Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik LED na PT4115 - parametr "dropout"

20 Wrz 2017 20:25 1293 14
  • Poziom 15  
    Witam.

Chciałabym wykonać kilka sztuk modułów oświetlenia opartych o driver PT4115. Zacznę od tego, że całość ma być zasilana napięciem 24V. Jako, że napięcie jest dość spore, więc planuję diody w takim module połączyć szeregowo, dzięki czemu dołożenie każdej kolejnej diody nie zwiększy pobieranego prądu lecz zwiększy się pobierane przez nie napięcie, co powinno wyjść na plus bo driver uzyska większą sprawność.

Mam więc pierwsze pytanie, czy ten układ posiada taki parametr jak "dropout"? W sensie różnica pomiędzy napięcie dostarczanym a tym pobieranym przez diody? Lub bardziej obrazowo, jeśli mam napięcie zasilania 24V to czy mogę wstawić tyle diod aby razem pobierały 24V? Domyślam się, że nie.
    Zakładając że jedna dioda LED biała potrzebuje napięcie 3,4V to 6 sztuk pobierałoby 20,4V, zastanawia mnie czy wtedy te 24V nie będzie za mało.
  • Poziom 38  
    Źle kombinujesz, diody LED są elementami prądowymi. Spadek napięcia na diodzie dla prądu nominalnego jest podyktowany Rozkładem Gaussa czyli na 100szt. diod w paczce będziesz miał i takie o napięciu przewodzenia dla prądu nominalnego o wartości np. 3.24V i takie o napięciu 3.86V dla diod białych lub niebieskich.
    Bardzo słusznie robisz chcąc łączyć diody szeregowo. Lesz sprzężenie zwrotne dla obwodu regulacyjnego powinno być od prądu gałęzi diod a nie spadku na nich napięcia. Należy dodać w tym celu szeregowo z gałęzią diodową rezystor, którego spadek napięcia będzie informacją dla układu regulacji o włąsciwej wartości prądu gałęzi. Wtedy nie będzie specjalnie miało znaczenia jakie są spadki napięć na poszczególnych didach, ich odchyłki od typowej wartości.
    Jeżeli chcesz oszacować ilość diod możliwych do zasilenia w jednej gałęzi z 24V sprawdź jakie jest typowe napięcie nominalne dla danego typu diody. Podziel 24V przez to napięcie i otrzymasz liczbę diod w gałęzi.
    6 diod to dobry pomysł, nawet jakbyś miał pecha i wszystkie diody miały spadek napięcia w stanie przewodzenia dla prądu nominalnego rzędu 3.8V to i tak zmieścisz się w 24V.
  • Poziom 15  
    Tak, tak, wiem że za pomocą rezystora należy dokonywać pomiaru prądu płynącego przez tą gałąź diod Led. Zresztą poniżej zamieszczam typowy schemat dla tego driver PT4115, on właśnie korzysta z rezystora (Rs) za pomocą którego mierzy prąd i ustala jego stałą wartość

Sterownik LED na PT4115 - parametr "dropout"

Ja tylko się zastanawiam czy ten układ gdy będzie miał dostarczane 24V na wejściu, będzie w stanie na wyjściu (w gałęzi Led) zapewnić napięcie np 20,4V (przy 6 diodach, gdzie każda pobieralaby dajmy na to 3,4V)?
    No i czy wtedy ten układ nie będzie stwarzać jakichś problemów?
  • Poziom 23  
    Policz czy pozostałe 3,6V (24 - 20,4) wystarczy na:
    UD1
    UD4
    UR-PASOZ-L
    URS
    UDS-TRANZYSTOR-KLUCZA-PT4115 (tranzystor włączony)

Wszystkie te napięcia zależą od prądu, który przezeń płynie, ten sam prąd płynie przez LED

Poczytaj o przetwornicach buck. Przeanalizuj przepływ głównego prądu, dla tranzystora włączonego i wyłączonego
  • Poziom 15  
    Diody wchodzące w skład mostka już odpadają bo zasilacz daje prąd stały.

Mam takie dość głupie pytanie, ale już się zakręciłem z tym. Czy jeśli dam np 4 diody w szereg, które w zaokrągleniu będą pobierać napięcie 12V i będą to diody 3W więc prąd w tej gałęzi będzie o wartości 700mA, to jeśli zawiłe ten driver z 24V to pobierze on wtedy połowę prądu czyli ok 350mA, prawda?
  • Poziom 15  
    Kolega odczytał ilość diod z wykresu czy jest to gdzieś w tekście? Zakładając że zastosuje 4 diody 3W które pobierają 700mA i potrzebują razem ok 13V to cały układ przy 24V pobierze ok 350mA? Dobrze myślę? Oczywiście to 350 to jest takie duże zaokrąglenie
  • Moderator Projektowanie
    Franek k napisał:
    Kolega odczytał ilość diod z wykresu czy jest to gdzieś w tekście?

Proszę czytać datasheet!
    Wykresy wskazują, że dla 6 diod zasilanie musi wynosić min. 24-25V.
    Franek k napisał:
    Zakładając że zastosuje 4 diody 3W które pobierają 700mA i potrzebują razem ok 13V to cały układ przy 24V pobierze ok 350mA? Dobrze myślę?

