Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ursus C-328 - Spadek ciśnienia oleju

21 Wrz 2017 22:26 3252 13
  • Poziom 40  
    Witam Kolegów.
    Otóż mamy z bratem kłopot w ciągniku. Od pewnego czasu zaczęła migać kontrolka oleju. Zakupiłem manometr i podłączyłem by sprawdzić jak zachowuje się ciśnienie w trakcie jazdy. I na mocno rozgrzanym silniku na równym podłożu ciśnienie jest około 3,5 bara na 2200 RPM i około 1,5 przy 600 RPM - czyli tak jak podaje instrukcja obsługi. Więc jest dobrze.Problem pojawia się gdy ciągnik jedzie prawym kołem w bruździe i ma przechył na tą stronę. Ciśnienie wtedy spada do 1 bar na pełnych obrotach. Podobnie jest przy mocnym skręcie w lewo - wtedy także ciśnienie spada. Natomiast przy przechyle w drugą stronę (lewe koło w bruździe i skręcanie w prawo) ciśnienie jest "książkowe". Jak koledzy myślą - co może być przyczyną? Czy może to być uszkodzenie ssaka pompy oleju?
  • Poziom 41  
    Xantix napisał:
    około 3,5 bara na 2200 RPM i około 1,5 przy 600 RPM

To raczej minimum.

Spróbuj zwiększyć pozom oleju w misce.
    Możliwe ze wina leży po stronie pompy i filtru olejowego.
  • Poziom 40  
    Oleju już jest wlane na maxa. Filtr mam zmieniony z bąka na PP 8.4 więc chyba z nim nie powinno być problemów.
  • Poziom 43  
    Masz za mało oleju lub oberwana rurka smoka.

Zrzuć misę i obejrzyj.
  • Poziom 41  
    Jaki olej lejesz może śrubę zaworu wkręć 1 obrót.
    Raczej bez zdjęcia miski sprawdzenia smoka się nie obejdzie.
  • Poziom 41  
    Często doraźnie pomaga wymiana zamontowanie pompy olejowej z c330.
  • Poziom 40  
    1 PAWEL napisał:
    Xantix napisał:
    około 3,5 bara na 2200 RPM i około 1,5 przy 600 RPM

To raczej minimum.

Instrukcja obsługi, którą mam podaje, że na rozgrzanym silniku ciśnienie oleju powinno wynosić od 3 do 5 atmosfer przy 2200 obr/min i powyżej 1,2 atmosfery przy obrotach jałowych czyli około 600 obr/min. Więc moim zdaniem ciśnienie ma prawidłowe.

sewo.k napisał:
    Miska w dół.

Czy odkręcając smoka muszę na coś uważać o czymś pamiętać? Z tego co się orientuję to jest on przykręcony na dwie śruby tak?
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Nie, nic tam nie urwiesz a jak rozbierzesz to nie będziesz miał problemu z demontażem.
  • Poziom 40  
    No Panowie dzisiaj zdjąłem miskę, zdemontowałem ssak pompy i nic. Ssak jest cały, żadnych nieszczelności czy pęknieć. Czego szukać dalej?
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Nie za bardzo czego jest szukać, ciśnienie z pompy podawane jest bezpośrednio na filtr oleju a ty mierzysz ciśnienie zaraz na samym wyjściu filtra także problemem może być pompa, zawór, smok lub filtr oleju. Niczego więcej po drodze tam nie ma.
  • Poziom 40  
    bearq napisał:
    także problemem może być pompa,

Ale jeśli dobrze myślę, to jeśli pompa byłaby zużyta to problem z ciśnieniem powinien być w każdej pozycji ciągnika a nie tylko przy przechyle w jedną stronę?

Z innej strony na mój chłopski rozum - problem powinien być po stronie ssącej pompy, gdyż gdyby był np. pęknięty przewód od strony ciśnieniowej pompy to problem z ciśnieniem powinien być niezależnie od pozycji ciągnika.Natomiast po stronie ssącej jakby było jakieś pęknięcie to wtedy gdy jest zalane olejem to pompa tłoczy olej normalnie. Natomiast gdy jest przechył i nieszczelność na ssaniu się odsłania to pompa zaciąga lewe powietrze i ciśnienie spada. Dobrze myślę?
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Do ssaka dorzuć zawór przelewowy, czasami się potrafi zacinać.
  • Poziom 40  
    Po dobrym wyczyszczeniu korpusu ssaka okazało się, że blisko spawu łączącego korpus z rurką ssącą jest pęknięcie. Po wymianie ssaka ciśnienie nieco poszło w górę, ale nadal jest za niskie. Znajomy mechanik po obejrzeniu stwierdził, że pompa olejowa straciła wydajność i trzeba ją wymienić tym bardziej, że w trakcie ostatniej kapitalki nie była wymieniana. Cóż dziękuje wszystkim za pomoc, temat uważam za wyczerpany.