Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Luna, Polar, Wybija różnicówkę-upływ do 50mA

21 Wrz 2017 16:30 1170 8
  • Poziom 9  
    Witam
    Pralka u teściowej to wiecie......:)
    Pralka działałą jak dotąd i działa,grzeje,programator chodzi,silnik kręci.
    Wywala różnicówke na to wygląda jak przełączy się programator i ma zastartować silnik.
    Różnicówka podmieniona sprawdzona,żadnych przetarć,żadnego zalania,pralka w mieszkaniu.
    Jedyne co namierzyłem to różnica w prądzie na zasilaniu kondensatora ale mało maksymalnie 10mA.Od kondensatora do autamatyki wygląda że jest w równo.
    Na uziemieniu też nic wiele nie wskazuje podczas załączania silnika,grzałki itp.
    Musi być za mały czas trwania na ten miernik albo nie wiem gdzie ten upływ jest.

Kondensator przedpotopowy stary metalowy dokręcony jest do obudowy.
    Jade tam zaraz po objedzie spróbuję pokolei odłączać uziemienia i ten kondensator a na co jeszcze zwrócić uwagę.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 21  
    Sprawdź pojemność kondensatora, jeśli dobrze pamiętam, było 30?F. Po wielu latach pracy ma prawo paść. Sprawdź też podłączenia na silniku, czy nie skorodowane i czyste. U mnie były trochę zaśniedziałe i fabrycznie po partacku podłączone. Kiepski dostęp, ale warto tam zajrzeć. Opis do luny 385.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 9  
    Poprawie się wywala roznicowke jak chodzi silnik i chce wlaczyc grzanie.samo wlaczanie stycznika nie powoduje problemu.probowalem odpiac faze od grzalki aby sprawdzic czy cos wczesniej czy sama grzalkai i zdaje się ze strzal jest bo wywala tylko jak wpieta.caly problem w tym ze nie ma dostepu do pralki bo trzeba pol lazienki rozmontowac.z wielka bieda udalo się zdjąć obudowe z gory.już bym grzalke wydzieral jakby byl dostep,zaraz robie test czy to w ogole grzeje.niestety ku zaniepokojeniu sa utopione oslony wtykow kolo stycznika grzalki kabel niebieski spowodowal to prawdopodobnie styl kabla wlasnie niebieskiego P5
    ?ciezko z telefonu cos...

Dodano po 54 [minuty]:

Sytuacja wyjasniona,musialem ogarnac pralke bo lalo wode pol godziny i nie było dolane wczesniej tak jak powinno i napiecia nie było na grzalce jak robilem pierwsze testy miernikiem.grzalki obydwie zmierzone sprawne grzejace ale wykazuje do 0.5A uplywu przez przewod ochronny.chyba ze w czym innym jeszcze moze byc przebicie na obudowe po podaniu napiecia w obwodzie grzalki?jak przyjade poszukam schematu.
    Kupie taka grzalke gdzie warta uwagi no i uszczelke?

• Specjalista AGD
    borg77 napisał:
    Jeśli dobrze pamiętam było 30µF

Słabo pamiętasz powinno być 16µF
  • Poziom 9  
    Tak ma być 16mikro

Ja do teściowej że jakiś schemat muszę mieć, a ona wyciąga książkę, instrukcja, gwarancja, schematy połączeń. Do muzeum by tą książkę dać.

Tylko z tych schematów pisanych na kolanie nie wiele wynika jak się nie rozbierało każdego elementu na części pierwsze gdzie jest możliwość przebicia.
    W zasilanie grzałki widzę wpisany: wyłącznik grzałki, przekaźnik blokujący programator i grzałka. Zagłębiać się czy szukać tej grzałki? Bo zagłębiać się tak jak napisałem łazienkę trzeba rozbierać... trochę...

Dodano po 14 [godziny] 10 [minuty]:

Dobra Panie i Panowie,czytam w instrukcji jak działa program Eko.Wiec wyłącznik grzałki jest do wyłączania jednej grzałki tak.Razem mają 2000W i jest odłączana na 800W

Ewentualnie będą szły programy Eko na jednej grzałce bo jak widzę jakiego krótkiego programu używa to jej wyjdzie na zdrowie(teściowej).Że też odrazu nie spytałem o książeczkę :|
    To tak doraźne leczenie chyba ,że gdzieś indziej jeszcze będzie problem.

Widocznie tak miało być bo ku moim oczom ukazała się partacka robota gości ze spółdzielni tzn przeróbka gniazdek elektrycznych i dodanie ochronnego na płytkach w łazience,niedokręcenie przewodów z dostateczną siłą i zjechane śruby w gniazdkach.
    Przy tym obciążeniu(także bojler) pożar wisiał w powietrzu gniazdko żółte do czarnego w środku od temp. bo kable sobie "wiszą" pod śrubą.

Ktoś wspomoże jeszcze jakąś poradą co do tego wynalazku Polara?
  • Poziom 26  
    Bardzo często zdarza się, że grzałka powoduje upływność. Jeżeli masz dostęp do induktora, to zmierz rezystancję pomiędzy zaciskiem grzałki a jej obudową. Omomierzem nie zmierzysz.
  • Poziom 9  
    Tak byłoby wiadomo ale niestety nie mam dostepu do urządzenia.Muszę tam w mieszkaniu kilka spraw zrobić to zdecydowałem się na wydarcie pralki i zrobienie dokładniejszej analizy bo to w sumie tak na szybko bo cięzko z czasem.Można kupić grzałke ale też nie chce robić kosztów jak się okaże ,że prze programator wali(nie wiem dalej czy jest taka możliwość)
  • Poziom 9  
    Witam ponownie. Chciałbym kontynuować temat. Temat grzałki jest zamknięty (ona miała przebicie)
    Zrobiłem też dolewanie wody bo była tragedia ale teraz jest nowy problem.

Obroty chodzą ale tylko na płukaniu z wirowaniem. Obroty chyba prawidłowo prawo lewo a później wirowanie. Na programie pranie wstępne i zasadnicze 2 oraz 3 ruszy tak niepełny raz na początku lub wcale i to wszystko. Programator kręci, klika, nalewa wodę, grzeje, wypompowuje.
    Wyłącznik połowa poziomu wody działa. Stan wody wygląda ok. Termostat wyłącza się i włącza, woda zagrzana.

Programator wywalić i dać inny?
  • Poziom 9  
    Po wymianie programatora z tą dziwną awarią silnik przestał kręcić całkowicie.
    Kapnąłem się że silnik rusza ale jeśli mu pomogę ręką kręci normalnie prawo lewo itp.
    Od razu wymiana kondensatora i porażka...
    Powodem całego zamieszania okazała się wtyczka do silnika.Wtyk biały i chyba zielony miały problem bo wtyczka rozwalona a konektory wcale nie wchodziły na wcisk tylko luźno.
    To tak dla potomnych tylko kto uszkodził wtyczkę i to w takim miejscu tylko w środku?
    Wszystko chodzi ale pozostał jeden przewód P1 niebieski grzeje się bardzo mocna od strony termostatu.Muszę znaleźć znowu schemat bo nie wiem od czego on jest ale ja piszę chyba sam do siebie hehe.