Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakup prostownika z rozruchem

Marcus91 21 Wrz 2017 00:23 1797 34
  • #1 21 Wrz 2017 00:23
    Marcus91
    Poziom 4  

Witam mam takie pytanie chciałbym kupić sobie prostownik z rozruchem mam na oku taki:
    http://allegro.pl/prostownik-z-rozruchem-clas...kable-i6785282986.html?fromVariant=6759271008

tylko że tam jest napisane pojemność akumulatorów od 80Ah do 1000Ah a w 1 z samochodów mam akumulator 60Ah i czy można będzie użyć na takim akumulatorze takiego rozruchu czy go nie uszkodzi ? w poprzednim sezonie zimowym czasami miałem problem z odpaleniem jednego i drugiego samochodu i chciałbym właśnie taki rozruch sobie kupić w awaryjnej sytuacji aby użyć bo w 2 samochodzie mam akumulator powyżej 80Ah i i stąd takie pytanie czy taki prostownik z rozruchem nada sie do akumulatora 60Ah ??proszę o pomoc dziękuje i pozdrawiam

0 29
  • #2 21 Wrz 2017 03:02
    1 PAWEL
    Poziom 41  

Na pewno nie zaszkodzi, chodzi tu o prąd ładowania i czas.
    Typowy prostownik 12V 10A przeznaczony jest do akumulatorów 40Ah/ 60Ah/ 100Ah.

0
  • #3 21 Wrz 2017 05:09
    Krzys55
    Poziom 20  

Skoro producent napisał 80-100Ah, to należy się tego trzymać. Dla mniejszych pojemności może być przekroczony prąd ładowania.

0
  • #4 21 Wrz 2017 15:31
    Marcus91
    Poziom 4  

mi głownie zależy aby rozruch był skuteczny jak bym nie używał prostownika to raczej nie przeładuje tylko sam rozruch?

0
  • #5 21 Wrz 2017 15:35
    1 PAWEL
    Poziom 41  

Wystarczy ten układ z rozruchem i prostownikiem do twoich potrzeb.
    Pozdrawiam.

0
  • #6 21 Wrz 2017 15:44
    Marcus91
    Poziom 4  

czyli można nawet na tym mniejszym akumulatorze używać taki rozruch bez obaw?

0
  • Pomocny post
    #7 21 Wrz 2017 15:54
    1 PAWEL
    Poziom 41  

Oczywiście że tak.
    Na działce do rozruchu po zimie mam traktorek kosiarka akumulator 55 Ah i rozruch z ładowarką fabryczny w zakresie 80-450A nie zauważyłem aby były problemy z akumulatorem.

0
  • Pomocny post
    #9 21 Wrz 2017 16:06
    Rzuuf
    Poziom 43  

"Rozruch" w warunkach kiepskiego (lub o "zanikającej" pojemności) akumulatora, może bardzo szybko uszkodzić elektronikę w Twoim samochodzie!
    Bezpieczny jest tylko taki prostownik, który zapewni napiecie na instalacji samochodowej NIE WIĘKSZE, niż 14,5V - również w warunkach, gdy żaden odbiornik prądu nie jest włączony (w tym również autoalarm i immobilizer), a akumulator ma np. wewnętrzną przerwę i nie pobiera prądu do ładowania. Wówczas prostownik "rozruchowy" może spowodować na instalacji wymuszenie napięcia nawet powyżej 20V, co łatwo zniszczy elektronikę (np. "komputer pokładowy") nie przewidzianą na takie warunki zasilania.

Prostowniki rozruchowe można było używać w dawniejszych samochodach, gdzie jedyną elektroniką było radio, którego też nie wolno było zostawić włączonego podczas takiego rozruchu.

Chcesz wiedzieć, co ten prostownik zrobi w Twoim samochodzie? To podłacz do niego TYLKO kondensator 1000uF/35V i zmierz napięcie "na biegu luzem" - takie warunki są wtedy, gdy już podłączyłeś prostownik, a nie przekręciłeś kluczyka.

1
  • Pomocny post
    #10 21 Wrz 2017 16:27
    Jawi_P
    Poziom 33  

Jeżeli musiałbym mieć jakieś ustrojstwo do wspomagania rozruchu, to chyba drugi akumulator to najlepsze wyjście.
    Rozruch z prostownika nawet jak nie uszkodzi niczego to chyba niektóre auta rejestrują skoki napięcia i w przypadku awarii można się pożegnać z gwarancją?

0
  • Pomocny post
    #11 21 Wrz 2017 17:06
    Rzuuf
    Poziom 43  

Jawi_P napisał:
    ... drugi akumulator to najlepsze wyjście ...

TAK!
    I nie jest cięższy, ani droższy od prostownika rozruchowego, który musi być zaprojektowany na moc oddawaną ok. 1kW (a dla diesli nawet więcej)
    Taki "dyżurny" akumulator rozruchowy może być cały czas ładowany buforowo z małego prostownika (do 13,8V), co jest prawidłową wartością napięcia pełnosprawnego naładowanego akumulatora.

0
  • #12 21 Wrz 2017 17:31
    Marcus91
    Poziom 4  

Rozumiem muszę jeszcze sobie to wszystko przemyśleć bo nie chciałbym sobie usmażyć elektroniki bardzo dziękuje wszystkim za wyjaśnienie i pomoc

0
  • #13 21 Wrz 2017 17:43
    Krzysiek27
    Poziom 12  

Ja sobie zrobiłem prostownik z rozruchem użyłem trafo z mikrofali 11 V za mostkiem Gretza skutecznego mi wyszło i na pewno nie uszkodzę żadnej elektroniki :) Jak odpalałem 1,8 turbo diesla z wycieńczonym akumulatorem ( 8 V ) to nie wydalał rozruch trzeba było poczekać ze 2 - 3 minuty . A reszta mniejsze pojemności od strzała .