Mniej więcej tak. Proszę liczyć Pwy=ηPwe, gdzie η to sprawność.
  • Poziom 19  
    Ja tak z praktyki - zasilam z tym driverem 3 diody białe 350 mA przy 12V i świecą pełnym światłem więc przy 24V z 6 sztukami nie powinno być problemu. Zrobiłem już kilkanaście takich zasilaczy.
  • Poziom 23  
    Cytat:

0,1V spadku na URS
    0,4V spadku na wewnętrznym tranzystorze PT4115 przy 1A (Patrz SW On Resistance dla VIN=24V )
    Zostaje około 3V na L i jej Rpasożytniczą

Bez problemu jest osiągalne, aby 6 diod dających łącznie 20,4V działało na zasilaniu 24V.

trymer01 upraszczasz zagadnienie i wprowadzasz w błąd. Wykresy na stronach 8 i 9 pokazują jedynie zakresy napięć w jakich producent testował dany parametr, nic nie mówią o minimalnym napięciu. Jest wysoce prawdopodobne, że wykresy odnoszą się do Typowej Aplikacji na stronie 1. A w tym temacie mamy:
    Cytat:
  • Moderator Projektowanie
    dwpl napisał:
    Wykresy na stronach 8 i 9 pokazują jedynie zakresy napięć w jakich producent testował dany parametr,

Nie, to są przebiegi i parametry przeciętne (w tabeli są gwarantowane) dla tego elementu
    Nic tam o testach nie pisze.
    Przeciętne - czyli typowe (wykresy opisano "TYPICAL PERFORMANCE CHARACTERISTICS") - więc może być lepiej albo gorzej - a ponieważ wykresy mówią że dla 6 diod potrzeba 23,5-24,5V to ...?
    Poza tym nie wiadomo jakich diod dotyczą te wykresy (zapewne typowych o napięciu ok. 3-3,5V), a LED może mieć więcej (nawet do 4V) - i wtedy na pewno napięcia "braknie".
    Kiepski to konstruktor, co zdaje się na los szczęścia. Należy projektować na najgorszy przypadek. Albo - w pojedynczym układzie - bawić się" dobierając diody, mierząc ich Vf i działanie w tym układzie. Może działać z 6 diodami o niskim Vf.
    dwpl napisał:
    Jest wysoce prawdopodobne, że wykresy odnoszą się do Typowej Aplikacji na stronie 1

A to jest tylko gdybanie i pobożne życzenia. Nieuprawnione.
    Producent jeśli podaje w datasheet wyniki testów - opisuje to wyraźnie. Tu wykresy opisano "TYPICAL PERFORMANCE CHARACTERISTICS" - nie ma żadnego odniesienia do układu testowego.
    Poza tym - dlaczego nie podano wykresów dla 8 i 9 czy 10 diod ? - toż są takie o napięciu <2V. Dlaczego nie podano Vf diod, a w końcu - Vdrop?
    Kiepski datasheet.
    Na koniec - pierwotnie w poście nr 6 pisałem "5-6 diod", ale zmieniłem na "5 diod" bo to jest pewne. Dla 6 diod - prawdopodobne.
  • Poziom 38  
    Bez wiedzy o średnim spadku napięcia dla nominalnego prądu diod LED to gdybanie. Można oczywiście przyjąć typowe wartości spadków napiecia przewodzących diod, tak samo zakładając, że będą białe lub ultrafioletowe.
    Typowa rezystancja klucza w układzie dla Vin=24V to 0.4R (!) czyli spadek dla 0.35A wynosi 0.14V plus spadek na rezystorze rzędu 0.1V i na dławiku rzędu 0.2V, ta pracuje przy 1MHz czyli ma małą indukcyjność. Czyli całkowity spadek napięcia na układzie regulacji to około 0.5V. Nie wiadomo czy realny zasilacz ma 24V? Dla tolerancji napięcia 5% mamy +/-1.2V czyli robi się ciekawie ale produkowane zasilacze mają nieco wyższe napięcie od znamionowego. To wszystko prowadzi do... Zbuduj prototyp to się przekonasz, to nie leci na Marsa... . Albo policz bardzo dokładnie i z odpowiednim zapasem. Wtedy będziesz miał pewność, że można wprowadzać to do masowej produkcji.
  • Poziom 23  
    Cytat:
    Zakładając że jedna dioda LED biała potrzebuje napięcie 3,4V to 6 sztuk pobierałoby 20,4V, zastanawia mnie czy wtedy te 24V nie będzie za mało.

Autor tematu jasno zdefiniował (założył) napięcie LEDa i zdefiniował napięcie zasilacza.
    Odpowiedź już padła w #10

Odnoszenie się do wykresów na stronach 8 i 9 może być tylko orientacyjnym punktem zaczepienia, skoro nie wiemy jakiego schematu dotyczą i nie wiemy jakiego UF_LED dotyczą (w dokumentacji nie jest to określone).

Tolerancja UF_LED i U_ZAS to są kwestie, których nie można pominąć i należy rozpatrzeć pesymistyczne warunki. Ale przyjmowanie konkretnych wartości (np. 4V) dla poparcia swojej tezy, nie jest uczciwym podejściem. Nie ma danych, autor nie podaje symbolu LED, symbolu zasilacza.
  • Poziom 15  
    Troszkę mnie tu nie było, ale miałem dość zabiegany czas.
    Dziękuję kolegom za wypowiedzi :)

Zdecydowałem, że wykorzystam do budowy pojedynczego modułu 4 diody LED 3W, białe. Nasuwa mi się teraz kolejne pytanie. Z tego co widzę, z dokumentacji wynika, że pasowałoby użyć dławika 68uH. Tak się zastanawiam czy użycie dławika 100uH wchodzi w ogóle w grę? Mam takich kilka sztuk (oczywiście mocy). Ale pewnie lepiej byłoby jednak zastosować dławik 68uH.