Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Wzmacniacz mono TEA2025b nie działa poprawnie

gandalf_58 21 Wrz 2017 00:11 1419 21
  • #1 21 Wrz 2017 00:11
    gandalf_58
    Poziom 4  

Witam serdecznie, otóż buduję radio i chciałbym do niego dołożyć głośnik. Wybrałem wzmacniacz TEA2025b. Układ zbudowałem wg schematu z datasheeta, rezystancja przy IN 1kOm, zamiast kondensatorów <1uF użyłem 1uF, reszta parametrów jak na schemacie. Głośnik 4om, zdaje się że 6W.
    Pierwotnie zbudowałem ten układ na płytce stykowej, niestety strasznie buczy głośnik i przy np. zapauzowanym utworze głośnik klekocze/buczy. Przy odtwarzaniu utworów nie bardzo da się rozróżnić niższe tony. Zasilanie pod jakie go podłączam to 5V / ~5V sterowane PWM z arduino. Ciekawa sytuacja ma miejsce gdy odłączam kondensator od nozki 11, wtedy dźwięk jest czystszy ale niestety również cichszy. Układ zlutowałem tez na płytce pcb (nie drukowałem), niestety ten również działa fatalnie. Jeżeli chodzi o sam wzmacniacz to kupiłem 3 sztuki i w każdym przypadku działa tak samo wiec chyba sa dobre. Co może byc przyczyna niepoprawnego działania tego sprzętu? Ktoś w innym temacie pisał, ze mial problem z masa (https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2380471.html) ale u mnie chyba co innego jest przyczyna (na płytce stykowej wszystko do szyny '-' wpinałem wiec była połączona). Z góry dziękuję za pomoc :)
    Zrobiłem tez eksperyment i zamieniłem kondensatory 100uF na 470uF 25V ale niestety to nic nie dało.
    P.S. Obok mam głośniki 'bazarowe' na bazie tego właśnie modułu z tym, ze tam jest układ stereo, oczywiście wszystko gra bardzo ładnie, po podłączeniu samego głośnika do mojego układu niestety również pierdzi wiec to nie wina głośnika.
    Re: Wzmacniacz mono TEA2025b nie działa poprawnieRe: Wzmacniacz mono TEA2025b nie działa poprawnie

0 21
  • #2 21 Wrz 2017 00:21
    ZeeWolf
    Poziom 27  

Głowy nie dam, bo nie znam układu, ale kondensatory 0,15 uF na schemacie są niepolaryzowane, a Kolega widzę dał elektrolity.

0
  • #3 21 Wrz 2017 00:24
    gandalf_58
    Poziom 4  

Tak, tylko taki mialem pod reka, ale czy to faktycznie moze miec AŻ taki wplyw na dzialanie tego ukladu?
    Aha, no i oczywiscie w tych bazarowych glosnikach te niepolaryzowane rowniez zostaly zastapione elektrolitami, konkretnie tymi:

0
  • #4 21 Wrz 2017 00:25
    ZeeWolf
    Poziom 27  

Napisałem, że się nie upieram... :D Proponuję jeszcze sprawdzić działanie zasilając z baterii 9 V.

0
  • #5 21 Wrz 2017 13:14
    gandalf_58
    Poziom 4  

Ok, odpalilem teraz ten uklad i dziala calkiem nienajgorzej, tj. zasilanie z 5V i glosnosc w telefonie tak na 40%, powyzej glosnik mocno pierdzi i zastanawia mnie, czy chodzi tu o ograniczenia glosnika czy jednak ten wzmacniacz nie dziala do konca prawidlowo? Z glosnikow komputerowych te same utwory brzmia bez porownania lepiej, glosniki graja 3x glosniej a i tak nie pierdza (do wzmacniacza podlaczam jeden z tych komputerowych, takze glosnik da na 100% rade grac mocniej, oryginalnie zasilane sa 6V)

0
  • #6 21 Wrz 2017 13:43
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

gandalf_58 napisał:
    Tak, tylko taki mialem pod reka, ale czy to faktycznie moze miec AŻ taki wplyw na dzialanie tego ukladu?
    Według noty mają być 150nF, a nie 1uF. Wymień je na 100nF.

