Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic Smart Home
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Linia 400kV nisko nad drogą - czy to bezpieczne?

lisiorrr333 27 Wrz 2017 21:00 6702 106
  • Deimic Smart Home
  • #62 27 Wrz 2017 21:02
    stomat
    Specjalista elektryk

Niedawno byłem na gościnnych występach w Danii. Objechałem kawał tego kraju i nie dojrzałem ANI JEDNEGO słupa linii SN ani nn. Nawet na kompletnych zadupiach mają wszystko skablowane. Przecierałem oczy ze zdumienia. Jednak się da.

• Deimic Smart Home
  • #63 27 Wrz 2017 21:11
    Wiciu400v
    Poziom 14  

stomat napisał:
    Niedawno byłem na gościnnych występach w Danii. Objechałem kawał tego kraju i nie dojrzałem ANI JEDNEGO słupa linii SN ani nn. Nawet na kompletnych zadupiach mają wszystko skablowane. Przecierałem oczy ze zdumienia. Jednak się da.

Co my będziemy porównywać Polskę do Danii ??? Dania jest dużo bogatszym krajem.
    Pewnie że się da wszystko się da (podobno nie da się rozłożyć parasolki w czterech literach 😉) ale barierą są pieniądze a jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Zresztą sens wymiany wszystkich linii SN i nn jest znikomy, a nawet jego brak.
    W polsce jest wiele nowoczesnych linii SN i nn izolowanych i nie ma po co tego zmieniać. Może za 50 lat jak linie trzeba będzie wymienić, a Polska będzie bogatsza to wtedy będzie to bardziej prawdopodobne.

• #64 27 Wrz 2017 21:20
    stomat
    Specjalista elektryk

Ty mi tego nie tłumacz, ja to doskonale wiem. Sens jest, ostatnio są przymiarki do skablowania sieci SN na terenach leśnych, ale nie dlatego że komuś może spaść przewód na głowę tylko w celu zmniejszenia awaryjności. Bo zapewne wiesz że ostatnio rządzą statystyki awaryjności, od czasu jak prezes URE zapowiedział taryfy zależne od wskaźników.
    Swoją drogą po ostatniej nawałnicy jaka nawiedziła nasz region to żal że nie było samych kabli. Ostatni odbiorca został podłączony po prawie trzech tygodniach przy świeczkach.

• #65 27 Wrz 2017 21:48
    Wiciu400v
    Poziom 14  

W terenach leśnych jestem za jak najbardziej.
    U nas w okolicy chcieli przerobić linie SN na przewodach gołych AFL 15kV na linie w systemie izolowanym EXCES ale ktoś się tam nie zgodził i MUSIELI zrobić linie kablową. Oni co prawda nie mieli wtedy dużo tej linii bo to tylko z 1,5km z gpz-tu do dwóch trafo w takiej wiosce, ale jednak sam ten fakt że ktoś im tak każał, bo linia przechodziła przez las. Jest mi też znany przypadek z mojej bliskiej okolicy gdzie właściciel działki (wpływowy gość) nie chciał mieć linii SN koło domu więc zażądał przerobienia linii na kablową i energetyka się zgodziła. Akurat zbiegł się to z czasem modernizacji linii zasilającej SN na system PAS. od tej głównej linii pociągli EXCEL-em pod samą góre a kawałek puścili EXCEL-em ale pod ziemią.

Dodano po 15 [minuty]:

Zobaczcie sobie cene a zostało przebudowane łącznie może 15km linii 20kV to są naprawde jakieś małe odcinki głownie pod linią 110kV i dwie linie o długości łącznej 10km biegnące obok siebie... jak znajde to prześle wam całą dokumentacje i warunki przetargu.

• #66 27 Wrz 2017 22:17
    zbich70
    Specjalista elektryk

W sąsiednim wątku kol. Jacek podaje orientacyjne koszty skablowania SN, które korelują z tym co powyżej podał kol. Witek.
    Przeliczmy to na całkowitą długość całej istniejącej sieci.
    Ups, ma ktoś jakieś dane ile tysięcy kilometrów mamy sieci SN?

• #67 27 Wrz 2017 22:27
    15kVmaciej
    Poziom 35  

stomat napisał:

Wystarczy nie kraść 😂😂

• #68 27 Wrz 2017 23:09
    tplewa
    Poziom 37  

@zbich70

Tylko nie mozna takich cen tak przeliczac... Takie male odcinki to jest detal w stosunku do wiekszych gdzie mozna ugrac znacznie lepsze ceny na materialy itd.

15kVmaciej napisał:

Wystarczy nie kraść 😂😂

Trudno powiedziec czy ktos kradnie... ale niegospodarnosc u nas jest na dosc wysokim poziomie - to samo dosc czesto nieprzemyslane do konca inwestycje i to dosc czesto generuje spore koszta... Z drugiej strony nie wiem jak to teraz wyglada, ale w latach 90-tych znajomy mial firme malujaca slupy, robiaca wycinke przy slupach itp. Wiem ze jak nie mialo sie wtedy ukladow i nie wiedzialo gdzie dac w lape to roboty sie nie dostalo - a przynajmniej takich na ktorych mozna dobrze zarobic :)

• #69 28 Wrz 2017 08:06
    Browork
    Poziom 8  

zbich70 napisał:
    Ups, ma ktoś jakieś dane ile tysięcy kilometrów mamy sieci SN?

Jak chodzi o sam TAURON jest to około 35500km sieci napowietrznej SN, bez podziału na sieć gołą czy izolowaną. Do tego wypada oczywiście doliczyć sieci napowietrzne prywatne należące do odbiorców, bo jak kablować wszystko to wszystko, tylko kto im za to zapłaci? :|

Nie da się też tego przeliczyć na kabel 1:1, dochodzi rozbieżność pomiędzy długością na mapie a faktyczną długością w trasie, oraz to, że kabel raczej nie będzie możliwy do poprowadzenia tak krótkimi odcinkami jak linia napowietrzna.

• #70 28 Wrz 2017 12:45
    revolt
    Poziom 34  

Polecam do lektury:Link Szczególnie od str. 18.
    Niestety sprawa nie wygląda tak wesoło, że wywalamy linię napowietrzną i wstawiamy za to jeden kabelek. Obciążalność linii kablowych i straty w nich niestety mocno ograniczają takie inwestycje pomijając kwestie ekonomiczne. Pewnie przyjdzie taki dzień, że ktoś wynajdzie nadprzewodnik pracujący w wysokich (a więc normalnych w środowisku) temperaturach i wtedy można zacząć kłaść słupy napowietrzne.

• #73 01 Paź 2017 21:41
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Zaczynasz mnie irytować tymi screenshotami ze street view w każdym temacie.
    Tak trudno podać link?

• #74 01 Paź 2017 21:47
    Wiciu400v
    Poziom 14  

Łukasz-O napisał:
    Co to ma wspólnego z tym wątkiem?
    większość wątku dotyczy przebudowy linii SN na kablowe ???

Dodano po 2 [minuty]:

Łukasz-O napisał:
    po pierwsze to nie w każdym... a po drugie to zauważ że podałem też aktualne zdjęcia. A tego "starego rozwiązania" nie ma już od 2014... więc musiałem to jakoś pokazać

Dodano po 1 [minuty]:

Link ??? Tylko po co jeżeli i tak nic więcej poza tym co wysłałem nie da się zobaczyć...

• #75 01 Paź 2017 21:53
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Wiciu400v napisał:
    większość wątku dotyczy przebudowy linii SN na kablowe ???

To była odpowiedź na post #71, postu #72 jeszcze nie było. Co to za mania pisania posta pod postem? Tak trudno było napisać wszystko w jednym?

Wiciu400v napisał:
    Link ??? Tylko po co jeżeli i tak nic więcej poza tym co wysłałem nie da się zobaczyć...

Można wiele zobaczyć lub przeanalizować.

• #77 02 Paź 2017 11:26
    Darom
    Specjalista elektryk

Witam

Łukasz-O napisał:
    Tak trudno podać link?
    Potwierdzam, że na niektórych telefonach ciężko się zarządza długimi linkami (nie wiem od czego to zależy). Wiadomo na PC-cie nie ma z tym problemów.
    Druga sprawa to vidoki Street View to niekiedy straszne starocia. Wczoraj sprawdzałem u siebie wjazd na działce- pisze Google StreetView 2013, a widok widzę jest z roku 2012 (przerabiałem wjazd na jesieni 2012).

Z Wicia postów mnie zainteresował post #13. Znalazłem to miejsce w Street View. Ciekawe, bo przy tej stacji jest błąd skanowania drogi (przeskakuje na inną drogę). Ogrodzieniec, Silesian Voivodeship

pzdr
    -DAREK-

• #78 02 Paź 2017 15:01
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Darom napisał:
    Potwierdzam, że na niektórych telefonach ciężko się zarządza długimi linkami (nie wiem od czego to zależy). Wiadomo na PC-cie nie ma z tym problemów.

Ja rozumiem, że zrobienie czegokolwiek na telefonie jest problematyczne, sam unikam jak ognia moderownia przez telefon.
    Jednak wymówka, że czegoś nie można, bo piszę z telefonu jest dla mnie śmieszna.
    Jak ja czegoś nie mogę zamieścić lub wkleić, to robię później na laptopie lub PC-cie w domu aby wszystko miało ręce i nogi.
    Użytkownik Wiciu400v nie wiedzieć czemu, nawalił screenów linii średniego napięcia (jakbyśmy nie wiedzieli jak wygląda taka linia) aby za chwile pokazać słup kablowy. Równie dobrze postu #71 mogłoby nie być wcale.
    Owszem podał potem nazwę miejscowości ale wybacz, mało kto ma czas i chęci odszukiwać ręcznie na mapie.
    Nie tylko mi to przeszkadza, inni użytkownicy również zwracają na to uwagę.

Darom napisał:
    Druga sprawa to vidoki Street View to niekiedy straszne starocia. Wczoraj sprawdzałem u siebie wjazd na działce- pisze Google StreetView 2013, a widok widzę jest z roku 2012 (przerabiałem wjazd na jesieni 2012).

Też w wielu miejscach zauważyłem niezgodność lat. Podejrzewam, że jest to rok publikacji.

Darom napisał:
    Z Wicia postów mnie zainteresował post #13. Znalazłem to miejsce w Street View. Ciekawe, bo przy tej stacji jest błąd skanowania drogi (przeskakuje na inną drogę). Ogrodzieniec, Silesian Voivodeship

pzdr
    -DAREK-

Faktycznie jest błąd ale takie kwiatki się zdarzają.

• #79 02 Paź 2017 16:38
    Wiciu400v
    Poziom 14  

Sory ale jak jestem na wyjeździe to nie mam opcji wstawić czegoś z PC lub laptopa. No sory nie odpowiada, moge się nie udzielać... nie będe też czekał trzy dni żeby wstawić coś z PC, laptopa

Dodano po 5 [minuty]:

Proponuję też usunąć post od #73 do #79 bo troszeczkę zaśmieciliśmy temat a nic to nie wnosi.

• #80 02 Paź 2017 22:03
    lisiorrr333
    Poziom 4  

stomat napisał:

O tym wspomniałem na poprzedniej stronie, w odniesieniu do Niemiec, zostałem oskarżony o beletrystykę. Może czas zacząć pokazywać palcem i oskarżać o tendencyjność.

tplewa napisał:
    Dodam ze ta lina na znacznej dlugosci przypomina troche linie jakie mozna znalezc na zdjeciach z Bangladeszu itp. ;) Zreszta na drugim koncu Warszawy gdzie mieszkam mam podobne widoki jak w Bangladeszu... ot zaniki zasilania itp. to norma... zalezy jak silno wiatr wieje ;) Czy to bylo zglaszane - tak i to czesto jeszcze pare lat temu, ale ile mozna i komu chce sie dalej walczyc z wiatrakami (zapewno sie zrobi jak stanie sie jakies nieszczescie).

Podobny przykład mam ze swojego podwórka. Przez ponad 20 lat mieszkałem w domku na jednym z peryferyjnych osiedli Krakowa. Pamiętam że za dzieciaka nie było miesiąca żeby obyło się bez zaniku zasilania, często ginęła jedna faza lub dwie, czasem wszystko. W tym pierwszym przypadku ciągnęło się przedłużacze po całym domu, żeby mieć światło tam gdzie nie było prądu. Wtedy wszystkie linie niskiego i średniego napięcia były napowietrzne w tej części miasta (dziś to nie do pomyślenia, przynajmniej jeśli chodzi o sieć SN).

Natomiast moja dalsza rodzina mieszkała również na peryferiach Krakowa, ale po przeciwległej stronie miasta. To osiedle zbudowane zostało na początku lat 80 praktycznie od zera. Już wtedy nikt nawet nie myślał o wieszaniu drutów ludziom nad głowami, wszystko poszło w ziemię zarówno jeśli chodzi o SN jak i nn (mieli rozmach skurczysyny, choć to był PRL w okolicach wybuchu stanu wojennego). Od stacji WN/SN na obrzeżach osiedla nie odchodzi nawet jedna linia napowietrzna średniego napięcia, a wszystkie stacje SN/nn są w małych gustownych budyneczkach. Pamiętam jak w pierwszej połowie lat 90 przyjeżdżałem do rodziny i opowiadałem o naszym plątaniu przedłużaczy po domu gdy gasło światło, a oni przecierali oczy ze zdumienia. Zanik zasilania w tej części miasta zdarzał się raz na kilka lat już wtedy i podobnie jest dzisiaj. To pewnie sprawka tych złych i drogich kabli...

• #81 02 Paź 2017 23:28
    revolt
    Poziom 34  

Co do nn i SN się nie wypowiadam natomiast co do sieci przesyłowych WN to Niemcy i Austria świadomie wykorzystują nasze linie do przesyłu energii z północy na południe. Obecnie coś tam planują, coś tam ubolewają i powodują problemy u nas i w innych krajach "tranzytowych". Swoich linii nie mają bo co coś chcą zrobić to ktoś nóżką tupnie, że krajobraz, że zwierzątka i zablokowane. Zobaczymy ile z tych linii północ-południe zrobią kablowych (bo coś pewnie zrobią pod ziemią) aż sam jestem ciekaw. Na razie nam nie pozostaje nic jak odcinać ich przesuwnikami i kasować.

• #82 03 Paź 2017 00:13
    zbich70
    Specjalista elektryk

Sporo, Kolego revolt, przesadziłeś.
    Po pierwsze tzw. przepływy kołowe występują samoistnie, tak działa sieć i nikt ich nie wymusza celowo.
    Po drugie Niemcy mają o wiele bardziej rozwiniętą od nas infrastrukturę przesyłową. My możemy o takiej pomarzyć.
    Po trzecie przesuwniki są, jeden w Mikułowej, drugi w Vierraden, nie wiem tylko czy już działają. Tylko za co chcesz Niemców kasować, skoro te urządzenia ograniczają transgraniczne przepływy kołowe?

• #83 03 Paź 2017 02:59
    15kVmaciej
    Poziom 35  

A może cały wątek ktoś przeniesie do HP?
    Bo jeszcze o kładzeniu kabli na Marsie tylko tutaj nie pisano.

• #84 04 Paź 2017 10:31
    jaszczomp
    Poziom 9  

To może i ja dorzucę coś od siebie. W Radomiu kiedyś miała powstać elektrociepłownia, niestety nie powstała ale linie które miały wyprowadzać z niej moc tak. W jednym miejscu spotykają się dwa słupy M52 gdzie docelowo miały być słupami krańcowymi. Teraz układ wygląda jak na zdjęciu przewody 220kV schodzą na żerdzie betonowe. :)

Poniżej link do miejsca o którym mowa. :)

https://www.google.pl/maps/@51.4659264,21.162...D0%26thumbfov%3D100!7i13312!8i6656?authuser=1

• #85 04 Paź 2017 11:03
    retrofood
    Moderator

jaszczomp napisał:
    Teraz układ wygląda jak na zdjęciu przewody 220kV schodzą na żerdzie betonowe. :)

Nie bardzo w to wierzę, przy 220 kV i pojedynczej lince ulot w powietrze byłby wręcz świetlisty i widoczny gołym okiem, nie tylko słyszalny. Szczególnie podczas takiej jesiennej pogody.

• #86 04 Paź 2017 11:06
    jaszczomp
    Poziom 9  

Zdjęcie było robione w kwietniu więc to raczej wiosenna pogoda.

Wiem że trudno uwierzyć ale tak jest i to fakt :)

• #87 04 Paź 2017 11:51
    revolt
    Poziom 34  

zbich70 napisał:
    Sporo, Kolego revolt, przesadziłeś.
    Po pierwsze tzw. przepływy kołowe występują samoistnie, tak działa sieć i nikt ich nie wymusza celowo.
    Po drugie Niemcy mają o wiele bardziej rozwiniętą od nas infrastrukturę przesyłową. My możemy o takiej pomarzyć.
    Po trzecie przesuwniki są, jeden w Mikułowej, drugi w Vierraden, nie wiem tylko czy już działają. Tylko za co chcesz Niemców kasować, skoro te urządzenia ograniczają transgraniczne przepływy kołowe?

Pierwszy artykuł, który wyskakuje po wpisaniu przepływy kołowe - Link
    Czyli w tym artykule perfidnie kłamią a sam obrazek już jest podłym oszczerstwem pod adresem niemieckiej energetyki?

• #88 04 Paź 2017 13:36
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

retrofood napisał:
    jaszczomp napisał:
    Teraz układ wygląda jak na zdjęciu przewody 220kV schodzą na żerdzie betonowe. :)

Nie bardzo w to wierzę, przy 220 kV i pojedynczej lince ulot w powietrze byłby wręcz świetlisty i widoczny gołym okiem, nie tylko słyszalny. Szczególnie podczas takiej jesiennej pogody.

W Morach jest podobnie:
    Link

• #89 04 Paź 2017 13:42
    jaszczomp
    Poziom 9  

Łukasz-O napisał:
    retrofood napisał:
    jaszczomp napisał:

W Morach jest podobnie:
    Link

Ciekawi mnie czemu tam izolacja na żerdziach jest na pojedynczych izolatorach?
    Czyżby linia pracowała na 110kV?

EDIT:

Już wszystko wiem, na dwutorze jest linia 110kV i 220kV i tam schodzi 110kV :)

• #90 04 Paź 2017 13:58
    zbich70
    Specjalista elektryk

revolt napisał:
    Pierwszy artykuł, który wyskakuje po wpisaniu przepływy kołowe - Link
    Czyli w tym artykule perfidnie kłamią a sam obrazek już jest podłym oszczerstwem pod adresem niemieckiej energetyki?

Artukuł jest rzetelny i wiarygodny tylko trzeba umieć go interpretować.
    O przepływach kołowych wiedziano od początku istnienia UCTE a wraz z przyłączeniem w 1999 roku występują również w polskiej sieci. Zwiększyły się wraz z rozwojem niemieckich OZE. Ale wszyscy OSP należący do UCTE trzymają rękę na pulsie i współpracują ze sobą.
    Cytat:
    "Przepływy kołowe", czy "przepływy nieplanowe" – tymi terminami jeszcze pięć lat temu posługiwała się tylko garstka energetyków. Dzisiaj oba określenia wchodzą na gospodarcze i polityczne salony.
    Artukuł jest czysto techniczny, więc nie ma w nim wzmianki, że to zjawisko stało się "pałką" do politycznego naparzania, jacy to Niemcy są żli i nas okradają.

retrofood napisał:
    Nie bardzo w to wierzę

Ale to prawda. Jest to dwutor 220kV w relacji Kozienice - Rożki.
    Takich przepleceń dwudwusetki na słupach BSW jest więcej, np. w Ełku