0
  • #14 21 Wrz 2017 17:57
    Rzuuf
    Poziom 43  

Napięcie skuteczne jest ważne, aby nie przepalić żarówki.
    Elektronikę niszczy napięcie szczytowe (dla sinusoidy jest o 40% wyższe, niż skuteczne).

0
  • #16 21 Wrz 2017 18:16
    Rzuuf
    Poziom 43  

A jeśli - zgodnie z Normą - napięcie w sieci będzie o 10% wyższe od nominalnego ...
    Nie przewidujesz takiej możliwości?

0
  • #17 21 Wrz 2017 18:21
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Marcus91 napisał:
    1 z samochodów mam akumulator 60Ah

Kolego nie kupuj tego badziewia ale kup Boscha automat C7, rozruchy niszczą elektronikę a i tak z takiego g.... auta nie odpalisz od razu.

0
  • #19 21 Wrz 2017 21:52
    Rzuuf
    Poziom 43  

Te 11V wartości skutecznej po prostowniku - to z obciążeniem (rozrusznikiem), czy bez obciążenia?

0
  • Pomocny post
    #20 21 Wrz 2017 21:59
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Rozruchu należy używać max przez 5 sek. po czym należy zrobić przerwę 30 sek.
    Ze względu na duży prąd rozruchu stosować max 5 cykli.

Śmiać mi się chce 5 sekund można używać.

I dalej .
    Znakomicie sprawdza się przy "odpalaniu" busów, ciągników rolniczych, ciągników siodłowych, dużych silników DIESLA. Bez problemu poradzi sobie w sytuacji krytycznej, nawet gdy akumulator jest całkowicie rozładowany!!!

Za to ktoś powinien urwać jaja temu wypierdkowi.

Spalenie Ecu w busie czy sterownika w ciągniku to ogromne pieniądze i czas na zakup i wymianę , a wyładowany całkowicie akumulator sprawia że napięcie wielokrotnie przekracza te 12 czy 24V.

A temat niech zostanie jako przestrzegacz przed zakupem.

0
  • Pomocny post
    #21 21 Wrz 2017 22:09
    kkknc
    Poziom 42  

Kup sobie normalny prostownik z elektroniką. To co pokazałeś to samo zło zwłaszcza na rozruch.

0
  • #22 21 Wrz 2017 22:23
    Marcus91
    Poziom 4  

Rozumiem jednak przekonaliście mnie aby nie kupować dziękuje za pomoc :)

0
  • #23 22 Wrz 2017 18:20
    Krzysiek27
    Poziom 12  

Rzuuf napisał:
    Te 11V wartości skutecznej po prostowniku - to z obciążeniem (rozrusznikiem), czy bez obciążenia?

Bez obciążenia.

W sumie to racja , z samego akumulatora też nie wolno dłużej kręcić rozrusznikiem jak 5 s .

0
  • #24 22 Wrz 2017 20:37
    Wlodek22
    Poziom 28  

Kup lepiej zwykły prostownik I zadbaj o akumulator, tak by był zawsze naładowany, szczególnie zimą przed dużymi mrozami.

0
  • #27 23 Wrz 2017 10:15
    Andrzej42
    Poziom 25  

A zastanowiła kogoś watrość bezpiecznika 50A?
    Jak do tego ma się prąd ładowania 63A i rozruch 400A???

0
  • #28 28 Wrz 2017 19:36
    Krzysiek27
    Poziom 12  

Panowie to co zobaczyłem jest nie do uwierzenia. Otóż sprawdziłem dokładnie przyrządem napięcie skuteczne tego mojego prostownika z rozruchem wynosi 10,08 V a po dołożeniu kondensatora 10 000 uF wynosi 17.01 V ! Mało tego przy wyłączaniu z sieci pokazuje się 30 V, pewnie się indukuje mam nadzieję że ten pik akumulator przyjmie i zabezpieczy elektronikę .

0
  • #29 28 Wrz 2017 23:10
    Rzuuf
    Poziom 43  

17V nie tylko potrafi uszkodzić elektronike, ale również i akumulator!
    Pewnie lubisz kosztowne eksperymenty, temat w sam raz ...

0
  • #30 28 Wrz 2017 23:33
    robokop
    Moderator Samochody

Prostownik z rozruchem to ZUOOO....!
    To coś z aukcji, wyprodukowane w Chinach, zawiera przecudnej urody transformator, zwojony aluminium, oraz mostek prostowniczy - podobny jak w budżetowych migomatach - oparty na diodach BYPxxxx lub podobnych - osiąga prąd 400A - oczywiście! Przez krótką chwilę - do momentu wyparowania bezpiecznika, w stanie zwarcia - napięcie wtórne potrafi osiągać nawet i 20V. Całość potwornie się grzeje, transformator ze spawanym rdzeniem działa jak grzałka już na biegu jałowym. Co do możliwości usmażenia elektroniki auta, to bym się za bardzo nie rozpędzał - akumulator skutecznie te napięcie sprowadza do bezpiecznej wartości - niestety przyjmując ogromny prąd sam ulega w szybkim czasie zniszczeniu - oczywiście nie od razu i nie po pierwszej próbie rozruchu. W końcu alternator też potrafi w rozładowaną baterię pompować prąd rzędu 30A i więcej.
    Nie dałbym w żadnym przypadku prawie 600zł za te coś. Za takie pieniądze idzie już kupić każdy akumulator i mieć kilka lat spokoju - i pewnego dawcę do rozruchu innego sprzętu z "lejcy".

0