0
  • #7 21 Wrz 2017 23:20
    gandalf_58
    Poziom 4  

Wymienilem je na takie jak w nocie tj. 220nF i 150nF, wydaje mi sie, ze dzwiek jest gorszej jakosci :| No nic, moze po prostu ten wzmacniacz lepiej sie czuje na stereo niz mono i dlatego gra jak gra.

0
  • #8 22 Wrz 2017 06:26
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

gandalf_58 napisał:
    zamiast kondensatorów <1uF użyłem 1uF

Jeśli również dla tych
    ZeeWolf napisał:
    kondensatory 0,15 uF na schemacie są niepolaryzowane, a Kolega widzę dał elektrolity.

Kondesnsatory możesz sobie powiększać tam gdzie blokują zasilanie, ale nie w miejscu gdzie są wpięte miedzy zaciski głośnika a masę.

To mogło ubić układ scalony.

gandalf_58 napisał:
    Zasilanie pod jakie go podłączam to 5V / ~5V sterowane PWM z arduino.

PWM na zasilaniu? Co to za pomysły? Zasil na próbę napięciem 6V z czterech ogniw LR6.

gandalf_58 napisał:
    pierdzi i zastanawia mnie, czy chodzi tu o ograniczenia glosnika czy jednak ten wzmacniacz nie dziala do konca prawidlowo?

Z czego jest to zasilanie 6V? Jakie są parametry głośnika?

0
  • #9 25 Wrz 2017 12:11
    gandalf_58
    Poziom 4  

Glosnik 6W 4Ohm, zasilanie 5V ze zwyklego zasilacza 12V i stabilizatora.

0
  • #10 25 Wrz 2017 12:36
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Jakiego stabilizatora? Może on nie wyrabia?

0
  • #11 25 Wrz 2017 13:15
    gandalf_58
    Poziom 4  

ts1117 smd, uklad zasilajacy od arduino. Faktem jest, ze sie mocno grzeje. Moge go podpiac pod np. LM7805. Probowalem podpiac bezposrednio pod zasilacz 12V 1,5A (wg noty katalogowej ten wzmacniacz ma Vcc max 12V) ale nie dzialal.

Probowalem tez podpiac TDA7231, niestety przy pierwszym podlaczeniu zle spojrzalem na schemat i zamiast kondensatorow 100uF uzylem 100nF :D Nie chcial dzialac i postanowilem go wpiac pod 12V, zadzialal przez 1sekunde i potem przestal. Teraz juz po wpieciu prawidlowych wartosci kondensatorow ten idacy od 1 nozki sie zaczal grzac, skwierczec i napuchl. Czy to moze oznaczac, ze ten uklad moge wyrzucic? Wpialem wg tego schematu, jedynie pod nozke 3 jeszcze dalem kondensator 100uF.

0
  • #12 25 Wrz 2017 16:53
    jdubowski

gandalf_58 napisał:
    postanowilem go wpiac pod 12V, zadzialal przez 1sekunde i potem przestal.

Obawaiam się że TDA odszedł...

gandalf_58 napisał:
    eraz juz po wpieciu prawidlowych wartosci kondensatorow ten idacy od 1 nozki sie zaczal grzac, skwierczec i napuchl. Czy to moze oznaczac, ze ten uklad moge wyrzucic?

Zapewne elektrolit włączyłeś myląc bieguny. Ewentualnie użyłeś elektrolita na napięcie <12V...

0
  • #13 02 Paź 2017 21:40
    gandalf_58
    Poziom 4  

Cholera, kupilem jeszcze kilka sztuk tego wzmacniacza, wzialem glosnik monitorowy 8ohm 0,5W i tez pierdzi. Dodatkowo glosnik ma duzo zaklocen w sytuacji gdy nie ma zadnego sygnalu wejsciowego od auxa. Troche nie wyrabia zrodlo (uklad zasilajacy arduino ze stabilizatorem ts1117, 5V) bo dioda przygasa, ale nie zmienia to faktu, ze glosnik gra przecietnie, nawet bardzo. Koncza mi sie pomysly co z tym zrobic. Poza tym scalak sie baaaardzo grzeje (klade na niego radiator), chociaz to w miare zrozumiale, w koncu glosnik ciagnie prad okolo 500-800 mA. A jak podlaczylem nowy TDA7231 dokladnie tak jak w nocie katalogowej to nic prawie nie slyszalem, jedynie bardzo cichy dzwiek i bardzo zaszumiony.

0
  • #14 02 Paź 2017 22:03
    jdubowski

gandalf_58 napisał:
    glosnik monitorowy 8ohm 0,5W i tez pierdzi.

Półwatowy głośnik jest do cichego słuchania.

gandalf_58 napisał:
    Koncza mi sie pomysly co z tym zrobic.

Porządne zasilanie zrobić, od tego zacząć.

gandalf_58 napisał:
    Poza tym scalak sie baaaardzo grzeje (klade na niego radiator), chociaz to w miare zrozumiale, w koncu glosnik ciagnie prad okolo 500-800 mA.

Na ciszy się grzeje i pobiera 800mA czy po wysterowaniu? Jesli bez wysterowania to masz tam coś zmaszczone - pokaż zdjęcia.

gandalf_58 napisał:
    Wpialem wg tego schematu, jedynie pod nozke 3 jeszcze dalem kondensator 100uF.

Ten schemat jest błędny. Prawidłowy:

0
  • #15 02 Paź 2017 22:25
    gandalf_58
    Poziom 4  

Na ciszy bierze 30-40 mA, tą wartość 800 dałem z głowy bo mam miernik tylko na zakres 200mA, a tyle bierze przy 20% głośności w telefonie. Jeżeli chodzi o tego TDA to łączyłem wg hybrydy tych dwóch schematów (tj. m.in. zwarłem 5:8 do masy przez kondensatory 100uF), zastanawiał mnie ten kondensator bez polaryzacji 100uF do 1 pinu i stwierdziłem, ze chodziło im o 100nF (chociaż chyba na początku użyłem 100uF). A czy te szumy i inne buczenia bez sygnału mogą mieć źródło w zbyt małym rezystorze na pinie 10 (2k)?

0
  • #16 03 Paź 2017 06:58
    jdubowski

gandalf_58 napisał:
    tą wartość 800 dałem z głowy

Waść nie pisz bzdur, realne pomiary a nie odczyty z plam na suficie.

gandalf_58 napisał:
    Jeżeli chodzi o tego TDA to łączyłem wg hybrydy tych dwóch schematów (tj. m.in. zwarłem 5:8 do masy przez kondensatory 100uF),

To nie łącz w/g hybrydy, a w/g schematu z noty. Końcówki 5, 6, 7 i 8 mają byc połączone z masą.

gandalf_58 napisał:
    A czy te szumy i inne buczenia bez sygnału mogą mieć źródło w zbyt małym rezystorze na pinie 10 (2k)?

Pin 10? W 8-mio pinowej obudowie TDA7231?

0
  • #17 03 Paź 2017 09:47
    gandalf_58
    Poziom 4  

Pin 10 dla TEA2025b. Zasiliłem go z ładowarki nokii 5,7V 800 mA, pobiera ~650mA (zmierzone gdy podgłośniony na 70%) i oscyluje w okolicach tej wartości, strasznie buczy gdy gra głośniej, tak do 20-30% jest czysty dźwięk ale i tak jakość mocno niezadowalająca. Gdy sygnału wejściowego nie ma/utwór spauzowany przy 0% głośności, głośnik wydaje dźwięk skwierczenia.

Jeżeli chodzi o TDA to złożyłem go ponownie wg tego schematu, uzylem nowych kondensatorów 100uF 50V (wcześniej 100uF 25V) i po prostu mi nie działa, głośnik wtedy tez wydaje głośny dźwięk 'stukania'. Może problem lezy w płytce stykowej.

0
  • Pomocny post
    #18 03 Paź 2017 11:14
    jdubowski

gandalf_58 napisał:
    Pin 10 dla TEA2025b.

Dyskusja była o TDA. Racz pisać który układ masz na myśli.

gandalf_58 napisał:
    Zasiliłem go z ładowarki nokii 5,7V 800 mA, pobiera ~650mA (zmierzone gdy podgłośniony na 70%) i oscyluje w okolicach tej wartości, strasznie buczy gdy gra głośniej, tak do 20-30% jest czysty dźwięk ale i tak jakość mocno niezadowalająca. Gdy sygnału wejściowego nie ma/utwór spauzowany przy 0% głośności, głośnik wydaje dźwięk skwierczenia.

Ładowarka od Nokii do zastosowań audio się nie nadaje - brak filtracji napięcia wyjściowego i miękka charakterystyka.

gandalf_58 napisał:
    i po prostu mi nie działa, głośnik wtedy tez wydaje głośny dźwięk 'stukania'.

Albo (ponownie) problem z zasilaniem.

0
  • #19 03 Paź 2017 18:10
    gandalf_58
    Poziom 4  

jdubowski napisał:
    nie sądzę, zasilając głośniki bazarowe (na tym samym scalaku) z tej ładowarki dźwięk jest o niebo lepszy (oczywiście sam głośnik jest słabej jakości ale nawet on gra lepiej niż głośnik, który podłączam do mojego układu - wyjęty z głośników Creative)

0
  • Pomocny post
    #20 04 Paź 2017 09:05
    jdubowski

gandalf_58 napisał:
    jdubowski napisał:
    nie sądzę, zasilając głośniki bazarowe (na tym samym scalaku) z tej ładowarki dźwięk jest o niebo lepszy (oczywiście sam głośnik jest słabej jakości ale nawet on gra lepiej niż głośnik, który podłączam do mojego układu - wyjęty z głośników Creative)

Dorzuć na wejściu zasilania elektrolit o pojemności kilku tysięcy mikrofaradów...

0
  • #21 04 Paź 2017 14:25
    gandalf_58
    Poziom 4  

Ehh dopiero teraz sobie uswiadomilem w czym rzecz - glosnik jest wysokotonowy i to pierdzenie wynikalo z basow. Po wylaczeniu basow gra calkiem niezle, tzn. dzwiek skwierczenia ciagle jest (nie wpinalem duzego kondensatora na zasilanie jak na razie). Jak znajde jakis glosnik samochodowy to sprawdze jak to sie bedzie prezentowac. Bardzo dziekuje za poswiecony czas (szczegolnie jdubowskiemu) i przepraszam za klopot :)

Nie wiem czy zakladac nowy temat czy kontynuowac tutaj, w kazdym razie chcialbym teraz ten wzmacniacz podlaczyc pod arduino aby nim regulowac glosnosc. Chcialbym to zrobic softwareow'o, bez uzywania potencjometru. Pierwotnie planowalem po prostu zasilac wzmacniacz z PWM'a ale jdubowski stwierdzil, ze to nienajlepszy pomysl, jak rozumiem chodzi o wydajnosc pradowa tej plytki i ryzyko spalenia. Wobec tego wydaje mi sie, ze jedynym sensownym rozwiazaniem jest uzycie tranzystora. Myslalem o uzyciu np. bd140-16 (akurat taki mam) i wpinajac pwm na baze nim sterowac. Czy to dobry pomysl?

0
  • Pomocny post
    #22 04 Paź 2017 16:55
    jdubowski

gandalf_58 napisał:
    Nie wiem czy zakladac nowy temat czy kontynuowac tutaj, w kazdym razie chcialbym teraz ten wzmacniacz podlaczyc pod arduino aby nim regulowac glosnosc. Chcialbym to zrobic softwareow'o, bez uzywania potencjometru.

--> potencjometr cyfrowy. sterujesz go cyfrowo, popularna jest magistrala I2C do tego celu.

gandalf_58 napisał:
    Pierwotnie planowalem po prostu zasilac wzmacniacz z PWM'a ale jdubowski stwierdzil, ze to nienajlepszy pomysl,

Oględnie powiedziane.

gandalf_58 napisał:
    jak rozumiem chodzi o wydajnosc pradowa tej plytki i ryzyko spalenia.

Nie - nie o to idzie, tą metoda po prostu nie da się regulować wzmocnienia. Wzmacniacz ma mieć stałe, sztywne zasilanie o niewielkiej rezystancji wyjściowej.

gandalf_58 napisał:
    Wobec tego wydaje mi sie, ze jedynym sensownym rozwiazaniem jest uzycie tranzystora. Myslalem o uzyciu np. bd140-16 (akurat taki mam) i wpinajac pwm na baze nim sterowac. Czy to dobry pomysl?

Ten pomysł jest bezsensowny...

0