości uzyskasz identyczne.

0
  • #7 13 Lis 2017 11:46
    geniusm
    Poziom 26  

Cytat:
    A i jeszcze w miejscu przyłącza światłowodowego będę chciał zrobić małą skrzynkę z serwerem nas.

To poczekaj aż Ci przyłącz zamontują bo się okaże że na jednym porcie masz internet.

0
  • #8 13 Lis 2017 12:57
    seb235
    Poziom 26  

Podstawowe pytanie co to jest za światłowód i jak jest zakańczana usługa w lokalu abonenta. Nie napisałeś ani nazwy dostawcy ani technologii w jakiej będziesz podłączony, jeżeli to jest GPON to pewnie dostaniesz ONT z czterema portami 1Gb/s + WiFi. Jeżeli są to media-konwertery to do dyspozycji będziesz mieć jedno gniazdo Ethernet, aczkolwiek i usługa pewnie wątpliwej jakości.

Umiejscowienie urządzenia także sobie przemyśl raz żebyś miał do niego swobodny dostęp, dwa żeby nie było tam w lato +50C a zimną -20C. Poza tym pamiętaj że kable światłowodowe a szczególnie patchcordy są dość delikatne i łatwo je uszkodzić, a jak już to nastąpi pewnie będziesz musiał pokryć koszty naprawy - tak więc miejsce instalacji też ma kluczowe znaczenie.

Z własnego doświadczenia wiem że ilość kabli jak i urządzeń korzystających z sieci dość szybko rośnie, to co przedstawiłeś w mojej opinii jest średnie i mało funkcjonalne. Jeżeli dostawca Ci da proste urządzenie typu media konwerter lub bardzo podstawowe ONT to do niego bezpośrednio będziesz musiał podłączyć Router i zaczną się schody.

Napisze jak ja u siebie mam zrobione, do całej instalacji wykorzystałem malutkie pomieszczenie w piwnicy, tam są podciągnięte zakończenia od dwóch dostawców wcześniej netia teraz FTTH. Z tego pomieszczenia są zrobione przebicia w taki sposób aby dość łatwo przejść do dowolnego miejsca w domu, oraz peszel wychodzący pod dachem na elewacji budynku. W tym pomieszczeniu mam urządzenia od dostawcy które łączę bezpośrednio z moim routerem a następnie switchem 24 x 1Gb/s z którego wychodzą kable na cały dom oraz resztę urządzeń w tym pomieszczeniu. W domu mam dwa AP które względnie pokrywają parter i piętro zasięgiem, ale pracują w trybie bridge tylko przerzucając ruch pomiędzy portami a wifi gdyż całą robotę robi router przed switchem. Jeżeli za rok odezwie się np Netia z światłowodem bez względu czy pójdą powietrzem czy ziemią podłączenie się to będzie tak na prawdę kwestia przepięcia patchcorda.

Od takiej prostej sieci jak ty zaczynałem w 2007r, na początku założenie bardzo proste jeden router + dwa komputery czyli w zasadzie podciągnięcie jednego kabla. Niestety później jak chcesz coś dołożyć lub ulepszyć pojawia się problem bo z tego pomieszczenia nie bardzo jest jak dociągnąć kabel do kolejnego, bo trzeba pół pokoju zdemolować albo dokładać i zasilać kolejne switche które także potrafią umilić życie i narobić sporej ilości problemów szczególnie te tanie. W pewnym momencie trzeba i tak porzucić to co się ma i zrobić sieć od nowa i tak jak ma być.

0
  • #9 13 Lis 2017 13:47
    hermes-80
    Poziom 43  

Tak jak kolega wyżej zaznaczył - w pomieszczeniu w którym będzie sprzęt aby temperatura nie przekraczała fabrycznie dopuszczalnej.
    Oraz myślę że lepszym wyborem będą switch-a Netgear niż TP-L.
    Poza tym sieć w domu warto zrobić tak by ją potem 100 razy nie poprawiać i sztukować kable - niby sieć domową często się bagatelizuje ale potem wychodzą hocki klocki szczególnie przy znacznych przepustowościach.

0
  • #10 13 Lis 2017 14:57
    kornik125p
    Poziom 9  

Przepraszam za braki już pisze. Dostawca to ITV media technologia to FTTH urządzenia to GPON ZTE F660 i GPON ZHONE. Wszytko to będzie na poddaszu które jest wykończone i odizolowane termicznie. Blisko tego punktu gdzie to chce umieścić nie ma żadnych grzejników oraz dostęp jest dobry. Pomieszczenie to taka mała garderoba. Dom jest ogólnie mały tak jak wcześniej pisałem gniazdka mam we wszystkich pokojach wszystkie kable (skrętka) wychodzą na górę w ilości 3 sztuk + 2 gniazdka na poddaszu wszystkie te kable są podciągnięte w jeden punkt jak na rysunku. W miejscu gdzie jest zaznaczone na zielono będzie przyłącze (tak ustalili technicy i czekam teraz tylko na montaż) Jeszcze na dole w centralnym pokoju mam ruter który swym zasięgiem obejmuje cały parter i trochę podwórka (aktualnie lte)

0
  • #11 13 Lis 2017 16:21
    m.jastrzebski
    Poziom 35  

kornik125p napisał:
    Przepraszam za braki już pisze. Dostawca to ITV media technologia to FTTH urządzenia to GPON ZTE F660 i GPON ZHONE. Wszytko to będzie na poddaszu które jest wykończone i odizolowane termicznie. Blisko tego punktu gdzie to chce umieścić nie ma żadnych grzejników oraz dostęp jest dobry. Pomieszczenie to taka mała garderoba. Dom jest ogólnie mały tak jak wcześniej pisałem gniazdka mam we wszystkich pokojach wszystkie kable (skrętka) wychodzą na górę w ilości 3 sztuk + 2 gniazdka na poddaszu wszystkie te kable są podciągnięte w jeden punkt jak na rysunku. W miejscu gdzie jest zaznaczone na zielono będzie przyłącze (tak ustalili technicy i czekam teraz tylko na montaż) Jeszcze na dole w centralnym pokoju mam ruter który swym zasięgiem obejmuje cały parter i trochę podwórka (aktualnie lte)

Ja jestem zwolennikiem rozwiazania, zeby miec swoj router na wejsciu do domu.
    Z 99.9% prawdopodobieństwem nie bedziesz miał dostępu do GPON ZTE F66, przez co dostawca ma teoretyczny dostęp do Twojej sieci. Pewnie z tego nie skorzysta w 99.999% przypadków, ale ja bym się czuł niekomfortowo majac swiadomość że może.

Ja bym postawił za tym GPONem swoj router ze spora ilościa portów. Standardowo routery maja 4 porty, wiec mało. Ale przykładowo mikrotik ma router z 10 portami co by Ci wystarczyło. czyli za urzadzeniem dostawcy router ze spora ilością portów. Do tego wpiete wszystkie urzadzenia kablowo plus stary router ropzgłaszjacy WiFi na dole.

0
  • #12 13 Lis 2017 17:44
    kornik125p
    Poziom 9  

No tak tylko jest mały problem te kable 3 kable które wchodzą z dołu nie starczą mi niestety na to żeby je doprowadzić tam gdzie będzie wejście światłowodu (do rogu budynku). Czytałem na różnych stronach że nie dają dostępu do tego gpona i chyba kupię jakiś dodatkowy żeby sobie za nim podłączyć.

0
  • #13 13 Lis 2017 19:13
    geniusm
    Poziom 26  

To zamontuj router tam gdzie się schodzą te trzy skrętki i dalej do modemu jednym. Będziesz miał zrobione połączenie i oddzieloną sieć własną od operatora jak pisał @m.jastrzebski

0
  • #14 13 Lis 2017 20:51
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

@kornik125p
    Ja mam u siebie zrobione tak - 2 serwery, konsola, palyer, 3 komputery wszystko pod switchem (z routera do switcha idzie tylko jeden przewód).
    Jak coś się podzieje na routerze, to stracę tylko internet, sieć lokalna będzie nadal działać (bo omija mój router).
    Ja też bardziej polecam Netgeary (metalowe switche mają nawet wieczystą gwarancję, serwis w Polsce i działa sprawnie), HP też świetny sprzęt, ale to już cenowo wyżej.

0
  • #15 13 Lis 2017 20:55
    seb235
    Poziom 26  

Będziesz mieć dostęp do ZTE F660 z poziomu konta User, dostęp do admina będzie mieć ISP.

0