Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zarys instalacji elektrycznej domu jednorodzinnego - Sugestie, ocena, porady

krystianson2 23 Wrz 2017 16:41 4770 38
    krystianson2
    Poziom 6  
    mawerix123 napisał:
    elpapiotr napisał:
    z WLZ PEN nie na ochronnik przepięciowy, tylko najpierw na szynę PE

Święta racja, przepraszam ale błędnie zasugerowałem się niektórymi danymi.

Poprzedni rysunek usnąłem żeby nie wprowadzać zamętu.

Mój pierwszy schemat który skasowałem w zasadzie różnił się tym że wyprowadziłem z szyny PE mostkiem szynę N i z niej dalej na ochronnik i na selektywny. Ale ten zrobiony przez Ciebie jest faktycznie bardziej czytelny. Widać dokładnie miejsce rozdziału PE i N oraz że ta szyna jest uziemiona. Zastosuję się dokładnie do tego schematu podczas podłączenia rozdzielni. Problem tylko z ochronnikiem proponowane są bardzo drogie
    SPRT12-264/3-AX nr: 183183
    SPRT12-264/3+NPE-AX nr: 183185

W porównaniu do tych "powszechnie" stosowanych zaznaczę że większości nie zgodnie z przeznaczeniem.
    Np: wielokrotnie spotkałem się z zastosowaniem ogranicznika przepięć B+C 4P 30kA SIMTEC SM30B+C/4-275 85201000
    Foto:
    Fotkę zrobiłem jakiś czas temu w nowo budowanym budynku w celu dokumentacji wykonania instalacji.
    Z tego co wiem taki ogranicznik kosztuje około 500zł
  • Relpol przekaźniki
    mawerix123
    Poziom 38  
    krystianson2 napisał:
    W porównaniu do tych "powszechnie" stosowanych zaznaczę że większości nie zgodnie z przeznaczeniem.
    Np: wielokrotnie spotkałem się z zastosowaniem ogranicznika przepięć B+C 4P 30kA SIMTEC SM30B+C/4-275 85201000

Gdzie jaki ochronnik montować zależy od kilku czynników o których była mowa. Podejrzewam że montaż tego ochronnika jest przypadkowy tzn. taki był w hurtowni w dobrej cenie a instalatorzy sugerują się jedynie tym żeby był T1+T2.
    Rozmawiałem z kolega po fachu na temat ochronników dla domu jakie ja montuje a jakie inni stwierdził że jeśli by takie zaproponował jego klientom to by mnie z budowy wygonili :D

PS: Swoją droga na zamieszczonym obrazku ciekawi mnie połączenie RCD z wyłącznikami szyną 3P.
  • Relpol przekaźniki
    emigrant
    Poziom 28  
    Hmm, w tym schemacie poprawionym przez @mawerix123 w jakim celu jest ta samotna szyna/listwa N wpięta to szyny N w bloku rozdzielczym?

Dodano po 14 [minuty]:

krystianson2 napisał:
    Problem tylko z ochronnikiem proponowane są bardzo drogie
    SPRT12-264/3-AX nr: 183183
    SPRT12-264/3+NPE-AX nr: 183185

Kupuj ->
    3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens. [retrofood]
    To jest monoblock, więc nie wymieniasz poszczególnych modułów. Jak uszkodzi się jeden to cały SPD do wymiany. Nie wnikam czy to kradzione czy nie, ale cena jest ok jak za nową sztukę. Tak się nie trzymaj kurczowo tego Eatona, żeby było ładnie w rozdzielnicy. DEHN to taki mercedes wśród SPD. Wolę tego DEHNa niż jakieś atrapy chińskie pokroju bemko, simtec, itp.
    mawerix123
    Poziom 38  
    emigrant napisał:
    Hmm, w tym schemacie poprawionym przez @mawerix123 w jakim celu jest ta samotna szyna/listwa N wpięta to szyny N w bloku rozdzielczym?

Masz racje jest zbędna zasugerowałem się tym żeby do niej podłączyć obwody bez RCD 30mA ale autor i tak chce wykorzystać wyłączniki z torem N

Akrzy74
    Poziom 39  
    Temat długi, troszkę "przydługi" bo problem raczej standardowy.
    Cytat:
    3. Rozdzielnia główna planowana jest w zabudowie Eaton Profi+ 7x24 BP-O-600/12-C,

Nie wiem dlaczego wykorzystano odrębne pomieszczenie, skoro wystarczyło zastosować rozdzielnicę zainstalowaną w jakiejś wnęce- np. wiatrołapie, garażu.

Racjonalną decyzję podejmować można tylko wtedy, kiedy się posiada dostateczny zasób informacji.
    Pozostaje tylko zamknięcie tematu.
    mt69
    Poziom 11  
    Czy przypadkiem nie powinien być zastosowany wyłącznik główny czteropolowy, przez który poza L1, L2 i L3 należałoby przepuścić przewód N, który jest przewodem czynnym.
    mawerix123
    Poziom 38  
    mt69 napisał:
    Czy przypadkiem nie powinien być zastosowany wyłącznik główny czteropolowy, przez który poza L1, L2 i L3 należałoby przepuścić przewód N, który jest przewodem czynnym.

Ooo, następny fan 4p otóż NIE nie powinien byc 4P ze względów bezpieczeństwa właśnie !!!
    elpapiotr
    Specjalista elektryk
    mawerix123 napisał:
    mt69 napisał:

Ooo, następny fan 4p otóż NIE nie powinien byc 4P ze względów bezpieczeństwa właśnie !!!

Nieprawda. Może być 4-polowy, ale ... z właściwą pracą konkretnego toru.
    mawerix123
    Poziom 38  
    elpapiotr napisał:
    Nieprawda.

Prawda, prawda, 4P nie może być a o takim pisałem.

elpapiotr napisał:
    Może być 4-polowy, ale ... z właściwą pracą konkretnego toru.

Wątpię żeby przedmówca miał na myśli rozłącznik 3p+N ale OK taki może być zaś 4P NIE. Tylko co ma w tym przypadku rozłączać ten rozłącznik "odcięcie " N przez RCD selektywny nie wystarczy :?: