Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja obrotów w dmuchawie do pieca

22 Wrz 2017 12:29 2502 20
  • Poziom 9  
    Witam

Posiadam sterownik do pieca Termina Typ 234. Na panelu sterującym jest potencjometr do regulacji obrotów dmuchawy. Problem jest taki że owa regulacja daje znikomy efekt, prawie nie zauważalny, ale jakaś tam jest. Chciałbym aby ta regulacja miała większy zakres, albo żeby jakoś porostu stale zmniejszyć jej obroty.

Rozebrałem sterowniki i postarałem się na podstawie ścieżek ściągnąć schemat sterujący dmuchawą. Mam nadzieję że nic nie pomyliłem. Oto on:

Regulacja obrotów w dmuchawie do piecasch.png Download (47.63 kB)

Regulacja odbywa się za pomocą potencjometru (R1), potencjometr (R2) znajduje się pod obudową i ustawiony jest na połowę zakresu.

Jeśli będzie potrzeba to zamieszczę zdjęcia elementów, ale myślę że na schemacie wszystko widać.

Moje pytanie jest takie: Czy znikoma regulacja objawia się tym że któryś z elementów jest uszkodzony i trzeba go wymienić. Czy na owym rozwiązaniu nie da się wyciągnąć lepszej regulacji. Co zrobić aby przynajmniej stale zmniejszyć obroty dmuchawy.

P.S. Ostatnio był wymieniany kondensator rozruchowy samej dmuchawy, został on wymieniony na ten sam czyli 2uF. Przez chwilę chodziła ona beż kondensatora (popychana ręką do rozruchu), obroty były mniejsze, regulacja dalej była znikoma. Nie pamiętam jak wyglądała sytuacja na oryginalnym kondensatorze, ale został on wymieniony na taki o tych samych parametrach więc nie powinno to mieć znaczenia.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 21  
    Pkamil18 napisał:

"... Problem jest taki że owa regulacja daje znikomy efekt, prawie nie zauważalny, ale jakaś tam jest. Chciałbym aby ta regulacja miała większy zakres, albo żeby jakoś porostu stale zmniejszyć jej obroty..."

Witam.
    A może producent sobie tego nie życzy ze względów bezpieczeństwa ?

Co do schematu dla mnie on jest poprawny, no może sam triak bym obrócił o 180 st. ale tak też powinno działać?
    Pozdrawiam.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 36  
    Producent zapewne się zabezpieczył przed spaleniem regulatora/silnika w momencie startu silnika przy ustawionych niskich obrotach.
    Regulatory z dużą możliwością regulacji najczęściej wyposażone są w specjalny układ rozruchowy który w momencie włączenia silnika "puszcza" go na maksymalnych obrotach a następnie zwalnia do ustawionych wcześniej co zabezpiecza regulator/silnik przed spaleniem
  • Poziom 9  
    Rozeznałem się jak dmuchawa działała początkowo. Regulacja była w dużym zakresie, więc powinno się to udać przywrócić. Pewnie jakiś element jest uszkodzony, jednak z wyglądu powierzchniowego wszystkie wyglądają dobrze. Tak jak pisałem wcześniej gdy uległ uszkodzeniu kondensator rozruchowy dmuchawa przez długi czas "buczała", podejrzewam że wtedy przepływał przez triak duży prąd i mógł się uszkodzić. Spróbuję go wymienić. Czy w przypadku tego długotrwałego "buczenia" mogły się uszkodzić inne elementy czy tylko triak był narażony?

Co do tego triaka to oryginał to MAC15M, czy jego zamiennikami mogą być: BTA140-800 lub BT139-600E pod względem parametrów i wyprowadzeń?
  • Poziom 16  
    Witam, napotkałem przy okazji stary temat ale nie zamknięty. Według mnie taki układ nie ma możliwości regulacji, zapewne coś źle przerysowane. Dmuchawa 1- ochrona; dmuchawa 2- faza poprzez styk przekaźnika K1; dmuchawa 3- bezpośredni biegun n, więc co ma się tutaj zmieniać? Pełne 230V na zasilanie dmuchawy. Triak mógłby regulować przy działającym K2 i zwolnionym K1, ale przy takim podłączeniu styków przekaźnika K2 układ będzie pozbawiony napięcia.
    Pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Przerabiałem temat regulacji obrotów przy okazji pompy(praktycznie silnik taki jak w dmuchawie) robiłem różne regulatory i każdy miał jakąś wadę.Przewertowałem forum i z wielką nieśmiałością włączyłem w szereg kondensator.Pompa ma regulację skokową 3 biegi.Dzięki temu uzyskałem regulację w 6 stopniach .Pompa pracuje cicho,bez szarpań i buczenia z 1/3 minimalnej mocy na min. i 100% na max.
  • Poziom 12  
    fishupro. Witam ja też kombinuje z regulacją obrotów dmuchawy WPA 120 75W kupiłem na Al...gro, taki układzik działa ale przy niskich obrotach słychać buczenie, czy mógłbyś może jaśniej jaki kondensator zastosowałeś,i jaki efekt......
  • Poziom 21  
    Nie mogę tego teraz rozkręcić ale z tego co pamiętam w szereg włączyłem 1,5mikroF(robiłem eksperymenty i dobrałem tak żeby pompa startowała zawsze i nie utykała-sam musisz się pobawić jeżeli chcesz zejść jak najniżej z mocą i pewnym startem)efekt jest taki że pompa pracuje,nie buczy nie szarpie z mocą minimalną ok. 11,5W. Taką moc pobiera przy ustawieniu przełącznika na 3bieg.Na 2biegu ok.17W, na 1biegu ok 25W. Po zwarciu kondensatora 1-30W 2-60W 3- 100W
  • Poziom 12  
    Dzięki, jak myślisz, czy na dmuchawie zda egzamin z kondensatorem... A ile już tak ta pompa chodzi z tym kondensatorem, chodzi mi o to czy kondensator nie wysiadł...
  • Poziom 21  
    Sam silnik jest bardzo podobny. Zapnij kondensator i się wyjaśni. :)
  • Poziom 12  
    Ok... W sobotę przetestuję, dam znać...
  • Poziom 12  
    FishuPro... Dzisiaj zrobiłem eksperyment i jestem zaskoczony, dałem w szereg kondensator 1.5 ?/400 V i dmuchawa startuje, i pracuje bez żadnych dziwnych dźwięków, obroty dmuchawy spadły do moich potrzeb, do takich jakie były potrzebne, DZIĘKI, DZIĘKI...
  • Poziom 21  
    Ja też byłem że to takie proste
  • Poziom 12  
    FishuPro w 5-tym poście pytałem ile czasu już ta pompa tak pracuje z kondensatorem...
  • Poziom 21  
    Nie zauważyłem - odpowiadam - 3 lata.
  • Poziom 12  
    Dziękuje bardzo, więc nie ma obawy że siądzie tak szybko...
  • Poziom 12  
    FishuPro Pytanie dmuchawa pracuje dobrze, ale kiedy domykam wlot powietrza dmuchawa nabiera większych obrotów,o co chodzi......
  • Poziom 11  
    Po zamknięciu dopływu powietrza powstaje podciśnienie zmniejszające gęstość powietrza co z kolei zmniejsza opór łopat dmuchawy przez co zwiększają się obroty
  • Poziom 12  
    M4me Dzięki, czyli to normalne.......
  • Poziom 21  
    Z górki bez plecaka też się szybciej biegnie niż pod z pełnym plecakiem :) Tak to normalne.